Konformizm

Oportunista
Oportunista
5 marca, 2022
mobbing
Mobbing
7 marca, 2022

Konformizm

konformizm
konformizm

Czym jest konformizm?

Konformizm (łac. conformo – nadaję kształt):

Relacje międzyludzkie bardzo często są skomplikowane i wiele osób podczas kontaktu z drugim człowiekiem nie wie, dlaczego przykładowo dana osoba postępuje właśnie w taki sposób.

Często nie jest to na pierwszy rzut oka do końca jasne, jednak jeżeli przyjrzymy się bliżej zachowaniu każdego z nas, możemy odkryć pewne prawidłowości. Tak jest w przypadku konformizmu. Co dokładnie znaczy to określenie oraz jakiego człowieka możemy określić mianem konformisty?

Czy każdy powinien mieć swoje zdanie?

Coraz częściej zdarza się, że poznając nowe osoby mamy do czynienia z ludźmi bardzo skrytymi, których możemy nazwać jako introwertyków. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że tak naprawdę każdy z nas ma zupełnie inny charakter i tym samym podczas pierwszego spotkania wiele osób jest nieśmiałych i nie potrafi odważyć się, aby coś skomentować lub też wyrazić swoją opinię.

konformizm
konformizm

Wiele osób uważa to za ogromny błąd lub też nawet negatywną cechę naszego charakteru. Jednak powinniśmy zwrócić w tym przypadku uwagę na fakt, że przecież wielu rzeczy nie da się wyuczyć, a to w jaki sposób działamy często nie zależy od nas.

Oczywiście każdy powinien mieć swoje zdanie, jednak nie zawsze jesteśmy na tyle odważni, aby je przedstawić drugiej osobie. W szczególności w przypadku bardzo drażliwych tematów może okazać się, że po prostu nie chcemy przysłowiowo się wychylać i tym samym potwierdzamy opinię innych ludzi, nie mając swojego zdania. Czasem wiele osób takich ludzi ocenia jako konformistów, którzy nie mają swojej opinii, tylko i wyłącznie ulegając presji otoczenia i dopasowując swoje standardy do aktualnie obowiązujących treści.

Jest to postrzegane przez większość osób jako negatywne zjawisko. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że praktycznie każdy z nas choć raz w życiu był konformistą. Zatem na czym dokładnie polega konformizm i czy to zachowanie ma jakieś odmiany?

Konformizm coraz bardziej powszechny

Warto pamiętać, że w każdej grupie społecznej obowiązują jakieś zachowania oraz normy. Tak jest na całym świecie i wiele osób przyjmuje to do wiadomości oraz się temu podporządkowuje. To pozwala w dużej mierze zachować jakiś porządek w danej grupie społecznej.

Jednak jeżeli przejmujemy wychowanie od naszych rodziców i w taki sam sposób uczymy nasze dzieci, jak mają się zachowywać, ubierać oraz w jaki sposób (często nieświadomie), mają dopasować się do danej grupy społecznej, nie jest w tym nic dziwnego oraz niedozwolonego. To daje nam poczucie przynależności do danego środowiska, dlatego nie powinniśmy tego pomijać.

Konformistą w tym przypadku możemy stać się dopiero w przypadku, gdybyśmy chcieli nienaturalnie dopasować się do jakiejś grupy. Przykładowo znajdując jakiś nurt kulturowy, z którym tak naprawdę nie mamy nic wspólnego, jednak chcemy za wszelką cenę do niego przynależeć i specjalnie na siłę zmieniamy się, próbując się do niego upodabniać.

Zmieniając się na pokaz, można określić się właśnie jako konformista. Wiele osób przyjmuje tą cechę za negatywną, ponieważ w odczuciu wielu osób takie zachowanie nie jest naturalne, wręcz określane jako nieprawdziwe.

Jednak jak już wcześniej wspomniano, tak naprawdę każdy z nas jest czasem konformistą. Dobrym przykładem może być między innymi zmiana pracy. Jeżeli jeszcze nigdy nie pracowaliśmy w korporacji i do tego na stanowisku typowo biurowym, gdzie obowiązuje specjalny dress code, na pewno zmieniamy naszą garderobę. Wiele osób w takiej sytuacji specjalnie wydaje pieniądze na nowe, często bardzo drogie ubrania, aby nie odstawać od grupy.

Często oczywiście odpowiedni ubiór jest wymagany przez naszego nowego pracodawcę, jednak tak naprawdę zazwyczaj nie ma tam zapisów o tym, że ubrania muszą być markowe. Poznając nową grupę ludzi, z którą nam przyjdzie współpracować, za wszelką cenę będziemy chcieli się dopasować.

Tak samo w takich społecznościach jest z poglądami. Na pewno wielu nowym pracownikom w tej sytuacji zdarzyło się nie raz nie wyrażać swojego zdania podczas jakiś rozmów, jeżeli było odmienne od pozostałych. Jest to delikatny przejaw konformizmu, jednak można go w jakiś sposób usprawiedliwić. Dobre pierwsze wrażenie jest ważne, ponieważ jeżeli na samym początku znajdziemy przychylne nam osoby, na pewno znacznie lepiej poradzimy sobie w pracy.

Politycy a konformizm

Należy wiedzieć, że klasycznym przykładem konformizmu może być polityk zmieniający swoją partię polityczną. Przykładowo gdy jego partia przegra wybory i nie dostanie się do sejmu, a polityk otrzyma propozycję partii będącej w opozycji, która jednak do sejmu się dostała, dbając o swoje finanse i nie zwracając uwagi na wyznawane przez siebie wartości oraz to, że program przeciwników jest zupełnie odmienny, przyjmując ofertę jest totalnym konformistą.

W tym przypadku zachowuje się tak, jakby liczył się dla niego tylko zysk, nie mając własnego zdania, decyduje się na przynależność do konkretnej partii, nie zważając także na jej odmienne poglądy, choć jeszcze kilka miesięcy wcześniej w zupełności się z nimi nie zgadzał i taki światopogląd był mu obcy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport