Sangwinik – kto to? Co robi? (przykłady, definicja)

Wchodzenie na wyższy poziom (zdobywanie umiejętności i jak ruszyć z miejsca)
Wchodzenie na wyższy poziom (zdobywanie umiejętności i jak ruszyć z miejsca) – przykłady, definicja
16 lutego, 2023
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
16 lutego, 2023

Sangwinik – kto to? Co robi? (przykłady, definicja)

sangwinik
sangwinik

Kto to sangwinik?

Sangwinik to osoba, która bardzo dużo mówi, a do tego ciągle chce być w centrum uwagi. Spontaniczność, pozytywna energia oraz wyjątkowy optymizm to główne cechy sangwinika. Określeniem jednego z czterech temperamentów jest właśnie sangwinik.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Sangwinik to jeden z czterech temperamentów lub typów osobowości, wyróżnianych w medycynie i psychologii. Osoby o sangwinicznym typie osobowości charakteryzują się ekstrawertycznymi cechami, takimi jak entuzjazm, radość, spontaniczność, towarzyskość i witalność.

Sangwinicy mają zazwyczaj duże potrzeby emocjonalne i społeczne, są towarzyscy, uwielbiają rozmowy i zabawy w grupie. Są zwykle pełni energii i entuzjazmu, często zarażający innych swoim optymizmem i pozytywną postawą. Są również kreatywni i mają skłonności artystyczne.

Jednocześnie sangwinicy mają tendencję do bycia nierozważnymi i impulsywnymi, co może prowadzić do podejmowania szybkich decyzji bez odpowiedniego zastanowienia i planowania. Mogą być również niezorganizowani i niezdyscyplinowani, co może utrudniać im osiąganie celów i realizowanie długoterminowych planów.

Ważne jest, aby pamiętać, że typ osobowości nie jest sztywną kategorią, ale raczej spektrum cech i tendencji, które różne osoby wykazują w różnym stopniu. Większość ludzi ma cechy z różnych typów osobowości, a tylko nieliczne osoby pasują idealnie do jednego typu.

Kim jest sangwinik?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że już w V wieku p.n.e. powstała teoria temperamentów. Hipokrates jest powszechnie uznawany za jej twórcę. Według niego występują cztery grupy ludzi, a mianowicie: sangwinicy, melancholicy, flegmatycy oraz cholerycy. Sangwinik jest zawsze chętny do działania i ma bardzo dużą motywację.

Jest też pełen optymizmu i uważa, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Nie są mu straszne tak naprawdę żadne wyzwania i niewiele jest rzeczy, których faktycznie się boi.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Sangwinicy umieją wykonywać wiele zadań jednocześnie, a do tego wszystkie z nich kończą się z reguły sukcesem. Ludzie z takim charakterem czują się najlepiej w towarzystwie, dlatego zazwyczaj otacza ich duże grono osób. Na uwagę zasługuje także fakt, że do życia potrzebuje on ciągłego kontaktu z bliskimi.

Raczej źle się czuje samemu i nie lubi przebywać na uboczu. Sangwinik jest też niezwykle rozmowny i chce być w centrum uwagi, dlatego bardzo łatwo przychodzi mu poznawanie innych ludzi. Ze znaczną spontanicznością również jest związany sangwinizm. Dla sangwinika spontaniczny wypad w piątek za miasto nie jest niczym dziwnym. Niektórym osobom sangwinik może przypominać trochę ekstrawertyka. Można śmiało powiedzieć, że w tym przypadku jak najbardziej słuszne jest takie skojarzenie.

Trzeba jednak pamiętać, że sangwinik nie ma samych zalet. Ma on też cechy, które można uznać za wady takiego temperamentu. Warto dodać, że może on też irytować niektóre osoby. Największą wadą jest z pewnością chaotyczność. Sangwinicy są mało zorganizowani i chaotyczni w swoich zadaniach. Dosyć często zapominają o ważnych sprawach i rzeczach, które mieli do załatwienia.

sangwinik
sangwinik

Dyskusja z sangwinikiem

Rozmowa z taką osobą że czasem wzbudzić podirytowanie. Sangwinicy niestety słabo słuchają innych, natomiast bardzo dużo mówią o sobie. Uważają, że są najważniejsi, przez co często zapominają o innych ludziach. Niestety jest to bardzo zła cecha, ponieważ dosyć ciężko jest wejść z taką osobą w konstruktywną dyskusję. Sangwinicy potrafią też mocno przecenić własne możliwości.

Czasami podejmują się zbyt wielu zadań, bo wierzą, że wszystko uda im się zrobić. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, przez co później mają zaległości i organizacja pozostawia naprawdę wiele do życzenia. To sprawia, że nie wszystkie zobowiązania zostają spełnione.

Czynności, które mniej interesują sangwinika są przekładane w nieskończoność, przez co ciężko się później we wszystkim połapać. Wyzwania są tym co sangwinik lubi najbardziej. Jeszcze lepiej, jeżeli dużo się dzieje wokół, ponieważ jest elastyczny oraz otwarty na nowe propozycje. W różnych zawodach może się odnaleźć osoba z takim temperamentem.

Gdzie pracują sangwinicy?

Sangwinik może być nie tylko dobrym politykiem lub dziennikarzem, ale również przedstawicielem handlowym. Dobrze pasuje do stanowisk kierowniczych, ponieważ często podejmuje się wykonania wielu zadań w jednym czasie. W pracy muszą pojawiać się systematycznie nowe zadania, bo w przeciwnym razie sangwinik zacznie się nudzić.

Praca, w której ciągle trzeba robić to samo zdecydowanie nie jest dla ludzi z takich typem temperamentu. Dlatego satysfakcjonujące raczej nie będzie wykładanie towaru.

Związek z sangwinikiem nie jest jednak taki łatwy, jakby się to mogło wydawać początkowo. Faktycznie spontaniczność jest ważna, ponieważ dzięki temu można zaskoczyć swoją drugą połówkę. W rzeczywistości uczucia i emocje sangwinika potrafią być bardzo płytkie.

Wystarczy, że poczuje on znudzenie i rutynę w swoim związku, a to może go skłonić do poszukiwania nowych przygód. Wtedy zaczynają się problemy, ponieważ sangwinik bardzo szybko zaczyna się rozglądać za innymi partnerami. Potrzeby osoby żyjącej z sangwinikiem dosyć często są bagatelizowane i stawiane na drugim miejscu.

Cechy sangwinika

Sangwinicy niestety wolą zdecydowanie mówić niż słuchać, a to powoduje później wiele problemów. Zapominanie o ważnych sprawach i roztargnienie również może być dużym problemem. Czasami prowadzi to do poważnych konfliktów, które bardzo ciężko jest później rozwiązać.

Związek z taką osobą jest jednak bardzo satysfakcjonujący. Sangwinik nie przejmuje się rzeczami, które go nie dotyczą w danym momencie, więc potrafi cieszyć się chwilą. Jest też szczery i pomocny, dlatego praktycznie zawsze można liczyć na jego wsparcie. Czasami jednak nie da się spełnić oczekiwań swojego partnera, ponieważ mogą być one mocno wygórowane. Sangwinicy bardzo lekko podchodzą do problemów życia codziennego.

Są weseli i pogodni, dlatego ludzie lubią przebywać w ich otoczeniu. Nie zamartwiają się też z byle powodu, co jest naprawdę pozytywną cechą.

Są w stanie wybaczyć drugiej osobie, a do tego nie są pamiętliwi. Bardzo szybko się nudzą, ale też łatwo poznają nowe osoby. Dla sangwinika zdecydowanie najgorsza jest rutyna i zastój. Kreatywne podejście do życia cechuje praktycznie wszystkich sangwiników.

Sangwinik przykłady

Oto kilka przykładów zachowań charakterystycznych dla osób o sangwinicznym typie osobowości:

  1. Entuzjazm i energia – sangwinicy zwykle wykazują dużą energię, pozytywne nastawienie i entuzjazm wobec życia. Mogą być bardzo ekspresyjni i wesoło się uśmiechać.
  2. Towarzyskość – sangwinicy są zwykle otwarci na nowe znajomości i cenią sobie kontakt z ludźmi. Lubią rozmawiać i być w centrum uwagi, co czyni ich dobrymi towarzyszami i liderami.
  3. Kreatywność – sangwinicy mają zwykle żywe wyobraźnie i często wykazują skłonność do twórczych działań, takich jak sztuka, muzyka, teatr czy literatura.
  4. Impulsywność – z powodu swojego żywiołowego charakteru, sangwinicy mogą podejmować szybkie decyzje i działać impulsywnie, bez długiego zastanawiania się nad konsekwencjami.
  5. Brak organizacji – sangwinicy mogą mieć trudności z planowaniem i organizowaniem swojego życia, co czasami prowadzi do chaosu lub braku konsekwencji w działaniu.
  6. Optymizm – sangwinicy zwykle wykazują pozytywne podejście do życia i skłonność do widzenia światła w tunelu. Często próbują rozwiązywać problemy i konflikty w sposób optymistyczny i kreatywny.

Warto zaznaczyć, że każdy człowiek ma swoją unikalną kombinację cech i temperamentów, które kształtują jego osobowość. Sangwinicy nie są wyjątkiem i mogą mieć różne kombinacje innych typów osobowości, takich jak melancholik, flegmatyk lub choleryk.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Sangwinik - kto to? Co robi? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)