Bariery komunikacyjne (komunikacja interpersonalna, jak komunikować przekaz werbalny)

Aktywna sprzedaż
Aktywna sprzedaż (nie tylko ubezpieczeń) Co musi wiedzieć każdy handlowiec i klient
22 sierpnia, 2021
Dobry biznes
Biznes ekspert. Jak znaleźć pomysł na zysk w biznesie
22 sierpnia, 2021

Bariery komunikacyjne (komunikacja interpersonalna, jak komunikować przekaz werbalny)

Bariery komunikacyjne
Bariery komunikacyjne

Jak bariery komunikacyjne wpływają na nasze kontakty społeczne?

W pracy, w domu, na uczelni czy w restauracji. Komunikujemy się cały czas z innymi osobami. Wydaje się, że jest to proste, jednak nie zawsze tak jest. Bariery komunikacyjne bardzo często utrudniają porozumienie, co prowadzi do konfliktów i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są bariery komunikacyjne i jak sobie z nimi radzić?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Komunikacja interpersonalna – co to jest?

Komunikacja interpersonalna to nic innego, jak rozmowa. Toczy się ona minimum między dwiema osobami. Nadawcą oraz odbiorcą.

Bardzo ważny jest kontakt między nadawcą a odbiorcą. Konieczne jest również używanie tego samego kodu czyli języka lub symboli, które są zrozumiałe dla każdej ze stron. Dzięki temu powstaje komunikat, czyli wypowiedź zostaje ubrana w słowa. Spotkanie rozmówców w tym samym miejscu oraz czasie to kontekst, który pozwala na przeprowadzenie rozmowy.

Komunikacja interpersonalna będzie udana, gdy wszystkie te warunki zostaną spełnione. Zakłócenia na jednym z etapów prowadzą do powstanie barier komunikacyjnych, które sprawiają, że komunikat staje się niezrozumiały, a do rozmowy wkradają się niejasności.

Bariery komunikacyjne – jak je zidentyfikować?

Bariery komunikacyjne to problemy, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają komunikację. Jest to ogromny problem dla osób, które funkcjonują w miejscu pracy, w rodzinie czy wśród przyjaciół. Sprawna komunikacja to gwarancja, że funkcjonowanie w społeczeństwie będzie łatwiejsze i bardziej skuteczne.

Rozmowa powinna toczyć się w sprzyjających warunkach. Hałas, pośpiech czy zakłócenia na linii telefonicznej to bariery komunikacyjne, które powinny zostać wyeliminowane, gdy chcemy przeprowadzić rozmowę, która będzie konstruktywna.

Jedna z najbardziej popularnych barier komunikacyjnych jest niesłuchanie. Trudno rozmawiać z kimś, kto jest zajęty swoimi sprawami i lekceważy to, co mówią do niego inni. Jest to pokazanie rozmówcy, że nie jest ważny. Taka postawa wzbudza irytację i prowadzi do konfliktów.

Kolejnym przykładem bariery komunikacyjnej jest słuchanie pozorne. Rozmówca udaje zainteresowanie, ale nie ma ochoty lub nie jest w stanie zainteresować się tym, co próbuje przekazać druga osoba. Bardzo często wpływa na to brak zainteresowania tematem, brak dostatecznej wiedzy czy problemy, które zaprzątają rozmówcę. Taka postawa również zostaje szybko zweryfikowana i prowadzi do nieporozumień, żalu lub złości.

W kontaktach z pracownikami lub współpracownikami może pojawiać się krytyka. Nie jest to nic złego, gdy ma ona swoje uzasadnienie i jest konstruktywna. Staje się jednak dużym problemem, gdy jest sposobem porozumiewania się. Ciągłe zwracanie uwagi nie poprawi wydajności pracy, wprost przeciwnie, jest powodem do złości. Krytykowanie rozmówcy to kolejna bariera komunikacyjna utrudniająca porozumiewanie.

Bardzo często rządzą nami emocje. Nie jest to dobry doradca w czasie podejmowania ważnych decyzji, jak i w trakcie prowadzenie ważnych rozmów. Bardzo często kierując się emocjami nie jesteśmy w stanie wysłuchać drugiej osoby. Zakładamy, że to nasz osąd jest trafny i nie jesteśmy w stanie wysłuchać i przyjąć argumentów drugiej strony.

Odmienne postrzeganie świata. Każdy z nas jest inny, wychowujemy się w innych warunkach, doświadczamy czegoś innego, spotykamy innych ludzi. To wszystko buduje nasze spojrzenie na świat. Osoby, które mają inne doświadczenie, cechy charakteru i przeżycia będą inaczej postrzegały to, co dzieje się na świecie. Bardzo często zapominamy, że nie tylko nasze spojrzenie na sprawy jest słuszne. Często nie chcemy pamiętać, że inne osoby mogą myśleć inaczej, co nie jest złe. Jest to podstawa różnorodności świata i to jest interesujące. Niestety bardzo rzadko uświadamiamy sobie to w czasie rozmów z osobami o innych poglądach. Najczęściej jest to powód, by próbować przeforsować swoje zdanie.

Ubiór, fryzura, sposób życia czy zachowanie wpływają na naszą ocenę innych osób. Oceniamy bardzo szybko i często trzymamy się tej oceny. Jest to kolejna bariera komunikacyjna, która utrudnia zrozumienie. Wydawanie osadu prowadzi do tego, że nie mamy zamiaru zrozumieć drugiej strony. Uprzedzamy się do rozmówcy wyłącznie na podstawie pierwszego wrażenie to powoduje, że nie jesteśmy w stanie słuchać tego, co ma do powiedzenia. Jesteśmy zamknięci na komunikaty, które wysyła druga osoba.

Niestety bardzo często nie zauważamy tego, że szybko oceniamy innych. Jednocześnie wiele osób jest oburzonych, gdy ich ktoś oceni na podstawie pierwszego wrażenia. Słuchanie bez oceniania to niesamowita umiejętność. Warto nad nią pracować, gdyż rozmowy, spotkania z ludźmi o odmiennych poglądach poszerzają horyzonty i pozwalają poznać świat z innej perspektywy.

Rozmowa, która zawiera informacje jest konstruktywna. To prawda. Trzeba jednak pamiętać, że zarzucenie rozmówcy zbyt dużą ilością nowych danych sprawi, że druga osoba nie będzie w stanie ich wszystkich przyjąć. Zbyt duża ilość bodźców prowadzi do mętliku, który nie zostaje przetworzony na polecenia czy uwagi. Bardzo często dzieje się tak w środowisku pracy. Wiele poleceń rzuconych w biegu nie dociera do pracownika. Bardzo często za poleceniem nie idzie komunikat, jak daną rzecz wykonać, co prowadzi do kolejnych problemów. Pracownik nie wywiązuje się ze swojej pracy. Osoba wydająca polecenia jest przekonana o ich ignorowaniu.

Nieprecyzyjne komunikaty to kolejna bariera komunikacyjna. Bardzo często w rozmowie posługujemy się półsłówkami, wydajemy polecenia szybko. Nie zawsze wiadomo, czy jest to pilne czy raczej można poczekać z wykonaniem zadania. W sytuacji, gdy polecenie zostanie odczytane jako niezbyt pilne irytujemy się. Chcąc uzyskać konkretny efekt należy bardzo dokładnie określić co i kiedy ma zostać zrobione, dzięki temu unikniemy nieporozumień.

Jak zlikwidować bariery komunikacyjne?

Dobra komunikacja to klucz do sukcesu. Jest niezbędna, by sprawnie funkcjonować i uniknąć nieporozumień w domu, jak i w pracy.

Warto pamiętać, że umiejętność komunikacji można, a nawet należy ćwiczyć. Bariery komunikacyjne można zlikwidować. Potrzebna jest tylko praca nad poprawną komunikacją. Od czego zacząć?

Przygotowanie się do rozmowy to bardzo ważny element udanej komunikacji. Pamiętajmy, że nie tylko te ważne rozmowy należy przygotować. Również te mniej znaczące warto przemyśleć wcześniej i przeanalizować, co tak naprawdę chcemy powiedzieć, jaki ma być cel naszej dyskusji i jakich sformułowań należy unikać, by nie zniechęcić drugiej strony do współpracy.

Chcąc przeprowadzić bardzo znaczącą rozmowę, warto przygotować do tego dobre miejsce. Przeprowadzając rozmowę z pracownikiem, dzieckiem, które chcemy skarcić czy partnerem o poważnym problemie koniecznie trzeba sobie zapewnić ciche i spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie nieustannie przeszkadzała. Konieczne jest również wybranie odpowiedniego momentu. Gdy partner spieszy się do pracy, nie ma sensu rozpoczynać rozmowy.

„Trening czyni mistrzem” – to przysłowie ma ogromne znaczenie również gdy mówimy o sprawnej komunikacji. Bariery komunikacyjne można niwelować tylko poprzez częste rozmowy z ludźmi. Warto pamiętać, że trzeba ćwiczyć asertywne sygnalizowanie swojego zdania. Powiedzenie komuś tego co myślimy tak, by go nie urazić, nie zrobić tego agresywnie, a jednocześnie nie poddać się w rozmowie jest ogromną umiejętnością. Koniecznie trzeba nad tym pracować.

Umiejętne prowadzenie rozmowy to przede wszystkim aktywne słuchanie. Osoby, które nie słuchają lekceważą swojego rozmówcę. Druga strona bardzo szybko to wyczuwa. Prowadzi to do irytacji. Aktywne słuchanie polega na nawiązaniu kontaktu wzrokowego, zadawaniu pytań otwartych i zamkniętych oraz potakiwaniu.

Nie zawsze jesteśmy w stanie kogoś wysłuchać. W takiej sytuacji lepiej powiedzieć rozmówcy, że nie jesteśmy dziś gotowi do rozmowy i przełożyć ją na inny termin, niż słychać bez żadnego zaangażowania. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i złości.

Opanowanie emocji to kolejna umiejętność, która pozwoli na konstruktywną wymianę opinii. Nie jest to łatwe. W sytuacji, gdy wydaje się nam to niemożliwe warto poprosić rozmówcę o przerwę, by obie strony miały czas na uspokojenie się. Koniecznie trzeba pamiętać, że w złości zdarza się powiedzieć, coś czego możemy żałować. Lepiej tego uniknąć poprzez odłożenie rozmowy.

Komunikacja to nie tylko wypowiadane słowa, chociaż mają one ogromne znaczenie i należy je dostosować do umiejętności rozmówcy. Używanie wyszukanych słów nie jest oznaką wykształcenia i mądrości lecz błędem komunikacyjnych. Osoba, która chce przeprowadzić skuteczną rozmowę, dostosowuje język do możliwości drugiej strony.

Koniecznie trzeba również pamiętać, że w trakcie rozmowy liczy się język ciała. Mimika, ruchy rąk, pozycja całego ciała czy ton głosu sprawiają, że wypowiedź jest spójna. Zakłócenia w mowie ciała wprowadzają niepokój i dają drugiej stronie komunikat, że słowa nie są zgodne z tym, co mówi ciało.

Komunikacja to umiejętność, której można się nauczyć. Wymaga to pracy, ale trzeba pamiętać, że bariery komunikacyjne utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Życie rodzinne oraz zawodowe stanie się dużo łatwiejsze, gdy opanujemy umiejętność rozmowy.

Co według Ciebie jest najważniejsze aby unikać barier w komunikowaniu?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej