Zawartość strony
Leasing to forma użytkowania przedmiotów, która cieszy się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem.
Pozwala ona bowiem na korzystanie z różnorodnych dóbr przy stosunkowo niedużym wkładzie finansowym. Wśród wspomnianych dóbr mogą znajdować się maszyny i pojazdy. Co ciekawe, tego rodzaju użyczenie może dotyczyć również zasobów ludzkich.
Tego rodzaju forma użyczenia może dotyczyć zarówno dóbr ruchomych jak i nieruchomych. Odpłatna dzierżawa służy przede wszystkim celom zarobkowym ich użytkownika.
W jej ramach podpisywana jest umowa cywilnoprawna, która reguluje warunki współpracy finansującego i korzystającego z danego produktu. Co ważne, dzierżawie podlegać mogą zarówno przedmioty nowe, jak i używane.
Wśród powszechnie dzierżawionych dóbr wymienić można samochody osobowe i dostawcze, jak również maszyny, w tym choćby wózki widłowe. Poza tym, umową objęte mogą być nieruchomości, takie jak lokale biurowe czy magazynowe, sprzęt biurowy oraz zasoby ludzkie.
Tego rodzaju wynajmowanie pracowników zwykle ma charakter tymczasowy. Jest to korzystne rozwiązanie dla obu stron umowy, ponieważ zatrudnionym pozwala zdobyć dodatkowe środki finansowe, zaś korzystającym z usług oddelegowanych pracowników uzupełnić braki kadrowe lub wykorzystanie wiedzy i doświadczania osób o określonych kwalifikacjach.
Pojazdy nowe i używane są dobrami, które często podlegają odpłatnej dzierżawie. Jest to bowiem rozwiązanie pośrednie pomiędzy wynajmem auta, a jego zakupem na raty.
Klient w tym wypadku nie kupuje pojazdu na własność lecz użytkuje go ponosząc comiesięczne opłaty. Raty wpłacane są na rzecz podmiotu oddającego pojazd w użytkowanie i będącego jego prawnym właścicielem. Tego rodzaju umowy zwykle zawierane są na okres wynoszący od dwóch do czterech lat.
Nie powinny one jednak przekraczać ośmiu lat. Odpłatne użyczenie pojazdu może mieć formę pośrednią lub bezpośrednią.
Umowa może być bowiem zawierana z podmiotem pośrednim lub bezpośrednio z dealerem pojazdu. W czasie trwania umowy klient może użytkować pojazd, który nie jest jego własnością, a po zakończeniu jej trwania ma on prawo do jego odkupienia za określoną w umowie kwotę. Zwykle wynosi ona jeden procent wartości pojazdu.
Przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, w tym wysokość comiesięcznej raty. Należy pamiętać o możliwej zmianie stóp procentowych, co może w znaczny sposób modyfikować koszt użytkowania pojazdu.
Każda umowa najmu powinna regulować te sprawy w sposób jasny i przejrzysty. Niektóre firmy oferujące dzierżawę pojazdów w momencie, w którym WIBOR wzrasta ponoszą poziom opłat, a nie obniżają ich w przypadku jego spadku. Umowa powinna w sposób klarowny regulować możliwość jej przedłużenia lub skrócenia.
Co ciekawe, w umowie powinna być również wzmianka na temat ewentualnych kar z tytułu przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez użytkownika pojazdu i rejestracji tego faktu przez policyjne urządzenia pomiarowe.
Klienci pragnący skorzystać z tego rodzaju użyczenia powinni sprawdzać zapisy dotyczące działań podejmowanych w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu. Godne polecenia umowy powinny zawierać informacje dotyczące ubezpieczenia z tego tytułu.
Tego rodzaju użyczenie zostało wprowadzone w 2011 roku. Zgodnie z przepisami osoby fizyczne, które nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej mogą zawierać umowy dotyczące wspomnianej powyżej dzierżawy.
Tego rodzaju rozwiązanie ma swoje zalety, wśród których wymienić można ograniczenie koniecznych formalności. W tym przypadku obsługą umów zajmują się firmy pośredniczące. Podczas rozpatrywania tego rodzaju umów warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące ubezpieczenia.
Nie można bowiem zapominać o tym, że w wielu wypadkach konieczne jest wykupienie nie tylko polisy AC i NNW, ale również usługi Assistance. Umowa użyczenia może dotyczyć samochodów nowych i używanych oraz pochodzących z różnorodnych przedziałów cenowych. Co ważne, przedmiotem umowy może być nie tylko samochód, ale również motocykl.
Wadą tego rodzaju rozwiązania jest fakt, że użytkowany pojazd nie jest własnością klienta. Może on go wykupić dopiero po wygaśnięciu umowy.
Tego rodzaju sytuacja może być kłopotliwa w przypadku kradzieży pojazdu lub wystąpienia szkody całkowitej. Wówczas to bowiem dochodzi do wygaśnięcia umowy, a użytkownik pojazdu nie otrzymuje żadnej rekompensaty. Musi on dalej spłacać raty w zakresie, który reguluje umowa.
Nie można również zapominać o tym, że tego rodzaju użytkowanie pojazdów ma również swoje ograniczenia. Użytkownik auta nie może wykorzystywać go do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Nie są również dozwolone żadne zmiany w obrębie przedmiotu umowy, jak również sprzedaż samochodu.
W przypadku klientów indywidualnych nie są również przewidziane żadne ulgi podatkowe, które zarezerwowane są dla przedsiębiorców.
Leasing najprościej mówiąc jest podobny do zakupu na raty, lub wynajmu długoterminowego. Polega na tym, że firma leasingowa oddaje dany przedmiot, lub rzecz w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za ustaloną wcześniej w umowie opłatę która jest płacona co miesiąc. Umowa leasingu jest podpisywana na czas określony po zakończeniu której przedmiot można wykupić, lub nie.
Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?
A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?
Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.