Metoda SMART -przyspieszyć, żeby wykonać cały plan pod koniec roku

osiągnąć cel i wygrać

Metoda SMART, czyli jak przyspieszyć, żeby wykonać cały plan pod koniec roku
W obecnym roku został już nam tylko ostatni kwartał. Osobom które wykonały swój plan lub są praktycznie na finiszu gratuluję. Ale wiem że nie wszyscy mogą się pod tym podpisać. Dzisiaj przygotowałem tekst o tym jak podkręcić końcówkę roku, tak aby wyrobić się z założonym planem.
Poniższe wskazówki pomogą w osiągnięciu satysfakcji i zadowolenia z siebie. A tutaj opis jak można to zrobić:


1. Odśwież swoje cele, metoda s.m.a.r.tŻeby wykonać to co sobie postanowiłeś, musisz wiedzieć co dokładnie chcesz. W trakcie roku łatwo jest się zagubić i zapomnieć o tym co trzeba wykonać. Plan się zmienia i powstają nowe okoliczności na których trzeba skupić swoją uwagę. Ważne jest żeby nie tracić obrazu swojego celu.

Możesz podejść do tego w kreatywny sposób i dać się ponieść wodzy fantazji. Zaplanuj i odśwież wszystko jeszcze raz. Planowanie doskonale tworzy motywację. A o nią trzeba dbać bo po pewnym czasie jej poziom spada. Przydatna jest tu metoda S.M.A.R.T.Cel powinien być:

Specific (Skonkretyzowany)– jego sformułowanie powinno być jednoznaczne, a zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu

Measurable (Mierzalny)– określony tak, aby można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub etap na którym się znajdujemy (warto przeczytać co to jest metoda KPI, key performance indicators)

Achievable (Osiągalny)– cel który jest możliwy do osiągnięcia. Zbyt wygórowany będzie działał demotywująco

Relevant (Istotny)– cel powinien być ważny, tak aby osobie/organizacji zależało na jego wykonaniu

Time-bound (Określony w czasie)– cel powinien mieć dokładnie określony przedział czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.2. Podziel swój cel na mniejszeCzęściowo wywodzący się z omówionej wcześniej koncepcji S.M.A.R.T. Główny cel powinien być podzielony na łatwe do osiągnięcia sub-cele, które stają się oddzielnym bytem w późniejszym czasie składając się na całość. Czasami występuje tu związek przyczynowo skutkowy. Na przykład chcesz napisać poradnik, bo na swojej dziedzinie znasz się bardzo dobrze. Określ ile będziesz pisał dziennie, ile dni w tygodniu, jakie tematy poruszysz. Ważne żebyś nie czuł się przytłoczony olbrzymią ilością zadań do wykonania. To ważne , aby pamiętać że praca jest ważna, ale wykonana mądrze ma zawsze przewagę nad ta pierwszą.3. Zmotywuj się jeszcze razChcesz zrealizować plan, bo jest to Ci potrzebne w pracy, może prowadzisz firmę lub chcesz komuś zaimponować? Zobacz to dokładnie, użyj wszystkich zmysłów, poczuj efekt końcowy i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Pamiętaj że to co wykonujesz teraz, kumuluje się ułatwiając Ci przyszłość. Dodatkowo prawdopodobnie nie robisz tego tylko dla siebie, zobacz o ile lepiej będą mieli Twoi bliscy. Doskonale współgra to z metodą SMART, gdyż kiedy znasz cel dostajesz energię do jego wykonania.4. Obserwuj mentoraJako mentor możesz wstawić lider, pionier, wzór do naśladowania, lub nawet ktoś z Twoich znajomych który zrobił to nad czym Ty teraz pracujesz. Zmodeluj jego zachowanie, rozłóż na czynniki pierwsze strukturę powierzchniową tak, aby zobaczyć co jest w głębi i zaaplikuj u siebie.5. Pytaj o efektWyjdź ze swojego box’u i zakomunikuj to do czego dążysz. Nie wstydź się o coś poprosić, albo zapytać. Skoro metoda SMART pozwoliła Ci ustalić precyzyjny cel to wiesz już o co pytać. O dziwo ludzie z chęcią dzielą się swoją wiedzą. Oczywiście nie mam tu na myśli proszenie innych o pożyczkę miliona złotych, ale raczej o możliwościach które w małych krokach przybliżają Cię do wymarzonego efektu.

Dodatkowo możesz zaczerpnąć inspiracji tutaj Jak zwiększyć produktywnośćCo dalej? Jak wkomponować w codzienne życie narzędzie - metoda SMART?Skoro masz tu porządną dawkę wiedzy, która jest pomocna i wartościowa, to chyba już czas najwyższy na…

Do następnego razu RS

Szukasz bardziej szczegółowych zasad -metoda SMART?
Weź indywidualną sesję dopasowaną tylko i wyłącznie do Twojej sytuacji

ROZPOCZNIJ I ZAMÓW, coaching metoda SMART:
+48 790-768-482
[email protected]

Podziel się ze znajomymi!
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce.

4 Comments

  1. Trent pisze:

    Jak ja to robie, czyli jak analizuje to, co sie wydarzylo i co sie nie wydarzylo, a mialo sie wydarzyc? Przede wszystkim siegam w takim momencie do planow calorocznych, ktore stworzylem przed rokiem. Czyli tu jest problem jajka i kury: jak ktos nie planuje swoich celow na dany rok czy projektow, ktore zamierza zrealizowac, to trudno mu bedzie do takiego planu siegnac, bo takiego planu po prostu nie ma. I w takim przypadku mam sugestie: zeby przejrzec wstecz swoj kalendarz i zobaczyc kartka po kartce, miesiac po miesiacu, tydzien po tygodniu przypomniec sobie, co robiliscie w danym roku, i po kolei te rzeczy, takie najwazniejsze projekty, ktore sie realizowalo, powypisywac na kartce. Przegladanie tego kalendarza wstecz bardzo pomaga, bo jezeli myslimy tylko i wylacznie o tym, bez siegania do jakichs zapiskow, bardzo latwo przeoczyc rozne wydarzenia. Ja np. mam duzy problem, zeby sobie juz teraz przypomniec, gdzie tak naprawde bylem na wakacjach, pomimo ze to bylo kilka miesiecy temu, dlatego ze placza mi sie lata. Czasami wydaje mi sie, ze w tym roku bylem, zalozmy, w Istebnej, wiec bardzo mi trudno czasami zorientowac sie, czy to mialo miejsce w tym roku, czy moze w poprzednim. Pamiec jest ulotna. Jezeli mamy cos spisanego, duzo latwiej siegnac wstecz.

  2. Trent pisze:

    I to jest to, o czym mowilem na samym poczatku: ze staram sie planowac w perspektywie dluzszej niz jednoro 50 czna. Patrze na to, co ma szanse wydarzyc sie w kolejnych latach, i zastanawiam sie, jak stworzyc dobre podstawy do tego juz w tym roku. W ktorym momencie w roku musialbym zaczac poszukiwac partnera do takiego potencjalnego projektu, zeby on w 2018 r. czy w 2019 r. mogl zaistniec? To sa rzeczy, nad ktorymi trzeba sie zastanowic. A zeby moc to zrobic, trzeba miec czas usiasc i rzeczywiscie poswiecic go na strategiczne planowanie.
    Помощь в банкротстве физического лица – Зайцев и партнеры

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *