Biegły rewident – uzyskanie uprawnień. Jak zostać biegłym rewidentem (przykłady, definicja)

Procesy biznesowe
Wadium -co to jest i w jakiej wysokości można udzielać? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Wchodzenie na wyższy poziom (zdobywanie umiejętności i jak ruszyć z miejsca)
Przedsiębiorca -kim jest (definicja przedsiębiorcy, przykłady)
17 lutego, 2023

Biegły rewident – uzyskanie uprawnień. Jak zostać biegłym rewidentem (przykłady, definicja)

Biegły rewident

Kim jest biegły rewident i jak nim zostać?

Podczas prowadzenia przedsiębiorstwa wiele jednostek musi być obowiązkowo sprawdzone i przebadane pod względem sprawozdań finansowych. Takie czynności przeprowadza biegły rewident inaczej nazywany audytorem.

Badania, jakie przeprowadza, odbywają się co najmniej raz w roku i wówczas przedsiębiorca ma obowiązek udostępnić audytorowi wszystkie niezbędne dokumenty.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Kto to jest biegły rewident?

Biegły rewident nazywany audytorem jest osobą posiadającą uprawnienia, które umożliwiają mu przeprowadzenie rewizji finansowej w przedsiębiorstwie.

Obecnie zawód audytora uważany jest za prestiżowy, a żeby można było go wykonywać, trzeba przejść długą drogę. Rewident ma bardzo ważną funkcję i dzięki niej zwiększa wiarygodność przedsiębiorstw, które przeszły kontrolę poprzez udostępnienie ich danych finansowych.

Biegły rewident według prawa może zajmować się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, świadczeniem usług dotyczących doradztwa podatkowego oraz prowadzeniem szkoleń z działu podatków i rachunkowości, a także zostać przewodniczącym w czasie trwania postępowania upadłościowego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Czym się zajmuje biegły rewident?. Obowiązki, jakie pełni biegły rewident

Biegły rewident to osoba posiadająca uprawnienia do badania sprawozdań finansowych, które są sporządzane przez różne podmioty gospodarcze, w tym przez spółki kapitałowe, spółki osobowe, fundacje, stowarzyszenia, jednostki sektora finansów publicznych i inne. Biegły rewident bada te sprawozdania pod kątem zgodności z przepisami prawa, normami rachunkowości oraz standardami rewizji finansowej.

Biegły rewident może działać na własny rachunek, ale najczęściej pracuje w firmach audytorskich, które zajmują się prowadzeniem audytów i badań zewnętrznych dla różnych podmiotów gospodarczych. Biegły rewident może również pełnić funkcje doradcze w zakresie rachunkowości i finansów, w tym doradzać w zakresie wdrażania procedur i systemów rachunkowości, analizy finansowej, restrukturyzacji finansowej czy inwestycji.

Osoba pełniąca funkcję audytora ma obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej oraz postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem. Podczas wykonywania swoich obowiązków rewident musi być obiektywny, a wykonywane obowiązki wypełniać w sposób staranny.

Obowiązkiem audytora jest zachowanie tajemnicy zawodowej oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych w każdym roku kalendarzowym. Audytor ma w obowiązku opłacać składkę członkowską w sposób regularny, ponieważ dzięki temu ma możliwość wykonywania swoich czynności zawodowych.

Kto może być biegłym rewidentem?

Biegłym rewidentem może zostać osoba, która spełni określone ustawowo wymagania. W Polsce, aby uzyskać uprawnienia biegłego rewidenta, należy mieć wykształcenie wyższe w dziedzinie rachunkowości lub finansów, co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie rachunkowości lub finansów oraz zdać egzamin państwowy biegłego rewidenta.

Ponadto, osoba ubiegająca się o uprawnienia biegłego rewidenta powinna spełniać wymagania dotyczące niekaralności oraz braku konfliktów interesów. Przykładowo, biegły rewident nie może audytować sprawozdań finansowych firm, w których posiada udziały, ani pełnić funkcji zarządczych w tych firmach.

W innych krajach mogą obowiązywać odmienne wymagania dotyczące kwalifikacji, doświadczenia i egzaminów, aby uzyskać uprawnienia biegłego rewidenta.

Biegłym rewidentem może zostać osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą w swoim imieniu i na własny rachunek oraz wspólnik firmy audytorskiej, a także osoba, która podpisała umowę cywilno-prawną lub umowę o pracę z firmą zajmującą się audytami.

Osoba chcąca zostać biegłym rewidentem musi w pełni korzystać z praw publicznych oraz mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych i mieć nieposzlakowaną opinię. Aby zostać audytorem, nie można być skazanym przez sąd za umyślne spowodowanie przestępstwa lub za popełnione przestępstwo skarbowe.

Jak zostać biegłym rewidentem?

Aby zostać biegłym rewidentem, trzeba spełnić szereg wymogów. Osoba ubiegająca się o to stanowisko musi ukończyć wyższe studia w Polsce lub zagraniczne studia wyższe, które uznawane są za równorzędne studiom polskim, a także biegle posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie.

Kolejnym wymogiem do spełnienia jest posiadanie potwierdzenia, o przebytej rocznej praktyce dotyczącej zakresu rachunkowości w państwach Unii Europejskiej oraz aplikacji, która trwała dwa lub trzy lata i odbywała się w firmie audytorskiej zarejestrowanej na terenie Unii Europejskiej. Aplikacja ta musi odbywać się pod okiem biegłego rewidenta lub biegłego rewidenta zarejestrowanego w Unii Europejskiej. Zaświadczenia te wydawane są przez Komisję Edukacyjną.

Następnym krokiem do rozpoczęcia kariery jako rewident jest złożenie egzaminów z uzyskanym pozytywnym wynikiem dla kandydatów na audytora oraz egzaminów dyplomowych przed Komisją Egzaminacyjną. Następnie należy złożyć ślubowanie przed Prezesem Rady Biegłych Rewidentów lub inną osobą uprawnioną do przeprowadzenia ślubowania.

Po zdaniu egzaminów audytor dostaje uprawnienia do wykonywania zawodu, a po ślubowaniu biegły rewident wpisany jest do rejestru biegłych rewidentów, w którym znajduje się imię, nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania oraz numer dyplomu.

Jak wygląda badanie sprawozdania finansowego?

Audytor swoje działania rozpoczyna od zapoznania się z działalnością przedsiębiorstwa i zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Biegły rewident uczestniczy także w inwentaryzacji i po etapie przygotowań rozpoczyna analizę właściwą.

Jeśli podczas audytu rewident nie stwierdzi nieprawidłowości, wystawi on przedsiębiorstwu ocenę niezawierającą zastrzeżeń. Jeżeli audyt wykaże jakieś błędy, rewident wezwie firmę to ich skorygowania i wystawi ocenę, która będzie zawierać zastrzeżenia z uwagami o tym, co trzeba poprawić.

Biegły rewident w efekcie audytu może wydać ocenę negatywną, wtedy kiedy znajdzie duże różnice pomiędzy zapisami w dokumentach a stanem faktycznym przedsiębiorstwa.

Jeśli właściciele przedsiębiorstwa po odbytym badaniu nie zgadzają się z opinią biegłego rewidenta, wówczas w przedsiębiorstwie dochodzi do kontroli Urzędu Skarbowego.

Usunięcie biegłego rewidenta z listy biegłych rewidentów – kiedy następuje?

Osoba, która została biegłym rewidentem, w wyjątkowych sytuacjach może zostać skreślona z listy biegłych rewidentów przez Radę Krajową.

Sytuacja taka ma miejsce wskutek śmierci audytora, kiedy rewident wystąpił z samorządu oraz wówczas gdy sąd wydał prawomocne orzeczenie o wydaleniu audytora z samorządu, a także wtedy kiedy biegły rewident nie opłaca składek członkowskich przez okres jednego roku kalendarzowego.

Kim jest biegły rewident?

Biegły rewident to specjalista, który na co dzień zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych pod kątem ich zgodności z przepisami z zakresu rachunkowości, czy sprawozdawczości finansowej.

Jak zostać biegłym rewidentem?

Biegły rewident jest to zawód regulowany, czyli żeby nim zostać, musisz m.in. ukończyć wszystkie egzaminy, a także posiadać status o niekaralności. Zawód ten jest przeznaczony dla osób z wykształceniem wyższym oraz minimum rocznym doświadczeniem zawodowym.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Biegły rewident – uzyskanie uprawnień. Jak zostać biegłym rewidentem (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)