Skąd pochodzi złoto i czy może się skończyć? (szlachetny kruszec)

geico analiza reklam jak zarobili miliardy
Geico analiza biznesowa (strategia marketingowa i reklamy)
9 lipca, 2021
książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich
Książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich (co warto przeczytać)
19 lipca, 2021

Skąd pochodzi złoto i czy może się skończyć? (szlachetny kruszec)

skąd pochodzi złoto
skąd pochodzi złoto

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Link do kursu: Facebook Ads

Skąd pochodzi złoto?

Czy wiesz, że złoto nie powstało na ziemii? W rzeczywistości „ugotowało się” w kosmosie i jest obecne na Ziemi z powodu olbrzymich eksplozji gwiezdnych zwanych supernowymi. Naukowiec z CERN David Lunney przedstawia niesamowitą podróż złota z kosmosu na Ziemię.

Według naukowców, pojawienie się złota na świecie, związane jest ze zderzeniem dwóch gwiazd neutronowych. Do zderzenia gwiazd neutronowych dochodzi niezwykle rzadko – raz na 10 tys. lat, gdyż powstają one po wybuchu supernowych.  W następstwie zderzenia, w przestrzeń kosmiczną wyrzucone zostają ogromne ilości materii.

Ową materię tworzą różnego rodzaju metale ciężkie, w tym właśnie m. in. złoto.

Pojedyncze zderzenie gwiazd neutronowych prowadzi do powstania złota o masie przekraczającej dziesięciokrotność masy Księżyca. Mając na uwadze liczbę zderzeń do jakich doszło od początku wszechświata, naukowcy wnioskują, że całe złoto obecne we Wszechświecie powstało w efekcie kosmicznych eksplozji.

ile jest złota na ziemii

Ile jest złota na ziemi?

W zasadzie całe złoto, które wydobyto w historii, można zmieścić w trzech basenach olimpijskich, choć reprezentuje dużo większą masę – jest około 20 razy gęstsze niż woda.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czy można stworzyć złoto?

Właściwie tak. Używając cząstkowych akceleratorów, można naśladować skomplikowane reakcje jądrowe, które tworzą złoto w gwiazdach. Jednak ten mechanizm tworzy złoto atom po atomie. Więc zajęłoby to prawie tyle lat, ile ma wszechświat, by stworzyć jeden gram kosztem znacznie przekraczającym dzisiejszą wartość złota. Więc nie jest to najlepsze rozwiązanie.

fragment z filmu tedX, który jest na końcu tego wpisu

Gdyby jednak doszło do tego, że zostały już wydobyte wszystkie zasoby złota na ziemi, są inne miejsca, w których można ich szukać.

Gdzie?

Na przykład w wodzie!

Oceany zawierają szacunkowo 20 milionów ton rozpuszczonego złota, ale w bardzo niewielkich stężeniach. Niestety na daną chwilę ich wydobycie jest zbyt kosztowne.

Czy złoto może się skończyć?

Najpierw odpowiedzmy na pytanie ile obecnie mamy złota na ziemi. Jak szacuje Światowa Rada Złota do końca grudnia 2019 roku wydobyto spod powierzchni naszej planety 197 576 ton złota, ale uwaga. Aż 1/3 wydobyta została od 1960 roku do dziś.

Owe niecałe 200 tys. ton to tak naprawdę niewiele. Jak już powiedziałem wcześniej można by tym złotem zapełnić tylko 3 baseny olimpijskie.

Z racji, że złoto jest prawie niezniszczalne, to całe wydobyte pozostaje ponad powierzchnią Ziemi, w biżuterii, urządzeniach elektrycznych czy w sztabkach.

Jeśli chodzi o złoto które cały czas jest pod powierzchnią, to jego zasoby są niezwykle trudne do określenia. Te które teoretycznie opłaca się wydobywać są szacowane na około 54 tys. ton (źródło US Geological Survey).

Mamy jeszcze zasoby głęboko ukryte, które mogą się okazać niewydobywalne głównie z dwóch powodów.

Po pierwsze trudny dostęp, po drugiezbyt wysoki koszt wydobycia.

Jeśli chodzi o złoto pozostające pod powierzchnią Ziemi, to wiemy tylko tyle że:

  • Jest go skończona ilość.
  • Jakaś jego część ulega ekstrakcji (bardzo powolnej, w długim terminie).

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Wiesz już że złoto jest metalem i skąd wzięło się złoto. Jeśli chcesz więcej artykułów lub filmów na ten temat to daj znać w komentarzu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej