Inteligencja emocjonalna

Pokolenie z
23 lutego, 2022
Rewolucja przemysłowa
Rewolucja przemysłowa
23 lutego, 2022

Inteligencja emocjonalna

inteligencja emocjonalna
inteligencja emocjonalna

Czym jest inteligencja emocjonalna i dlaczego warto ją rozwijać?

Dobre funkcjonowanie w świecie społecznym nie jest łatwe. Codzienne nawiązywanie kontaktów międzyludzkich wymaga bowiem sporo umiejętności, które w psychologii nazywa się umiejętnościami interpersonalnymi lub społecznymi.

Jeżeli ma się wysokie umiejętności interpersonalne, można lepiej radzić sobie w życiu szkolnym, zawodowym, prywatnym. To, co nierozerwalnie związane jest z umiejętnościami społecznymi, to inteligencja emocjonalna. Czym ona jest? W jaki sposób można ją rozwijać? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek opartych na współczesnej wiedzy psychologicznej.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

W jaki sposób prostymi słowami wyjaśnić, czym jest inteligencja emocjonalna? Najlepiej odwołać się do porównania inteligencji emocjonalnej do inteligencji w ogóle.

Tak jak wysoka inteligencja pomaga nam w rozumieniu różnych zależności istniejących w świecie, ponieważ dotyczy wysoko zorganizowanego rozumowania abstrakcyjnego i logicznego, tak inteligencja emocjonalna pozwala zrozumieć nam relacje społeczne.

inteligencja emocjonalna
inteligencja emocjonalna

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że inteligencja emocjonalna to umiejętność rozumienia emocji swoich oraz emocji innych ludzi, prawidłowego regulowania uczuć, dzięki czemu łatwiej funkcjonuje się na co dzień.

Jak bada się inteligencję emocjonalną?

Emocjonalną inteligencję człowieka może zbadać psycholog. Tak jak psychologowie prowadzą badania diagnostyczne, dzięki którym można określić iloraz inteligencji, tak samo można zrobić z inteligencją odnoszącą się do rozumienia emocji.

W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju kwestionariusze do badania rozumienia uczuć. Dlaczego warto znać poziom swojej inteligencji emocjonalnej?

Między innymi po to, aby odkryć swoje mocne cechy i umiejętności w kontaktach międzyludzkich, ale również określić słabe strony. Można przecież nad nimi pracować, zarówno samodzielnie, na przykład poprzez czytanie odpowiedniej literatury, jak też z fachowcami. Jedną z możliwości rozwijania inteligencji emocjonalnej jest na przykład trening umiejętności społecznych, trening umiejętności emocjonalnych, kontakty z coachem czy psychoterapia.

Jak funkcjonują ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej?

Dlaczego warto rozwijać inteligencję emocjonalną? Aby lepiej funkcjonować na co dzień w swoim życiu prywatnym, rodzinnym, miłosnym, ale też w miejscu pracy.

Okazuje się, że ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej po prostu dużo lepiej radzą sobie w różnych problematycznych sytuacjach międzyludzkich, dzięki czemu w ich życiu jest mniej konfliktów i trudności wynikających z niezrozumienia się z drugim człowiekiem. Inteligencja emocjonalna związana jest bowiem z szerszym rozumieniem motywów, które stoją za zachowaniem innych ludzi.

Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafię spojrzeć na różne sytuacje z wielu perspektyw. Łatwiej im zrozumieć emocje, które pojawiają się u innych, można powiedzieć, że dzięki temu są po prostu bardziej wyrozumiali. Dobre relacje międzyludzkie przenoszą się natomiast na bardziej satysfakcjonujące życie w wielu różnych obszarach.

Ludzie o wysokim ilorazie inteligencji emocjonalnej robią częściej kariery, świetnie radzą sobie na stanowiskach kierowniczych, potrafią nawiązać relacje z klientami, dlatego też odnoszą większe sukcesy w pracy, która bezpośrednio związana jest z kontaktami interpersonalnymi. Ludzie o niższym ilorazie inteligencji często lepiej czują się, pracując samodzielnie, wykonując pracę biurową lub pracę przy komputerze.

Satysfakcjonujące życie, a inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna związana jest nie tylko z relacjami interpersonalnymi, ale też relacją intrapsychiczną, a zatem relacją ze sobą samym. Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej lepiej rozumieją swoje emocje.

Wiedzą, jakie jest ich źródło, potrafią odczytywać sygnały płynące z ciała, które komunikują im o pojawianiu się uczuć. Potrafią też lepiej zarządzać tymi emocjami, a zatem regulować je w prawidłowy sposób. Mniej u takich osób negatywnych sposobów radzenia sobie z emocjami, więcej natomiast tych konstruktywnych i pozytywnych, które pozwalają na dłużej zachować zdrowie psychiczne. Warto pomyśleć o rozwoju swojej inteligencji emocjonalnej również w tym kontekście.

Rozwój inteligencji emocjonalnej

Dobrym pomysłem jest obserwowanie swoich dzieci pod kątem umiejętności społecznych oraz umiejętności emocjonalnych. Jeżeli zauważy się jakieś trudności czy nieprawidłowości, najlepszą opcją jest skonsultowanie się z psychologiem.

Dzieci są bowiem bardzo plastyczne poznawczo, co oznacza, że łatwiej uczą się nowych umiejętności.

Jeżeli już od małego wdroży się trening umiejętności regulowania emocji, ich rozumienia i nazywania, dziecko będzie rozwijało niezwykle ważną sferę swojego funkcjonowania. Pozwoli mu to na nawiązywanie bardziej satysfakcjonujących znajomości koleżeńskich i przyjacielskich, lepsze radzenie sobie już w przedszkolu czy szkole. Jednym słowem inwestycja w rozwój inteligencji emocjonalnej to jeden z bardzo ważnych sposobów wspierania swojego dziecka.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport