Lean manufacturing co to jest? Definicja, zasady, metody i przykłady

Kultura organizacyjna w firmie –czym jest kultura organizacji? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023
Audyt zewnętrzny – na czym polega i co obejmuje? (przykłady, definicja)
18 lutego, 2023

Lean manufacturing co to jest? Definicja, zasady, metody i przykłady

Lean manufacturing

Na czym polega lean manufacturing?

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy, którzy chcą osiągnąć sukces, muszą stawiać na elastyczne rozwiązania pozwalające na zoptymalizowanie procesów produkcji.

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest lean manufacturing, pozwalający nie tylko na uzyskanie korzystnych wyników finansowych firmy, a równocześnie zaprowadzając odpowiedni poziom komunikacji pomiędzy zatrudnionymi w niej osobami.

Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej koncepcji.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co to jest lean manufacturing?

ean manufacturing (pol. szczupła produkcja) to podejście do zarządzania produkcją, które ma na celu eliminowanie marnotrawstwa i usprawnienie procesów produkcyjnych. Metodyka ta powstała w Japonii w latach 50. i 60. XX wieku w ramach tzw. systemu Toyota Production System (TPS), a obecnie znajduje zastosowanie w wielu firmach na całym świecie.

W ramach podejścia lean manufacturing kładzie się nacisk na ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych, redukcję kosztów oraz minimalizację czasu i wysiłku potrzebnego do wytworzenia produktu. W tym celu stosuje się szereg narzędzi i technik, takich jak m.in. system Just in Time, Kaizen, Poka-Yoke czy 5S. Celem lean manufacturing jest zapewnienie jak najwyższej jakości produktów przy minimalnym nakładzie pracy, materiałów i czasu, co ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku.

Skąd się wzięła filozofia lean manufacturing?

Lean manufacturing jest rozwiązaniem, które polskie firmy stosują stosunkowo od niedawna. Niemniej jednak, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jego początki datowane są na lata 40. XX wieku. Podwaliny dla tego systemu zostały położone przez zakłady produkcyjne Toyoty, które kładły nacisk na dostarczanie klientowi wysokojakościowych produktów, a jednocześnie – jak największe eliminowanie marnotrawstwa.

Krótko mówiąc, lean manufacturing polega na minimalizowaniu marnotrawstwa, a także eliminowaniu niepotrzebnych operacji, które mogą zachodzić podczas produkcji. Jednocześnie firmy stosujące tę metodę kładą nacisk na dostarczaniu klientom pełnowartościowych, jak najlepszych produktów.

Warto pamiętać o tym, że system lead manufacturingu obejmuje swoim zakresem wszystkie poziomy działalności przedsiębiorstwa. Oznacza to, że ograniczeniom zostaje poddana nie tylko przestrzeń produkcyjna, ale również zapasy, czas, ludzki wysiłek oraz praca inżynierska. Dlatego też warto podkreślić, że osiągnięcie założonych celów metody zarządzania możliwe jest jedynie w przypadku zaangażowania wszystkich pracowników przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Dlaczego warto wdrożyć w firmie lean manufacturing?

Nie ma co ukrywać, że optymalizacja procesów produkcyjnych wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy, kadry zarządzającej, a także szeregowych pracowników. Oczywiście, początkowo firma poniesie koszty, które związane będą z przeprowadzaniem szkoleń oraz uzyskaniem profesjonalnego doradztwa.

Dlatego też wielu właścicieli firm zadaje sobie pytanie, czy jest to metoda warta wprowadzenia. Specjaliści zgodnie twierdzą, że jak najbardziej. Firma, która stosuje lean manufacturing może liczyć na poprawę jakości produktów, a jednocześnie zmniejszanie się zapasów, optymalne wykorzystanie czynników technicznych i ludzkich, a w efekcie – wzrost wydajności. Lean manufacturing pozwala na ograniczenie niezbędnej do produkcji powierzchni, skrócenie czasu wytwarzania produktów, a także poprawę komunikacji pomiędzy pracownikami w firmie.

Można więc powiedzieć, że lean manufacturing jest koncepcją, w wyniku której zyskuje każdy – zarówno producent, jak i klient firmy. Nie ma co ukrywać, że dla przedsiębiorstwa największą wartością związaną z wprowadzeniem lean manufacturingu będzie obniżenie kosztów produkcji.

Wynika ono w naturalny sposób z eliminowania strat w procesie produkcyjnym. Śmiało można wyjść z założenia, że każdy element, który nie wiąże się z przyrostem wartości, jest stratą, a w efekcie – jest całkowicie niepotrzebny.

Lean manufacturing kładzie nacisk na to, by każdy produkt, który trafia do klienta, był wyjątkowo wysokiej jakości, a jednocześnie został wytworzony na czas. Dzięki temu można zmniejszyć stany magazynowe, co pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania i organizacji firmowych magazynów. W metodzie lean manufacturing różnego rodzaju zakupy i zamówienia robione są w zbilansowany sposób, dzięki czemu można zachować pełną terminowość dostaw.

Liny manufacturing a wydajność

Specjaliści zgodnie twierdzą, że produkcja odchudzona, bo tak w polskiej wersji nazywa się lean manufacturing, charakteryzuje się o wiele większą wydajnością, niż inne metody zarządzania. Odchudzanie zasobów magazynowych, a także wprowadzenie nowych reguł działania, pozwala na spore oszczędności, a jednocześnie wzmaga kreatywność w poszukiwaniu nowych rozwiązań.

Trzeba dodać, że aby system przyniósł oczekiwane efekty, należy stosować się do w pewnych reguł i zasad. Przede wszystkim, kiedy tylko na linii produkcyjnych pojawi się wadliwy produkt, należy natychmiast ją wstrzymać, tak aby wybrakowane części nie brały udziału w dalszych procesach produkcyjnych, co mogłoby powodować nawarstwianie się strat.

Dodatkowo, lean manufacturing zakłada produkowanie wyłącznie takiej liczby elementów, która jest wystarczająca, by zabezpieczyć bieżące potrzeby produkcji. Koncepcja produkcji odchudzonej w dużej mierze opiera się również na odpowiednim planowaniu i rozłożeniu pracy, tak aby zapewnić płynny i sprawny przebieg produkcji.

Podsumowując, śmiało można powiedzieć, że ograniczenie wykorzystania zasobów jest dla każdej firmy wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem. Aby jednak mogło zostać ono wdrożone, należy wypracować właściwy sposób myślenia, zarówno u kadry zarządzającej, jak i u pracowników niższego szczebla.

Wszystko po to, by klienci otrzymali do swoich rąk dokładnie taki produkt, jakiego potrzebują, a jednocześnie firma jak najniższym kosztem wciąż dążyła do osiągnięcia perfekcji w jego wytwarzaniu.

Jakie są narzędzia lean manufacturing?

Narzędzia lean management: 5S, Kaizen, Kanban, SMED, TPM, VSA, Six Sigma, Poka-yoke, Heijunka i DFMA.

Jakie są zasady Lean Manufacturing?

Do zasad Lean Manufacturing zalicza się: określenie strumienia wartości dla każdego produktu, zdefiniowanie wartości dla klienta, wdrożenie systemu ssącego w relacji klient – dostawca, utworzenie swobodnego przepływu materiałów i surowców, oraz ciągłe dążenie do doskonałości

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Lean manufacturing co to jest? Definicja, zasady, metody i przykłady 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)