Obligacje skarbowe -czym są i czy warto je kupować?

Obligacje -czym są i jak na nich zarabiać (definicja)
22 czerwca, 2022
Baby Boomers jako pokolenie wyżu demograficznego na rynku pracy -Kto to?
23 czerwca, 2022

Obligacje skarbowe -czym są i czy warto je kupować?

kombinatoryka
obligacje skarbowe

Czym są obligacje skarbowe i jakie są ich rodzaje?

Obligacje skarbowe są świetnym sposobem na oszczędzanie i pomnażanie oszczędności. Obligacje kupowane na dłuższy czas pozwalają na większe zyski, ale przed ich zakupem należy dokładnie sprawdzić zasady, na jakich są one nabywane oraz na jakich zasadach działają.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Co to są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które Minister Finansów sprzedaje w imieniu Skarbu Państwa. Osoba kupująca obligacje pożycza Ministrowi pieniądze na określony czas, w którym ten musi je zwrócić. W momencie zwrotu pieniędzy obligacje są wykupowane, a nabywca zarabia na tym określony procent.

Dzięki takiemu rozwiązaniu szacuje się, że inwestycja w papiery wartościowe jest najbezpieczniejszą formą inwestycji, ponieważ dodatkowo Skarb Państwa odpowiada za wszystkie zobowiązania całym swoim majątkiem.

Rodzaje obligacji skarbowych

Wyróżnić można kilka wariantów obligacji skarbowych, które umożliwiają nabywcy swobodne oszczędzanie. Dzięki temu obligacje skarbowe podzielić można na:

  • trzymiesięczne – mają one stałe oprocentowanie i proponowane są osobom, które chcą ulokować swoje pieniądze na krótki okres czasu i od razu dowiedzieć się, jaki będzie ich zysk,
  • dwuletnie – mają stałe oprocentowanie i dedykowane są osobom, które mają możliwość zamrożenia swoich środków pieniężnych na dłuższy czas znając z góry wysokość zysku,
  • trzyletnie – mają oprocentowanie zmienne i zapewniają regularny przypływ gotówki, co 6 miesięcy. Oprocentowanie obligacji uzależnione jest od obecnej sytuacji na rynku,
  • czteroletnie – indeksowane są one inflacją i skierowane są od osób mających nadwyżki finansowe i które mogą pozwolić sobie na zamrożenie gotówki na dłuższy czas. W czasie trwania obligacji nabywca otrzymuje każdego roku przypływ gotówki z odsetkami,
  • dziesięcioletnie – orpocentowanie obligacji uzależnione jest od inflacji, a nabywca każdego roku otrzymuje gotówkę z zysku wraz z odsetkami. Zalecane są one osobom chcący powiększyć swój majątek i zabezpieczyć się na przyszłość.
  • wyróżnić można również obligacje sześcio i dwunastoletnie, które skierowane są do obywateli pobierających zasiłek 500+. Obligacje te umożliwiają rodzicom zabezpieczyć ich pociechy na przyszłość. Oprocentowanie tych obligacji opiera się na inflacji, która powiększona została o marżę preferencyjną.

Gdzie można zakupić obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe nie są ogólnodostępne i nabyć można je w dwóch konkretnych miejscach. Pierwszym z nich są przetargi dla inwestorów, gdzie obligatariusz może kupić papiery wartościowe, które potocznie nazywane są obligacjami hurtowymi. Na przetargach obligacje kupowane są przez banki, ponieważ aby osoba indywidualna mogła je nabyć, musiałaby skorzystać z usług Biura Maklerskiego działającego na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Drugą możliwością jest nabycie papierów wartościowych przez agenta emisji, którym jest Bank PKO BP. Takie obligacje nazywane są oszczędnościowymi lub detalicznymi i mogą je nabyć osoby indywidualne. Istnieje także możliwość nabycia papierów wartościowych z funduszu inwestycyjnego.

Działanie obligacji skarbowych

Podczas sprzedaży papierów wartościowych Skarb Państwa pożycza od obywatela określoną sumę pieniędzy, którą po określonym czasie musi oddać wraz z umówionymi odsetkami.

Dzięki takiemu zabiegowi Skarb Państwa staje się emitentem, a obywatel zostaje nabywcą. Papier wartościowy, który zostaje podpisany podczas transakcji, staje się obligacją skarbową.

Skarb Państwa deklaruje się wykupić obligację w określonym terminie. Kwota wykupu przelewana jest na konto bankowe nabywcy lub jest do odebrania na rachunku rejestrowym.

Wykup może odbyć się w następujący sposób:

  • wypłata gotówki w oddziale banku PKO BP, która zajmuje się obsługą obligacji,
  • zrobienie przelewu na rachunek nabywcy papierów wartościowych,
  • zamiana polegająca na tym, że zarobione środki przeznaczone są na zakup nowych obligacji.

Wszystkie obligacje są rejestrowane w depozycie papierów wartościowych, który prowadzony jest przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Rejestr ten zawiera dane identyfikacyjne osób, które mają prawa do obligacji. Wykup obligacji może odbyć się przed końcem umowy, ale tylko w określonym terminie i za określoną sumę pieniędzy.

Dlaczego warto kupować obligacje?

Obligacje są bezpiecznym sposobem inwestowania zarówno dla osób indywidualnych jak i przedsiębiorców. Aby dokonać transakcji, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy na temat finansów.

Zaletą obligacji jest brak uiszczania dodatkowych opłat i prowizji, a także brak konieczności kupowania innych produktów finansowych. Jeśli chcemy dokonać jednej lub wielu transakcji wystarczy mieć pełnomocnictwo.

Obligacje nie posiadają limitów kwotowych i można zakupić je już nawet za 100 złotych i mieć pewność na zysk, jaki wygenerują odsetki. Obligacje skarbowe pozwalają osiągnąć większy zysk osobom indywidualnym niż zakup obligacji hurtowych przez przedsiębiorstwa.

Ważne jest również to, że podczas zmiany starych obligacji skarbowych na nowe można otrzymać dodatkowy zysk.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Obligacje skarbowe -czym są i czy warto je kupować? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport