Rewolucja przemysłowa

inteligencja emocjonalna
Inteligencja emocjonalna
23 lutego, 2022
przemówienie
Przemówienie
23 lutego, 2022

Rewolucja przemysłowa

Rewolucja przemysłowa
Rewolucja przemysłowa

Rewolucja przemysłowa – przebieg i długofalowe skutki

Gwałtowny rozwój techniki, który rozpoczął się w XVIII wieku i w pewnym sensie trwa nadal, odmienił oblicze świata, jaki znali nasi przodkowie. Wiązał się ze znacznymi zmianami w gospodarce, strukturach społecznych, a nawet w tym, w jaki sposób ludzie myśleli o świecie. Często jest oceniana jako pozytywne zjawisko, kolejny krok w rozwoju ludzkości. Jednak czy taka ocena ma swoje odbicie w rzeczywistości? Czym dokładnie była rewolucja przemysłowa i jakie jej skutki odczuwamy do dziś?

Początki i przebieg rewolucji przemysłowej

Rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w XVIII-wiecznej Anglii, która była wówczas najbogatszym krajem Europy. Wiązała się z wynalezieniem maszyn znacznie usprawniających i przyśpieszających produkcję nici i tkanin, szybko wypierając droższą i wolniejszą produkcję manufakturową.

Ważną rolę odegrało również wynalezienie i stopniowe doskonalenie silników parowych, które znajdywały coraz szersze zastosowanie w przemyśle. Gwałtownie zyskały na znaczeniu przemysł górniczy i hutniczy, a początkowo najszybciej rozwijały się włókiennictwo i metalurgia.

Wiek XIX przyniósł ze sobą dalsze usprawnienia w działaniu napędzanych węglem maszyn parowych, umożliwiając powstanie statków parowych, większych, szybszych i mogących przewozić o wiele cięższe ładunki niż statki żaglowe, a także parowozów.

Rozwój kolei uprościł i przyśpieszył podróżowanie, również na skalę międzynarodową, do niespotykanego dotąd stopnia. Kiedy ukończono Kanał Sueski, pozwalający na podróże morskie z Europy do Azji bez konieczności opływania Afryki, świat stał się mały.

Zmiany w strukturze społecznej

Rozwój fabryk i przemysłu ciężkiego znacząco zmienił strukturę gospodarczą oraz rynek pracy. Rolnictwo przestało stanowić podstawę gospodarki, niemal całkowicie zniknęło zapotrzebowanie na produkty wytwarzane rzemieślniczo, tradycyjnymi metodami.

Spowodowało to, że tysiące osób zostało zmuszonych do poszukiwania innych źródeł dochodu, czasem porzucając uprawianą od pokoleń ziemię czy rodzinny warsztat.

Ludność wiejska masowo napływała do miast, z nadzieją na zatrudnienie w coraz liczniej powstających fabrykach. Początkowo warunki zatrudnienia w nich były fatalne – robotnicy mieli kilkunastogodzinne zmiany i dostawali niskie wynagrodzenie, a zakwaterowanie, jakie oferowali im pracodawcy, to ciasne mieszkania w budowanych po kosztach budynkach wielorodzinnych. Mimo to miasta rozwijały się prężnie, przyciągając wizją lepszego życia.

Jednym z kluczowych dla stanu ludzkiej psychiki czynników są zdrowe relacje społeczne. Na wsiach każdy był członkiem złożonej wspólnoty, żyjącej w tempie dyktowanym przez pory roku, okres wegetacji roślin oraz święta religijne.

Oczywiście nie powinniśmy idealizować wizji życia sprzed rewolucji przemysłowej, jednak dawało ono warunki do zdrowego rozwoju psychiki, internalizacji emocji i przeżyć wewnętrznych oraz nawiązywania trwałych więzi społecznych.

Życie w miasta, w których nagle było się otoczonym obcymi ludźmi, czas pracy nie pozwalał na kultywowanie zwyczajów i rytuałów, do jakich było się przyzwyczajonym, a naturalne otoczenie zastępowały tłumy i ciasne, głośne przestrzenie fabryk i mieszkań nie pozostawało obojętne dla zdrowia i samopoczucia jednostek.

Skutki długofalowe

Z jednej strony rewolucja przemysłowa i kierunek rozwoju techniki, jaki obraliśmy, przyniósł nieprzewidziane skutki dla środowiska, w którym żyjemy. Najpierw znacznie wzrosło tempo wykorzystywania nieodnawialnych zasobów naturalnych, przede wszystkim węgla i innych paliw kopalnych.

Efektem ich gwałtownej eksploatacji jest uwolnienie do środowiska naturalnego ilości zanieczyszczeń, których naturalne procesy nie są w stanie przetworzyć.

Normalnie zanieczyszczenia powstające w wyniku pożarów czy wybuchów wulkanów są usuwane z powietrza przez rośliny, szczególnie duże i zróżnicowane ekosystemy leśne. W wyniku działań człowieka przez ostatnie dwieście lat nie tylko ilość zanieczyszczeń krytycznie wzrosła, ale spadła również powierzchnia zdrowych ekosystemów leśnych.

Rewolucja przemysłowa
Rewolucja przemysłowa

Oprócz kwestii zdrowotnych, industrializacja wpłynęła również na psychikę pojedynczych osób oraz relacje społeczne.

Łatwość i konieczność podróżowania w poszukiwaniu pracy oraz gwałtowny rozwój miast spowodowały rozpad tradycyjnych relacji rodzinnych i społecznych. Brak rytuałów spajających wspólnotę i tworzących określony rytm dnia, roku i życia jednostki połączone z silnym stresem, wynikającym z kapitalistycznego modelu ekonomicznego, obniżają psychiczny komfort każdego, kto ich doświadcza.

Przy wszystkich zaletach współczesnego rozwoju techniki, wiedzy naukowej i sposobów produkcji jednocześnie choroby takie jak depresja stają się powszechnym problemem – według prognoz naukowców, w pierwszej połowie XXI wieku już co czwarta osoba będzie potrzebowała pomocy psychologa lub psychiatry.

Czy zmierzamy w dobrym kierunku?

Choć warunki życia w mieście uległy znacznej poprawie od XIX wieku, wciąż borykamy się z odcięciem od natury i trwałych relacji społecznych. Techniczne traktowanie zasobów ludzkich i naturalnych musi ulec szybkiej zmianie, jeżeli chcemy, by nasi potomkowie spoglądali na najnowszą historię z dumą, a nie z zawstydzeniem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport