Sposoby na produktywność – dlaczego nie działają?

Znaczenie kolorów w psychologii
Czym jest marketing polityczny?
26 maja, 2022
Przewaga konkurencyjna: zasada 1%
30 maja, 2022

Sposoby na produktywność – dlaczego nie działają?

Sposoby na produktywność

Oto dlaczego sposoby na produktywność i magiczne techniki nie działają

Ile razy z podekscytowaniem testowałeś nowy hack lub narzędzie zwiększające produktywność i nie osiągnąłeś oczekiwanego rezultatu? Dziesiątki, setki, tysiące?

Dostępnych jest mnóstwo informacji, które dają nam wszystko, co musimy wiedzieć, aby zwiększyć naszą produktywność, ale większość ludzi żyje w chaosie.

Dlaczego wciąż tak wiele osób zmaga się z zarządzaniem czasem i po prostu nie jest w stanie uzyskać pożądanych rezultatów? Czego brakuje w tym równaniu?

Zarządzanie przedsiębiorstwem

W ciągu ostatnich 15 lat badań i pracy w zakresie produktywności i pomagania w zwiększeniu efektywności odpowiedź jaka zaczęła nasuwać się badaczom stała się bardzo oczywista.

I nie ma tutaj znaczenia, w jakim kontekście produktywności chcesz osiągnąć lepsze rezultaty, czyli co próbujesz zrobić. Wiedz, że każdy ma to samo wyzwanie. Czyli walka z samym sobą.

Dlaczego hacki i techniki zwiększające produktywność nie działają?

Powiedzmy, że jesteś przedsiębiorcą, rozwijasz firmę i chcesz zwiększyć swoją produktywność. Czyli Twój cel to wykonywanie większej liczby zadań w ciągu dnia. Jak natomiast wygląda sytuacja? Ty czujesz się zdezorganizowany i nie jesteś w najlepszej formie do zrobienia tego wszystkiego, co musisz zrobić.

Zaczynasz czytać kilka artykułów, oglądasz filmy motywacyjne ze wskazówkami i narzędziami. Następnie decydujesz, że zaczniesz od określenia najważniejszych zadań, czyli jak zawsze zaczynamy od planowania kalendarza. Wiesz, że jesteś bardzo reaktywny w ciągu dnia i nie planujesz dobrze swojego czasu, więc to dobry początek.

Wyciągasz kalendarz i zaczynasz grupować określone zadania, np. nie sprawdzam co chwilę email tylko o określonych godzinach, np o 9, 12 i 16, grupujesz także zadania, których wykonanie zajmuje mniej niż 10 minut w jednym bloku, jedno po drugim, planujesz przerwy i spotkania służbowe. Następnie blokujesz czas na wykonanie najbardziej wymagających zadań rano, kiedy jesteś najbardziej wypoczęty i nikt Ci nie przeszkadza. Cieszysz się, że wszystko zaplanowałeś i już czujesz, że masz większą kontrolę. Dokładnie wiesz, jak wszystko zostanie zrobione.

Nadchodzi następny dzień, a Ty siadasz z laptopem i wyciągasz kalendarz, aby rozpocząć pracę. Zaplanowałeś rozpoczęcie dnia od najtrudniejszego zadania, które wymaga koncentracji i sprawdzisz pocztę dopiero po jego wykonaniu.

Masz jednak ogromną potrzebę żeby zobaczyć czy nie napisał do Ciebie ktoś z klientów, chcesz też zobaczyć co się działo w mediach społecznościowych, chociaż tak na chwilę;-)

Czujesz ogromny opór przed rozpoczęciem tego trudnego i wymagającego koncentracji zadania.

Czujesz się prawie rozczarowany sobą i jednocześnie zaczynasz słyszeć w głowie głos „nie chce mi się”. I nagle zaczynasz uzasadniać dlaczego możesz zacząć to później, i następnie decydujesz się przełożyć to trudne zadanie na jutro. Mówisz sobie, że jutro będziesz lepiej przygotowany.

Nadchodzi popołudnie i otrzymujesz przypomnienie o rozpoczęciu kolejnego zaplanowanego zadania. Czujesz się zmęczony, rozkojarzony i po prostu nie masz skupienia ani energii. Zauważasz również, że czujesz się sfrustrowany, że musisz rozpisać nowy plan w kalendarzu bo zadania z poranka nie wykonałeś.

Więc dlaczego to takie trudne?

Postanawiasz zacząć od jutra i przejść do zadania, które według Ciebie jest ważne teraz. Gdzie w tym sens?

Wszystko inne wydaje się pilniejsze i ważniejsze niż to, co masz w swoim kalendarzu. Mija kilka dni i znajdujesz się w tym samym schemacie. Nie trzymasz się zaplanowanego grafika i znów czujesz się sfrustrowany, a w końcu mówisz, że to nie dla Ciebie.

Zaczynasz sobie powtarzać takie rzeczy jak: „Nigdy nie będę zorganizowany”, a może „lepiej pracuje mi się czując presję i stres”. Nieświadomie zaczynasz usprawiedliwiać swoje zachowanie ograniczającymi przekonaniami o sobie i o tym, jak załatwić sprawy.

Może zdecydujesz się wypróbować inne tricki na produktywność, ale tym razem jakieś prostsze;-) a może całkowicie się poddasz. Tak czy inaczej, nie osiągasz pożądanych rezultatów.

David Allen kiedyś napisał w swojej książce „getting things done”:

“If you don’t pay appropriate attention to what has your attention, it will take more of your attention than it deserves.”

„Jeśli nie zwracasz należytej uwagi na to, co przyciąga twoją uwagę, zajmie ci to więcej uwagi, niż na to zasługuje”.

Czego brakuje w tych magicznych technikach i sposobach na produktywność

Powodem, dla którego masz problemy z uzyskaniem wyników za pomocą technik lub narzędzi zwiększających produktywność, jest to, że najprawdopodobniej próbujesz zmienić zachowanie samą strategią. To nie działa- będziesz sfrustrowany i zirytowany.

Możesz mieć wszystkie strategie na świecie, ale jeśli masz niewłaściwy sposób myślenia i emocje, nie osiągniesz pożądanych rezultatów, ponieważ nie podejmiesz odpowiednich działań.

Nawyki a sposoby na produktywność

Co mam na myśli bardziej konkretnie z nawykami? Jeśli chcesz zaplanować swoje dni i ustawić swój kalendarz tak, aby był bardziej wydajny, to jest strategia. Następnie zadaj sobie pytanie, czego potrzebuję, aby zmienić swoje wartości lub przekonania?

Przykładem może być to, że chcesz zacząć doceniać planowanie swojego czasu bardziej niż nieplanowanie go. Chcesz wzmocnić przekonanie, że ważne jest planowanie, jest to niezbędne do osiągnięcia sukcesu i zmienić sposób myślenia, aby działanie było łatwiejsze.

Pamiętaj, że twoje emocje są częścią twojego sposobu myślenia.

Jeśli czujesz się sfrustrowany lub przytłoczony, Twoim zadaniem jest wprawienie się w lepsze emocje, abyś mógł działać. Nie możemy działać kiedy nie mamy energii.

Naucz się, jak odejść od emocji i zacząć działać, kiedy tego potrzebujesz. Jeśli czujesz się przygnębiony, to z powodu swojego obecnego skupienia i znaczenia, które przywiązujesz do tego, co dzieje się w danym momencie.

Jeśli to przesuniesz, twoja energia podąży za tym, a ty będziesz podążał dalej. Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność, musisz zostać mistrzem panowania nad emocjami i wtedy dopiero będziesz mieć pewność osiągania zamierzonych rezultatów, które dają Ci techniki, hacki i sposoby na produktywność.

Pamiętaj, jeśli nie zarządzasz swoimi emocjami, nie zarządzasz swoim czasem!

Sprawdź moją agencję!

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport