Nonkonformizm – co to? (przykłady, definicja)

racjonalna-terapia-zachowania-rtz-rtb
RTZ racjonalna terapia zachowania (przykłady, definicja, kurs, szkolenie)
14 lutego, 2023
Restrukturyzacja
Restrukturyzacja – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023

Nonkonformizm – co to? (przykłady, definicja)

Nonkonformizm
Nonkonformizm

Nonkonformizm – czym jest i kto określany jest nonkonformistą?

Nonkonformizm to postawa polegająca na nieprzyjmowaniu lub odrzucaniu standardów, norm, wartości czy ideologii dominujących w danej społeczności, kulturze lub czasie. Osoby nonkonformistyczne często dążą do wyrażania siebie w sposób oryginalny i niezależny od przyjętych wzorców, a ich zachowanie może być uznawane za odmienne lub niezwykłe przez innych ludzi.

Nonkonformizm może wynikać z różnych przyczyn, takich jak chęć wyrażania swojej indywidualności, niezadowolenie z istniejącej sytuacji społecznej lub politycznej, sprzeciw wobec norm kulturowych, religijnych czy moralnych, a także zainteresowanie eksperymentowaniem lub szukaniem alternatywnych sposobów życia.

W historii nonkonformizm był związany z różnymi ruchami i ideologiami, takimi jak ruchy artystyczne, ruchy społeczne, anarchizm, feminizm czy punk.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Życie w obecnych czasach dla wielu osób jest wyzwaniem. Codziennie pokonywane są różne przeciwności losu. Wiele osób na co dzień zmaga się z nieprzyjemnymi klientami, spotyka się z ludźmi, których nie do końca lubi. Jak zachowywać się, aby żyć w zgodzie z sobą samym, a przy tym nie sprawiać bólu innym? Czy da się to pogodzić? Może lepiej być nonkonformistą bez względu na to, jak duża presja społeczna jest wywoływana?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Konformizm czy nonkonformizm?

Konformista jest osobą, która najczęściej ulega wpływom innych osób. Jest to osoba podatna na sugestie i rady. Nie zawsze zgadza się ona z tym, co zamierza robić, jednak sprzeciwienie się społeczeństwu jest zbyt wielkim wyzwaniem. Nonkonformista nie ma takich dylematów.

Jest to osoba idąca twardo przed siebie nie bacząc na to, czy podoba się to otoczeniu, czy też nie. Oczywiście obie postawy są skrajnymi zachowaniami. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie najlepszych cech z jednej i drugiej postawy.

Jak zachowuje się nonkonformista?

Nonkonformizm jest zachowaniem, które określa się jako bycie świadomym tego, co chce się zrobić bez względu na to, jakie wzorce panują w społeczności.

Nie patrzy się na to, co inni robią lub co mogliby zrobić w danej sytuacji. Nie ma ekspertów ani wzorców, które są naśladowane. W tym przypadku osoba wie, jak chce postąpić i nie zwraca uwagi na to, jak zostanie takie zachowanie przyjęte przez ogół. Nonkonformista nie obawia się odrzucenia i nie ulega wpływom. Reguły ogólnie przyjęte nie obowiązują w przypadku osób cechujących się postawą nonkonformistyczną.

Dlaczego ktoś zostaje nonkonformistą?

Bardzo wiele osób chce się wyróżnić. Obecne czasy są bardzo ciekawe i większość osób identyfikuje się z obowiązującymi poglądami.

Są jednak ludzie, którzy negują rzeczywistość i przeciwstawiają się zasadom i poglądom ogólnie przyjętym. Z jednej strony nonkonformista jest osobą, która posiada własne ideały i jest w stanie zrobić dla nich wszystko. Z drugiej strony nonkonformistą zostają osoby, które na siłę chcą się wyróżnić bez względu na własne przekonania.

W wielu osobach rodzi się bunt, szczególnie wśród nastolatków, którzy nie identyfikują się z żadną z grup. Wówczas samoczynnie rodzi się postawa nonkonformistyczna, która z biegiem czasu przybiera na sile. Czasami może to doprowadzić do szeregu kłopotów, które mogą nieść poważne konsekwencje.

Nonkonformizm
Nonkonformizm

Skoro czytasz wpis pt. Nonkonformizm to te wpisy mogą także Ciebie zainteresować:

Konformista – przeciwieństwo nonkonformisty

Znaczna część społeczeństwa przyjmuje postawę konformistyczną. Dzieje się tak z powodu chęci bycia akceptowanym. Nie każdy umie poradzić sobie z odrzuceniem lub byciem indywidualistą. Wiele osób dzięki byciu członkiem grupy czuje się komfortowo i bezpiecznie, choć nie zawsze poglądy są tożsame z innymi członkami. Bardzo dużo osób o niskiej samoocenie przyjmuje postawę konformistyczną, aby pominąć szykanowanie lub aby uniknąć odpowiedzialności za własne czyny. Zbyt uległa postawa życiowa może przysporzyć wielu problemów szczególnie w młodym wieku. Konformista może pod wpływem grupy lub przywódcy zrobić rzeczy, które nie są zgodne z przyjętymi normami czy zasadami, za co może grozić nawet kara.

Konformizm i nonkonformizm – czy jest złoty środek?

Każdy człowiek, żyjąc w społeczeństwie chce być akceptowany. Każda osoba pragnie także zachować własną tożsamość. Postawy nonkonformistyczna i konformistyczna mogą wywołać wiele problemów. W życiu należy kierować się przyjętymi zasadami, jednak uwzględniając własne potrzeby i przekonania. Najlepiej wyciągnąć z obu postaw najlepsze cechy i kierować się nimi w życiu.

Nie zawsze można ulegać naciskom grupy. Jednak taka postawa wymaga powiedzenia – nie. Czasami jest to trudne, bo nie wszyscy umieją odmawiać. Można jednak się tego nauczyć. Chodzi o to, aby życie było pasmem szczęścia. Ciągłe uleganie i zgadzanie się ze zdaniem wszystkich dookoła może doprowadzić nawet do depresji.

Nikt nie lubi być odrzucony, ale także wykonywanie poleceń niezgodnych z własnym sumieniem nie przysporzy nikomu prawdziwych przyjaciół. Należy pamiętać, że bliskie osoby zawsze będą rozumiały dane zachowanie i postawę. Nie trzeba się przejmować opinią ogółu, szczególnie w dzisiejszych czasach.

Obecnie życie przenosi się do Internetu i zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy danej postawy i zachowania.

Nonkonformizm przykłady

Oto kilka przykładów nonkonformizmu:

  1. Artyści i twórcy, którzy tworzą dzieła, które odbiegają od dominujących w danym czasie wzorców i stylów artystycznych. Przykładem może być Vincent van Gogh, którego dzieła były niezrozumiałe i odrzucane przez współczesnych mu ludzi, ale obecnie uważane są za arcydzieła sztuki.
  2. Osoby, które postanawiają żyć na marginesie społeczeństwa, rezygnując z kariery zawodowej, małżeństwa i innych tradycyjnych wartości. Przykładem może być Henry David Thoreau, który postanowił mieszkać w samotni w lesie i napisał książkę „Walden albo życie w lesie”.
  3. Ruchy społeczne, które walczą z nierównościami społecznymi i dyskryminacją, ale też sprzeciwiają się dominującym normom kulturowym. Przykładem może być ruch feministyczny, który walczy o równość płci i odrzuca tradycyjne role płciowe.
  4. Osoby, które sprzeciwiają się wojnie i przemocy oraz promują pokojowe rozwiązania konfliktów. Przykładem może być Mahatma Gandhi, który walczył o wolność Indii, ale zrobił to w sposób pokojowy, poprzez akcje protestacyjne i cywilną nieposłuszeństwo.
  5. Subkultury młodzieżowe, które odrzucają dominującą kulturę masową i tworzą swoje własne, alternatywne wartości i style życia. Przykładem może być ruch punkowy, który powstał w latach 70. i który sprzeciwiał się dominującym normom społecznym i kulturowym.

Nonkonformizm u dzieci

Zadaniem każdego rodzica jest przygotowanie dziecka do życia w społeczeństwie i radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Młody człowiek musi mieć świadomość, że w życiu będzie wiele sytuacji stresowych i nieprzyjemnych chwil. Będą wydarzenia, podczas których trzeba będzie wyrazić sprzeciw. Dziecko musi nauczyć się odmawiać i walczyć o swoje zdanie. Oczywiście wszystko musi mieć swoje granice.

Jednak w szkole bardzo często maluchy i nastolatkowie wystawiani są na próby. W szkole średniej dzieci zaczynają sprawdzać granice, do których mogą się posunąć. W przypadku, gdy grupa szkolnych kolegów pije pierwszy raz alkohol ciężko jest jednej osobie odmówić. Jest to poniekąd test, który pokazuje, czy nastolatek umie przeciwstawić się większości i ma silny charakter.

Co myślisz o temacie jakim jest Nonkonformizm? Daj znać w komentarzu.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Nonkonformizm - co to? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)