Prawo autorskie – podstawowe pojęcia i czym jest?

Franchising – definicja oraz sposób działania
21 lipca, 2022
Rzeczoznawca majątkowy -jak zostać rzeczoznawcą majątkowym
21 lipca, 2022

Prawo autorskie – podstawowe pojęcia i czym jest?

prawo autorskie

Czym jest prawo autorskie?

Prawo autorskie jest poszanowaniem podstawowych praw każdego twórcy do jego własności intelektualnej.

Wytwory ludzkiego umysłu często posiadają przeogromną wartość, którą jednak nie zawsze możemy przedstawić w sposób materialny.

Każdy autor posiada zatem prawo do tego, by samodzielnie operować swoją własnością intelektualną, odsprzedawać swoje prawa do niej i zarabiać godne pieniądze.

W tym celu powstał zbiór przepisów, które chronią autorów własności intelektualnej. Prawa te są jednak zróżnicowane w zależności od kontynentu, a nawet danego kraju. Twórcy powinni zatem być świadomi swoich praw, które szczególnie w Europie wychodzą naprzeciw ich interesom.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Jakie dzieła są chronione prawnie?

Prawo autorskie chroni szereg dzieł, które są wytworem danego autora. W pierwszej kolejności warto nawiązać tutaj do muzyki, gdzie bardzo często prawo autorskie jest łamane przez nieświadome tego osoby.

Przykładem mogą być oryginalne utwory muzyczne lub nawet krótkie nagrania dźwiękowe. Kompozytorzy, piosenkarze lub pomniejsi twórcy nagrań dźwiękowych, są tutaj chronieni na podstawie prawa cywilnego.

Mają oni pełne prawo do korzyści finansowych z rozpowszechniania swoich dzieł. Kolejną kwestią są tutaj dzieła audiowizualne.

Do tej grupy możemy zaliczyć filmy, programy rozrywkowe lub dodane wideo na platformie Youtube. Prawo autorskie może również dotyczyć dzieł literackich, artystycznych, gier komputerowych, oprogramowania, a nawet wynalazków.

Twórcy działa mogą odsprzedać swoje prawa lub umożliwić korzystanie ze swojej własności intelektualnej po uiszczeniu stosownego wynagrodzenia. Każda osoba korzystająca zatem z takich dóbr intelektualnych powinna wcześniej upewnić się, że nie łamie w ten sposób prawa autorskiego oraz nie naraża twórcy na straty finansowe.

Jak ominąć prawo autorskie?

Korzystanie z czyjejś własności intelektualnej wiąże się najczęściej z poniesieniem kosztów. Każdy autor chce zarabiać na swojej pracy i bezwzględnie należy to prawo szanować.

Istnieje jednak możliwość, by korzystać z czyjejś własności intelektualnej za darmo w sposób zgodny z prawem.

Wielu autorów często w zupełności za darmo udostępnia swoje materiały dla ludzi. W ten sposób promuje swoją twórczość lub zarabia na współpracy z reklamodawcami.

Świetnym przykładem jest platforma Youtube, gdzie autorzy udostępniają swoje filmy za darmo, a w zamian zarabiają na wyświetleniach z reklam oraz współpracy z popularnymi markami. Kolejnym przykładem mogą być internetowe banki zdjęć i filmów stockowych.

Znajdziemy tam bogaty wybór ze zdjęciami, grafikami wektorowymi, ilustracjami, a nawet krótkimi filmami wideo. Większość z tych dzieł posiada oznaczenie, że jest udostępniana na wolnej licencji. Do osoby pobierającej taką treść należy obowiązek, by upewnić się na jakich warunkach działa dana licencja.

Niekiedy jedynym wymaganiem jest jedynie oznaczenie takiego autora lub podanie linku do jego pracy. Takie działania są korzystne dla obu stron.

Autorzy czyją się docenieni, docierają do nowej bazy klientów oraz zwiększają dochody, a ludzie korzystają z darmowej własności intelektualnej. Warto wspomnieć też o tym, że prawo autorskie w niektórych przypadkach może się przedawnić.

Dotyczy to na przykład utworów audiowizualnych, które po śmierci autora są jeszcze chronione przez okres kilkudziesięciu lat. W Polsce majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 latach od daty śmierci takiego autora.

Jakie istnieją systemy prawa autorskiego?

Prawo autorskie bardzo często różni się w zależności od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Większość krajów współpracuje jednak w tym względzie i stara się obrać jeden kierunek.

Aktualnie na pierwszy rzut wyłaniają się dwa systemy prawa autorskiego, które są uznawane za podstawowe.

Copyright to system prawa autorskiego, który jest charakterystyczny przede wszystkim dla krajów anglosaskich.

System oparty na bazie tego prawa autorskiego spotkamy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii lub Australii. W Polsce obowiązuje inny system prawa niż w wymienionych wyżej krajach.

W naszej ojczyźnie spotkamy się z droit d’auteur, co z tłumaczenia na Polski znaczy po francusku – prawo autora. System prawa autorskiego obowiązujący w Polsce jest charakterystyczny dla całej Europy kontynentalnej. Jednym z jego głównych założeń jest to, że utwór jest chroniony prawem autorskim wraz z jego momentem powstania.

Doit d’auteur skupia się w głównej mierze na tym, by przede wszystkim chronić interesy twórcy danej własności intelektualnej. System ten podkreśla podstawowe prawo każdego autora do tego, by chronić go przed nieuczciwymi praktykami ze strony osób trzecich. Ochrona prawna autorów umożliwia im spokojną pracę i stabilny rozwój w swojej dziedzinie, która ich pasjonuje.

Niestety obecnie dalej istnieją kraje, gdzie łamanie tych podstawowych praw autorów jest poniekąd codziennością. Naruszenie własności intelektualnej często spotykane jest na przykład w Chinach.

Kraje na całym świecie starają się jednak wypracować wspólną politykę, która z czasem obierze właściwy tor.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Prawo autorskie - podstawowe pojęcia i czym jest? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej