Pytania psychologiczne, rodzaje testów (psychologia, przykłady, definicja)

Skuteczna reklama
Skuteczna reklama na facebooku, linkedinie, google ads (poznaj zasady jak sprzedać i reklamować + przykłady)
11 lutego, 2023
Pomysł na firmę jednoosobową
Pomysł na firmę jednoosobową. Biznes, kapitał i własna firma (działalność gospodarcza, co sie opłaca?)
11 lutego, 2023

Pytania psychologiczne, rodzaje testów (psychologia, przykłady, definicja)

Pytania psychologiczne
Pytania psychologiczne, rodzaje testów (psychologia, przykłady, definicja) 1

Pytania psychologiczne – kiedy można się z nimi spotkać?

Testy psychologiczne, składające się z różnych pytań mniej lub bardziej złożonych, można spotkać zarówno w internecie, jak i w wydaniach papierowych. Z reguły rozwiązuje się je albo dla rozrywki, albo w konkretnym celu, na przykład związanym z pracą. Bywają proste, zabawne, innym razem skomplikowane i wymagające przemyślenia, zanim udzieli się odpowiedzi. Rozwiązania takich testów uwzględniają użycie specjalnego klucza, na podstawie którego określany jest profil danej osoby zależnie od tego, czego dotyczył test.

Większość poważnych testów oraz znajdujących się w nich pytań psychologicznych została opracowana przez specjalistów, ale są też takie formy, które wymyśla się na poczekaniu, dla zabawy. Wiele osób bardzo lubi rozwiązywanie tego typu testów – chcą one w ten sposób się sprawdzić, poznać odpowiedzi na dręczące je wątpliwości lub znaleźć odpowiedni zawód.

Wykonanie testu może być zlecone podczas egzaminu na prawo jazdy, obecne jest w przypadku przyjęcia do wojska, jak również przy specjalistycznych rekrutacjach np. związanych z wyprawami w kosmos czy sportami ekstremalnymi.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Czy pytania psychologiczne są wartościowe?

Różne osoby mają różne podejście do psychologii, a co za tym idzie, do większości testów. Można spotkać się z opinią, że testy oraz same pytania są niewiele warte, nie da się dzięki nim niczego ocenić, bo szeroki wachlarz możliwych odpowiedzi wyklucza jakąkolwiek rzetelność.

W ten sposób myślą głównie ci, których cechuje tzw. ścisły umysł. Dużo w tym przypadku zależy od klucza oraz od rzetelności naukowców odpowiadających za tworzenie testów. Oczywiście o jakichkolwiek badaniach i poważnym podejściu można mówić jedynie w przypadku pytań składających się na testy o oficjalnym charakterze. Nikt raczej nie przeprowadza setek prób ani nie analizuje dokładniej większości testów udostępnianych w internecie na pseudo psychologicznych stronach.

Rozsądne osoby korzystają jedynie z wartościowych materiałów, a jeśli decydują się zrobić jakiś przypadkowy test, jego wynik traktują po prostu jako ciekawostkę lub żart. To zdrowe i odpowiednie podejście. Natomiast z uwagi na profesjonalizm twórców tych testów, które używane są np. podczas rekrutacji, można podejść dużo bardziej poważnie do ich rozwiązania. Odpowiedzi należy udzielać po namyśle i co najważniejsze, zgodnie z prawdą.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Gdzie można znaleźć pytania psychologiczne?

Różnego rodzaju testy psychologiczne składające się z określonej ilości pytań są wykorzystywane na przykład do wstępnej diagnozy problemów natury psychicznej lub różnych chorób. Testy są więc dobrym narzędziem diagnostycznym w rękach psychologa oraz przede wszystkim psychiatry. Oczywiście w takim przypadku muszą być rzetelne i oparte na porządnych badaniach poprzedzających ich stworzenie.

Można się z nimi spotkać na przykład po umówieniu się na wizytę u jednego ze wspomnianych specjalistów. Ponieważ jest to narzędzie badania tak samo istotne jak np. osłuchanie pacjenta czy przeprowadzenie epikryzy, należy odpowiadać na poszczególne pytania zgodnie z prawdą, nie maskując np. części objawów przez nieprzyznawanie się do szczególnych cech charakteru czy zachowań.

Wyniki testu nie zostaną udostępnione żadnej osobie trzeciej jednocześnie z nazwiskiem pacjenta, aczkolwiek jako po prostu kolejny przypadek mogą zostać wykorzystane w celach badawczych. Zachowana jest jednak pełna anonimowość. Jeśli test przeprowadza psychiatra, jest on lekarzem i jak każdego innego lekarza obowiązuje go tajemnica zawodowa.

Odpowiednie podejście do testów psychologicznych

Pytania psychologiczne bywają różne, ale jeśli wchodzą w skład testu, są przeważnie podobne tematycznie i prowadzą do wyciągnięcia określonych wniosków z wyniku. Można na przykład spotkać się z testami oceniającymi typ osobowości, skłonność do depresji, innych chorób, albo z raczej humorystycznymi typu „jakim bohaterem kreskówki jesteś”.

Na pewno każdy choć raz w życiu rozwiązywał taki test i mógł albo uzyskać kompletnie dziwny wynik, albo też od razu się z nim zgodził. Z całą pewnością warto różnicować testy poważne i te rozrywkowe. Poważne wymagają zastanowienia się tak samo, jak egzamin z matematyki, zwłaszcza jeśli wypełnia się je w konkretnym celu. Często udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest trudne. Jeśli test nie przewiduje żadnej opcji pośrodku, można pominąć pytanie, albo też przychylić się do wariantu nieco bardziej przeważającego w danym przypadku.

Testy rozrywkowe bardzo często są tak skonstruowane, że wystarczy udzielać odpowiedzi według klucza (np. przewaga odpowiedzi A – jeden wynik, B – drugi wynik, C – trzeci wynik), dlatego łatwo jest je oszukać, chociażby podświadomie. Są podobne do horoskopów i często dają zwodniczo miłe dla oka wyniki, które można różnie interpretować. Na szczęście nie stanowią żadnego materiału diagnostycznego.

Jak odpowiadać na pytania psychologiczne u lekarza?

Korzystanie z pytań psychologicznych w ramach badań lekarskich jest bardzo wygodne dla obu stron. Pacjent czuje się potraktowany poważnie i zyskuje pewne ułatwienie, jeśli byłoby mu dość trudno samodzielnie wykazać dręczące go dolegliwości. Lekarz nie musi sam pytać i zyskuje w miarę rzetelny materiał końcowy. W wielu przypadkach test i jego rozwiązanie stanowi pierwszy krok do wyleczenia, pacjent – może nie bezpośrednio – przyznaje się do świadomości tej lub innej choroby albo pewnego problemu.

Niektórym osobom będzie dużo łatwiej w ten sposób rozpocząć walkę z dolegliwościami. Naturalnie żadne pytania nie wystarczą, jeśli ktoś lekceważy tego typu narzędzie bądź świadomie nie udziela prawdziwych odpowiedzi. Rozsądna osoba skorzysta z możliwości i podejdzie poważnie do rozwiązywania testu. Każde pytanie trzeba dokładnie przeczytać, bo może być podchwytliwe lub wymagać odpowiedzi związanej z częstotliwością czy też nasileniem występowania objawu, pewnej sytuacji itd.

Dostępne odpowiedzi mogą być proste czyli tak/nie, ale często zawierają różne opcje pośrodku, na przykład czasami, rzadko, zazwyczaj itd. Dzięki temu można dużo bardziej precyzyjnie określić swoje odczucia. Gdy w pytaniu znajduje się też opcja otwarta, na przykład inne – wpisz swoją odpowiedź – warto z niej skorzystać, jeśli żadna z pozostałych nie określa faktycznego stanu.

Wykorzystanie pytań psychologicznych podczas rekrutacji

Z testami i pytaniami psychologicznymi można spotkać się nie tylko u lekarza, ale także podczas brania udziału w rekrutacji. Mogą pojawić się dosłownie wszędzie, ale w niektórych przypadkach będą obowiązkowe (np. dla kandydatów na pilotów, astronautów, policjantów itd.).

Typowa rozmowa kwalifikacyjna może się obejść bez tego typu pytań, choć niektórzy pracodawcy i rekrutujący wręcz uwielbiają sprawdzać kandydatów pod takim kątem. Niekiedy pytania stają się wręcz absurdalne, jak chociażby słynne „Wydaję ci polecenie podejścia do okna i wyskoczenia przez nie. Co robisz?” albo „Jakiego kształtu jest właz do studzienki kanalizacyjnej?”. Mogą spowodować u pracownika dyskomfort i stres, ale nawet jeśli tak się dzieje, zadający usprawiedliwia swoje postępowanie chęcią sprawdzenia kwalifikacji kandydata w sytuacjach nerwowych.

Oczywiście brak odpowiedzi może być wtedy wskazaniem do odrzucenia oferty. Warto uważać na dziwne pytania, a nawet zakończyć rozmowę w sytuacji, gdy staną się zbyt dziwne – nie świadczy to zbyt dobrze o pracodawcy. Na szczęście większość rekrutujących mieści się w normie i przeprowadza element testu psychologicznego jedynie po to, by poznać mocne i silne strony kandydatów.

Specjalistyczne rekrutacje

Podejście do testów psychologicznych w procesie rekrutacji bywa obowiązkowe w niektórych zawodach, np. policjanta. Dzięki uzyskaniu rzetelnych odpowiedzi, specjaliści mogą ocenić np. odporność psychiczną kandydata, jego możliwości, silne strony, podatność na różnego rodzaju czynniki itd. Test bywa realizowany dość wcześnie, żeby można było przejść do bardziej konkretnej weryfikacji.

Pytania psychologiczne użyte w takich testach są oczywiście specjalnie opracowane i powiązane z kluczem. W ich tworzeniu, przeprowadzaniu i analizowaniu aktywnie uczestniczą psychiatrzy. Testy są ważne, bo pozwolą odsiać osoby o pewnych zaburzeniach psychicznych czy też wyjątkowo podatne na stres. Mogą wykazać silne strony i pomóc w dalszym wyborze specjalizacji. Nie należy traktować tego typu metod jako zła koniecznego, są bardzo wartościowe i jeśli podejdzie się do nich rzetelnie, gwarantują równie rzetelne wyniki.

Niekiedy uznaje się je za męczące, bo te specjalistyczne składają się z naprawdę wielu pytań, podzielonych na kategorie. Do każdej części podchodzi się osobno, ale wyniki są powiązane. Wynik testu poniżej jakiegoś pułapu punktów może okazać się przyczyną odrzucenia danego kandydata z rekrutacji.

Pytania psychologiczne przykłady i lista

Oto kilka przykładów pytań psychologicznych, które można zadać:

  1. Jakie są twoje największe lęki i obawy?
  2. Czego pragniesz najbardziej w życiu?
  3. Jak opisujesz swoje najważniejsze relacje z innymi ludźmi?
  4. Jakie są twoje najważniejsze wartości i priorytety?
  5. W jaki sposób radzisz sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami?
  6. Czego najbardziej żałujesz w swoim życiu?
  7. W jaki sposób definiujesz swoje poczucie wartości i samoocenę?
  8. Jakie są twoje największe osiągnięcia i sukcesy?
  9. W jaki sposób radzisz sobie z porażkami i niepowodzeniami?
  10. Jakie są twoje marzenia i cele na przyszłość?

Te pytania pomogą zrozumieć lepiej myślenie i emocje danej osoby oraz ujawnić jej głębsze motywacje i przekonania. Można je stosować w terapii, rozmowach z przyjaciółmi, a nawet w samodzielnej introspekcji.

Jakie pytania można sobie zadać?

Oto kilka przykładów pytań, które można sobie zadać:

  1. Czego jestem dziś wdzięczny?
  2. Jakie są moje największe lęki i obawy?
  3. Czego pragnę najbardziej w życiu?
  4. Jakie są moje najważniejsze wartości i priorytety?
  5. W jaki sposób radzę sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami?
  6. Czego najbardziej żałuję w swoim życiu?
  7. W jaki sposób definiuję swoje poczucie wartości i samoocenę?
  8. Jakie są moje największe osiągnięcia i sukcesy?
  9. W jaki sposób radzę sobie z porażkami i niepowodzeniami?
  10. Jakie są moje marzenia i cele na przyszłość?

Pytania te pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje, ujawnić głębsze motywacje i przekonania oraz pomogą Ci lepiej zrozumieć swoje potrzeby i cele. Możesz je stosować w codziennym życiu, aby poprawić swoje samopoczucie i zrozumienie siebie.

Czy można oszukać test psychologiczny?

Niektórzy traktują pytania psychologiczne z dużą dozą pobłażania. Skoro odpowiedź może być dowolna i zależna od danej osoby, nie jest ich zdaniem w żaden sposób jednoznaczna. Dlatego też twórcy testów oraz ci, którzy je przeprowadzają, mogą często spotykać się z nieszczerością wypełniających, różnego rodzaju grą czy udawaniem kogoś innego. Tego typu podejście nie prowadzi do niczego dobrego, bo osoba wypełniająca test traci po prostu swoją szansę. Ma taki wybór, ale udając bądź rozmyślnie udzielając fałszywych odpowiedzi może maskować swój problem.

W niektórych przypadkach testy są tak skonstruowane, by nie prowokowały nawet najmniejszych podejrzeń. Z pewną dozą podchwytliwości sprawiają, że osoba udzielająca odpowiedzi nie wie, czego się spodziewać i wtedy jest bardziej prawdopodobne, że odpowie zgodnie z prawdą. Oczywiście każdy test da się oszukać, jednak zawsze wtedy warto zadać sobie pytanie, po co w ogóle go wypełniać.

Z uwagi na to dość ciężko zweryfikować problemy psychiczne socjopatów i psychopatów. Osoby te bywają na tyle inteligentne i jednocześnie mocno podejrzliwe, że każdy test traktują jako haczyk. Na pewno będą próbowały obejść większość pytań tak, by nie wzbudzić żadnych podejrzeń bądź odgadną klucz i będą odpowiadały zgodnie z nim. Jakie są Twoje ulubione zadawane pytania psychologii?

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Pytania psychologiczne, rodzaje testów (psychologia, przykłady, definicja) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)