Obligacje -czym są i jak na nich zarabiać (definicja, przykłady, oprocentowanie)

Co to jest księgowość? Czym zajmuje się dział księgowości i jak zostać księgową? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Żeń-szeń syberyjski – jakie są jego właściwości? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Obligacje -czym są i jak na nich zarabiać (definicja, przykłady, oprocentowanie)

Obligacje

Obligacje – podstawowe informacje

Inwestowanie to sposób na skuteczne pomnażanie zgromadzonego kapitału. Co ważne, rynek finansowy oferuje liczne i różnorodne możliwości związane z oszczędzaniem, które cechują się nieco odmiennym ryzykiem inwestycyjnym.

Poszczególne produkty dają jednak możliwość uzyskiwania zmiennych zysków. Przyjmuje się, że bezpieczne formy oszczędzania cechuje stosunkowo niski, ale stały i pewny przychód.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Czy warto decydować się na zakup obligacji?

Obligacje stanowią rodzaj instrumentów rynku kapitałowego, które stanowią bezpieczny sposób na pomnażanie zgromadzonych oszczędności.

Tego rodzaju papiery wartościowe są łatwo dostępne, a ich zakup cechują jasne i przejrzyste zasady. Poza tym, zakup obligacji wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem inwestycyjnym.

Papiery wartościowe w formie obligacji cieszą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem inwestorów, którzy poszukują bezpiecznej formy pomnażania zgromadzonych środków pieniężnych.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Co to jest obligacja definicja?

Obligacja to papier wartościowy (dłużny instrument finansowy), w którym jedna strona, tzw. emitent obligacji, stwierdza, że jest dłużnikiem drugiej strony, czyli tzw. obligatariusz (właściciel obligacji). Emisja obligacji jest więc formą zaciągania kredytu.

Obligacje to długoterminowe papiery wartościowe emitowane przez podmioty publiczne (np. rządy) lub prywatne (np. korporacje), które pozwalają na pozyskanie kapitału od inwestorów. W zamian za zakup obligacji, inwestor otrzymuje od emitenta określoną kwotę odsetek (tzw. kupon), który jest wypłacany regularnie przez cały okres trwania obligacji. Po upływie okresu trwania obligacji, emitent zwraca inwestorowi kapitał początkowy.

Obligacje są uważane za bezpieczne instrumenty finansowe, ponieważ emitent zobowiązuje się do spłaty kapitału i odsetek na określonych warunkach, co oznacza, że inwestor ma pewność zwrotu swoich środków. Rynek obligacji jest jednym z największych rynków finansowych na świecie i stanowi ważny element globalnego systemu finansowego.

O czym należy pamiętać, decydując się na zakup obligacji?

W przypadku tego rodzaju papierów wartościowych przyjmuje się, że emitent ma dług zaciągnięty wobec obligatariusza i zobowiązuje się on do świadczenia w formie pieniężnej.

Po okresie ustalonym w umowie emitent zobowiązany jest do zwrotu pożyczki wraz z należnymi odsetkami. Obligatariusze mogą się decydować na zakup obligacji skarbowych, które stanowią rodzaj pożyczki, która udzielana jest Skarbowi Państwa.

Skarb Państwa jest w tym przypadku dłużnikiem, a właściciel obligacji określany jest mianem wierzyciela. Co ważne, tego rodzaju obligacje są bezpieczne i nie wymagają doświadczenia związanego z inwestowaniem kapitału oraz specjalistycznej wiedzy.

Są one również dostępne dla szerokiego grona odbiorców, a można je nabyć nie tylko w oddziałach PKO Banku Polskiego, ale również drogą telefoniczną i za pośrednictwem internetu.

Jakie typy obligacji dostępne są w sprzedaży?

Rynek kapitałowy oferuje szeroki wybór obligacji. Ich podział może być dokonywany w różnorodny sposób, w tym choćby ze względu na rodzaj emitenta.

W tym wypadku wyróżnić można papiery skarbowe.

Ten typ obligacji emitowany jest przez Skarb Państwa, który reprezentowany jest przez Ministra Finansów.

Tego rodzaju obligacje cechują się bardzo niskim stopniem w zakresie ryzyka inwestycyjnego. Papiery wartościowe w formie obligacji mogą być również emitowane przez samorządy terytorialne, w tym gminy, powiaty oraz województwa, a nawet przez podmioty prawne, takie jak przedsiębiorstwa.

Podziału można również dokonywać w oparciu o czas trwania obligacji.

W tym wypadku wyróżnić można zobowiązania krótkoterminowe, których okres wykupu wynosi maksymalnie rok. Poza tym, wymienia się zobowiązania średnioterminowe, które zaciągane są na okres od roku do pięciu lat i zobowiązania długoterminowe.

Co ważne, decydować się można również na zakup obligacji wieczystych, które nie posiadają określonego terminu wykupu.

W ich przypadku inwestor otrzymuje określoną rentę wieczystą. Obligatariusze mogą się również decydować na zakup obligacji krajowych lub zagranicznych, które emitowane są w walucie obcej i dostępne są poza terenem kraju.

W sprzedaży dostępne są również papiery wartościowe, które emitowane są w dowolnej walucie i podlegają wymianie na rynku międzynarodowym.

Czym cechuje się oprocentowane poszczególnych typów obligacji?

Papiery wartościowe mogą być emitowane po tak zwanej stałej stopie procentowej. W tym wypadku oprocentowanie nie ulega zmianie przez cały okres objęty umową, a zysk ma stałą wysokość w pełnym okresie odsetkowym.

Poza tym, można decydować się na zakup obligacji o zmiennej stopie procentowej, w przypadku których oprocentowanie zależy od przyjętych w umowie wskaźników.

Dostępne są również papiery zerozakupowe, które emitowane są po cenie niższej od ich wartości, jak również misje indeksowane, w przypadku których oprocentowanie zależy od poziomu stopy inflacji.

Jakie papiery wartościowe znajdują się w ofercie Skarbu Państwa?

W przypadku obligacji emitowanych przez Skarb Państwa można mówić o oszczędnościach trzymiesięcznych, które cechują się stałym oprocentowaniem wynoszącym pół procent. W przypadku tego rodzaju obligacji wypłata odsetek następuje w dniu ich wykupu.

Poza tym, dostępne są oszczędności dwuletnie o stałym oprocentowaniu wynoszącym jeden procent czy trzyletnie zmiennoprocentowe, w przypadku których odsetki wypłacane są co pół roku.

Obligatariusze mogą się również decydować na zakup obligacji czteroletnich indeksowanych czy emerytalnych, w przypadku których okres umowy wynosi dziesięć lat, a odsetki wypłacane są dopiero po wykupie obligacji.

Oprocentowanie jest zmienne i zależy między innymi od wskaźnika inflacji. Na zakup obligacji mogą się również decydować beneficjenci programu 500+.

Mają oni do dyspozycji dwa typy obligacji, w tym produkty sześcioletnie oraz dwunastoletnie.

W obu przypadkach wskazane jest oprocentowanie obowiązujące w pierwszym roku po podpisaniu umowy, które wynosi odpowiednio półtora lub dwa procent. Wysokość oprocentowania w kolejnych latach zależy od wskaźnika inflacji oraz marży.

Jak działają obligacje?

Obligacje są instrumentami dłużnymi, w ramach których emitent (najczęściej instytucja finansowa lub korporacja) pożycza od inwestora określoną kwotę pieniędzy na określony czas. W zamian za udzielenie pożyczki inwestor otrzymuje odsetki, które są ustalone na podstawie stopnia ryzyka związanego z emisją obligacji, okresu trwania pożyczki oraz poziomu oprocentowania innych instrumentów finansowych.

Obligacje mogą być sprzedawane publicznie na rynku wtórnym, gdzie ich wartość może ulegać zmianom w zależności od popytu i podaży. W momencie wykupu obligacji emitent zwraca inwestorowi pożyczoną kwotę wraz z odsetkami.

Obligacje mogą mieć różne formy i charakterystyki, w tym termin wykupu, stopę oprocentowania, walutę denominacji, a także zabezpieczenia w postaci np. hipoteki na nieruchomościach czy poręczeń bankowych. W zależności od ich specyfiki, obligacje mogą być bardziej lub mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Ile zysku z obligacji? Ile kosztują obligacje?

Zyski i koszty związane z obligacjami zależą od wielu czynników, w tym od aktualnej sytuacji na rynku finansowym, a w szczególności od stopy procentowej, która wpływa na wysokość oprocentowania obligacji. Ogólnie rzecz biorąc, obligacje zapewniają inwestorom stały dochód w postaci oprocentowania i zwracają nominalną wartość po ustalonym terminie wykupu.

Oprocentowanie obligacji jest ustalane przy emisji i może być stałe lub zmienne w zależności od warunków umowy. Z reguły, im wyższa stopa procentowa, tym większy zysk dla inwestora. Należy jednak pamiętać, że ryzyko inwestycyjne zwykle rośnie wraz ze wzrostem oprocentowania obligacji.

Koszt zakupu obligacji zależy od jej ceny rynkowej, która może być wyższa lub niższa od jej wartości nominalnej. Jeśli cena rynkowa jest wyższa, to nabywca płaci więcej niż wartość nominalna, jeśli zaś jest niższa, to nabywca może kupić obligację poniżej wartości nominalnej. Cena rynkowa obligacji zwykle zmienia się w zależności od warunków rynkowych i popytu i podaży na dany instrument finansowy.

Czy zakup obligacji skarbowych wiąże się z wysokim ryzykiem inwestycyjnym?

Zdecydowanie nie. Jak wspomniano powyżej, inwestowanie w obligacje skarbowe jest bezpieczne, a ryzyko ograniczone jest do minimum. Prognozowany zysk nie jest wysoki, ale pewny.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Obligacje -czym są i jak na nich zarabiać (definicja, przykłady, oprocentowanie) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)