Iloraz inteligencji

Funkcja impresywna
23 lutego, 2022
Teorie motywacji
23 lutego, 2022

Iloraz inteligencji

Iloraz inteligencji

Iloraz inteligencji – fakty i kontrowersje

Głupi i mądry, tępy i bystry… W języku istnieje mnóstwo wyrazów mających na celu określenie tego, jakie są możliwości intelektualne jednostki.

Od jakiegoś czasu naukowcy sądzą, że potrafią zdefiniować, czym dokładnie jest inteligencja, a także zmierzyć jej poziom, wynik podając w formie tak zwanego ilorazu inteligencji.

Wykorzystywanie specjalnie przygotowanego testu stało się powszechną praktyką, jednak obecnie naukowcy badający inteligencję nie są już tacy pewni, na ile takie wyniki są miarodajne. Czym dokładnie jest iloraz inteligencji? Czy posiadanie wysokiego IQ jest lepsze od posiadania przeciętnego czy niskiego?

Trochę historii

Bardzo wczesne, jeszcze XIX wieczne próby skonstruowania testu na inteligencję opierały się na badaniach antropometrycznych i zadaniach na sprawność fizyczną, więc z oczywistych przyczyn nie dawały oczekiwanych rezultatów.

Na początku wieku XX powstał pierwszy test do badania sprawności intelektualnej u dzieci, złożony z zadań umysłowych o różnym stopniu trudności. Po przebadaniu dużych grup dzieci w różnym wieku autor testu ustalił konkretne progi dla różnych grup wiekowych i na tej podstawie określał „wiek umysłowy” badanych.

Jeśli dziecko rozwiązywało test lepiej niż przeciętnie dzieci w jego grupie wiekowej, było uznawane za lepiej rozwinięte intelektualnie od rówieśników. Tak skonstruowany test nie tylko był bardzo nieprecyzyjny, ale również zupełnie nie nadawał się do badani stopnia inteligencji u osób dorosłych.

Iloraz inteligencji
Iloraz inteligencji

Pojęcie ilorazu inteligencji wprowadził niemiecki naukowiec William Stern. Stworzył on wzór, w którym obliczano stosunek wieku umysłowego ustalonego na podstawie testu inteligencji do rzeczywistego wieku życia, który następnie mnożono przez sto.

Dzięki takiemu sformułowaniu wzoru, dzieci osiągające liczbę punktów przypisaną do ich grupy wiekowej zawsze otrzymywały wynik 100. Wartości powyżej tego wyniku oznaczały więc przyśpieszony rozwój intelektualny, a poniżej – spowolniony. Testy opracowane z wykorzystaniem wzoru na iloraz inteligencji były używane aż do lat osiemdziesiątych XX wieku. Większość współcześnie wykorzystywanych testów bierze już pod uwagę znane obecnie etapy rozwoju intelektualnego.

Amerykański psycholog David Wechsler w pierwszej połowie XX wieku opracował testy inteligencji dla dorosłych. Jego sposób obliczania wyników nie odnosił się już do koncepcji wieku rozwojowego, ale wykorzystywał podobieństwo rozkładu poziomu inteligencji w społeczeństwie do rozkładu normalnego. Ponieważ poziom intelektualny dorosłych nie zmienia się już w taki sposób, jak ma to miejsce u dzieci, wynik testu IQ wskazuje wielkość, o jaką wynik osoby badanej jest różny od średniej w populacji. Obecnie stosuje się ten wskaźnik również w testach dla dzieci.

Niepełny obraz

Jednak badanie IQ okazało się być wadliwe. Nie trzeba było wymagających metod naukowych, by dostrzec, że osoby o wysokim IQ często w niektórych dziedzinach życia radzą sobie o wiele gorzej od osób mniej inteligentnych. W związku z tym naukowcy zajmujący się badaniem inteligencji zaczęli wyróżniać różne jej aspekty – związane z logicznym myśleniem, zapamiętywaniem, rozpoznawaniem i odczuwaniem emocji, wyobraźnią przestrzenną, kreatywnością… Okazało się, że bardzo inteligentne osoby mogą zupełnie nie radzić sobie na przykład w kontaktach społecznych czy zadaniach na kreatywność, a inni, na przykład wybitnie uzdolnieni artystycznie, osiągali niskie wyniki w badaniu IQ. Zaczęto opracowywać nowe metody, badające różne aspekty inteligencji.

Iloraz inteligencji a życie w społeczeństwie

Jak już wspominaliśmy, to, co nazywamy ilorazem inteligencji określa jedynie pewne intelektualne predyspozycje. O ile posiadanie wysokiego czy ponadprzeciętnego IQ nie łączy się z innymi cechami, może nie tylko utrudniać, ale wręcz czynić niemożliwym funkcjonowanie w społeczeństwie. Do nawiązywania i kultywowania zdrowych relacji społecznych, czy to przyjacielskich, partnerskich czy innych, konieczny jest inny rodzaj intelektu niż ten badany – tak zwana inteligencja emocjonalna. Sprowadza się ona głównie do poziomu empatii i możliwości nie tylko odczytania emocji drugiej osoby, ale również wczucia się i zrozumienia jej sytuacji czy stanowiska.

Wysoki iloraz inteligencji często nie pomaga również w podejmowaniu decyzji. Im więcej jest możliwości do wyboru i im dokładniej dostrzegamy wszystkie ich aspekty oraz możliwe rezultaty, tym trudniej jest rzeczywiście wyboru dokonać. Czasem ilość możliwości zwyczajnie przytłacza osoby próbujące rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, owocując brakiem podjęcia jakiegokolwiek działania.

Osoby o wysokim poziomie inteligencji często osiągają gorsze wyniki w nauce czy pracy niż ich teoretycznie mniej inteligentni koledzy. Częściej również czują się wyobcowane, brakuje im intelektualnej stymulacji i porozumienia, co może wpływać na rozwój depresji czy stanów lękowych. Wysoką inteligencję można rozwijać i dobrze wykorzystać jedynie pod warunkiem dorastania w zdrowym i stymulującym środowisku oraz odpowiednim zadbaniu o inne aspekty psychiki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport