Inkubator przedsiębiorczości -co to jest i jakie korzyści daje? (przykłady, definicja)

Crowdfunding -czym jest finansowanie społecznościowe? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Prawo autorskie – podstawowe pojęcia i czym jest? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Inkubator przedsiębiorczości -co to jest i jakie korzyści daje? (przykłady, definicja)

uwierzyć w siebie

Co to jest inkubator przedsiębiorczości?

W dzisiejszych czasach na popularności zyskuje inkubator przedsiębiorczości. Jest to trend, z którego korzystają głównie młodzi przedsiębiorcy, często zaraz po studiach. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest inkubator biznesu i dla kogo jest dobrym wyborem, jak działa oraz jakie ma zalety.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Inkubator przedsiębiorczości jest podmiotem oferującym swoją osobowość prawną innym – osobom, które mają pomysł na biznes, ale nie mają na to pieniędzy czy odpowiedniej wiedzy.

Jest to idealne rozwiązanie głównie dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają wkraczać w świat biznesu i chcą zobaczyć, jak to jest zarządzać firmą, ale nie zakładając jej. Inkubator może przyjąć formę fundacji, stowarzyszenia lub organizacji pozarządowej.

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, która zapewnia wsparcie dla początkujących przedsiębiorców, pomagając im rozwijać swoje pomysły biznesowe i przyspieszać rozwój swoich firm. Inkubator może działać jako niezależna organizacja lub być częścią większej instytucji, takiej jak uczelnia lub park naukowo-technologiczny.

Inkubatory oferują przedsiębiorcom szereg usług, w tym m.in. dostęp do przestrzeni biurowych i laboratoriów, szkoleń, doradztwa biznesowego, sieci kontaktów, usług księgowych i prawniczych, a także możliwość pozyskania finansowania zewnętrznego. Inkubatorzy pomagają również przedsiębiorcom zdobyć wiedzę na temat rynku i potrzeb klientów, co pozwala na lepsze dostosowanie produktów i usług do potrzeb rynku.

Inkubator przedsiębiorczości jest szczególnie przydatny dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu firmy oraz nie posiadają wystarczających środków finansowych i kontaktów na rynku. Dzięki inkubatorowi, przedsiębiorcy zyskują szansę na przyspieszenie rozwoju swojej firmy, zdobycie wiedzy i doświadczenia, a także zwiększenie swoich szans na pozyskanie finansowania zewnętrznego.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Jak działa inkubator przedsiębiorczości w praktyce?

Kiedy osoba podpisze umowę z instytucją, zaczyna pracę w ramach jednego z jej odrębnego działu. Sprawia to, że jednostka może poczuć się jakby prowadziła własną firmę. A jak to wygląda od strony praktycznej?

W rzeczywistości podmiotem prawnym nie jest osoba, tylko inkubator i to jego dane będą się pojawiały na takich dokumentach, jak faktury czy umowy. Oczywiście nie ma nic za darmo.

W zamian za użyczenie swojej osobowości prawnej właściciel tej instytucji pobierze od Ciebie opłatę. Jej koszt może być różny i waha się w przedziale od 200 do 500 złotych.

Dla jakich osób inkubator przedsiębiorczości będzie opłacalny?

Inkubator przedsiębiorczości jest przede wszystkim przeznaczony dla wszystkich osób, które zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą, która działa w sektorze małych i średnich firm.

Najczęściej decydują się na to absolwenci szkół wyższych, ale wiek nie ma tu znaczenia – ważne, aby to był po prostu twój pierwszy biznes. Warto wiedzieć, że decydując się na skorzystanie z inkubatora przedsiębiorczości trzeba dostosować się do jego indywidualnych zasad i wymagań. Uczelnie wyższe bardzo często poosiadają własne oferty inkubatorów przedsiębiorczości, które są adresowane tylko i wyłącznie do studentów, doktorantów czy absolwentów tych szkół.

Są również inkubatory biznesowe, które poszukują jednostek nastawionych na konkretne działalności np. w obszarze IT czy nowych technologii. W dzisiejszych czasach istnieje tyle rodzajów inkubatorów, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Skorzystanie z inkubatora jest bardzo korzystne, kiedy osoba ma swój autorski pomysł na biznes i chce go wypróbować, ale nie ma doświadczenia w zarządzaniu firmą i oczekuje pomocy w tym zakresie.

Ta idea będzie idealna dla osób, które mają już potencjalnych klientów na usługę lub produkt, ale coś chwilowo uniemożliwia założenie firmy na własne nazwisko.

Inkubatory przedsiębiorczości jednak raczej nie sprawdzą się przy działalności, która chce działać na większą skalę i wymaga zgód czy koncesji, ponieważ forma prawna ich organizacji często jest niemożliwa do osiągnięcia.

Inkubator przedsiębiorczości wady i zalety:

Jakie zalety i korzyści ma inkubator przedsiębiorczości?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego inkubator przedsiębiorczości zyskuje na popularności. Oto powody:

  1. Profesjonalne wsparcie, w którego skład wchodzi wykwalifikowana kadra doradców. Ocenią oni, w jaki sposób najlepiej zarządzać wybraną przez ciebie działalnością oraz przeprowadzą przez drogę formalną.
  2. Minimalne koszty prowadzenia działalności, gdyż chociaż ponosisz koszty związane z możliwością użycia inkubatora, to nie płacisz za inne rzeczy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chodzi tutaj głównie o składki ZUS, opłaty księgowe czy za doradztwo. Są to koszty, które dla młodego przedsiębiorcy mogą być naprawdę duże.
  3. Możliwość dostępu do infrastruktury to nic innego jak opcja skorzystania z przestrzeni instytucji, jeśli potrzebujesz miejsca do pracy. Można w ten sposób na przykład: wynająć salę konferencyjną, aby spotkać się z klientami i porozmawiać na tematy biznesowe.
  4. Poza tym w zależności od tego, jaki rodzaj inkubatora wybierzesz może Ci to pomóc rozkręcić biznes. Jest to bardzo pomocne podczas szukania potencjalnych kontrahentów czy podczas promowania marki.

Inkubator przedsiębiorczości wady

Jak widać zalet inkubatora przedsiębiorczości nie brakuje. Warto jednak mieć na uwadze, że ma on również wady. Największą z nich jest długi czas oczekiwania na decyzję.

Dzieje się tak, ponieważ wszystkie dokumenty czy faktury wychodzą bezpośrednio od strony inkubatora. Sprawia to, że ich zatwierdzenie trwa zdecydowanie dłużej niż standardowo. Co więcej, nie możesz też wliczać wydatków firmowych w koszty, tak jak przy prowadzeniu tradycyjnej działalności gospodarczej.

Jakie bariery narzuca inkubator przedsiębiorczości?

Największym minusem korzystania z inkubatorów przedsiębiorczości jest utrata suwerenności Korzystając z nich, trzeba także nieco dłużej na różne operacje biznesowe, jak np. na dotarcie przelewu od klienta.

Podsumowanie

Tak jak już było wspomniane skorzystanie z oferty inkubatora przedsiębiorczości jest jedną z ciekawszych opcji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biznesu i mają na to pomysł, ale brakuje im wiedzy czy środków.

Po pewnym czasie, gdy nabierzesz doświadczenia i zbierzesz większe środki to możesz odłączyć się od inkubatora i rozpocząć własną działalność. Dzięki temu artykułowi wiesz już, czym jest inkubator przedsiębiorczości oraz w jaki sposób działa, jakie ma zalety oraz dla kogo jest przeznaczony.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Inkubator przedsiębiorczości -co to jest i jakie korzyści daje? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)