Ciekawe pytania, jak je zadać. Trudny temat

Migracja
Migracja, uchodźca a rynek pracy. Współczesne migracje i przemieszczanie się ludności
21 sierpnia, 2021
Wdzięczność
Jak Praktykować Wdzięczność (praktyka wdzięczności, psychologia)
21 sierpnia, 2021

Ciekawe pytania, jak je zadać. Trudny temat

Ciekawe pytania
Ciekawe pytania, jak je zadać. Trudny temat 1

Ciekawe pytania – jak sprawić, żeby rozmowa nie była nudna?

Prowadzone na co dzień pogawędki z bliskimi często dotyczą powtarzanych wielokrotnie tematów. Z czasem może to prowadzić do rutyny i powodować nudę. To sytuacja, której szczególnie obawiają się pary. Nad tym, o co pytać rozmówcę, często zastanawiają się osoby w różnych okolicznościach. Po jakie ciekawe pytania warto sięgnąć i jak dostosować je do sytuacji?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Pytania na pierwszą randkę

Na dobrym przebiegu rozmowy zwykle zależy osobom, które po raz pierwszy spotykają się z kimś, kto może zostać potencjalnym partnerem. W czasie randki warto zadawać pytania, które umożliwią jak najlepsze poznanie drugiej strony. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie wspólnych tematów i doświadczeń. Ułatwia to też zrozumienie zachowań i problemów partnera konwersacji. O co warto pytać w takich sytuacjach? Dobrym pomysłem mogą być próby dowiedzenia się czegoś o aktualnym życiu danej osoby. Do ciekawych pytań zaliczyć można te, które dotyczą ścieżki zawodowej i powodów, jakie kierowały kimś, kto ją obrał. Dobrym pomysłem będą też pytania dotyczące hobby i pasji. Warto dowiedzieć się, co dana osoba lubi robić w wolnym czasie i czy zawsze oddaje się tym rozrywkom, które sprawiają jej przyjemność. W ten sposób można dowiedzieć się też, czy partner konwersacji na pierwszym miejscu stawia swoje upodobania, czy dostosowuje się chętnie do pomysłów otaczających go osób. O co jeszcze warto pytać podczas poznawania się?

Spotkania z nowymi osobami

Pierwsze spotkania to nie tylko randki. Rozmowy często prowadzi się z nowymi współpracownikami lub nieznanymi wcześniej członkami grup towarzyskich. Aby konwersacja w czasie imprezy firmowej lub przyjęcia przebiegała płynnie, warto postawić na osobiste pytania. Należy stosować je tylko pod warunkiem, że wszyscy uczestnicy rozmowy wyrażą na to zgodę. O co pytać, aby poznać daną osobę? Do przykładów należą m.in.:

 • Opowiedz historię swojego życia w 3 minuty.
 • Jak wyglądało twoje dzieciństwo?
 • Jakie są twoje relacje z rodziną?
 • Czy uważasz, że spełniasz się w życiu?
 • Jak wyobrażasz sobie życie za 5 lub 10 lat?
  Zaleca się zawsze pamiętać o dostosowaniu pytań do sytuacji. Należy wyczuć, kiedy odpowiednim pomysłem będzie poruszenie bardziej osobistych zagadnień, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. O co można pytać w bardziej prywatnych rozmowach?

Osobiste pogawędki

Na zadanie pewnych pytań można pozwolić sobie tylko w towarzystwie znajomych. Często przyjaciele nawet po wielu latach chcieliby dowiedzieć się więcej na swój temat. W określonym środowisku również nowo poznane osoby mogą być chętne do brania udziału w takich dyskusjach. O jakie prywatne szczegóły warto pytać, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat rozmówcy?
Proponowane pytania:

 • Gdybyś mógł zmienić jedną rzecz, którą zrobiłeś w przeszłości, co by to było?
 • Jaki tytuł nadałbyś książce na temat własnego życia?
 • Czego się boisz?
 • Jakie negatywne wydarzenie z twojej przyszłości okazało się mieć pozytywne skutki?
 • Jaka jest twoja pierwsza myśl po przebudzeniu?
  Chcąc dowiedzieć się konkretnych rzeczy na temat rozmówcy, warto wymyślać też własne pytania. Dobrym pomysłem będzie zastanowienie się nad tym, czy odpowiedzenie na nie samodzielnie byłoby dla danej osoby możliwe i komfortowe. Co jeszcze wziąć pod uwagę planując przeprowadzić interesującą rozmowę?

Pytania pobudzające wyobraźnię

Chcąc, aby konwersacja była ciekawa dla wszystkich uczestników, warto postawić na pytania, które skłonią odpowiadających do głębszych refleksji. Dobrym pomysłem mogą być zagadnienia typu: „co by było, gdyby…”. Ciężko jest przewidzieć zachowanie własne i innych w różnego rodzaju sytuacjach. Warto więc sprowokować dane osoby do wyobrażenia sobie siebie w trudnych lub ekstremalnych okolicznościach i prób przewidzenia, jakie kroki zostałyby przez nie podjęte. Pytania z tej kategorii mogą być dobrym rozwiązaniem zarówno podczas pierwszych spotkań, jak i wśród osób, które dobrze się znają. Można wykorzystać je też w czasie rozmów pomiędzy członkami rodziny. Czego powinny dotyczyć? Do propozycji zaliczają się takie tematy jak koniec świata, bycie uwięzionym na bezludnej wyspie czy katastrofa klimatyczna. Pytania mogą dotyczyć też codziennych nieszczęśliwych sytuacji, w których powinno się podejmować spontaniczne decyzje. Z drugiej strony, można postawić tutaj na tematy dotyczące wyjątkowego powodzenia lub spełnienia marzeń. Przykłady takich pytań:

 • Gdybyś wiedział, że został ci rok życia, jak wykorzystałbyś ten czas?
 • Co byś zrobił, gdyby za miesiąc miał się skończyć świat?
 • Co uratowałbyś z pożaru mogąc zabrać tylko dwie rzeczy?
 • Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie miał limitów finansowych i zobowiązań?
  Po omówieniu wskazanych propozycji warto też zaangażować się we wspólne wymyślanie tego typu zagwozdek. Po jakie jeszcze pytania warto sięgnąć w ciekawej rozmowie?

Kiedy jeszcze zadawać interesujące pytania?

Pytania z tej kategorii będą też świetnym pomysłem na spędzane wspólnie długie wieczory. Mogą być też doskonałym narzędziem do lepszego poznania towarzyszy podróży lub danego wydarzenia. Zagadnienia poruszające osobiste kwestie często podejmowane są na różnego rodzaju warsztatach dotyczących samorozwoju. Sięgać po nie mogą między innymi nauczyciele prowadzący zajęcia z młodzieżą.

Przyszykowanie zestawu takich zagadnień może być też dobrym pomysłem na zintegrowanie ze sobą grupy. Warto przygotować się w ten sposób na spotkanie z nowo utworzoną klasą w szkole lub zespołem pracowników. Należy zawsze pamiętać, aby dopasować pytania do wieku uczestników. Bardzo ważne jest też określenie zasad i przebiegu konwersacji. Zaleca się zadbać o to, aby nikt nie czuł się oceniany i każdy miał możliwość zrezygnowania ze zbyt trudnych dla siebie odpowiedzi. Jakie jeszcze osobiste pytania warto wziąć pod uwagę?

Bliższe poznanie rodziny i przyjaciół

Osoby przebywające w bliskich relacjach często mają wrażenie, że znają się bardzo dobrze. Może się jednak okazać, że nie wiedzą, jak rozmówca odpowiedziałby na niektóre pytania. Informacje dotyczące myśli i osobistych doświadczeń mogą być często zaskakujące dla przyjaciela, drugiej połówki czy członka rodziny.

Rozmowy, w których zadaje się osobiste pytania mogą pozwolić dowiedzieć się nowych rzeczy i lepiej zrozumieć pozostałe osoby. Często okazują się też sposobem na pogłębienie więzi i wykrycie ewentualnych problemów lub potrzeby zmian. Na jakie pytania warto stawiać w takich sytuacjach? Zagadnienia, które doskonale sprawdzą się w rozmowach bliskich osób i członków rodziny, to:

 • plany, marzenia i pomysły
 • samopoczucie we własnym domu i gronie najbliższych
 • ogólne zadowolenie z życia
 • samopoczucie w określonych sytuacjach
 • poczucie samorealizacji.

Jak mogą brzmieć niektóre z tych pytań? Oto przykłady:

 • Co sprawia, że się denerwujesz?
 • Co pomaga ci się zrelaksować?
 • Ważniejsze jest dla ciebie osiągnięcie celu czy droga, która do niego wiedzie?
 • Jakie dzieło kultury miało największy wpływ na twoje życie?
  Podjęcie takich tematów może zaowocować długimi i interesującymi dyskusjami.

Dlaczego warto zadawać takie pytania?

Rozmowy na ciekawe i osobiste tematy mogą nieść za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, umożliwią przełamanie barier pomiędzy partnerami konwersacji. Poza tym mogą skłonić do refleksji zarówno osoby pytające, jak i odpowiadające. Wiele z tych zagadnień porusza tematy, które rzadko są brane pod uwagę w rozmowach.

Ze względu na pośpiech i koncentrację na życiu służbowym, niewiele osób stara się poznać samych siebie i swoich bliskich na innym poziomie. Wykorzystanie w tym celu długich zimowych wieczorów lub okazjonalnych spotkań może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Dyskusje, w których pojawiają się pytania egzystencjalne i filozoficzne mogą też zmniejszyć dystans pomiędzy członkami rodziny i osobami o odmiennych zainteresowaniach. Również zadanie takich pytań sobie może okazać się ciekawym pomysłem dla wielu. Poszukując interesujących tematów do dyskusji należy pamiętać o uszanowaniu granic, barier i preferencji pozostałych uczestników rozmowy.

Trudne pytania… każdy chce ich uniknąć. Uważasz że ta lista może być wzbogacona o coś jeszcze? Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!