Pokolenie z

ambient reklama
Ambient reklama
23 lutego, 2022
inteligencja emocjonalna
Inteligencja emocjonalna
23 lutego, 2022

Pokolenie z

pokolenie z

Czym charakteryzuje się pokolenie Z?

Pokoleniem Z określane są osoby, które urodziły się w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku aż do końca pierwszej dekady wieku obecnego.

Pokolenie Z – wyjaśnienie pojęcia

Osoby, które urodziły się w wyżej wspomnianych latach, nazywane są również zomerami czy też post-millenialsami. Jak łatwo się domyślić pokolenie to jest następnym po pokoleniu Y, czyli millenialsach. Cechą charakterystyczną osób z pokolenia Z jest to, że od pierwszych lat życia mają one kontakt z technologią, która stale się rozwija. Każdy z nich miał i ma dostęp do internetu oraz telefonu. Według ekspertów badających pokolenia generacja Z to dzieci internetu oraz social mediów. Bardzo wiele osób poświęca wiele uwagi temu, jak wygląda w internecie i co myślą o nich inni użytkownicy.

Cechą charakterystyczną tego pokolenia jest właśnie udział technologii w życiu tych osób. Warto zaznaczyć, że nadużywanie technologii jest bardzo szkodliwe.

Według badań dostęp do technologii na każdym kroku przyczynia się do zaburzeń snu. Pokolenie Z ma duże deficyty snu, co przekłada się nie tylko na zdrowie, ale też aktywność rodzinną i zawodową.

Pokolenie Z nie ma dobrej opinii, szczególnie wśród osób z pokolenia X. Osoby urodzone w późnych latach 90. uznawane są za bardzo roszczeniowe. Życie takich osób jest proste i pozbawione problemów a mimo to dochodzi często do generowania niepotrzebnych problemów oraz trosk.

pokolenie z
Pokolenie z

Cechy charakterystyczne pokolenia Z

Warto zaznaczyć, że mimo braku trosk i zmartwień większa część osób, które zaliczyć można do tego pokolenia, to ludzie dorastający w czasach wielu zagrożeń oraz kryzysów.

Biorąc pod uwagę te fakty, można przyznać, że dorastanie w tych czasach prowadziło do bardzo widocznego rozwarstwienia społecznego, co wywołane było problemami finansowymi oraz rosnącym bezrobociem. Pokolenie Z oraz millenialsi to osoby, które bardzo późno się usamodzielniają.

Problemy mieszkaniowe, związane z rosnącymi cenami mieszkań oraz domów to zdecydowanie przyczyny, które mają ogromny wpływ na taki stan rzeczy. Jednakże wielu przedstawicieli pokolenia Z decyduje się wprost odroczenie usamodzielnienia, co może być spowodowane strachem przed dorosłością i świadomością, że takie życie wiąże się z problemami.

Wpływ na zachowanie i podejście do życia osób z pokolenia Z mają również wojny. Dotyczy to nawet mieszkańców Polski, która jak wiadomo, brała udział w wojnie w Afganistanie czy Iraku. Rok 2001 to czas zamachów w Nowym Jorku.

Plusy problematycznego pokolenia

Cechą wyróżniającą to pokolenie od innych jest zdecydowanie ogromna liczba osób z wyższym wykształceniem, które ciężko było otrzymać w poprzednich latach. Wykształcenie nie ma przełożenia na stan finansów osób z tego pokolenia, ponieważ lwia część jest po prostu biedniejsza niż rodzice czy dziadkowe.

Pokolenie to ma problemy z gromadzeniem kapitału ekonomicznego, co często jest powodem ogromnych frustracji. Poza wykształceniem, osoby z pokolenia Z mogą pochwalić się lepszym wychowaniem. Dotyczy to przede wszystkim krajów cywilizacji zachodniej, w których dostrzegalne są różnice dotyczące np. inicjacji seksualnej czy też spożycia alkoholu i innych substancji.

Niestety, osoby z pokolenia Z są częściej narażone na pojawienie się problemów psychicznych. Zaburzenia oraz inne choroby takie jak depresja, nerwica czy lęki to cecha, która przyległa do osób urodzonych w tych latach.

Wzrost liczby osób chorych lub z zaburzeniami przełożyła się jednak na wzrost świadomości społeczeństwa co do ich istoty. Ludzie przykładają większą uwagę do zdrowia psychicznego oraz zapobiegania zaburzeniom psychicznym. Warto zaznaczyć, że niezwykle trudno jest scharakteryzować tak ogromną liczbę osób. Według światowych statystyk, pokolenie Z to nawet 20% światowej populacji.

Pokolenie Z w pracy

Jak wiadomo, pokolenie to jest bardzo dobrze wykształcone, co ma wpływ na możliwości zawodowe takich osób. Warto zaznaczyć, że pokolenie Z oraz następne po nich ma parcie na rozwój, oraz zdobywanie nowych umiejętności. Jest to zdecydowanie bardzo pożądane przed pracodawców.

Pracodawcy dostrzegli również wady, najczęściej są one związane z wysokimi wymaganiami. Eksperci sprzeczają się co do przyczyny takiego stanu rzeczy. Wielu z nich uważa, że może wynikać to z roszczeniowości pokolenia Z. Inni jako przyczyny podają to, że pokolenie to ma problem z poczuciem bezpieczeństwa oraz braku pewnej przyszłości.

Według pracodawców pokolenie Z jest mało lojalne. Według badań osoby te często zmieniają pracę i branżę, w której się poruszają.

Co jest przecież sprzeczne z poczuciem braku stabilizacji. Kariera zawodowa nie musi być szybka, wręcz przeciwnie, pokolenie Z chce planować powoli swoje działania.

Dla pracowników z pokolenia Z jedną z najważniejszych rzeczy w pracy jest atmosfera i swobodne podejście kierownictwa. Ludzie cenią sobie szacunek oraz bycie docenianym, z tego też powodu pracodawcy nie mogą szczędzić sobie pochwał. Wymarzona praca pokolenia Z powinna być oparta na sieci i social mediach, co jak wiadomo, nie jest możliwe w przypadku każdego rodzaju pracy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport