Kanban – czym jest i jak go najlepiej wykorzystać

Cashback -co to jest? Na czym polega usługa cashback? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Cytaty o biznesie, najlepsze przypowieści biznesowe i porady (przykłady, definicja, porady i aforyzmy)
17 lutego, 2023

Kanban – czym jest i jak go najlepiej wykorzystać

Kanban

Co to jest Kanban?

Kanban to metoda zarządzania pracą i procesami, która powstała w Japonii w latach 50. XX wieku i była wykorzystywana w przemyśle samochodowym, m.in. przez Toyotę. Dziś Kanban jest szeroko stosowany w różnych branżach i dziedzinach, w tym w informatyce, zarządzaniu projektami, marketingu i wielu innych.

Metoda Kanban opiera się na wizualizacji procesów pracy i informacji o tym, co i kiedy należy wykonać. W ramach Kanban tworzy się tablice Kanban, na których zapisuje się zadania i przypisuje je do konkretnych etapów w procesie pracy. Na tablicy widać, jakie zadania znajdują się w kolejce, które są w trakcie realizacji, a które zostały już zakończone. Każde zadanie ma przypisany status, który informuje o jego postępie.

W Kanban wykorzystuje się również system „pull”, czyli model „ciągnienia” zadań. Oznacza to, że kolejne zadanie jest pobierane z kolejki dopiero wtedy, gdy poprzednie zostało ukończone, co ma na celu uniknięcie nadprodukcji i nadmiernego skupiania się na nierozwiązanych jeszcze problemach.

Kanban jest elastyczną metodą, która może być dostosowana do potrzeb i charakteru konkretnej pracy lub projektu. Metoda ta umożliwia łatwe monitorowanie postępu prac i identyfikowanie problemów, a także pomaga w planowaniu i organizacji pracy.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Na czym polega Kanban?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się Kanban. Jest to system, który przyda się wszystkim zespołom rozpoczynającym nowe projekty.

Najlepiej już na samym początku zwizualizować sobie całą pracę, żeby dokładnie wiedzieć, kto nad czym będzie pracował. Jednocześnie przyda się wiedza, na jakim etapie prace się znajdują, a także w jakim terminie muszą być wykonane.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Czym jest Kanban?

Informacje można otrzymać nie tylko z arkuszy kalkulacyjnych, ale również dokumentacji projektowej oraz e-maili. Pojęcie Kanban nie powinno być obce osobom, które mają pewną wiedzę na temat zarządzania projektami oraz sposobów wizualizowania pracy.

Tablica Kanban jest formą zarządzania wizualnego projektami. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jest bardzo popularna wśród zespołów programistycznych oraz inżynieryjnych i produktowych. W praktyce może być jednak wykorzystywana również przez inne zespoły.

W tym artykule wyjaśnimy, czym są tablice Kanban, a także gdzie znalazły zastosowanie. Dzięki tablicom Kanban można bardzo dobrze zrównoważyć pracę w zespole. Niezbędne jest uwzględnienie wszystkich członków zespołu oraz ich mocy przerobowych. Cały system oparty jest na filozofii ciągłego ulepszania.

Z rejestru zadań pobierane są poszczególne elementy pracy, a później wprowadza się je do systemu. Za pośrednictwem tablic Kanban jest stosowany system Kanban. Wizualne zarządzanie projektami sprawia, że zespoły mogą skutecznie wizualizować wszelkie przepływy oraz obciążenie pracą. W postaci tablicy projektu wizualizowana jest praca na tablicy. Warto jasno podkreślić, że wszystko jest ustawione w kolumnach, a każda kolumna oznacza jakiś etap pracy.

Tablica składa się z takich kolumn jak: „do zrobienia”, „w toku”, a także „ukończone”. Z kolei jako wizualne karty na tablicy przedstawione są zadania pojedyncze. Do momentu ich ukończenia są przenoszone między kolumnami.

Należy pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy, jeśli będziemy tworzyć tablice Kanban w dedykowanym narzędziu online, ale można to też robić na papierze lub zwykłej tablicy. W sieci dostępne są specjalne narzędzia umożliwiające tworzenie tablicy Kanban.

Dzięki temu możliwa jest bardzo dynamiczna wizualizacja treści. Pozwala to uzyskać szybki podgląd na cały projekt. Można też zwizualizować sobie przechodzenie pracy przez poszczególne etapy.

Historia systemu Kanban

Osobą odpowiedzialną za opracowanie system Kanban był Taiichi Ohno, czyli inżynier z japońskiej firmy Toyota.

Taiichi zauważył, że system produkcyjny Toyoty można znacząco ulepszyć. Wcale nie trzeba tworzyć nowych produktów, ale wystarczy wprowadzić zasady „szczupłego zarządzania”, czyli tak zwane lean manufacturing.

Nastąpiło przejście z popytu konsumpcyjnego na popyt rynkowy. To sprawiło, że Toyota pozostała konkurencyjnym podmiotem rynkowym, a jednocześnie mogła zachować niższy poziom zapasów. To właśnie na kartach Kanban oparta jest cała struktura szczupłego zarządzania. Warto również wyjaśnić, co oznacza Kanban.

Jest to połączenie dwóch japońskich słów, czyli Kan oznaczające znak oraz Ban, czyli tablica. Karty Kanban stworzone z papieru przedstawiały zapotrzebowanie na nowe produkty. Dzięki temu możliwe było uruchomienie procesu produkcji dla konkretnych elementów.

W wielu środowiskach produkcyjnych system Kanban jest stosowany cały czas. Jednak we wczesnych latach XX wieku został przystosowany do tworzenia oprogramowania. Jest to jednak cały czas oparte na tej samej metodologii co wcześniej. Z reguły od rejestru zadań rozpoczynana jest praca zespołu w aktualnej wersji systemu Kanban.

Liczą się nie tylko moce przerobowe, ale również wydajność poszczególnych członków zespołu. Zespoły mogą śledzić swoją pracę w sposób wizualny, a także przemieszczać się pomiędzy zadaniami. Umożliwia to zrównoważenie popytu na podstawie dostępnej wydajności.

Zastosowanie tablic Kanban

Tablice Kanban wykorzystywane są również przez zespoły, które stosują Scruma. Jest to jednak inna struktura, która jest całkowicie kompatybilna z Kanban. Są jednak pewne różnice, o których trzeba koniecznie pamiętać.

Przede wszystkim Scrum wdrażany jest przeważnie, żeby zwiększyć szybkość pracy zespołu, natomiast Kanban ma ulepszać procesy.

W ramach Scruma organizuje się specjalne sesje robocze, w czasie których zespół ma do wykonania określoną liczbę zadań. Tablice Kanban to wirtualne tablice z kolumnami, które przedstawiają etapy pracy.

Oczywiście można to też zrobić na fizycznej tablicy i za pomocą samoprzylepnych karteczek śledzić przebieg zadań. Jest to jednak mało efektywne i dosyć czasochłonne, dlatego stosuje się obecnie nowoczesne narzędzia.

Każda karta na tablicy przedstawia konkretne zadanie. Aż do ukończenia zadania jest przenoszona pomiędzy poszczególnymi etapami. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w ramach jednej tablicy Kanban współpracują zespoły korzystające z systemu Kanban.

Jednak to do poszczególnych członków zespołu przypisane są konkretne zadania. Jak najbardziej warto wprowadzić metodologię Kanban w swoim zespole, ponieważ może to znacząco poprawić efektywność. Na początku można wykorzystać Kanban do dowolnego procesu lub przepływu. System jest bardzo elastyczny, dlatego różni się od bardziej zdefiniowanych procesów zarządzania.

Czego narzędziem jest Kanban?

Kanban jest narzędziem do zarządzania pracą i procesami, które opiera się na wizualizacji zadań i przepływu pracy. W praktyce, Kanban często jest w postaci tablicy Kanban, na której umieszcza się karty lub sticky notes reprezentujące poszczególne zadania. Na tablicy widoczny jest przepływ pracy, który jest wizualizowany przy pomocy kolumn i kart.

Tablica Kanban jest narzędziem, które pomaga zespołowi lub organizacji zarządzać zadaniami i procesami w sposób efektywny i transparentny. Kanban umożliwia lepsze planowanie, koordynowanie i monitorowanie pracy, a także ułatwia wykrywanie problemów i ich szybkie rozwiązywanie. Dzięki temu narzędziu, pracownicy mają większą kontrolę nad swoją pracą, a także łatwiej mogą dostosowywać się do zmian w wymaganiach i priorytetach.

W zależności od potrzeb i charakteru pracy, Kanban może być stosowany w różnych dziedzinach i branżach, w tym w zarządzaniu projektami, w produkcji, w informatyce, w marketingu i wielu innych.

Czy kanban jest agile?

Kanban to obecnie jedna z najpopularniejszych metodyk do tworzenia oprogramowania stosowanych przez zespoły Agile. Służy optymalizowaniu pracy i procesów w celu maksymalizowania wydajności i jednocześnie minimalizując marnotrastwo dzięki wizualizacji pracy oraz ciągłego doskonaleniu procesów w oparciu o analizy i raporty.

Co to jest kanban w logistyce?

Kanban jest to zdecentralizowana metoda sterowania produkcją, poszczególnymi procesami produkcyjnymi i logistyką . Owe procesy są wywoływane przy pomocy kart.

Czego narzędziem jest kanban?

Kanban w lean manufacturing jest specjalnym narzędziem które służy sterowaniu informacjami i regulowaniu przemieszczania materiałów pomiędzy procesami produkcyjnymi.

Czym się rożni Scrum od Kanbana?

Scrum sprawdza się lepiej przy projektach wytwarzających produkty lub usługi. Metodyka Kanban z kolei bardzo dobrze nadaje się dla firma których praca ma ciągły charakter.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Kanban – czym jest i jak go najlepiej wykorzystać 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)