Biznes ekspert. Jak znaleźć pomysł na zysk w biznesie (przykłady, definicja)

Bariery komunikacyjne
Bariery komunikacyjne (komunikacja interpersonalna, jak komunikować przekaz werbalny, przykłady, definicja)
8 lutego, 2023
Cechy dobrego kierownika
Cechy dobrego kierownika (dobry manager) kompetencja jak zarządzać zespołem
8 lutego, 2023

Biznes ekspert. Jak znaleźć pomysł na zysk w biznesie (przykłady, definicja)

Dobry biznes
Dobry biznes

Na czym polega biznes?

Według definicji, które można znaleźć w internecie biznes to przedsięwzięcie lub interes, który ma przynieść zysk. Kluczowy w tym wszystkim właśnie jest zysk, ponieważ nie można nazwać biznesem działań, które nie mają na celu przyniesienie zysku.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Czym jest biznes?

Biznes może być zaplanowany zarówno w perspektywie krótkiej, jak i dłuższej. Na pytanie co to biznes najlepiej odpowiedzieć, że jest to struktura organizacyjna, która systematycznie przynosi zyski. Zarabianie pieniędzy jest celem działalności gospodarczej, więc poniekąd źródłem biznesu jest przede wszystkim działalność gospodarcza. Nie jest jednak łatwo znaleźć pomysł na biznes.

Obecnie konkurencja na rynku jest bardzo duża, a wszystkie branże są oblegane. Dodatkowo sytuację skomplikowała sytuacja epidemiczna na świecie, dlatego teraz już żaden biznes nie może się czuć bezpieczny. Wróćmy w tym miejscu do definicji biznesu, który jest strukturą. Struktura nie potrzebuje dużych nakładów pracy właściciela. Znacznie ważniejszy jest nadzór oraz koordynowanie pracowników, którzy mają wykonywać określone zadania.

Oprócz tego właściciel zarządza wszystkimi usługami, zleca sprzedaż oraz dystrybucję. Niezbędne jest też dobranie odpowiednich ludzi na właściwe stanowiska do zarządzania, a także kontrolowanie ich zachowań oraz motywowanie załogi. Rola właściciela w prowadzeniu biznesu jest niezwykle istotna i nie może on jej zaniedbać. Jednak sama struktura nie jest wystarczająca, musi jeszcze działać i sprzedawać jakieś produkty lub świadczyć usługi.

Bez tego nie będzie możliwe generowanie zysku. I na tym właśnie polega największa trudność. Trzeba znaleźć usługi lub produkty, z których inni ludzie będą chcieli korzystać i będą skłonni zapłacić za to pieniądze.

Poszukiwanie innowacji

Dzisiaj większość ludzi robi zakupy samodzielnie w dużych marketach lub przez internet, dlatego ciężko wyszukać coś, co będzie odpowiadało ich preferencjom, a jednocześnie będzie w okazyjnej cenie. Ciekawym rozwiązaniem jest poszukiwanie innowacji, czyli całkowicie nowych produktów na rynku.

Z pewnością jest to pewne zaskoczenie i początkowo może wywołać poruszenie. Należy jednak pamiętać, że początkowy skok sprzedaży może się bardzo szybko skończyć, dlatego niezwłocznie należy rozpocząć poszukiwania kolejnego produktu lub usługi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zysk jest rozumiany jako różnica między kosztami uzyskania przychodu a przychodem.

Do kosztów można zaliczyć wynagrodzenia pracowników, zakup materiałów budowlanych itd. Przychodem jest to co przedsiębiorca otrzymał w zamian za sprzedany produkt lub świadczoną usługę. Oczywiście im większy przychód i mniejsze koszty, tym większy czysty zysk. Jest to również istotne dla kwestii podatkowych, ale bez odpowiedniego doświadczenia znacznie lepszym pomysłem jest zatrudnienie księgowej, która będzie się wszystkim zajmować. Dzięki temu będziesz mógł się lepiej skupić na biznesie i zająć pracą, a wszystkie sprawy podatkowe i rozliczenia roczne będzie wykonywał specjalista.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Specjalny dział w firmie

W niektórych firmach są nawet utworzone specjalne działy podatkowe, które zajmują się tematami ulg podatkowych i rozliczeń, które powinny być jak najbardziej korzystne dla przedsiębiorcy, ponieważ może w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. To właśnie podatki są przeszkodą przy zakładaniu własnej firmy.

Oczywiście dla nowych działalności gospodarczych są przewidziane korzystne preferencje, które mają ułatwić wejście firmie na rynek w początkowym okresie. Prawo podatkowe jednak jest bardzo skomplikowane i osoby bez odpowiedniego doświadczenia mogą się w tym szybko pogubić. Dlatego zatrudnienie księgowej lub doradcy podatkowego nie jest złym pomysłem i można w ten sposób wiele zaoszczędzić. Szczególnie ważny jest pomysł na biznes, ponieważ powinien być nie tylko oryginalny, ale również rentowny. Niestety nie każda ciekawa oraz innowacyjna działalność może przynosić zysk.

Czasami po kilku miesiącach się okazuje, że zamiast zarabiać cały czas trzeba dokładać do biznesu, co całkowicie mija się z celem. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyjściem jest pójście do pracy na etat, niż ciągłe zadłużanie firmy.

Niepowtarzalny biznes

Zanim wybierzesz konkretny pomysł, zastanów się co tak naprawdę lubisz robić i zacznij to robić. Przede wszystkim trzeba się znać na tym, co będzie się robić. Nie ma tak naprawdę sensu tracić czas na szukanie niepowtarzalnego pomysłu na biznes. Większość rzeczy już została wymyślona i wystarczy je po prostu ciągle udoskonalać. Oczywiście wciąż są rzeczy, które czekają na odkrycie, ale jest na to bardzo mało szansa, więc szkoda tracić cenny czas na poszukiwania, jeżeli można wtedy zarabiać pieniądze.

Inspiracji należy szukać blisko siebie, w swoim otoczeniu i zasięgu wzroku. Jest to najlepszy sposób, żeby szybko znaleźć coś ciekawego. W pierwszej kolejności trzeba się skupić na zaspokajaniu potrzeb przyszłych klientów i rozwiązywaniu problemów. Szczególnie ważne jest, żeby wykorzystywać swoje naturalne umiejętności i predyspozycje. Znacznie lepiej w biznesie radzą sobie osoby, które dobrze znają się na danej branży. Najlepiej to zacząć od siebie i zarabiać na swojej pasji. W tym celu należy przeprowadzić audyt posiadanych kompetencji.

Bardzo przydatne są trzy pytanie. Co potrafisz robić? Co naprawdę lubisz robić? Czy ktoś może ci zapłacić za to co lubisz i potrafisz robić? Po odpowiedzeniu na wszystkie trzy pytania znacznie łatwiej będzie znaleźć tematykę, w której się możesz zacząć spełniać.

Wykonanie autoanalizy

Oczywiście przeprowadzenie takiej autoanalizy może być dla niektórych osób dosyć problematyczne, dlatego mogą oni skorzystać z pomocy swoich znajomych lub najbliższych, którzy znają ich najlepiej. Dzięki temu będziesz też mógł się dowiedzieć jakie twoje kompetencje są najlepsze w oczach współpracowników. To co lubisz robić to jedna rzecz, ale ważne jest również co cię denerwuje.

Jeżeli pewne rzeczy doskwierają tobie oraz społeczności w miejscu twojego zamieszkania to warto się postarać o naprawienie tego. Najważniejsze to właśnie usprawniać czynności, które dla innych są męczące. Warto się także zastanowić, czego jeszcze nie ma w twojej miejscowości, a co powinno się tu koniecznie znaleźć. Może to być przykładowo jakaś restauracja z tajskim jedzeniem lub klub fitness. Ograniczenia leżą jedynie w wyobraźni, dlatego nie warto się powstrzymywać.

Można także zaczerpnąć pomysły z innych kontynentów. Należy je wtedy jednak odpowiednio dostosować do warunków, które panują w Polsce. Warto mieć na uwadze, że to co sprawdziło się w innym kraju, niekoniecznie musi się także sprawdzić u nas. Mają na to wpływ różne uwarunkowania kulturowe.

Rozmowy z klientami

Szukając pomysłu na biznes warto też rozmawiać ze znajomymi, współpracownikami, a także klientami. Każdy człowiek ma jakieś doświadczenia i może coś doradzić.

Niektóre poglądy mogą być przydatne i przy odrobinie szczęścia podsuną naprawdę ciekawy pomysł na działalność. Warto także pamiętać, żeby biznes rozkręcić za własne pieniądze. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się branie kredytu na założenie firmy, ponieważ ludzie ślepo wierzą w to, że osiągną sukces i uda im się zdobyć klientów. Niestety nie wszystkim się udaje i potem niektórzy bankrutują, dlatego warto się wcześniej odpowiednio przygotować i przemyśleć strategię biznesową. Trzeba przede wszystkim analizować biznesy, które dobrze przyjęły się na rynku.

Następnie należy pomyśleć jak można je ulepszyć, żeby generowały jeszcze większy zysk. Przydatna będzie dywergencja oraz konwergencja. Łączenie pewnych cech to konwergencja, natomiast dywergencja to rozdzielanie cech. W końcu odkryjesz, że można łączyć usługi oraz produkty w niespotykany i oryginalny sposób. Można się też wyspecjalizować w wąskim obszarze, na który jest duże zapotrzebowanie i popyt.

Jaki produkt zaoferować?

Produkty, które aktualnie istnieją na rynku mogą być dowolnie modyfikowane. Warto przeanalizować takie parametry jak wygoda, czas, pieniądze oraz jakość. Należy pamiętać, żeby oferować produkty dobrej jakości, ponieważ tylko w ten sposób można zatrzymać klientów na dłużej. Ciekawym rozwiązaniem jest też upowszechnienie produktów premium, które do tego czasu były niedostępne dla rynku masowego.

Nawet zwykłym produktom można nadać cechy premium, tylko trzeba je odpowiednio poznać. Najcięższym zadaniem jest przewidywanie trendów. W tym celu trzeba systematycznie śledzić informacje pojawiające się na rynku. Po pewnym czasie zrozumiesz określone zależności i łatwiej będzie ci przewidzieć ruchy konsumentów w przyszłości. Dobrym przykładem było wykorzystanie pracy zdalnej i pandemii do produkcji kamerek internetowych oraz maseczek.

Osoby, które chcą wdrożyć nowy, innowacyjny produkt muszą pamiętać, że jest to związane z dużymi nakładami finansowymi. Znacznie łatwiej jest udoskonalić coś, co już znajduje się na rynku. Wysokie jest też ryzyko porażki i to, że oferowany produkt w ogóle nie zainteresuje odbiorców. W takiej sytuacji trzeba się będzie wycofać ze sprzedaży, czyli zostaną poniesione straty.

Poszukiwanie pomysłu na biznes

Największe biznesy, takie jak YouTube oraz Google nie były pierwsze w swojej kategorii. Podsumowując, żeby znaleźć ciekawy pomysł na biznes trzeba dokonać analizy własnych kompetencji, obserwować otoczenie, pytać, szukać powiązań. Ważna jest też obserwacja rynku i analizowanie giełdy.

Właśnie na tym polega prawdziwa przedsiębiorczość. W internecie można znaleźć też wiele pomysłów na biznes w domu, który można prowadzić bez wychodzenia z mieszkania. Całkiem dobre pieniądze zarabiają copywriterzy, czyli osoby, które piszą dla innych ludzi teksty na zlecenie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także korepetycje oraz tłumaczenia. Najwięcej w ten sposób mogą zarobić nauczyciele języków obcych oraz przedmiotów ścisłych, takich jak fizyka i matematyka, ponieważ to właśnie one sprawiają uczniom najwięcej problemów.

Osoby, które mają zdolności manualne i artystyczne mogą wykonywać obrazy lub plakaty i następnie je sprzedawać. Za zarobione pieniądze można kupić wyposażenie do swojej pracowni. Dobrze zarobić można też na przygotowywaniu ciast i tortów na zamówienie. Jest to szczególnie popularne zwłaszcza podczas imprez okolicznościowych.

Jak znaleźć pomysł na biznes

Jeśli chcesz znaleźć pomysł na biznes, możesz:

  1. Skupić się na swoich pasjach i zainteresowaniach – spróbuj znaleźć połączenie między tym, co lubisz robić, a potrzebami ludzi na rynku.
  2. Zidentyfikuj potrzeby swoich klientów – zrozum, czego oczekują ludzie, i spróbuj znaleźć rozwiązanie, które im to dostarczy.
  3. Obserwuj trendy – zwróć uwagę na najnowsze technologie, zmiany w społeczeństwie i inne trendy, które mogą stanowić szansę dla nowego biznesu.
  4. Skonsultuj się z ekspertami i mentorami – poproś o radę i wsparcie od ludzi, którzy już przeszli tę drogę i mają doświadczenie w branży.
  5. Dostosuj istniejący pomysł do swoich potrzeb – znajdź pomysł, który już działa, i zastanów się, jak możesz go dostosować do swoich potrzeb i lokalnego rynku.

Pamiętaj, że znalezienie pomysłu na biznes to tylko pierwszy krok. Ważne jest, aby dobrze przemyśleć swój pomysł, zrobić dokładne badania i przygotować solidny plan biznesowy, zanim rozpoczniesz działalność.

Co to znaczy Biznes ekspert?

Biznes ekspert to osoba, która posiada szerokie i głębokie doświadczenie i wiedzę w danej branży biznesowej. Może to być osoba z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu własnej firmy, menadżera z dużym stażem, konsultanta biznesowego lub specjalisty z danej dziedziny, takiej jak marketingu, finansów czy zarządzania. Biznes eksperci są cenieni za swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętność dostarczania wartościowych wskazówek i rozwiązań dla przedsiębiorstw i przedsiębiorców. Mogą oni pomagać w tworzeniu strategii biznesowych, ulepszaniu procesów i produktów, a także w rozwijaniu i wzmacnianiu wizerunku firmy.

Co to jest biznes

Zgodnie z tym co mówi wiki:

Biznes (ang. business) – anglicyzm, który oznacza działalność gospodarczą. Etymologicznie słowo business wywodzi się z „busy” – zajęty, aktywny. W wymiarze społecznym bycie „zajętym” człowiekiem biznesu może oznaczać zaangażowanie w organizację procesu wytwarzania dóbr lub usług w celach komercyjnych.

Pomysł na biznes

Marzysz o własnej firmie? Czasem bardziej od ogromnego kapitału początkowego liczy się oryginalny pomysł na biznes. Żeby taki znaleźć musisz mieć uszy i oczy szeroko otwarte. Czytaj grupy, fora i oglądaj filmy edukacyjne. Zwracaj uwagę na wypowiedzi ludzi, czego im brakuje, czego szukają. To gotowe pomysły na biznes!

Co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca

Najważniejsza jest inwestycja w siebie. Wiedza, rozwój i odpoczynek. Nie chcesz przecież za szybko się wypalić.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Biznes ekspert. Jak znaleźć pomysł na zysk w biznesie (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)