RTZ racjonalna terapia zachowania (przykłady, definicja, kurs, szkolenie)

coco chanel historia film biografia życiorys
Coco chanel biografia życiorys historia – ciekawa historia
14 lutego, 2023
Nonkonformizm
Nonkonformizm – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023

RTZ racjonalna terapia zachowania (przykłady, definicja, kurs, szkolenie)

racjonalna-terapia-zachowania-rtz-rtb
RTZ racjonalna terapia zachowania (przykłady, definicja, kurs, szkolenie) 1

RTZ racjonalna terapia zachowania (przykłady, definicja, kurs, szkolenie)

Osobą która stworzyła Rational Behavior Therapy (RBT), czyli po polsku racjonalna terapia zachowania RTZ jest amerykański psychiatra Maxie C. Maultsby, dawny współpracownik Alberta Elissa i Josepha Wolpe. RTZ wywodzi się z głównego nurtu terapii poznawczo-behawioralnej i opiera się na naukowo udowodnionej teorii uczenia się i neurofizjologii. Maultsby postrzega swoją metodę leczenia jako leczenie krótkoterminowe, łatwe do samodzielnego zastosowania, niedrogie i skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Uwaga: zobacz szkolenie RTZ.

RTZ racjonalna terapia zachowania

RTZ jako kompleksowy system psychoterapii zajmuje się wszelkiego rodzaju problemami ludzkimi na poziomie poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym. Celem leczenia jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zmianę zachowania i myślenia. Główne cechy leczenia skupiają się na: skupieniu się na osiąganiu jasnych celów, sojuszach współpracy między terapeutami i pacjentami oraz skupieniu się na teraźniejszości.

Pacjenci korzystają z technologii samopomocy, które dają im możliwość aby lepiej funkcjonować między sesjami terapii. Dzięki temu lepiej radzą sobie w codziennym życiu i nacisku myśli. Maultsby uważa, że ​​rola języka w procesie percepcji samokontroli jest bardzo ważna, ponieważ używane słowa tworzą pomysły, które pozwalają opisać otoczenie i nasz świat. Reagujemy na słowa tak, jakby były prawdziwymi bodźcami, które wpływają na nasze uczucia i zachowania. To, jak RTZ wyraża pomysły, jest bardzo ważne. Maultsby poradził kiedyś swoim pacjentom „aby byli w pełni szczerzy i pomyśleli o tym, co powiedzieli. ” RTZ jest szeroko stosowany w edukacji psychologicznej pacjentów. Problemy z codziennym życiem wynikają z tego że semantyka nie jest dopasowana. Rozpowszechniana przez twórcę ruchu Semantyka ogólna (Alfred Korzybski) twierdzi że wszyscy mamy wiele niezdrowych nawyków językowych.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Szczególnie ważne są słowa, których często używamy w rozmowach wewnętrznych, aby opisać siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Brak dokładności językowej może prowadzić do zniekształcenia rzeczywistego obrazu. Za pomocą słów tworzymy subiektywne postrzeganie świata i na tej podstawie kształtujemy nasze reakcje emocjonalne i zachowania. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, jak się czujemy, kiedy mówimy sobie: „Skończyłem”, „Nikt mnie nie lubi”, „Muszę być zawsze posłuszny” lub „To trudne”. Podstawowa zasada RTZ wywodzi się z myślenia filozofii stoickiej: „Istoty ludzkie nie są niepokojone rzeczami, ale sposobem, w jaki widzą rzeczy”. Oznacza to, że nasze emocje nie są spowodowane faktami, ale naszą wiarą w fakty. Dlatego my sami jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie nasze uczucia emocjonalne i wynikające z nich reakcje behawioralne. Na podstawie tej propozycji Maultsby stworzył model powstawania ludzkich emocji, który nazwał ABCD Emocji.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

ABCD emocji: A. zdarzenie aktywujące B. myśli o „A” C. emocje D. działanie.

Przyjęcie tego modelu doprowadziło do założenia, że ​​sposobem na zmianę naszych emocji i zachowań jest zmiana naszych szczerych myśli o bodźcach, które je wywołują. Stosując model emocji ABCD do analizy aktualnego problemu pacjenta, przyjrzyjmy się konkretnej sytuacji.

Pięć pytań dotyczących zdrowego myślenia

Pięć pytań dotyczących zdrowego myślenia:

1. Czy myślenie opiera się na oczywistych faktach?

2. Czy ten pomysł najlepiej pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?

3. Czy ten pomysł najlepiej pomoże mi osiągnąć moje cele?

4. Czy ten pomysł najlepiej pomoże mi uniknąć lub rozwiązać najmniej popularne konflikty z innymi?

5. Czy ten pomysł najlepiej pomaga mi odczuwać emocje, które chcę odczuwać, bez nadużywania jakiejkolwiek substancji?

Terapeuci pracujący w tym nurcie uczą pacjentów samodzielnej oceny własnego myślenia w oparciu o powyższe kryteria, jest to unikalna cecha terapii RTZ. Dokonując oceny, należy również pamiętać: Zdrowe i racjonalne myślenie spełnia przynajmniej 3 z 5 zasad zdrowego myślenia.

Jeśli twoje przekonania mają charakter egzystencjalny, filozoficzny lub duchowy, pierwsze pytanie może nie mieć zastosowania. Często pacjenci mylą racjonalne, zdrowe myślenie z pozytywnym myśleniem. Różnica polega na tym, że zdrowe, a nie pozytywne myślenie opiera się na faktach i uwzględnia obiektywne prawdopodobieństwo zdarzeń. Z drugiej strony pozytywne myślenie jest zwykle związane z negatywnymi postawami. Na przykład ci, którzy myślą, że „wszystko będzie dobrze”, „zostanie to w jakiś sposób rozwiązane”, „z pewnością będzie dobrze”, zwykle po prostu czekają, zamiast brać dużo udziału i czekać, aż spełnią się ich oczekiwania, bo tego chcą. Mocno wierzą, że tak się stanie. Dlatego, gdy rzeczywistość nie spełni ich oczekiwań, poczują się bardzo rozczarowani i załamani. Niestety pacjenci są tak przywiązani do swoich przekonań, że woleliby stracić życie niż swoje przekonania.

Racjonalna samoanaliza (RSA)

Głównym narzędziem wykorzystywanym w RTZ jest racjonalna samoanaliza (RSA). Jest to technika strukturalna, która pomaga pacjentom odkryć związek przyczynowy między poznawczym, emocjonalnym i fizycznym składem ich problemów. Dzięki RSA możesz: Być świadomym swoich myśli, uczuć i zachowań. Sprawdź czy są dla nas zdrowe. Jeśli to konieczne, opracuj bardziej rozsądne rozwiązanie.

Racjonalna wyobraźnia emocjonalna (RWE)

Racjonalna wyobraźnia emocjonalna (RWE) w RTZ jest zalecaną formą praktykowania zdrowych nawyków, dzięki czemu pacjenci wyobrażają sobie, że ich myślenie, uczucia i zachowanie są całkowicie zgodne z ich własnymi życzeniami. Podstawą dobrze wykonanego RWE jest przygotowane wcześniej RSA (patrz RSA Katarzyny zawarte wcześniej w tekście). Musisz najpierw zapamiętać tekst po prawej stronie. Następnie należy natychmiast wykonać zabieg dekompresyjny – powolne oddychanie przeponowe, gdzie uwaga ogranicza się do rytmu oddychania.

Chcesz więcej informacji? Zobacz kurs RTZ online.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
RTZ racjonalna terapia zachowania (przykłady, definicja, kurs, szkolenie) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co to RTZ racjonalna terapia zachowania?

Racjonalna terapia zachowań (ang. Rational Emotive Behavior Therapy, w skrócie REBT) to jedna z form terapii poznawczo-behawioralnej opracowana przez amerykańskiego psychologa Alberta Ellisa w latach 50. XX wieku. W Polsce racjonalna terapia zachowań bywa nazywana również racjonalno-emotywną terapią behawioralną.
REBT zakłada, że to nie same wydarzenia, ale nasze przekonania i interpretacje tych wydarzeń wpływają na nasze emocje i zachowania. Terapia ta skupia się na identyfikowaniu i modyfikowaniu negatywnych przekonań i irracjonalnych myśli, które prowadzą do szkodliwych zachowań i emocji. Ellis uważał, że jednym z najważniejszych elementów tej terapii jest zdolność do samodzielnego zmieniania myślenia i działań, a nie tylko zależność od terapeuty.
W REBT wykorzystywane są różnorodne techniki terapeutyczne, takie jak korekcja logiczna, praca nad wyparciami i racjonalne dysputy. Celem terapii jest zmiana negatywnych przekonań i myśli, które prowadzą do szkodliwych zachowań i emocji, na bardziej pozytywne i racjonalne. REBT stosowana jest w terapii osób z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi oraz w przypadku problemów z radzeniem sobie ze stresem i emocjami.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)