Przesądy i zabobony (Złe moce, odpukać w niemalowane i co przynosi szczęście)

przyjemne z pożytecznym
Połączyć przyjemne z pożytecznym
20 sierpnia, 2021
Postawa asertywna
Postawa asertywna. Czym jest asertywność w pracy (uległy, agresywny)
20 sierpnia, 2021

Przesądy i zabobony (Złe moce, odpukać w niemalowane i co przynosi szczęście)

Przesądy

Przesądy – czyli jak zadbać o przychylność losu

Przesąd, inaczej nazywany także zabobonem, to według definicji bezpodstawna i odporna na logiczną argumentację wiara w istnienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy danymi zdarzeniami. Przesądy stanowią integralną część większości kultur i w większości przypadków są pozostałością dawnych przekonań i wierzeń.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Piątek trzynastego – najbardziej pechowy dzień w kalendarzu

Wiele z przesądów ma spory, bardzo często globalny zasięg – na przykład lęk przed pechowymi zdarzeniami, które mogą spotkać nas w piątek trzynastego towarzyszy nie tylko Polakom, ale również Estończykom, Niemcom, Austriakom, Bułgarom czy Filipińczykom. Wbrew logice, wiele osób ciągle wierzy w potężną i złowieszczą moc, którą niesie ze sobą ta data.

Lęk przed piątkiem trzynastego to doskonały przykład na to, jak w łatwy sposób można zmanipulować i przekonać ludzi do nawet najbardziej absurdalnych pomysłów. Piątek trzynastego, jak każdy inny dzień, dla jednych może okazać się niezwykle pechowy, podczas gdy dla innych data ta może być najszczęśliwszym dniem w życiu.

Przesądy i zabobony (Złe moce, odpukać w niemalowane i co przynosi szczęście) 1

Stłuczone lustro – w jaki sposób odczarować pecha?

Stłuczone lustro to jeden z tych przesądów, które powoduje szybsze bicie serca nawet u tych nieco mniej zabobonnych osób. Zbite lustro przynosi ze sobą 7 lat pecha i niepowodzenia – to dość sporo, nie dziwi więc fakt, że wielu z nas bardzo boi się i za wszelką cenę unika potłuczonych luster.

Lustra od zawsze były postrzegane jako obiekty magiczne. Według niektórych starożytnych wierzeń, zwierciadła posiadały możliwość zamykania w sobie cząstki ludzkiej duszy – stłuczenie lustra oznaczało więc tym samym pozbycie się jej fragmentu. Niektórzy wierzą również w to, że kawałki potłuczonego lustra mogą odbierać człowiekowi siłę i chęć do przeprowadzania zmian.

Przesądy powiązane ze stłuczonym lustrem były znane już w starożytnym Rzymie. W tamtych czasach lustra należały do produktów luksusowych i na ich zakup mogli pozwolić sobie wyłącznie wybrani, najbogatsi obywatele. Stłuczone lustro oznaczało więc ogromne koszty, co dla wielu wiązało się z dużymi wyrzeczeniami, a tym samym również i sporym nieszczęściem. Jedna z teorii tłumaczących dlaczego niedola wynikająca ze zniszczenia lustra miałaby trwać akurat 7 lat mówi, że właśnie tyle czasu potrzebował przeciętny Rzymianin na odłożenie wystarczającej sumy, która pozwoliłaby mu na zakup nowego zwierciadła.

Stłuczone lustro niekoniecznie musi przynieść pecha, wystarczy tylko odpowiednio je odczarować. Jednym ze sposobów na uniknięcie przykrych konsekwencji wynikających ze zbicia zwierciadła jest zawinięcie zbitych fragmentów lustra w czarne płótno lub czarny papier. Odpowiednio zabezpieczone kawałki należy następnie zakopać w ziemi – po jednym kawałku każdego dnia. Zbite szkło można również wrzucić do rzeki lub potoku – najlepiej zrobić to jak najdalej od domu, aby pech i zły czar nie mógł nas odnaleźć.

Czarny kot – pech czy szczęście?

Czarny kot jest bardzo często postrzegany jako zły omen i symbol ogromnego i nieuniknionego pecha. Wielu ludzi za wszelką cenę stara się uniknąć spotkania z tym sympatycznym zwierzęciem i mało kto ma ochotę na to, by czarny kot przebiegł mu drogę.

Czarny kot to jednak nie tylko pech i problemy – w wielu kulturach i tradycjach czarny kot występuje jako symbol dobrobytu i powodzenia. W Japonii uważa się na przykład, że czarny kot skutecznie przyciąga bogactwo, odstraszając przy tym złe moce i demony. Oprócz tego według wierzeń Japończyków czarne koty pomagają w odnalezieniu miłości samotnym kobietom.

Z kolei jeden z angielskich przesądów mówi o tym, że czarny kot przynosi szczęście w małżeństwie. Uważa się, że obecność czarnego kota w domu nowożeńców przyniesie im spełnienie i powodzenie.

W wielu kulturach czarny kot to dobry omen dla aktorów. Obecność czarnego kota w pobliżu sceny w czasie spektaklu zapewnia powodzenie i pomaga aktorowi w odniesieniu sukcesu.

Pukanie w niemalowane drewno – w czym pomaga?

Każdemu z nas czasami zdarzy się powiedzieć coś i niemal od razu tego pożałować – wiele osób tuż po wypowiedzeniu niefortunnych słów bardzo często stara się je unieważnić stosując popularny przesąd odpukiwania w niemalowane drewno.

Odpukiwanie w niemalowane drewno to dość stary i powszechnie znany przesąd. Sama geneza przesądu nie jest jednak do końca jasna i istnieje kilka popularnych tez próbujących wyjaśnić pochodzenie i powstanie tego wierzenia. Jedna z form tłumaczenia przesądu odpukiwania w niemalowane drewno wiąże się ze stosowaną w dawnych czasach formą pochówku. Nasi przodkowie, zanim pogrzebali swoich zmarłych, kładli ich na świeżo wystruganej i niepomalowanej desce – wszyscy zgromadzenie bliscy po kolei stukali w drewno, odganiając tym samym wszystkie nieprzychylne i złe duchy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu duszy zmarłego.

Według niektórych podań zwyczaj ten mógł się wziąć także z czasów pogańskich – w dawnych czasach nie tylko wierzono w to, że drzewa są zamieszkiwane przed dobre i przyjazne ludziom duchy, ale także w to, że dotykając drewna odprowadza się negatywną energię do ziemi.

Rozsypana sól – czyli gwarancja srogiej kłótni

Rozsypana sól to jeden z powszechnie znanych przesądów, zwiastujący kłótnie w rodzinnym gronie. Jeżeli chodzi o samo pochodzenie zabobonu najprawdopodobniej wywodzi się on z czasów, gdy sól była towarem niezwykle ekskluzywnym. Bezpodstawne i nieroztropne marnowanie produktu wiązało się ze sporym nieszczęściem i było powodem częstych rodzinnych kłótni.

Jedno z przekazywanych z pokolenia na pokolenie podań mówi, że pewien gospodarz, chcąc pokazać obfitość swojej spiżarni, położył na środku stołu miskę z solą. Naczynie podczas uczty zostało jednak wywrócone przez jednego z gości. Pechowy sprawca marnotrawstwa padł ofiarą gniewu gospodarza, ponosząc śmierć z jego ręki. Uważa się, że to właśnie z tego powodu zaczęto kojarzyć rozsypywanie soli z nieszczęściem lub awanturą.

Przesądy ślubne – czyli czego nie robić w dniu ślubu

Dość sporą grupę przesądów stanowią zabobony związane z ceremonią zaślubin – istnieje kilka ślubnych przesądów, które znane są praktycznie każdemu, bez względu na wiek czy przekonania. Do najbardziej znanych przesądów związanych ze ślubem można zaliczyć między innymi:

  • przesąd mówiący o tym, że nie powinno się zawierać ślubu w miesiącach, w których w nazwie nie występuje litera „r”,
  • panna młoda nie powinna uczestniczyć w szyciu swojej sukni – za wyjątkiem przymiarki, a pan młody nie powinien oglądać sukni przed ślubem,
  • przesąd, który mówi o tym, że panna młoda powinna mieć przy sobie coś białego, coś niebieskiego, coś nowego, coś starego i coś pożyczonego,
  • narzeczona powinna kupić przyszłemu panu młodemu koszulę do ślubu, a on jej buty
  • welon musi zostać założony przez druhnę, która powinna być panną.

Przesądy ślubne to jedne z najbardziej rygorystycznie przestrzeganych przesądów. Nawet ci nieco bardziej sceptyczni wolą dmuchać na zimne i nie kusić losu lekkomyślnym zachowaniem.

Przesądy na Święta Bożego Narodzenia – jak zadbać o przychylność losu?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas. Wieczory spędzane z rodziną, wigilijna kolacja czy pięknie ustrojona choinka – to właśnie one tworzą niezwykłą i niepowtarzalną atmosferę Świąt. Boże Narodzenie to również czas wypełniony masą starodawnych wierzeń i przesądów mających za zadanie zapewnienie powodzenia i pomyślności w nadchodzącym roku.

Do jednego z najbardziej popularnych wierzeń związanych z Bożym Narodzeniem należy to mówiące o tym, że wigilijny dzień najlepiej zacząć od umycia twarzy zimną wodą. Dodatkowo w Wigilię w umywalce lub wannie koniecznie powinny znaleźć się monety. Poza tym Wigilia to dzień, w którym nie powinno się wydawać żadnych pieniędzy. Niezwykle ważnym jest również to, żeby w Wigilię pod żadnym pozorem niczego nikomu nie pożyczać – pożyczanie może skutkować utratą majątku i nędzą.

Wigilijny stół powinien zostać udekorowany na czerwono i złoto, kolory te oznaczają bowiem bogactwo i szczęście. Pod talerzem każdego z domowników powinna znaleźć się moneta, która zagwarantuje stały dostęp do gotówki. Z kolei przy dekoracji choinki należy pamiętać o udekorowaniu jej kilkoma miodowymi piernikami, cukierkami i orzechami zawiniętymi w złotko. Dzięki temu prostemu zabiegowi zapewnimy sobie dobrobyt i bogactwo.

Podczas wigilijnej kolacji należy skosztować wszystkich potraw – należy zjeść duże ilości maku i fasoli, które zapewnią dostatek i powodzenie.

Podobnie jak w Nowy Rok, również i podczas Wigilii, powinniśmy starać się być uśmiechnięci i pogodni. Wigilijny dzień to czas pokoju, podczas którego nie możemy pozwolić sobie nawet na najmniejsze zwady i kłótnie z najbliższymi.

Przesądy na Nowy Rok

Przesądy na Nowy Rok to dość spora i powszechnie znana grupa wierzeń, która zawiera w sobie wiele różnego rodzaju przekonań wywodzących się z tradycyjnych obrzędów i zwyczajów naszych przodków.

Jednym z najpopularniejszych przesądów na Nowy Rok jest ten mówiący o tym, że 1 stycznia to dzień, w którym powinno unikać się sprzątania. Przesąd ten dotyczy także wyrzucania śmieci – z wszelkimi pracami domowymi lepiej zaczekać do 2 stycznia, by w ten sposób zatrzymać przy sobie szczęście.

Dobrym zwyczajem, który zapewni nam energię i siłę na cały nadchodzący rok jest również wczesna noworoczna pobudka. Znawcy i zwolennicy przesądów przekonują, że przesąd ten jest niezwykle skuteczny i choć szaleństwa sylwestrowej nocy nie ułatwiają wczesnego wstawania, warto odrobinę się wysilić, by móc cieszyć się energią i wigorem przez cały nadchodzący rok.

Nowy Rok, to podobnie jak Wigilia dzień, który według obowiązujących przesądów stanowi odzwierciedlenie pozostałych dni roku. Jeżeli chcemy, żeby dobre nastawienie, życzliwość i uśmiech towarzyszyły nam na co dzień, warto postarać się, by były z nami również podczas tych szczególnych dni.

Kolejnym, dość powszechnym noworocznym przesądem jest ten, który mówi o wcześniejszym, terminowym spłaceniu długów. W Nowy Rok nie powinno wchodzić się ze starymi zobowiązaniami, gdyż niespłacone długi mogą przynieść więcej nowych, dużo poważniejszych problemów.

Przesądy i zabobony (Złe moce, odpukać w niemalowane i co przynosi szczęście)

Na zakończenie, czy zgodzisz się z powiedzeniem że wiara w przesądy to część naszej kultury? Jak piątek 13, czarny kot, przejście pod drabiną itp.

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!