Czym jest oddłużanie? (definicja, przykłady)

Książki o motywacji które warto przeczytać (rozwój osobisty i wpływ motywacyjny) 1
Książki o motywacji które warto przeczytać (rozwój osobisty i wpływ motywacyjny)
3 stycznia, 2023
Jak napisać reklamę
Jak napisać reklamę. Skuteczny tekst reklam Google Ads i Facebook
3 stycznia, 2023

Czym jest oddłużanie? (definicja, przykłady)

Czym jest oddłużanie? (definicja, przykłady) 2

Czym jest oddłużanie?

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba zaciąganych kredytów. Młode osoby najczęściej decydują się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, który pozwoli im zakupić wymarzoną nieruchomość. Duża liczba osób zaciąga również inne rodzaje zobowiązań finansowych.

Popularne są tutaj pożyczki, które służą najróżniejszym celom zakupowym. W przypadku pożyczek, które są nazywane chwilówkami najczęściej mamy do czynienia z wysokim oprocentowaniem. Osoby zaciągające takie pożyczki nierzadko robią to bez większych przemyśleń, a dopiero po czasie zauważają wysokie koszty związane ze spłacaniem rat. Czasami dochodzi do sytuacji, że zaciągnięte zobowiązania przekraczają możliwości finansowe danej osoby.

W takiej sytuacji osoby mające problem muszą szukać rozwiązania, które pozwoli im spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się oddłużaniem. Wspomniane oddłużanie to najczęściej długotrwały proces, gdy uprawniona firma pomaga danej osobie poradzić sobie z zaciągniętym zobowiązaniem finansowym. Firmy oddłużeniowe są popularne na całym świecie i coraz chętniej z ich pomocy korzystają również osoby żyjące w Polsce.

Celem takich firm oddłużeniowych jest profesjonalna pomoc na etapie spłacania kredytu i zlikwidowaniem zaciągniętego długu. Firma oddłużeniowa dokładnie przygląda się danej sprawie i planuje poszczególne działania.

W przypadku każdej osoby sytuacja wygląda odrobinę inaczej i firma oddłużeniowa może zaproponować inne rozwiązania. Zaciągnięte zobowiązania finansowe to poważna sytuacja, gdzie potrzebne jest indywidualne podejście do danej osoby. Niekiedy zaciągnięte kredyty mogą doprowadzić do sytuacji, gdy dana osoba będzie miała ogromny problem z normalną egzystencją i spłatą swoich długów.

W takiej sytuacji trzeba zachować zimną krew i przemyśleć swoje położenie. Niekiedy w spłacie długów pomoże odpowiednie rozłożenie rat, a innym razem konieczne będzie ogłoszenie upadłości. Ogłoszenie bankructwa jest ciężką decyzją, ale w niektórych przypadkach jest to konieczność. Po ogłoszeniu upadłości dana osoba może stanąć na nogi i poniekąd rozpocząć swoje życie na nowo. Oddłużanie jest również rodzajem usługi doradczej, gdzie dana firma zajmująca się spłatą długów pomaga w podjęciu odpowiednich decyzji.

Sprawdź: KancelariaNIK

Jak skutecznie się oddłużyć?

Oddłużanie to skomplikowany proces, który wymaga od danej osoby ogromnej cierpliwości. W długotrwałym procesie oddłużania istotne jest podejście danej osoby do sytuacji oraz jej nastawienie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firm oddłużeniowych, które specjalizują się w takich skomplikowanych sytuacjach. Firmy oddłużeniowe posiadają odpowiednich fachowców, którzy są w stanie przeanalizować daną sprawę i kompleksowo doradzić. Specjaliści zajmujący się oddłużaniem mogą pomóc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów i rozłożeniu zobowiązania na dogodne raty.

Decydując się na proces oddłużania istotny jest czas, gdyż każdy dodatkowy dzień powiększa nasze zobowiązanie finansowe. Osoby mające problem ze spłatą swoich długów powinny natychmiast podjąć działania, które pomogą im uporać się z problemem. Koszt oddłużania jest tutaj zróżnicowany i zależny od wielu czynników. Każda osoba jest w innej sytuacji i wymaga indywidualnego podejścia. Zazwyczaj na początku firmy oddłużeniowe pomagają w mediacji, co może zmniejszyć zaciągnięte zobowiązanie lub ułatwić jego spłatę.

Koszt takiej usługi na tym etapie wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od sytuacji danej osoby i poziomu jej skomplikowania. W przypadku pomocy w spłacie zaciągniętych długów sytuacja wygląda inaczej i firmy oddłużeniowe pobierają procentowe wynagrodzenie. Warto tutaj wspomnieć, iż w krytycznej sytuacji istnieją specjalistyczne kancelarie prawne, które pomagają w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wspomniana upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób fizycznych, które nie zajmują się prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Mając problem ze spłatą długów można rozważyć ogłoszenie takiej upadłości konsumenckiej i zmniejszenie zobowiązania długów.

W większości wypadków postępowanie związane z upadłością konsumencką kończy się zmniejszeniem długów, ale niekiedy sąd decyduje się także na całkowite umorzenie zaciągniętego zobowiązania. Proces oddłużania jest długotrwały, ale należy wykazać się tutaj cierpliwością, gdyż zaciągnięte długi najczęściej stopniowo udaje się spłacić. Kolejną kwestią jest tutaj Ulga od Długa, która polega na pomocy danej osoby poprzez założenie jej indywidualnego rachunku bankowego, gdzie następnie może stopniowo spłacać swoje zobowiązanie. Ulga od Długu jest rodzajem usługi, które oferują firmy oddłużeniowe.

Wspomniane firmy oddłużeniowe pomagają w ten sposób zmartwionym dłużnikom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Firmy oddłużeniowe dokładnie analizują problem danej osoby i na podstawie wyciągniętych wniosków podejmują działanie. Osoby mające specjalny rachunek bankowy mogą tam systematycznie spłacać dług poprzez nawet niewielkie kwoty. Dokładne kwoty są ustalane indywidualnie i dodatkowo należy pamiętać o opłacie przeznaczonej dla kancelarii zajmującej się naszą sprawą.

Czy jest ktoś kto pomaga zadłużonym?

Osoby zadłużone znajdują się najczęściej w trudnej sytuacji życiowej, gdzie mają problem z podjęciem właściwych decyzji. Zaciągnięte zobowiązania nieustannie rosną i dodatkowo wywołują presję u osób muszących spłacić swoje długi. W takiej sytuacji może pomóc zachowanie spokoju i zwrócenie się o pomoc do odpowiednich instytucji. W Polsce działają liczne instytucje, które zajmują się oferowaniem pomocy osobom mającym długi. Osoby zmagające się z problemem mogą zwrócić się do najróżniejszych kancelarii prawnych, fundacji i instytucji pozarządowych.

Stosowne instytucje są w stanie przeanalizować naszą sprawę i pomóc w podjęciu odpowiednich kroków. Niekiedy osoby mające długi są nieświadome swoich praw, które im przysługują. Kolejną instytucją, która jest w stanie pomóc osobie z długami jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wspomniana instytucja przyjrzy się naszej sytuacji i zaoferuje wsparcie finansowe. Najczęściej takie wsparcie obejmuje pokrycie bieżących kosztów życia, jak czynsz. Mając poważne problemy nigdy nie powinniśmy zapominać o bliskich osobach. W sytuacji kryzysowej bliska rodzina może okazać się niebywale pomocna i okazać nam potrzebne wsparcie.

Niekiedy przydatna okaże się już sama rozmowa z kimś, kto zrozumie nasz problem i przyjrzy mu się bez niepotrzebnych emocji. Zaciągnięte długi można stopniowo spłacić, a na przestrzeni lat na nowo będziemy mogli odbudować swój kapitał. W procesie oddłużania mogą przysłużyć się nam liczne instytucje oferujące bezpłatną pomoc, firmy oddłużeniowe i przyjaźni nam ludzie. 

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy?

Najtrudniejszą sytuacją dla osoby mającej długi jest brak pieniędzy. Niestety w Polsce nie brakuje osób, które zaciągnęły olbrzymie zobowiązania finansowe, które pozostały niespłacone. Warto tutaj pamiętać, aby nigdy nie zaciągać niepotrzebnych zobowiązań finansowych na potrzebne wydatki.

W szczególności należy unikać szybkich pożyczek, które są niebywale wysoko oprocentowane. Każde odstępstwo od ostatecznego terminu spłaty swojego długu, najczęściej kończy się zwiększeniem zobowiązania wobec danej firmy, która udzieliła nam wcześniej pożyczki. Osoby mające problem z pieniędzmi nie powinny generować niepotrzebnych wydatków i zaciągać kolejne zobowiązania finansowe. Jeśli jednak znajdziemy się w trudnej sytuacji, to w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować znaleźć lepiej płatną pracę. Niestety zaciągnięte długi należy spłacać, a lepsza praca pomoże nam uporać się z tym problemem.

Rozwiązaniem może być także wyjazd za granicę, aby zarobić trochę pieniędzy i przeznaczyć je na spłatę zaciągniętego długu. Warto tutaj wspomnieć, iż zaciągnięty kredyt lub inne zobowiązanie można skutecznie nadpłacać. W przypadku kredytu nadpłacanie może pomóc nam w uniknięciu płacenia odsetek, które niekiedy stanowią znaczną jego część. Zarobienie dodatkowych pieniędzy można przeznaczyć na spłatę kredytu, który zacznie się zmniejszać.

Pieniądze zarobione poprzez nadgodziny lub znalezienie lepszej pracy nie powinniśmy wydawać na niepotrzebne rzeczy i przyjemności związane z codzienną egzystencją. Przez pewien czas należy skupić się na spłacaniu zobowiązania i zachować surową dyscyplinę. Osoby nieradzące sobie ze spłatą mogą zwrócić się także do stosownych instytucji, które udzielą im porady i pomogą w rozwiązaniu problemu.

Po jakim czasie komornik przychodzi do domu?

Posiadając długi musimy liczyć się z myślą, że któregoś danie może odwiedzić nas komornik. Zadaniem komornika jest tutaj ściągnięcie należności, które dana osoba zaciągnęła. W najgorszej sytuacji są osoby, które całkowicie zaniedbały swoje zobowiązania finansowe i unikają ich spłaty. W ten sposób wierzyciel może podjąć stosowne kroki prawne, aby odzyskać swój majątek. Warto tutaj wspomnieć, iż komornik nie może po prostu przyjść do naszego domu w określony dzień. Wcześniej musi zapaść stosowna decyzja, która zostanie zatwierdzona przez sąd. Po zapadnięciu decyzji w sądzie odnośnie podjęcia się odzyskania długu przez komornika może on zacząć działać.

Decyzja sądowa sprawia, iż komornik może nas odwiedzić praktycznie w każdym momencie. Niekiedy do odwiedzin komornika dochodzi już po kilku dniach od wydania decyzji sądu. Mając długi powinniśmy pilnować, aby nieustannie pozostawać w kontakcie ze stosownymi instytucjami i spłacać swoje zobowiązania chociaż w mniejszej części. Mając długi możemy próbować mediacji z drugą stroną, aby załagodzić problem i jednocześnie wdrożyć odpowiedni plan działania.

Prowadzeniem takich mediacji zajmują się profesjonalne kancelarie prawnicze i firmy oddłużeniowe. W naszym interesie jest próba znalezienia optymalnego rozwiązania, które zadowoli obie strony. 

Jak oddłużyć się z chwilówek?

Chwilówki to popularne pożyczki, które są zaciągane w szybkim czasie przez zainteresowane osoby. Najczęściej jest to pożyczka, która jest obarczona krótkim terminem spłaty i posiada wysokie oprocentowanie. Niespłacenie takiej pożyczki w wyznaczonym czasie najczęściej wiąże się ze spłacaniem wysokich rat. Osoby decydujące się na pożyczkę z wysokim oprocentowaniem mogą mieć problem z jej spłatą. W takiej sytuacji konieczna jest szybka reakcja i podjęcie działania.

Mając zobowiązanie w postaci chwilówki możemy rozważyć kredyt konsolidacyjny. Wspomniany kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które posiadają nienaganną historię w spłacaniu swoich zobowiązań. Zaciągając taki kredyt konsolidacyjny można spłacić wszystkie zobowiązania w postaci jednej raty. Kredyt konsolidacyjny może połączyć dług, który obejmuje spłatę kredytu hipotecznego, chwilówki lub zadłużenia znajdującego się na karcie kredytowej. Decydując się na takie zobowiązanie podarujemy sobie czas na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny wydłuża spłatę zobowiązania poprzez rozbicie go na mniejsze raty. Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, aby poradzić sobie z zaciągniętymi chwilówkami.

Jak powiedzieć bliskiej osobie o długach?

Osoby posiadające długi często ukrywają problem, gdyż nie chcą obciążać nim swoich bliskich. Nierzadko osoby mające długi nie dzielą się swoimi zmartwieniami, gdyż towarzyszy im uczucie wstydu. Niestety utrzymywanie wszystkiego w tajemnicy nie jest pomocne i może spowodować ogromny stres u danej osoby. Zdecydowanie lepiej dla takiej osoby mającej problem podzielić się z nim i spróbować go omówić z kimś innym. Zaciągnięte długi stanowią poważny problem, który nie zniknie szybko z naszego życia.

Uświadamiając sobie swój problem szybciej się z nim uporamy i podejmiemy odpowiednie kroki. W swoim codziennym życiu z pewnością znajdziemy wiele osób, które pomogą nam i doradzą. Przyjaciele i bliska rodzina wesprą nas swoją obecnością, a niekiedy pomogą również w spłacie. Podzielenie się swoim problemem odciąży nas psychicznie i pomoże uporać się z negatywnymi myślami.

Dla naszego samopoczucia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa z kimś bliskim. Szczera rozmowa jest kluczem do tego, aby oczyścić się i wyrzucić z siebie frustrację. Trudne sytuacje są również okazją do tego, aby sprawdzić kto w naszym życiu będzie wówczas przy nas. Prawdziwi przyjaciele z pewnością nas nie opuszczą i pozostaną do końca, aż uporamy się ze spłatą długów.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Czym jest oddłużanie? (definicja, przykłady) 3

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)