Ugody frankowe -czym są i czy warto z nich skorzystać?

Pluralizm
Pluralizm w socjologii, w filozofii, polityczny, teoretyczny (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023
Zarządzanie przedsiębiorstwem
Ciekawe historie, dlaczego mózg tak je lubi? Jak opowiadać? (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023

Ugody frankowe -czym są i czy warto z nich skorzystać?

ugody frankowe

Czym są ugody frankowe?

Ugody frankowe dają możliwość uzyskania odszkodowania od banków, które oferowały kredyty denominowane w walucie helweckiej. Kredyty hipoteczne zaciągane we franku szwajcarskim były atrakcyjne do pewnego momentu. Skusiło to olbrzymią liczbę ludzi, którzy ochocze decydowali się na oferty banków.

Z czasem doszło jednak do sytuacji, gdy frank szwajcarski zaczął zyskiwać na wartości względem złotówki. Spowodowało to automatycznie gwałtowny wzrost rat kredytowych. Problem osób mających kredyty hipotecznej we franku szwajcarskim ciągnie się do dnia dzisiejszego.

Temat jakim są ugody frankowe, można skonsultować z Kancelarią NiK.

Większość osób nie jest w stanie poradzić sobie ze spłatą tak dużych zobowiązań finansowych i powoduje to u nich drastyczny spadek poziomu życia. Ludzie z czasem podjęli walkę z instytucjami bankowymi i zaczęli składać pozwy o odszkodowanie. Frankowicze zarzucali bankom brak chęci współpracy i pomocy w trudnej sytuacji, która jest po części spowodowana działaniem tych instytucji finansowych. Ugody frankowe są często porozumieniem obu stron, gdzie bank decyduje się na ustępstwa względem kredytobiorców.

Kim są frankowicze?

Omawiając ugody frankowe nie można przejść obojętnie wobec tematu – kim są frankowicze? W Polsce nazywa się tak ludzi, którzy nierozważnie zaciągali olbrzymie zobowiązania finansowe w postaci kredytów hipotecznych, które były indeksowane we franku szwajcarskim.

Okres, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej był pełen optymizmu. Polska dostała dostęp do zagranicznych rynków, a ludzie zaczęli chętniej podróżować i bogacić się. Rozwój gospodarczy spowodował u ludzi większą chęć do tego, by kupić dla siebie własne mieszkanie. Banki oferowały w tym czasie atrakcyjne kredyty, które wykorzystały korzystny kurs franka szwajcarskiego. Sytuacja diametralnie zmieniła się w roku 2008 i późniejszych latach.

Doszło wówczas do zastoju w gospodarce i Polska zaczęła popadać w kryzys. Sytuacja ta była szczególnie niekorzystna dla tych krajów, które były słabsze gospodarcze od dużych mocarstw. Polska waluta zaczęła gwałtownie tracić względem franka szwajcarskiego.

Adekwatnie do umocnienia się waluty helweckiej rosły raty kredytów hipotecznych. Niektóre osoby nie były w stanie udźwignąć tak dużych zobowiązań, co w efekcie spowodowała liczne bankructwa. Ilość wziętych kredytów hipotecznych we franku szwajcarskich liczy się w milionach.

Dla kogo jest przeznaczona ugoda frankowa?

Podczas zawierania umów kredytowych w Polsce najwięcej transakcji zawarły największe banki. Zaliczyć do nich należy PKO Bank Polski, Millennium Bank, ING Bank Śląski i mBank. To właśnie klienci tych banków najczęściej zawierają się o zawarcie korzystnej dla siebie umowy. Skorzystanie jednak z takiego rozwiązania zamyka furtkę do tego, by w przyszłości założyć sprawę w sądzie. Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku postępowania sądowego większość spraw kończy się sukcesem dla kredytobiorców. Należy zatem dobrze przemyśleć, czy to drugie rozwiązanie nie będzie dla nas lepsze.

Najlepiej skorzystać wcześniej z porady doświadczonego prawnika. Przeciętna osoba z reguły nie posiada odpowiedniej wiedzy do tego, by dobrze przeanalizować umowę kredytu hipotecznego i określić swoje szanse na wygraną z instytucją bankową. Istnieje wiele kancelarii prawniczych, które specjalizują się w tym zakresie.

Najczęściej kancelarie prawnicze zajmujące się ugodami frankowymi i bataliami w sądzie o odszkodowanie, otrzymują procent od wygranej sprawy.

Czy ugoda z bankiem się opłaca?

Frankowicze często obawiają się tego, by wstąpić na drogę sądową z instytucją bankową. Jest to spowodowane tym, że zwykłe osoby często nie mają odpowiedniej wiedzy prawniczej do podjęcia takiej walki. W przypadku instytucji bankowych mają one zatrudnionych doświadczonych prawników, którzy działają w ich obronie.

Ostatnie lata pokazują jednak, że frankowicze nie słusznie mają takie obawy. W przypadku rozpraw sądowych zdecydowanie wygrywają oni przeważającą ilość postępowań na swoją korzyść. Jeśli obawiamy się wkroczyć na postępowanie sądowe, to alternatywą mogą być ugody frankowe. W tym wypadku może być to jednak mniej korzystne rozwiązanie.

Największe banki wychodzą jednak naprzeciw swoim kredytobiorcom i proponują im spłatę kredytu hipotecznego na korzystniejszych warunkach. Zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą latami ciągać się po sądach i czekać na efekty. W przypadku ugody frankowej możemy skorzystać z pomocy kancelarii frankowej, która specjalizuje się w tym zakresie. Wówczas kancelaria będzie nas reprezentować przed bankiem i walczyć o jak najkorzystniejsza ugodę.

Proces ten może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wiele zależy tutaj od indywidualnej sytuacji danego kredytobiorcy. Pod uwagę bierze się jego wysokość kredytu, pojedynczej raty i okres spłaty kredytu hipotecznego. Zdecydowanie jednak czas ten będzie krótszy niż w przypadku postępowania sądowego. Instytucje bankowe często wówczas odwlekają rozprawy i korzystają z możliwych odwołań do wyższych instancji w sądzie.

Ugody frankowe – czy warto?

W Polsce takie umowy były popularne na początku lat 2000-tych, głównie ze względu na niższe odsetki niż w przypadku kredytów udzielanych w złotych.

Niestety, w 2011 roku kurs franka szwajcarskiego wzrósł gwałtownie w stosunku do złotego, co spowodowało, że raty kredytów zaczęły drastycznie rosnąć. Wiele osób, które wcześniej brały kredyty w frankach, znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, a niektórzy nawet nie byli w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Ugody frankowe stały się przedmiotem wielu sporów i dyskusji, a ich konsekwencje finansowe wciąż odczuwa wiele osób. Warto pamiętać, że przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i porównać różne opcje kredytowe, aby wybrać najlepszą dla siebie.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)