Restrukturyzacja

Nonkonformizm
Nonkonformizm
5 marca, 2022
Oportunista
Oportunista
5 marca, 2022

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja
Restrukturyzacja

Czym jest restrukturyzacja biznesu?

Dlaczego i jak firmy restrukturyzują się po ogłoszeniu upadłości? Restrukturyzacja firmy to proces, w ramach którego firma znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej opracowuje i wdraża plan restrukturyzacji, aby poprawić swoją sytuację finansową, i aby umożliwić kontynuację działalności.

Zwykle wiąże się to z usprawnieniami operacji biznesowych i zwykle współpracuje z niektórymi lub wszystkimi wierzycielami firmy w celu zróżnicowania warunków płatności. W zależności od powagi sytuacji firmy, restrukturyzację firmy można przeprowadzić nieformalnie, zakulisowo, lub formalnie, z wykorzystaniem jednego z kilku prawnych procesów restrukturyzacji

Jeśli firma stoi w obliczu likwidacji, może zamiast tego wybrać bankructwo, które zapewni dłużnikowi przestrzeń i ochronę prawną do restrukturyzacji swojej działalności i spłaty wierzycieli w czasie. Krótko mówiąc, daje drugą szansę. Jednak sukces upadłości zależy od tego, jak firma poradzi sobie z krytycznym okresem restrukturyzacji.

Aby skutecznie zrestrukturyzować firmę, dłużnik musi dokonać strategicznych, fundamentalnych zmian w firmie, a także mieć środki do przeprowadzenia poważnych wstrząsów.

Historycznie najbardziej udane restrukturyzacje są przeprowadzane przez duże przedsiębiorstwa, podczas gdy małe przedsiębiorstwa przeszły od bankructwa do likwidacji. Dowiedz się, jak naprawdę działa restrukturyzacja firmy i jak może ona pomóc Ci stanąć na nogi.

Czym jest restrukturyzacja biznesu?

Wszystkie firmy mają archetypową strukturę, opracowaną jako sposób na ustalenie, w jaki sposób organizacja funkcjonuje, aby realizować swoje cele. Firma może być zorganizowana w oparciu o wyspecjalizowaną funkcję, np. z księgowymi w dziale finansowym i marketerami w dziale marketingu lub też może być zorganizowana wokół linii biznesowych bądź oddziałów.

Kiedy firma przechodzi restrukturyzację, organizuje system w nowy sposób, aby zwiększyć efektywność działania, często zmieniając jego pierwotną strukturę. Restrukturyzacja prawdopodobnie obejmie również rekonfiguracje lub więcej zmian na poziomie powierzchni, takich jak dodawanie, dzielenie, przenoszenie lub rozwiązywanie jednostek biznesowych, które niekoniecznie wpływają na głębszą strukturę.

Większość restrukturyzacji obejmuje umorzenie zobowiązań dłużnych, które hamują wzrost, rozwiązanie nierentownych kontraktów lub sprzedaż nieproduktywnych aktywów.

Skoro czytasz wpis pt. Restrukturyzacja to te wpisy mogą także Ciebie zainteresować:

Dlaczego firma restrukturyzuje się po ogłoszeniu upadłości?

Bankructwo oferuje szczególne zachęty do restrukturyzacji. Zgodnie ze swoim planem restrukturyzacji, dłużnik może być w stanie robić rzeczy, których nie mógłby legalnie zrobić podczas normalnego toku działalności, takich jak wstrzymanie lub zmiana długów lub odrzucenie nierentownych umów.

Jak działa restrukturyzacja?

Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik sporządzi pisemne oświadczenie o ujawnieniu i plan restrukturyzacji. Plan reorganizacji ma na celu przekonanie wierzycieli i sądu, że po jego zrealizowaniu spółka osiągnie wypłacalność finansową.

Zarządzanie długiem

Oprócz wdrożenia funkcjonalnych zmian organizacyjnych, firma prawdopodobnie włączy zarządzanie długiem do swojego planu restrukturyzacji. Istnieje wiele programów i zachęt, które pozwalają na zarządzanie długiem.
Restrukturyzacja może obejmować przygotowanie do sprzedaży części lub całości aktywów firmy. Kupujący nie będą musieli borykać się z typowymi zobowiązaniami prawnymi (takimi jak potencjalne oszustwa), dzięki czemu te aktywa są bardzo pożądane.

Restrukturyzacja umożliwia dłużnikom prawne unieważnienie niektórych umów, jeśli nie są w stanie spełnić wymagań. Wykonawca musi renegocjować lub wziąć na siebie stratę.

Restrukturyzacja pozwala również na specjalne finansowanie wyjścia, które pomaga firmie wyjść z upadłości. Finansowanie wyjścia może uczynić firmę bardziej atrakcyjną dla inwestorów, ponieważ oznacza niską odpowiedzialność, a firma aktywnie stara się wyjść z długów.

Restrukturyzacja
Restrukturyzacja

Restrukturyzacja biznesu, a likwidacja.

Jeśli firma nie zastosuje się do planu restrukturyzacji – na przykład nieuzyskanie finansowania lub niezłożenie miesięcznych raportów – sąd oddali sprawę. Syndyk może również wnieść o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik nie przeprowadzi skutecznej reorganizacji i nie zatwierdzi planu spłaty zadłużenia, a tym samym zlikwiduje majątek dłużnika.

O czym należy pomyśleć przed przystąpieniem do restrukturyzacji firmy?

Jest jedno kluczowe pytanie, na które należy odpowiedzieć przed przystąpieniem do restrukturyzacji: Jeśli uda nam się rozwiązać konkretne problemy, czy można wyobrazić sobie sytuację, w której firma lub jej część może prowadzić zyskowny handel w stosunkowo najbliższej przyszłości? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, należy rozważyć restrukturyzację firmy. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, firma może być nieopłacalna, a likwidacja może być lepszym rozwiązaniem.

Jakie są różne kategorie firm wymagających restrukturyzacji?

Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej można podzielić na kilka szerokich kategorii. Używamy czterech szerokich kategorii:

  • Słabe wyniki;
  • Problemy finansowe;
  • Niewypłacalność – podlegająca restrukturyzacji;
  • Niewypłacalność – likwidacja.

Co myślisz o temacie jakim jest Restrukturyzacja? Daj znać w komentarzu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport