Komunikacja niewerbalna, czyli jak DZIAŁA nasza Mowa Ciała (gestykulacja i komunikat interpersonalny, przykłady, definicja)

skąd pochodzi złoto
Skąd pochodzi złoto i czy może się skończyć? (szlachetny kruszec)
2 lutego, 2023
growth hacking
Growth hacking, czyli marketing w wersji 2.0 (haker wzrostu Twojego biznesu)
2 lutego, 2023

Komunikacja niewerbalna, czyli jak DZIAŁA nasza Mowa Ciała (gestykulacja i komunikat interpersonalny, przykłady, definicja)

Komunikacja niewerbalna

Poniżej film komunikacja niewerbalna, a dalej wpis- zapraszam!

Na czym polega komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna to wszystkie elementy werbalnej komunikacji, które nie polegają na mówieniu lub korzystaniu z języka. Jest to komunikowanie się między ludźmi poprzez język ciała, mimikę, gesty, postawy, intonację, ton głosu, odległość między rozmówcami, ubiór oraz wyraz twarzy. Komunikacja niewerbalna jest dynamiczna – codziennie uczymy się nowych kodów językowych, budujemy i rozwijamy silne więzi z innymi ludźmi.

Dzisiejszy materiał jest dla wszystkich tych którzy chcę polepszyć swoje interakcje z innymi na wszystkich szczeblach, rodzinnych, hierarchicznych w pracy i cała masa innych, a także jeśli chcesz żeby inni odbierali lepiej Ciebie. Bo widzisz mamy aż 9 rodzajów niewerbalnej komunikacji. Jakie one są? W jaki sposób pomagają? O tym za chwilę!

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Komunikacja werbalna i niewerbalna

Co to jest komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna, czyli to w jaki sposób komunikujemy się i wysyłamy sygnały do otoczenia. Nie jest to wcale nowa nauka, bo za oficjalne uważa się prace Darwina z 1872 roku, pt. The Expression of the Emotions in Man and Animals. Darwin zaczął studiować komunikację niewerbalną, gdy zauważył interakcje między zwierzętami, takimi jak lwy, tygrysy, psy itp., i zdał sobie sprawę, że komunikują się one również za pomocą gestów i ekspresji.

Znaczna część naszej komunikacji jest niewerbalna. Eksperci odkryli, że każdego dnia reagujemy na tysiące niewerbalnych sygnałów i zachowań, w tym postawy, mimikę, spojrzenie, gesty i ton głosu. Od uścisków dłoni po to kto ma jaką fryzurę, właśnie te niewerbalne szczegóły ujawniają, kim jesteśmy i wpływają na to, jak odnosimy się do innych ludzi.

Więc…

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jakie są rodzaje komunikacji niewerbalnej? Komunikacja werbalna przykłady

Rodzaje komunikacji niewerbalnej obejmują mimikę twarzy, gesty, paralingwistykę, czyli głośność lub ton głosu, język ciała, proksemika lub przestrzeń osobista, spojrzenie czyli ruchy oczu, haptyka (dotyk), wygląd i gadżety, inaczej artefakty.

Rodzaje komunikacji niewerbalnej.

Komunikacja niewerbalna

Badania naukowe nad komunikacją niewerbalną i zachowaniem jak już wspomniałem, rozpoczęły się wraz z opublikowaniem w 1872 roku książki Karola Darwina. Od tego czasu przeprowadzono liczne badania dotyczące rodzajów, skutków i przejawów niewypowiedzianej komunikacji i zachowania. Chociaż sygnały te są często tak subtelne, że nie jesteśmy ich świadomi, badania zidentyfikowały kilka różnych rodzajów komunikacji niewerbalnej.

Pierwszy z nich to mowa niewerbalna, czyli:

Wyrazy twarzy

Bo mimika twarzy jest odpowiedzialna za ogromną część komunikacji niewerbalnej. Zastanów się, ile informacji można przekazać samym uśmiechem lub zmarszczeniem brwi. Wyraz twarzy człowieka jest często pierwszą rzeczą, którą widzimy, nawet zanim usłyszymy, co ktoś ma do powiedzenia.

Podczas gdy komunikacja i zachowanie niewerbalne mogą się znacznie różnić w zależności od kultury, wyrazy twarzy wyrażające szczęście, smutek, gniew i strach są podobne na całym świecie. Już kiedyś wspominałem o tym w filmie na temat mikroekspresji, których pionierem jest dr. Paul Ekman.

Komunikacja niewerbalna, czyli jak DZIAŁA nasza Mowa Ciała

Numer dwa to komunikacja niewerbalna jako:

Gesty

Ruchy i sygnały są ważnym sposobem komunikowania znaczenia bez używania słów. Typowe gesty obejmują machanie, wskazywanie i używanie palców np do wskazywania wartości liczbowych. Inne gesty są arbitralne i związane z kulturą.

Wielu manipulatorów może używać różnych gestów by wywierać pożądane reakcji. Na przykład na sali sądowej prawnicy są znani z wykorzystywania różnych niewerbalnych sygnałów, aby próbować wpływać na opinie przysięgłych. Adwokat może zerkać na zegarek, aby zasugerować, że argumenty prawnika strony przeciwnej są nudne i błahe, a nawet przewrócić oczami na zeznania złożone przez świadka w celu podważenia jego wiarygodności. Wiesz jak to się robi…

Numer trzy to komunikacja niewerbalna jako:

Paralingwistyka

Paralingwistyka odnosi się do komunikacji głosowej, która jest oddzielona od rzeczywistego języka. Dla przykładu może to być ton głosu, głośność, wysokość szybkość mówienia.

Zobacz na przykład jak potężny wpływ, ton głosu może mieć na znaczenie zdania. Wypowiedziane słowa silnym tonem głosu, słuchacze mogą interpretować z entuzjazmem. Te same słowa wypowiedziane niepewnym tonem głosu mogą wyrażać dezaprobatę i brak zainteresowania. I teraz zastanów się jak przemawiają mówcy motywacyjni kiedy porywają tłumy. Da się tego nauczyć:)

Więc rozważ wszystkie różne sposoby, w jakie prosta zmiana tonu głosu może zmienić znaczenie zdania. Przyjaciel może cię zapytać, jak się masz, a ty możesz odpowiedzieć standardowym „w porządku”, ale to, jak faktycznie wypowiadasz te słowa, może ujawnić, jak naprawdę się czujesz.

Zimny ​​ton głosu może sugerować, że tak naprawdę nie czujesz się dobrze, ale nie chcesz o tym rozmawiać. Jasny, radosny ton głosu ujawni, że naprawdę dobrze sobie radzisz. Ponury, przygnębiony ton wskazywałby, że jesteś przeciwieństwem dobrego samopoczucia.

Kolejny punkt to komunikacja niewerbalna jako:

Język ciała i postawa

Postawa i ruch mogą również przekazywać wiele informacji. Badania nad mową ciała stały się popularne od lat 70. XX wieku. Niestety massmedia skupiły się na nadinterpretacji różnych postaw, na przykład postaw obronnych, wiesz…krzyżowania ramion, nóg itp.

Kolejny punkt to komunikacja niewerbalna jako:

Proksemika

Ludzie często odwołują się do swojej potrzeby żeby posiadać „osobistą przestrzeń”, która oczywiście jest również ważnym rodzajem komunikacji niewerbalnej. Na odległość, jakiej potrzebujemy i ilość przestrzeni, którą postrzegamy jako należącą do nas, ma wpływ wiele czynników, w tym społeczne normy, oczekiwania kulturowe, czynniki sytuacyjne, cechy osobowości i poziom znajomości.

Ilość miejsca potrzebna podczas swobodnej rozmowy z inną osobą zwykle zaczyna się od 50 centymetrów, a ta poniżej 15 cm określana jest już jako intymna.

Kolejny punkt to komunikacja niewerbalna jako:

Nasze oczy- spojrzenie

Oczy odgrywają ważną rolę w komunikacji niewerbalnej, a takie rzeczy jak patrzenie, wpatrywanie się i mruganie to ważne zachowania niewerbalne. Kiedy ludzie spotykają innych ludzi lub widzą rzeczy, które im się podobają, tempo mrugania wzrasta, a źrenice rozszerzają się. Spojrzenie na inną osobę może wskazywać na szereg emocji, w tym wrogość, zainteresowanie i przyciąganie.

Ludzie wykorzystują również wzrok jako środek do określenia jeśli ktoś jest uczciwy. Normalny, stały kontakt wzrokowy jest często traktowany jako znak, że dana osoba mówi prawdę i jest godna zaufania. Z drugiej strony niestabilne oczy i niemożność utrzymania kontaktu wzrokowego są często postrzegane jako wskaźnik, że ktoś kłamie lub jest zwodniczy.

Następny punkt to komunikacja niewerbalna jako::

Haptyka

Inaczej możemy powiedzieć kinestetyka, bo komunikacja poprzez dotyk to kolejne ważne zachowanie niewerbalne. Dotyk jest bardzo ważny dla dzieci aby dobrze się rozwijały.

Oprócz klasycznych cech takich jak komunikowanie uczuć, znajomości, sympatii i innych emocji, dotyk może również być używany do komunikowania zarówno statusu, jak i władzy.

Naukowcy odkryli, że osoby o wysokim statusie mają tendencję do ingerowania w przestrzeń osobistą innych ludzi z większą częstotliwością i intensywnością niż osoby o niższym statusie. Różnice płci odgrywają również rolę w sposobie, w jaki ludzie wykorzystują dotyk do komunikowania znaczenia.

Kolejny punkt to komunikacja niewerbalna jako:

Wygląd

Zobacz jakie kolory wybierasz, jaką odzież, jaką masz fryzurę. Badania nad psychologią kolorów wykazały, że różne kolory mogą wywoływać różne nastroje. Wygląd może również zmieniać reakcje fizjologiczne, osądy i interpretacje.

Pomyśl tylko o wszystkich subtelnych osądach, które szybko podejmujesz o kimś na podstawie jego wyglądu. Te pierwsze wrażenia są bardzo ważne, dlatego powinieneś zawsze ubierać się dobrze do okazji.

Naukowcy odkryli, że wygląd może mieć wpływ na to, jak ludzie są postrzegani, a nawet ile zarabiają. I oczywiście kultura ma istotny wpływ na ocenę wyglądu. Podczas gdy szczupłość jest ceniona w kulturach zachodnich, niektóre kultury afrykańskie za atrakcyjne traktują nadwagę.

Ostatni punkt który chcę poruszyć to gadżety i:

Artefakty

Przedmioty i obrazy to także narzędzia, które można wykorzystać do komunikacji niewerbalnej. W grze czy na forum internetowym możesz na przykład wybrać awatar, który będzie reprezentował Twoją tożsamość i przekazywał informacje o tym, kim jesteś i co lubisz.

Ludzie często spędzają dużo czasu na rozwijaniu określonego obrazu i otaczaniu się przedmiotami, które mają przekazywać informacje o rzeczach, które są dla nich ważne.

Także pamiętaj.

Komunikacja niewerbalna odgrywa ważną rolę w tym, jak przekazujemy innym znaczenie i informacje, a także jak interpretujemy działania osób wokół nas.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, patrząc na takie niewerbalne zachowania, jest rozważenie działań w grupach. To, co faktycznie mówi dana osoba, jej wyraz twarzy, wygląd i ton głosu mogą wiele powiedzieć o tym, co ta osoba naprawdę komunikuje.

PS.

Skoro przeczytałeś już ten wpis pt. Komunikacja Niewerbalna to zapraszam poniżej do SUPER kursu:

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Sprawny rozmówca może nawet w super szybkim tempie odczytywać zachowanie drugiej osoby. Komunikaty niewerbalne jest często bardzo trudno zamaskować. Ruchy ciała bywają mimowolne.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Komunikacja niewerbalna, czyli jak DZIAŁA nasza Mowa Ciała (gestykulacja i komunikat interpersonalny, przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co składa się na komunikację niewerbalną?

Komunikacja niewerbalna składa się z czterech głównych składowych: postury ciała, języka gestów, mimiki twarzy oraz kontaktu wzrokowego.

Jakie są zachowania niewerbalne?

* Uśmiech
* Skinienie głową
* Gesty rąk i ramion
* Unikanie kontaktu wzrokowego
* Jasność głosu
* Przyciskanie ust
* Postawa ciała i pozycje siedzące
* Spacery i kroki
* Dystans interpersonalny
* Ułożenie rąk
* Pokazywanie palcem
* Nachylenie ciała
* Używanie gestów twarzy
* Używanie gestów głowy
* Utrzymywanie kontaktu wzrokowego
* Dotykanie
* Rzucanie okiem

Co nie jest komunikacją niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna nie obejmuje słów – jest jedynie tym, co można przekazać adresatowi za pomocą mowy ciała.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)