Deweloper – kto to jest? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Architekt wnętrz -czym się zajmuje i jak nim zostać? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
kombinatoryka
Obligacje skarbowe -czym są i czy warto je kupować? (przykłady, definicja, oprocentowanie)
17 lutego, 2023

Deweloper – kto to jest? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Deweloper

Kim jest deweloper w budowlance?

Zawód dewelopera cieszy się sporym szacunkiem.

Wymaga on wiedzy, doświadczenia i sporej przedsiębiorczości. Z pewnością to nie jest praca dla każdego.

Dlatego na pewno warto dowiedzieć się więcej o pracy deweloperów oraz o tym, na czym tak właściwie ona polega. Kto może zostać deweloperem?

Co jest potrzebne i na czym w ogóle polega taka praca?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Deweloper – czym się zajmuje?

Deweloper to przedsiębiorca, który zajmuje się realizacją inwestycji budowlanych.

Pod tymi wielkimi słowami mieści się po prostu całokształt pracy związanej z postawieniem nowego budynku – od zakupu gruntu, poprzez nadzór nad stworzeniem projektu budowlanego oraz jego realizacją.

Oczywiście deweloper musi też zdobywać wszystkie niezbędne pozwolenia oraz dokumenty odbioru nieruchomości.

W końcu deweloper zajmuje się też sprzedażą ukończonej budowy lub też zleca ją pośrednikowi.

Bardzo ważne jest jednak to, że deweloper nie musi zajmować się wyłącznie realizacją inwestycji mieszkaniowych.

Na naszym rynku istnieją firmy lub osoby prawne, które zajmują się wyłącznie stawianiem biurowców, hal przemysłowych lub handlowych.

Rzadziej można spotkać deweloperów, którzy decydują się na stawianie wszystkich typów obiektów.

Wymaga to ogromnych środków na inwestycje oraz sporej wiedzy, która pozwala swobodnie poruszać się w zupełnie różnych tematach i przepisach.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Kto to jest deweloper w programowaniu i IT?

Deweloper (ang. developer) to osoba lub firma zajmująca się projektowaniem, budowaniem i wdrażaniem oprogramowania, aplikacji internetowych lub stron internetowych. Deweloperzy wykorzystują różne języki programowania i narzędzia, aby tworzyć aplikacje i strony internetowe zgodnie z wymaganiami klienta lub użytkownika końcowego.

Deweloperzy mają różne role w procesie tworzenia oprogramowania, w zależności od specjalizacji. Oto kilka przykładów ról deweloperskich:

  1. Front-end developer: zajmuje się tworzeniem interfejsów użytkownika i elementów widocznych na stronie internetowej, takich jak przyciski, menu, formularze, grafiki itp.
  2. Back-end developer: zajmuje się tworzeniem serwerów, bazy danych i logiki biznesowej, która steruje działaniem strony internetowej lub aplikacji.
  3. Full-stack developer: zajmuje się tworzeniem zarówno części front-end, jak i back-end aplikacji lub strony internetowej.
  4. Mobile developer: zajmuje się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety.
  5. Game developer: zajmuje się projektowaniem i tworzeniem gier na różne platformy, takie jak konsolki do gier, komputery, smartfony itp.

Deweloperzy muszą mieć wiedzę na temat języków programowania, narzędzi i technologii, takich jak HTML, CSS, JavaScript, Python, Ruby, PHP, MySQL, React, Angular, Vue.js itp. Wymagane są również umiejętności analityczne, rozwiązywania problemów i komunikacji, aby efektywnie pracować w zespole i dostosować się do wymagań projektu.

A jak to wygląda w ustawie?

W Polsce praca dewelopera jest regulowana przez przepisy zawarte w tzw. ustawie deweloperskiej.

To właśnie w niej można znaleźć dokładne informacje na temat tego, co wchodzi w zakres obowiązków dewelopera.

Zgodnie z przepisami działalność deweloperska to działalność gospodarcza wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, w celach zarobkowych, której przedmiotem jest realizacja przedsięwzięcia deweloperskiego, które polega na budowie w rozumieniu prawa oraz podejmowanie czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do rozpoczęcia budowy oraz do oddania obiektu do użytkowania.

To dość długa definicja, ale jej znaczenie jest oczywiste.

Deweloperem jest osoba, która zajmuje się stawianiem budynków w celach zarobkowych. Osoba, która buduje dom dla siebie, nie mieści się w tej definicji, więc nie jest deweloperem, a jedynie inwestorem.

Deweloper mieszkaniowy a komercyjny

Koniecznie trzeba podkreślić różnicę pomiędzy deweloperem mieszkaniowym a komercyjnym.

Mieszkaniowy prowadzi zwykle sprzedaż B2C, czyli Business to Consumer.

Oznacza to, że nieruchomości, które sprzedaje, trafiają do finalnych klientów, którzy później mogą je odsprzedać, ale z założenia nie są one kupowane z tą myślą.

Lokale mieszkaniowe najczęściej nie są sprzedawane firmom, ale indywidualnym odbiorcom. Inaczej jest w przypadku deweloperów komercyjnych.

Oni swoje inwestycje najczęściej sprzedają innym firmom, czyli w formie B2B – Business to Business. Deweloperzy komercyjni zajmują się bardzo specyficznym wycinkiem rynku nieruchomości.

Zwykle realizowane przez nich inwestycje są szczególnie duże i zaprojektowane z rozmachem.

Ma to związek z oczekiwaniami współczesnych przedsiębiorców, którzy chcą swoje firmy prowadzić w wyjątkowych lokalizacjach i w budynkach, które mogą pełnić funkcje reprezentacyjne.

Umowy podpisywane z deweloperem

Bardzo ważną kwestią jest zawieranie umów z deweloperem.

Najczęściej podpisywana umowa dotyczy sprzedaży nieruchomości i jest ona realizowana w kilku etapach.

Jako pierwszą zawiera się umowę przedwstępną.

Może ona być podpisywana w obecności notariusza, choć nie musi.

W umowie tej muszą znaleźć się informacje na temat nieruchomości, szczegółów jej projektu oraz jego realizacji oraz kosztów, jakie kupujący musi ponieść.

Umowę tę można podpisać jeszcze zanim deweloper przystąpił do stawiania budynku, ale musi on być już właścicielem gruntu przeznaczonego pod budowę.

Taką umowę można traktować jako rodzaj zarezerwowania nieruchomości przez kupującego.

To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku, kiedy najciekawsze i najlepsze oferty szybko znikają z rynku nieruchomości.

Umowa przedwstępna zobowiązują strony do podpisania właściwej, oznaczonej umowy przyrzeczonej.

Oczywiście, kiedy budowa zostanie zakończona, z deweloperem należy podpisać umowę notarialną.

To właśnie jest ten najważniejszy dokument, który umożliwia przeniesienie własności nieruchomości. W większości przypadków to właśnie na jej podstawie dokonuje się też płatności.

Przed podpisaniem umowy należy koniecznie sprawdzić dokładnie zawarte w niej dane. Jeśli będą one błędne, to może w przyszłości rodzić poważne konsekwencje prawne.

Wszystkie informacje, jakie powinny zostać zawarte w takiej umowie, możesz przeczytać w ustawie deweloperskiej.

Pamiętaj, że w przypadku każdej umowy warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nią oraz na rozwianie ewentualnych wątpliwości.

W niektórych, wyjątkowych sytuacjach możliwe jest odstąpienie od umowy lub też reklamacja.

Trzeba jednak pamiętać, że niewiele jest takich przypadków, więc lepiej dmuchać na zimne i po prostu nie podpisywać z deweloperem umowy, która jest niekorzystna dla kupującego.

Ile zarabia deweloper mieszkaniowy?

Deweloper zarabia tyle na ile pozwoli im rynek i stan gospodarki. Z reguły jest to 15% do 30%.

Ile zarabia deweloper w IT, który programuje?

Zarobki deweloperów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak specjalizacja, doświadczenie, umiejętności i lokalizacja geograficzna. Oto kilka przykładów średnich wynagrodzeń deweloperów na świecie, przy czym podane wartości są jedynie orientacyjne:

  1. Front-end developer: w USA średnie wynagrodzenie wynosi około 70 000 – 120 000 USD rocznie, w Europie wynosi średnio około 30 000 – 60 000 euro rocznie.
  2. Back-end developer: w USA średnie wynagrodzenie wynosi około 80 000 – 140 000 USD rocznie, w Europie wynosi średnio około 40 000 – 80 000 euro rocznie.
  3. Full-stack developer: w USA średnie wynagrodzenie wynosi około 90 000 – 150 000 USD rocznie, w Europie wynosi średnio około 45 000 – 90 000 euro rocznie.
  4. Mobile developer: w USA średnie wynagrodzenie wynosi około 80 000 – 140 000 USD rocznie, w Europie wynosi średnio około 35 000 – 70 000 euro rocznie.

Warto jednak pamiętać, że średnie zarobki są tylko orientacyjne i mogą się różnić w zależności od specyfiki rynku pracy, konkretnego miasta czy kraju. Ponadto, wiele firm oferuje atrakcyjne pakietu benefitów, takie jak ubezpieczenia medyczne, szkolenia, możliwość pracy zdalnej itp., które mogą wpłynąć na wysokość wynagrodzenia i ogólną wartość pracy.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Deweloper - kto to jest? Jakie są jego prawa i obowiązki? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)