Ekstrawertyk – kim jest, cechy charakterystyczne, test osobowości

Leasing -co to jest i na czym polega?
13 czerwca, 2022
Lokalizator gps, kiedy może nam się przydać?
14 czerwca, 2022

Ekstrawertyk – kim jest, cechy charakterystyczne, test osobowości

Ekstrawertyk

Ekstrawertyk – jakie cechy charakteru są dominujące i jak wybrać zawód, który pozwoli wykorzystać zalety ekstrawertyka?

Żywiołowy, lubiący towarzystwo, pewny siebie – to najważniejsze cechy ekstrawertyka. W przeciwieństwie do introwertyka w towarzystwie czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Jakie jeszcze cechy charakteryzują ekstrawertyka i jak je wykorzystać, by jak najlepiej pokierować swoją karierą?

Ekstrawertyk – czyli kto?

Carl Gustaw Jung ponad 100 lat temu dokonał podziału na ekstrawertyków i introwertyków. Mimo upływu czasu jest on nadal aktualny i przybliża podstawowe cechy osobowości. Trzeba jednak pamiętać, że ludzie są bardzo skomplikowani i rzadko kiedy można wyróżnić osoby, które mają cechy wyłącznie jednego typu osobowości.

Ekstrawertycy postrzegani są jako osoby towarzyskie, pełne życia, impulsywne i dynamiczne. Świetnie czują się w towarzystwie, gdzie lubią przewodzić i grać „pierwsze skrzypce”. Ekstrawertyk bardzo szybko nawiązuje kontakty, a jego grono znajomych zazwyczaj jest duże.

W przeciwieństwie do introwertyka ekstrawertyk odpoczywa w towarzystwie znajomych. Dobra zabawa to taka, która niesie ze sobą wiele przygód, radości i ruchu. Stagnacja, cisza i spędzanie wieczorów w domowym zaciszu nie jest sposobem na ciekawy wieczór, który preferowałby ekstrawertyk. Ekstrawertyk czerpie energię z ruchu i przebywania z innymi.

Ekstrawertyk nie ma problemu z mówieniem o sobie. Jest komunikatywny, asertywny a nawet można powiedzieć, że dominujący. Lubi być w centrum uwagi. Zdarza się, że nie daje innym dojść do głosu. Świetnie czuje się w towarzystwie, w którym może brylować. Jednak towarzystwo, w którym jest więcej niż jeden ekstrawertyk może okazać się już kłopotliwe.

Ważną cechą jest również impulsywność, która nie zawsze jest dla nich pozytywna. Często podejmują działania pod wpływem impulsu, chwili. Zdarza się, że jest to niekorzystne dla ekstrawertyków.

Zawód dla ekstrawertyka

Praca zawodowa to ważna część naszego życia. Każdy z nas ma predyspozycje do wykonywania pewnych zawodów warto dobrze przyjrzeć się swoim wadom i zaletom, by wybrać karierę, która nie tylko będzie nam sprawiała przyjemność, ale przede wszystkim będzie zgodna z naszymi cechami charakteru.

Ekstrawertycy świetnie sprawdzają się w zawodach, w których ważny jest kontakt z klientem. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wrodzony optymizm oraz umiejętność negocjacji sprawiają, że ekstrawertyk będzie dobrze czuł się w takich zawodach jak sprzedawca, doradca klienta, rekruter w dziale PR czy pracownik PR.

Ekstrawertyk będzie świetnym dziennikarzem, specjalistą od komunikacji czy rzecznikiem prasowym. Umiejętność komunikacji w tych zawodach jest niezbędna. Trzeba jednak pamiętać, że ekstrawertyk często bywa dominująca osobowością. W tych zawodach niezmiernie ważna jest również umiejętność słuchania, która może sprawiać pewne problemy ekstrawertykowi.

Stanowiska kierownicze również są idealne dla ekstrawertyków. W tym zawodzie niezbędne są umiejętności przywódcze. Ekstrawertycy nie mogą narzekać na ich brak. Świetnie sprawdzą się na stanowisku, gdzie niezbędna jest praca zespołowa. Ekstrawertycy lubią ruch, gwar oraz nowe wyzwania.

Dla osób, które lubią sport ciekawym zawodem będzie trener personalny. Jest to praca oparta na kontakcie z innymi osobami. Ekstrawertyk, który lubi wyzwania będzie bardzo skrupulatnie podchodził do pracy z klientem.

Szukając swojego miejsca w życiu zawodowym ekstrawertycy powinni również zwrócić uwagę na zawód związany z planowaniem eventów, imprez firmowych czy ślubów. Jest to praca dynamiczna, w której ciągle wszystko ulega zmianie, a zatem rutyna nikomu nie grozi.

Osoby, które dobrze czują się w towarzystwie najmłodszych mogą sprawdzić się w pracy animatora na dziecięcych imprezach.

Jak odpoczywa ekstrawertyk?

Długie spacery na łonie natury, wyjazdy w góry, na których liczy się zdobywanie kolejnych szlaków czy plażowanie nie są wymarzonym sposobem na odpoczynek dla ekstrawertyków. Trzeba pamiętać, że czerpią oni energię ze spotkań z innymi ludźmi. Lubią ruch, zabawę, muzykę i towarzystwo. Wyzwania również są mile widziane.

Ekstrawertyk na wakacjach nie będzie plażował, co nie znaczy, że nie będzie świetnie bawił się nad wodą. Pozna w letnie miesiące windsurfing, kitesurfing, popływa na nartach wodnych oraz polata na paralotni. Zrobi wszystko, by tylko nie leżeć bezczynnie na słońcu.

Trzeba również pamiętać, że ekstrawertyk świetnie czuje się w większym towarzystwie. Wszelkie spotkania towarzyskie przy grillu, muzyce i z licznymi znajomymi to najlepszy odpoczynek dla ekstrawertyka.

Wakacje i odpoczynek dla ekstrawertyka są ważne. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi on długo pozostawać w bezczynności i marnować czasu. Odpoczynek tak, byle nie za długo.

Ustalenie czy mamy więcej cech z introwertyka czy ekstrawertyka pomoże poznać siebie, a co za tym idzie, zaplanować swoją karierę tak, by była jak najbardziej satysfakcjonująca i zgodna z cechami charakteru. Ważne jest również zrozumienie swoich zachowań. Dzięki temu można pokierować swoim życie w bardziej świadomy i dojrzały sposób. Jest to szansa na łatwiejsze oraz pełniejsze życie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Ekstrawertyk - kim jest, cechy charakterystyczne, test osobowości 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport