Turkusowa organizacja (turkusowe zarządzanie, definicja, przykłady), model rozwoju firmy

poka yoke przykłady
Poka yoke, metoda zapobiegania błędom. Jedno z narzędzi lean (poka-yoke, definicja, przykłady)
24 grudnia, 2022
metoda analogii Prognozowanie analogowe
Prognozowanie analogowe: metoda analogii (wnioskowanie i metody prognozowania, przykłady, definicja)
24 grudnia, 2022

Turkusowa organizacja (turkusowe zarządzanie, definicja, przykłady), model rozwoju firmy

Turkusowa organizacja

Czym jest turkusowa organizacja? Definicja.

Model turkusowej organizacji (turkusowa organizacja, turkusowe zarządzanie) powstał w połowie XX wieku. Jest więc dosyć nowy. Jakże od tego czasu minęło sporo lat, to wciąż nie jest to styl zbyt popularny wśród przedsiębiorstw, mimo tego że wymienia się go jako ostatni etap rozwoju firm.

Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):

platforma z kursami

Co to jest turkusowa organizacja? Czym się charakteryzuje? Już odpowiadam!

Kolory w organizacji

W 2014 Fredric Laloux w swojej książce „Pracować inaczej. Nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem ludzkiej świadomości” opisał kolory organizacji.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Barwy porównywał do etapów jej rozwoju. Wyróżnił więc pięć kolorów: 

  1. czerwony – tutaj podwładni są w pełni zależni od przełożonego. Obawiają się jego, np tak może dziać się w gangu;
  2. bursztynowy – wciąż silna hierarchia. Przedsiębiorstwo ma jasno określone reguły, których wszyscy muszą się trzymać (np. kościół);
  3. pomarańczowy – dynamiczna hierarchia. Wartość to skuteczność (np. korporacja);
  4. zielony – podwładni z poprzednich punktów posiadają coraz większą decyzyjność, panuje demokracja, wolność (np. spółdzielnie).
  5. turkus – ostatni kolor. Tutaj hierarchiczność znika do zera. Każdy ponosi odpowiedzialność, a ważniejsze od stanowisk są wykonywane zadania i pełnione funkcje.

8 poziomów Gravesa- czyli poziomy systemów wartości motywacyjnych, stworzone przez profesora Clare’a W. Gravesa, również określają kolor turkusowy na samym końcu. Społeczeństwo lub firma na tym poziomie stosuje podejście holistyczne, ponosi odpowiedzialność nie tylko za siebie jako jednostkę, za całe społeczeństwo, ale i za całą planetę.

Turkusowa organizacja, czyli jaka?

Turkusowa organizacja

Turkusowa organizacja opiera się na współpracy. Pracownicy są niezależni, sami, wspólnie tworzą firmę i wspólnie tworzą jej misję. Wszyscy wiedzą, do czego dąży, jakie wartości posiada oraz jaką odpowiedzialność ponosi. Praktycznie każdy w nawiązaniu do tego zdaje sobie sprawę z faktu, że samemu deleguje sobie określone sobie zadania, opierając się na swojej wiedzy. 

Turkusowa organizacja posiada jasne zasady- tu każdy bez względu na stanowisko jest ważny i czuje się doceniany. Zwraca się uwagę nie tylko na fakt, jakie umiejętności posiadamy, ale również, jakimi ludźmi jesteśmy. Liczy się nasza osobowość, to, co nas odróżnia.

Pracownicy w takiej firmie czują się bardzo dobrze, odczuwają sens wspólnoty, potrafią razem ze sobą współpracować, przez co atmosfera w firmie jest bardzo przyjazna. Decyzje podejmuje się zespołowo, nic nie jest narzucone z góry danym osobom.

To fakt, że turkusowa organizacja cechuje się olbrzymim zaufaniem. Pracownicy muszą sobie wierzyć i być dla siebie uczciwi.

Co trzeba podkreślić, to to że turkusowa organizacja nie przykłada wagi do rywali– wyścig z innymi nie jest najważniejszy. Turkus to ludzie, z których składa się organizacja. To na tym się skupiamy i to jest dla nas numerem jeden.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Model działania, turkusowe zarządzanie

Jak pracują pracownicy w organizacji turkusowej? Co muszą mieć na względzie?

Cztery istotne kroki, o których musimy pamiętać:

  • wszyscy robią to, co potrafią
  • to co robią, musi być potrzebne
  • pracownicy ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co robią
  • pracownicy mogą zmieniać model swojej pracy, ciągle jednak pamiętając o tym, by zachować trzy powyższe punkty.

Turkusowa organizacja wady i zalety

Pewnie myślisz, że zbudowanie turkusowej organizacji jest niemożliwe, lub bardzo trudne. Turkusowe zarządzanie wydaje się przecież być perfekcyjnym modelem pracy.

Ale przyjrzyjmy się:

  • brak szefa nad głową (plus),
  • odpowiedzialność za podejmowane działania (minus),
  • współpraca (plus),
  • dobre kontakty z zespołem (plus)

Oczywiście turkus wymaga sporo pracy i nie jest łatwo zbudować taką firmę. Warto jednak to rozważyć, ponieważ ma ona wiele zalet.

Numero uno, jak już wspomniałem, podejście pracowników do samych siebie tworzy poczucie, że bardzo poprawia się atmosfera miejsca pracy. Ludzie przychodzą do niej z uśmiechem, lubią to, co robią, z kim rozmawiają i pracują, w związku z tym rano nie myślą jedynie o tym, by wrócić już do domu. Nie da się ukryć, że taka atmosfera jest wspaniałym motywatorem.

Na zaangażowanie i motywację wpływa również poczucie odpowiedzialności za to, co robimy. Nie jesteśmy traktowani jak małe dzieci, trzymani za rękę, nie musimy o wszystko pytać. Kiedy tak się dzieje, a kontrola jest pełna, wydaje nam się, że pracodawca zupełnie nam nie ufa i ma głęboko w poważaniu nasze kompetencje, co denerwuje i zmniejsza naszą produktywność.

W turkusowej organizacji każdy może rozwijać swoją kreatywność. Wspólnie myślimy o rozwiązywaniu złożonych problemów, współpracujemy, każdy głos jest ważny, wszyscy są wartościowi. To sprawia, że nie boimy się przedstawiać innym swoich idei czy propozycji. Jesteśmy częścią firmy i tak się właśnie czujemy.

Czy pracodawcy boją się turkusu?

Mimo wszystkich plusów, jakie ma turkusowa organizacja, pracodawcy jej się boją. Nie ma się czemu dziwić. Przecież pełna swoboda i brak hierarchii mogą powodować zwątpienie. Pojawia się pytanie: Czy to w ogóle może się udać?

Dlatego też przedsiębiorcy nierzadko patrzą na ten model dość podejrzliwe, zastanawiając się, czy warto wprowadzać go do firmy. Musimy wiedzieć, że pomimo wątpliwości, taka forma naprawdę się sprawdza i może się znacznie przyczynić do sukcesu organizacji! 

Przykłady turkusowych organizacji

Jak widzimy poniżej przykłady turkusowych organizacji, możemy tu zaliczyć np. firmę FAVI i Buurtzog

turkusowe zarządzanie

Turkusowa organizacja Blikle

Jako ciekawostka wg. wiki:

Ustrój ten został nazwany przez Andrzeja Bliklego „demokracją partnerską”, co jest centralną cechą organizacji turkusowych. Paradygmat ten odrzuca zasadę: prowizji, premii, hierarchicznej struktury kierowniczej, wydawania poleceń, współzawodnictwa i okresowych rozmów oceniających.

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu jak się przedstawić?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub technik na obiekcje klienta.

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Polecam platformę ze szkoleniami online (biznes, marketing, coaching psychologia). ZOBACZ TERAZ (kliknij w obrazek):

sprzedaż szkolenie techniki sprzedaży kurs

Turkusowy model zarządzania

Frederic Laloux posiada ogromny wkład w te prace. Organizacyjny wpływ na zarządzanie daje się wyczuć od razu. W dodatku, zwinny lider potrafi to wykorzystać jako samozarządzanie dla poszczególnych jednostek. Więc czy Ty stawiasz na innowacyjność zarządzania organizacją?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Turkusowa organizacja (turkusowe zarządzanie, definicja, przykłady), model rozwoju firmy 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)