Zawartość strony
Wadium to określona suma pieniędzy, którą składa się w celu zabezpieczenia interesów osoby, która ogłasza aukcję lub przetarg. Najczęściej wadium powiązane jest z przetargami publicznymi, ale mogą z niego skorzystać również osoby prywatne.
Wadium ma na celu ochronić osobę ogłaszającą przetarg przed nieuczciwymi licytującymi. Maksymalna kwota wadium wynosi 3% szacowanej kwoty aukcji lub przetargu i jest ono określane w sposób indywidualny.
Najczęściej stosowanymi formami wadium są:
W kodeksie cywilnym wadium nazywana jest określona suma pieniędzy, jaką trzeba zapłacić podczas udziału w przetargach. Wyraz ten pochodzi z łacińskiego i oznacza zaliczkę lub kaucję, która opłacana jest przed dokonaniem transakcji.
Główną funkcją wadium jest zabezpieczenie przed czynnościami osoby wykonującej, która po przetargu mogłaby odmówić podpisania umowy i obarczyć zamawiającego dodatkowymi kosztami. Drugą funkcją kaucji jest zabezpieczenie interesów osoby, która ogłosiła przetarg. Wadium daje także gwarancje na zawarcie umowy, która jest bardzo ważna dla zamawiającego.
Podczas podjęcia decyzji o udziale w przetargu należy w odpowiednim terminie uiścić wadium. Określona suma pieniędzy musi znaleźć się na koncie osoby ogłaszającej przetarg przed upływem terminu umożliwiającego zgłaszanie ofert. Jeśli dana suma pieniędzy nie zostanie zaksięgowana w terminie, wówczas oferent nie będzie miał możliwości wzięcia udziału w przetargu.
W wielu przetargach wadium jest zwracane oferentom, którzy nie wygrali przetargu lub w przypadku gdy zamówienie zastało anulowane. Zwrot wadium przysługuje także osobie, która przed rozpoczęciem przetargu zrezygnowała ze wzięcia w nim udziału.
Jeśli wadium miało formę pieniężną, wówczas oferent otrzymuje całą kwotę wraz z odsetkami, jaki obowiązują w konkretnym banku, ale pomniejszone o koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego i prowizjami bankowymi.
Wadium może także zostać zatrzymane w przypadku kiedy niemożliwe jest podpisanie umowy pomiędzy osobom ogłaszającą przetarg a oferentem. Sytuacja kiedy wadium zostaje zatrzymane, może być winą wykonawcy, ale także oferenta, który, mimo że wygrał przetarg, wycofał się z niego.
Kaucja zwracana jest przez osobę zamawiającą po zakończeniu przetargu, czyli po wyłonieniu zwycięzcy lub unieważnieniu postępowania. Wadium zwracane jest także wtedym gdy oferent zrezygnuje ze wzięcia udziału w przetargu przed zakończeniem terminu składania ofert.
Zwrot kaucji odbywa się po złożeniu wniosku, a czas, w jakim to następuje, nie jest określony ustawowo. Najczęściej wadium wypłacane jest wtedy kiedy osoba ogłaszająca przetarg obsłuży go, odpowie na wszystkie pytania oferentów, a także wyłoni najkorzystniejszą ofertę.
Jeżeli w czasie trwania postępowania przetargowego oferent wycofa swoją ofertę, wówczas musi on złożyć do zamawiającego informację o wycofaniu swojej oferty oraz wniosek o zwrot kwoty wadium.
Aby odzyskać sumę wpłaconą na rzecz wadium, oferent musi złożyć wniosek, którego wzór znaleźć można w internecie.
Następnym krokiem jest dokładne wypełnienie wniosku, w którym znaleźć muszą się dane identyfikacyjny oferenta, osoby ogłaszającej przetarg, a także dane, które identyfikują postępowanie przetargu publicznego o dokonanie zamówienia.
Wniosek należy wypełnić i podpisać w dwóch egzemplarzach, z czego jeden oferent zatrzymuje dla siebie.
Następnie trzeba zeskanować dokument i przesłać go na adres poczty elektronicznej osoby, która ogłosiła przetarg publiczny.
Ostatnim krokiem jest spakowanie jednego egzemplarza wniosku do koperty i wysłanie pocztą tradycyjną do siedziby osoby ogłaszającej przetarg.
Odpowiadając na pytanie czy wadium w przetargu jest zwracane: Tak i to zarówno w sytuacji, gdy oferent, który wziął udział w przetargu, wygrał postępowanie, oraz w sytuacji, gdy przetargu nie wygrał.
Wg nowej ustawy Pzp art 281 ust. 2 pkt 10 zamawiający może określić kwotę wadium w wysokości nie większej niż 1,5% wartości zamówienia.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.