Jak pokonać lenistwo (motywacja aby coś zrobić)

Jak pokonać nieśmiałość
24 sierpnia, 2021
Jak być odważnym
Jak być odważnym (odwaga i pewność siebie)
24 sierpnia, 2021

Jak pokonać lenistwo (motywacja aby coś zrobić)

Jak pokonać lenistwo
Jak pokonać lenistwo

Jak pozbyć się lenistwa?

Większość ludzi jest leniwych i nie jest to nic dziwnego, ponieważ wynika to z naszej natury. Problemy się zaczynają, kiedy lenistwo zaczyna utrudniać nam codzienne funkcjonowanie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest lenistwo?

W takiej sytuacji problemem może być nawet wyjście do pracy lub na uczelnię, co sprawia, że problemy zawodowe i osobiste zaczynają się nawarstwiać. Warto wiedzieć, jak pokonać lenistwo i wyjść z sytuacji obronną ręką. Należy mieć na uwadze, żeby rozróżnić chwilowe uczucie lenistwa od stanu, który już wszedł na stałe w nawyk. Brak chęci do działania znacząco ogranicza twoje życie i utrudnia zdobycie wyznaczonych celów.

Od czasu do czasu wszyscy z tym walczymy, ale niektórzy niestety nie dają rady i przegrywają. Warto zwrócić uwagę na fakt, że z pewnością każdy miał w swoim życiu takie chwile, kiedy nie chciało mu się cokolwiek robić. Odrobina odpoczynku nie jest niczym złym, ponieważ każdy musi się zregenerować po ciężkim dniu w pracy. Pomaga to nabrać energii i zmotywować się ponownie do działania. Lenistwo wstrzymuje twój sukces, kiedy wiesz, że powinieneś robić produktywne rzeczy lub pracować, a jednak tego nie robisz. Żeby osiągnąć sukces trzeba być aktywnym i pracować nad sobą. Tylko najbardziej zaangażowane osoby go osiągną i należy o tym pamiętać. Predyspozycje to jedno, ale podstawą jest ciężka praca.

Walka z lenistwem wymaga umiejętności stawiania oporu i walki o swoje. Bez silnego charakteru bardzo ciężko jest przezwyciężyć ten stan, dlatego udaje się to jedynie nielicznym. Lenistwo jest stanem, w którym brakuje nam energii oraz chęci do życia. Taki stan może być wywołany przez warunki zewnętrzne lub przyczyny wewnętrzne. Do warunków zewnętrznych można zaliczyć pogodę, a do przyczyn wewnętrznych skłonność do prokrastynacji lub strach przed nieznanym. Można się także czuć leniwym w stosunku do określonej pracy lub zadań, ale być aktywnym w przypadku innych czynności. Wszystko zależy od odpowiedniego nastawienia i psychiki.

Przyczyny lenistwa

Pewne rzeczy trzeba ze sobą przepracować i zrozumieć, czemu się zachowujemy tak, a nie inaczej. W pierwszej kolejności trzeba określić prawdziwy problem lenistwa. W tym celu należy zrobić ocenę tego, co dzieje się naprawdę. Lenistwo to zazwyczaj objaw, a nie sam główny problem. Powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie jaka jest przyczyna takiego braku motywacji.

Może jesteś zmęczony i przestraszony wszystkimi zadaniami, jakie masz do wykonania, dlatego w ogóle się ich nie podejmujesz. Zawsze kluczowy jest plan działania, dlatego robiąc cokolwiek warto go wstępnie określić. Jeżeli będziesz podążać według określonego planu to jest większa szansa na to, że uda się osiągnąć zamierzony cel. Niezależnie od tego co cię blokuje, postaraj się to wydobyć na wierzch i określić. Zazwyczaj w zdecydowanej większości przypadków będzie to tylko jeden problem.

Dokładne nazwanie przyczyny i źródła problemów jest kluczowe, ponieważ tylko w ten sposób można sobie pomóc. W zależności od przyczyny mogą być różne rozwiązania, dlatego coś co pomogło jednej osobie, niekoniecznie musi też pomóc innym. W niektórych przypadkach może być niezbędna pomoc psychologa lub terapeuty, który dokładnie wysłucha pacjenta i poleci odpowiednią terapię.

Wykonywanie pracy

Osoby leniwe powinny przede wszystkim zacząć doceniać swoją pracę. Praca może być również przyjemna i dostarczać mnóstwo satysfakcji. Co więcej, nie musimy wcale bezgranicznie kochać zadań, które wykonujemy. Docenienie wartości pracy to umiejętność, która przychodzi z czasem, ale warto nad tym pracować. Sposób myślenia jest kluczowy podczas walki z lenistwem, ponieważ zmiana systemu wartości i zrozumienie jak cenny jest twój czas, naprawdę daje bardzo dużo.

Prostą czynnością, którą można zrobić, gdy czujemy się leniwie jest sprzątanie. Nie wymaga to żadnego wysiłku intelektualnego, a wykonywane powoli nie powinno też nas w żadnym stopniu zmęczyć. Ma to dwie korzyści, po pierwsze w czystym pomieszczeniu pracuje się znacznie lepiej, a po drugie mózg otrzyma sygnał, że udało ci się coś wykonać i łatwiej będzie podjąć kolejne wyzwania. Szczególnie istotna jest metoda małych kroków, ponieważ chodzi o to, żeby postęp był powolny ale systematyczny.

Nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę, ponieważ i tak nie ma większych szans na powodzenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że świeże i czyste środowisko potrafi zmienić stan umysłu. Najważniejszą rzeczą, jaką powinni robić ludzie leniwi, jest tworzenie listy zadań.

Tworzenie listy zadań

Dzięki temu łatwiej zapamiętać wszystkie czynności, które mamy do zrobienia danego dnia. Dobrze jest je uporządkować od najłatwiejszego do najtrudniejszego i od razu zacząć je robić. Można zacząć od najprostszych czynności, ponieważ w ten sposób łatwiej przełamać silny opór wewnętrzny. Inna metoda to wykonanie najpierw najcięższych zadań, ponieważ ma się wtedy jeszcze więcej energii. Istnieją dwie różne szkoły i od osobistych preferencji zależy, którą metodę wybierzesz. Warto jednak pamiętać, że obydwie są skuteczne, dlatego można z nich spokojnie korzystać.

Należy też dodać, że każdy człowiek jest inny, więc niektóre rzeczy działają lepiej, a inne gorzej. Należy pamiętać, żeby zapisywać wykonanie zadania. Można to zrobić poprzez wykreślenie danego zadania z listy lub postawienie przy zadaniu znaku X. Działając w ten sposób twój mózg odnotowuje sukces i podświadomie zwiększa ochotę do działania. Są to pewne techniki manipulacyjne, które pomagają zwalczyć naturalnie występujące u każdego lenistwo. Takie rozwiązanie sprawia także, że widzisz od razu efekty swojego wysiłku.

Często przerażają nas też duże zadania, dlatego w ogóle rezygnujemy z ich wykonania. Dobrym pomysłem jest podzielenie dużych zadań na mniejsze, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie wykonywać poszczególne etapy. Całe zadanie mogłoby być zbyt męczące lub zabrać za dużo czasu, ale poszczególne etapy nie powinny być już tak czasochłonne. Trzeba po prostu wykonać serię małych zadań, zamiast jednego dużego.

Plan działania

Taką strategię można też wykorzystać do wszystkiego, co mamy zrobić, a także do dzielenia celów na mniejsze. Należy pamiętać, że można w ten sposób zmniejszyć lenistwo i wewnętrzny opór, którego można doświadczyć, gdy to co trzeba zrobić wydaje się zbyt przytłaczające i duże.

Psychika wtedy działa w ten sposób, że człowiek woli się wycofać i powrócić do strefy komfortu, ponieważ nikt nie lubi znaleźć się w niekomfortowej i niezręcznej sytuacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są różne przyczyny lenistwa, ale jednym z najbardziej popularnych jest brak motywacji. Motywację można oczywiście wzmocnić poprzez wizualizację oraz afirmację, ale mało osób z tego korzysta. Przydatne jest też myślenie o realizacji zadania i o tym, jak ważne jest osiągnięcie celu. Obranie właściwego kierunku i skupienie się na danej czynności może przynieść naprawdę bardzo dobre efekty.

Czasami nie potrzeba wcale wiele, żeby zwiększyć motywację. Może to być muzyka podnosząca na duchu lub inspirujące wideo, wszystko zależy od tego co najlepiej na ciebie działa. Do działania może też zmotywować myślenie o tym, kim chce się zostać oraz o życiu, które chce się wieść. W pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o korzyściach, które będziesz miał z przezwyciężenia lenistwa. Ciągłe myślenie o przeszkodach i trudnościach nic nie daje, ponieważ cały czas stoisz w tym samym miejscu. Jeżeli będziesz koncentrował się jedynie na trudnościach to bardzo szybko się zniechęcisz oraz unikniesz podjęcia jakiegokolwiek wysiłku.

Jak wyeliminować lenistwo?

Szczególnie ważne jest skupienie uwagi na korzyściach, a nie przeciwnościach losu, na które i tak nie masz większego wpływu. Powinieneś również pomyśleć o tym, co może się stać, jeśli przegrasz z lenistwem i nie wykonasz swoich zadań. Oczywiście może to wywołać tylko dodatkowy stres, ale przynajmniej będziesz mieć świadomość, czym ryzykujesz i na co się piszesz. Na działanie największy wpływ ma wyobraźnia, dlatego warto często wizualizować sobie wykonanie zadania.

Najlepiej robić to przed rozpoczęciem działań i korzystać z wizualizacji, zawsze gdy czujesz się zmęczony lub leniwy. Po pewnym czasie wejdzie ci to w nawyk i będzie przychodzić to coraz łatwiej. Najlepiej jest ograniczyć też wielozadaniowość, ponieważ ciężko jest dobrze wykonywać jednocześnie kilka zadań. Zdecydowanie lepiej jest się skupić na jednej czynności i po kolei robić kolejne rzeczy. Świadomość, że masz bardzo dużo zadań do zrobienia może sprawić, że poczujesz się przytłoczony i w ogóle nie zaczniesz robić zadań.

Formą lenistwa jest także zwlekanie i odkładanie czynności na później. Jeżeli będziesz robić to zbyt często, to w końcu zadania się na siebie nałożą i ciężko będzie ze wszystkim się wyrobić w terminie. Jeśli i tak musisz coś zrobić, to zrób to jak najwcześniej, żeby później mieć wolne i o tym nie myśleć. Z reguły jednak wszyscy odkładają obowiązki na ostatnią chwilę i wtedy pracują pod presją czasu.

Metody walki z lenistwem

Niektórym ludziom to służy, ale zdecydowanej większości lepiej pracuje się w normalnych warunkach. Dobrze jest też brać przykład od ludzi sukcesu, którzy wygrali walkę z lenistwem. Najlepiej, jeżeli masz możliwość przebywania z takimi ludźmi i rozmawiania z nimi. Autorytetów wcale nie trzeba szukać daleko, ponieważ bardzo prawdopodobne, że ktoś taki jest w twojej rodzinie.

Dobre wzorce naprawdę mogą pomóc pokonać lenistwo i sprawić, że zmienisz swoje postrzeganie świata. Przezwyciężenie własnego lenistwa jest też możliwe, jeżeli przeniesiesz swoją uwagę na czyjeś wyzwania lub zaoferujesz pomoc.

Nie ma znaczenia, czy będzie to udział w wolontariacie, czy też pomoc znajomemu, ważne, żeby poprawiło twój nastrój i zachęciło do działania. W walce z lenistwem bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Pomocne może być nawet codzienne bieganie po kilkanaście minut. Chodzi o to, żeby rozruszać i dotlenić organizm, któremu dostarczysz w ten sposób duże ilości energii.

Zawsze, gdy czujesz się leniwy lub odczuwasz spadek energii, zrób kilka pompek lub przysiadów. Efekty powinny być zauważalne od razu, ponieważ się trochę pobudzisz. Należy zrobić coś, co spowoduje przepływ krwi do mięśni. Nie możesz zapominać o śnie i regeneracji.

Jak pokonać lenistwo (motywacja aby coś zrobić)

Pamiętaj aby sprawdzić wszystkie sposoby o których mówiliśmy aby pokonać swoje lenistwo i wypędzić lenia. Więc zacznij nowy dzień z rozmachem!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport