Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek)

Książki o sprzedaży (psychologia, biznes i co warto przeczytać jako handlowiec) 1
Książki o sprzedaży (psychologia, biznes i co warto przeczytać jako handlowiec)
3 lutego, 2023
Czy dyscyplina może zmienić życie? (przykłady, definicja)
4 lutego, 2023

Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek)

książki o ekonomii

Bez zrozumienia ekonomii trudno opisać otaczający nas świat. Dane ekonomiczne mogą tworzyć politykę publiczną i kierować ruchami, a brak podstawowej wiedzy może być prawdziwą przeszkodą w postępie. Nikt nie może ocenić danych, jeśli nie zna podstawowych najlepszych praktyk ekonomicznych, takich jak fakt, że jedna statystyka lub liczba (w tym średnie) niewiele mówią. Na szczęście uzyskanie praktycznego zrozumienia ekonomii i interpretacji danych jest możliwe bez dyplomu z zaawansowanej matematyki.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Lista ta jest skompilowana w całości z prac, które są przyswajalne dla ciekawskiego czytelnika i obejmują wiele bardzo zróżnicowanych obszarów. Niezależnie od tego, czy chcesz poznać historię ekonomii, aby zrozumieć, w jaki sposób skończyliśmy z systemem, który mamy teraz, czy też dowiedzieć się dokładnie, o czym myśli ekonomista wolnego rynku, mam dla Ciebie niezbędne książki o ekonomii.

Ranking książek o ekonomii

Poniżej książki o ekonomii które polecam:

KRÓTKA HISTORIA EKONOMII

Link do książki: https://www.rafalszrajnert.pl/kup/ekonomia1/

Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek) 2

Jeśli chcesz wiedzieć, czy pieniądze naprawdę rządzą światem, zajrzyj do tej błyskotliwie napisanej książki. Skąd się bierze bieda? Czy kryzysów ekonomicznych naprawdę nie da się uniknąć? Czy interwencja państwa w gospodarkę jest przekleństwem czy też koniecznością? Odpowiedzi na te podstawowe pytania przynosi ta przystępna, ciekawa i dowcipna książka.

Stroniąca od ekonomicznego żargonu jest inspirującą lekturą zarówno dla młodych czytelników dopiero poznających ekonomię, jaki i tych wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć historię gospodarczą oraz rządzące nią idee. Niall Kishtainy w krótkich rozdziałach ułożonych w porządku chronologicznym wskazuje punkty zwrotne historii gospodarczej świata, w tym wynalezienie pieniądza, narodziny kapitalizmu i Wielki Kryzys.

Opisuje zjawiska przedsiębiorczości i nierówności, analizuje ekonomię behawioralną i kryzysy finansowe. Przedstawia sylwetki koryfeuszy myśli ekonomicznej, takich jak Adam Smith, Karol Marks czy John Maynard Keynes. Niall Kishtainy, wykładowca London School of Economics, dawniej doradca ds. polityki gospodarczej rządu brytyjskiego oraz członek Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki. Jest autorem książek popularyzujących wiedzę o ekonomii i polityce.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

EKONOMIA OBWARZANKA: Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Link do książki: https://www.rafalszrajnert.pl/kup/ekonomia2/

książki o ekonomii

Ekonomiczna książka roku Financial Times’a.

W tej bezkompromisowej, erudycyjnej, ale i optymistycznej książce Kate Raworth proponuje nie tyle zmianę w rozumieniu, czym ekonomia jest i czym mogłaby być, ale przedstawia konkretne rozwiązania jak zerwać z mitem konieczności ciągłego wzrostu PKB, jak zmienić system monetarny i fiskalny, i wreszcie: jak uczynić biznes wartościowym i pożytecznym dla ludzkości.

Dotychczasowe koncepcje ekonomiczne wykładane od lat na uniwersytetach nie wystarczają, bądź są zwyczajnie nieaktualne we współczesnym świecie, który musi stawić czoła katastrofie klimatycznej, walczyć z postępującymi nierównościami ekonomicznymi oraz ambitnie podchodzić do dziesiątek innych wyzwań społecznych ludzkości. Potrzebujemy nowych dróg, idei i rozwiązań.

Ekonomia i polityka: Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko

Link do książki: https://www.rafalszrajnert.pl/kup/ekonomia3/

książki ekonomiczne

Grzegorz W. Kołodko odegrał ważną rolę w przekształcaniu polskiej gospodarki. Dobrze zna świat i ma wiele oryginalnych spostrzeżeń na temat jego problemów i trendów zmian.

Robert A. Mundell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Profesor Kołodko – uznany w świecie polski ekonomista, od którego możemy uczyć się nowych idei – zaskakuje (…), sięga w przyszłość. To naukowe ćwiczenie i intelektualna przygoda dotykające najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Ma rację, że najlepszy sposób przezwyciężania obecnych trudności to zaatakowanie długoterminowych problemów.

Nouriel Roubini, New York University, autor The Crisis Economics

Grzegorz W. Kołodko łączy wiedzę akademicką z doświadczeniem wyniesionym z wybitnych dokonań w pracy w rządzie w kluczowych okresach polskich reform gospodarczych. Idąc poprzez wiele dziedzin i nigdy nie unikając spornych kwestii (…) wnosi ważny i przydatny wkład do literatury na tematy gospodarki, zmian społecznych i ładu światowego w XXI wieku.

Henry Kissinger, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Ogromny krajowy i światowy dorobek intelektualny oraz publikacyjny prof. Grzegorza W. Kołodko, jak też doświadczenia i dokonania związane z pełnieniem przez niego wysokich funkcji państwowych, zasługują na analizy, uhonorowanie i upowszechnianie.

Książka jest bogatą merytorycznie i ważną pracą naukową, z rekomendacjami dla polityki oraz strategii gospodarczej, uwzględniającymi współczesne uwarunkowania globalizacji i rewolucji naukowo-technicznej, a także przeobrażenia cywilizacyjne, w tym kulturowe. Zarazem jest to dzieło pokazujące walory polskiej myśli ekonomicznej i jej interdyscyplinarny kontekst.

W czasach, gdy jedni ekonomiści wciąż jeszcze naiwnie bądź lobbystycznie opowiadają się za neoliberalizmem, i to mimo wysoce destrukcyjnych doświadczeń światowego kryzysu, a inni, też błędnie i niebezpiecznie, kierują się ku neonacjonalizmowi, prof. Grzegorz W. Kołodko proponuje nowy pragmatyzm. Stawia opór nieuczciwości w ekonomii i polityce społeczno-gospodarczej (…) podkreśla, że nowy pragmatyzm to koncepcja in statu nascendi, dlatego tak ważna jest – ukierunkowana na doskonalenie i rozwój tej koncepcji – naukowa interdyscyplinarna debata na ten temat.

Z przedmowy Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Żyjemy w czasach bardzo głębokich i dynamicznych przemian demograficznych, gospodarczych, kulturowych, politycznych, społecznych i technologicznych, które w stosunku do reprezentantów nauk społecznych tworzą zapotrzebowanie na nowe interdyscyplinarne badania oraz refleksje o fundamentalnym znaczeniu dla opisu i rozumienia tych przemian teraz i w przyszłości. Książka jest rzetelną próbą sprostania tym współczesnym wyzwaniom.

Z recenzji Krzysztofa Malagi, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Publikacja jest wieloaspektowym i wielopłaszczyznowym spojrzeniem na nowy pragmatyzm, twórczość Grzegorza W. Kołodki i najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

Z recenzji Stanisława Czaji, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Ekonomia w jednej lekcji

Link do książki: https://www.rafalszrajnert.pl/kup/ekonomia4/

Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek) 3

Jak pisze autor we wstępie, Ekonomia w jednej lekcji ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów.

Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej lekcji, która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach z życia.

Książka miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych (o łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy) oraz liczne tłumaczenia. Żelazna logika i przystępny język sprawiają, że lektura Ekonomii w jednej lekcji daje wyjątkową satysfakcję intelektualną zarówno ekonomistom, jak i czytelnikom, którzy dopiero zaczynają się interesować ekonomią.

Podstawy ekonomii

Link do książki: https://www.rafalszrajnert.pl/kup/ekonomia5/

Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek) 4

Nowe, zaktualizowane i rozszerzone wydanie cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem podręcznika zawierającego prezentację podstawowych zagadnień współczesnej ekonomii, zarówno w skali makro, jak i mikro.

Obok ujęć teoretycznych, odnoszących się do dorobku głównych nurtów teorii ekonomii, zawiera odwołania do rzeczywistości gospodarczej, zwłaszcza gospodarki polskiej okresu transformacji.

W nowym wydaniu zostały zaktualizowane treści poszczególnych rozdziałów i zmieniony ich układ. Dodano także nowe rozdziały, w których m.in. omawiane są główne nurty ekonomii, zagadnienia związane z polityką pieniężną, integracją europejską i globalizacją.

Do najważniejszych zalet podręcznika należą:

przystępny język wykładu, który pozwala zarówno studentom, jak i szerszemu kręgowi czytelników, na zrozumienie podstawowych problemów współczesnej ekonomii;

– wykorzystywanie w minimalnym, niezbędnym stopniu ujęć algebraicznych;

– liczne ilustracje ułatwiające zrozumienie trudniejszych problemów;

– odniesienia do polskiej rzeczywistości gospodarczej, co zdecydowanie wyróżnia podręcznik na tle tłumaczonych opracowań zagranicznych autorów.

Podręcznik może być wykorzystany przez studentów ekonomii i zarządzania, w zakresie przedmiotów: podstawy ekonomii, elementy ekonomii, mikroekonomia, makroekonomia, podstawy ekonomii społecznej, mikroekonomia i funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Zespół autorski tworzą pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej oraz Narodowego Banku Polskiego.

Kapital w XXI wieku

Link do książki: https://www.rafalszrajnert.pl/kup/ekonomia6/

Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek) 5

Niekwestionowany bestseller wydawniczy tego roku, a także najważniejsza książka ekonomiczna tej dekady. Lektura, którą czytają najwięksi finansiści. Pozycja, która wyjaśnia, fascynuje i przeraża!

„Kapitał w XXI wieku” to książka, która zmienia sposób patrzenia na gospodarkę i społeczeństwo. Napisana z rozmachem i zacięciem jest jednocześnie rzetelną analizą gromadzonych przez lata danych empirycznych, z których jasno wynika, że historia właśnie zatacza koło.

Thomas Piketty w nowatorski sposób opowiada o współczesnej ekonomii odkrywając przed czytelnikiem charakter kapitalizmu, który wraca do swych początków, a nierówności społeczne stają się coraz większe.

„Kapitał w XXI wieku” to zupełnie nowy szlak w dziedzinie ekonomii. Błyskotliwa książka, która zmieni świadomość społeczeństwa.

Jakie książki o ekonomii?

Oto kilka popularnych i cenionych książek o ekonomii, które warto rozważyć:

  1. „Freakonomics” – Steven D. Levitt and Stephen J. Dubner
  2. „The Wealth of Nations” – Adam Smith
  3. „The General Theory of Employment, Interest, and Money” – John Maynard Keynes
  4. „The Intelligent Investor” – Benjamin Graham
  5. „The Economic Naturalist” – Robert H. Frank
  6. „The Undercover Economist” – Tim Harford
  7. „Thinking, Fast and Slow” – Daniel Kahneman
  8. „Capital in the Twenty-First Century” – Thomas Piketty
  9. „Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness” – Richard H. Thaler
  10. „The End of Alchemy: Money, Banking, and the Future of the Global Economy” – Mervyn King

To tylko kilka przykładów, ale istnieją także inne książki o ekonomii, które mogą być odpowiednie dla ciebie, w zależności od twoich zainteresowań i potrzeb. Ważne jest, aby wybierać książki, które odpowiadają twojemu poziomowi wiedzy i stylowi uczenia się, aby mieć jak najwięcej korzyści z czytania.

Jakie polecasz jeszcze książki o ekonomii? Ekonomia dla każdego? Co myślisz na ten temat…

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Najlepsze książki o ekonomii które warto przeczytać (finanse i wolny rynek) 6

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)