Guilty pleasure, Grzeszna przyjemność. Dlaczego robimy rzeczy których się później wstydzimy? (przykłady, definicja)

Komunikacja werbalna i niewerbalna
Komunikacja werbalna i niewerbalna (mowa ciała i bariery komunikacyjne)
7 lutego, 2023
Dobry biznes
Dobry biznes, przedsiębiorczość i pomysł biznesowy (przykłady co otworzyć)
7 lutego, 2023

Guilty pleasure, Grzeszna przyjemność. Dlaczego robimy rzeczy których się później wstydzimy? (przykłady, definicja)

Guilty pleasure
Guilty pleasure, Grzeszna przyjemność. Dlaczego robimy rzeczy których się później wstydzimy? (przykłady, definicja) 1

Czym jest guilty pleasure (wstydliwa przyjemność) i co warto wiedzieć na ten temat?

Życiem społecznym rządzi wiele zasad dotyczących tego, co powinno, a czego nie powinno się robić. Oprócz podstawowych norm odnaleźć można wiele przestróg regulujących zachowania osób obracających się w określonym środowisku.

Zasady te często dotyczą sposobu spędzania wolnego czasu i tego, po jaki rodzaj rozrywki się sięga. Ze względu na różnorodne zainteresowania i potrzeby poszczególnych osób, pojawia się tutaj pojęcie guilty pleasure. Czym są tzw. winne przyjemności i co warto o nich wiedzieć?

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Co kryje się pod tym pojęciem?

Pojęciem guilty pleasure opisuje się różnego rodzaju drobne przyjemności w codziennym życiu. Kluczowe jest to, że oddając się im, dana osoba doświadcza poczucia winy. Skąd biorą się wyrzuty sumienia? Są one związanie z tym, że według ogólnych zasad i norm, określone zachowanie nie jest zgodne z kreowanym wizerunkiem siebie. Dotyczy to przede wszystkim określonych środowisk i panujących aktualnie trendów. Pewne rodzaje rozrywki uznaje się za mało wartościowe.

Według powszechnej opinii nie powinny oddawać się im osoby inteligentne. Pojęcie to dotyczy też pokarmów. Tłuste lub słodkie, wysokokaloryczne potrawy spożywane są często przez osoby, które mają świadomość tego, że jedzony posiłek jest niezdrowy i tuczący. W dobie powszechnej dbałości o sprawność i sylwetkę, tego typu wybory mogą być uznane za mało rozsądne. Osoby, które oddają się przyjemnościom z tej kategorii często nie chcą przyznać się do tego przed innymi członkami grupy społecznej.

Dbając o swój wizerunek, doświadczają wyrzutów sumienia związanych z podjętą decyzją. Co jeszcze powoduje poczucie winy w podobnych sytuacjach?

Czas wolny a produktywność

Mianem przyjemności budzącej wyrzuty sumienia bardzo często określane są seriale i programy telewizyjne, które nie przekazują wiedzy ani powszechnie cenionych wartości. Zwykle dotyczy to sposobu spędzania czasu przez daną osobę. Decydowanie się na takie rozrywki uznawane jest za marnowanie czasu.

W tej kategorii pojawiają się też gry komputerowe, czytanie określonych rodzajów książek i oglądanie video na platformach internetowych. Dlaczego tak wiele osób wstydzi się spędzania czasu w ten sposób? W dzisiejszym świecie bardzo dużą wagę przykłada się do produktywności. Za cel życia często uznaje się zdobycie jak najwyższych kompetencji i zgromadzenie jak największej ilości zasobów.

W związku z tym wiele osób każą chwilę poświęca na doskonalenie się. W czasie wolnym można bowiem uczyć się języków obcych, poszerzać wiedzę na określony temat lub oddawać się aktywności fizycznej. Spędzenie wolnego popołudnia w sposób, który nie przynosi danej osobie żadnych korzyści uznawane jest za zmarnowanie potencjału, jaki drzemał w czasie do wykorzystania. Czy warto jednak ulegać takiemu podejściu?

Czy trzeba się wstydzić?

Warto pamiętać o tym, że człowiek potrzebuje zarówno pracy, jak i odpoczynku. Zmaganie się z trudnościami dnia codziennego często wiąże się ze stresem i doświadczaniem nieprzyjemnych emocji. Rodzaje rozrywki i pożywienia, które określa się mianem winnej przyjemności mają ze sobą wiele wspólnego.

Większość z nich pozwala szybko się zrelaksować i poprawia nastrój. Spożywanie słodkich i tłustych potraw może zwiększać poziom endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Dostarczenie organizmowi dużej ilości energii na raz często zwiększa poczucie bezpieczeństwa. W podobny sposób na samopoczucie wpływa skoncentrowanie się na przygodach bohaterów serialu.

Proste historie tworzone są tak, aby łatwo pochłaniały widza. Dzięki temu możliwe jest oderwanie się od swoich własnych problemów. Twórcy seriali często przykładają też wagę do atmosfery dzieła i relacji łączących poszczególnych bohaterów. W produkcjach komediowych, których fabuła opiera się na humorze sytuacyjnym, wszystkie postaci łączą zwykle bliskie więzi. Są to opowieści o rodzinach lub grupach przyjaciół, którzy udzielają sobie wsparcia. W przypadku gorszego samopoczucia zanurzenie się w takiej historii może pomóc rozluźnić się i zdystansować. Czy oddawanie się takim rozrywkom powinno zawsze budzić wyrzuty sumienia?

Jak poradzić sobie z przyjemnościami budzącymi poczucie winy?

Potrzeba oddania się określonym przyjemnościom pojawia się zwykle wtedy, kiedy organizm jest przeciążony ze względu na stres i potrzebuje rozluźnienia. Wyrzuty sumienia związane z podjęciem danej aktywności sprawiają, że dana osoba z powrotem staje się zestresowana. Ze względu na poczucie winy, zamierzony efekt nie zostaje osiągnięty. Rośnie więc ryzyko ponownego sięgnięcia po dany rodzaj rozrywki i to w krótszym czasie. Jak więc poradzić sobie z tym problemem?

Warto ustalić pewne granice, w których podejmowanie się danej aktywności jest dopuszczalne. Obejrzenie trzech odcinków serialu w tygodniu lub zjedzenie dwóch pączków w miesiącu nie powinno nieść za sobą negatywnych konsekwencji. Należy skoncentrować się na tym, jakiego stresu doświadcza się w danym okresie. Osoby, które czują się dobrze mogą w ogóle nie mieć potrzeby sięgania po takie rozrywki.

W czasie wyjątkowo dużych napięć warto jednak słuchać swojego organizmu i wykorzystywać dostępne i nieszkodliwe sposoby na ich rozładowanie. Potrzeba oglądania serialu w czasie pracy może budzić niepokój. Warto wówczas udać się do psychologa i zastanowić nad tym, czy wykonywany zawód nie generuje zbyt dużej ilości stresu. Jednak wybranie lekkiego programu telewizyjnego zamiast rozwijającego filmu po całym tygodniu ciężkiej pracy nie musi budzić zdziwienia ani poczucia winy.

Czy guilty pleasures można wykorzystać?

Małe przyjemności mogą okazać się dobrym sposobem na wytwarzanie pozytywnych nawyków. Sytuacje, w których doświadcza się rozluźnienia i wzrostu poziomu endorfin interpretowane są przez umysł jako nagrody. System gratyfikacji może ułatwić nauczenie się określonych rzeczy i zwiększyć poczucie bycia docenionym. Jak wykorzystać ten mechanizm?

Planując wdrożenie w życie nowego nawyku, warto ustalić określony rodzaj nagrody za kroki podejmowane w tym kierunku. Jeśli celem jest wcześniejsze wstawanie z łóżka, ciekawym pomysłem będzie między innymi przyzwalanie sobie na obejrzenie 15 minut serialu za każdy dzień, kiedy udało się obudzić o wybranej godzinie. Po całym tygodniu można wówczas bez skrupułów obejrzeć jeden, dwa lub trzy odcinki programu.

Rozrywka będzie wówczas rozumiana jako nagroda i zwiększy poczucie zadowolenia z siebie. Nawet jeśli dane show nie odpowiada standardom narzuconym przez grupę społeczną i własny wizerunek, wykorzystanie go do zwiększenia własnej produktywności może być wystarczającym uzasadnieniem.

Czy sprawa wygląda inaczej w przypadku jedzenia? Często można spotkać się z opinią na temat tego, że pożywienie nie powinno występować w roli nagrody. Dobrze rozplanowane spożywanie ulubionych, kalorycznych dań, może jednak nieść za sobą korzyści. Osoby, które chcą zrezygnować z częstego podjadania, mogą wykorzystać właśnie omówiony wcześniej system.

Ciekawym pomysłem może być ograniczenie spożywania danych potraw do jednego dnia w tygodniu. Jeśli od poniedziałku do soboty danej osobie uda się powstrzymać od jedzenia słodkości, może wynagrodzić to sobie zasłużonym deserem w niedzielę. W przypadku, kiedy postanowienie zostanie złamane, nie powinno się również sięgać po nagrodę. Co jeszcze warto wiedzieć?

Guilty pleasure przykłady

  1. Zjedzenie całej pizzy.
  2. Oglądanie programów typu reality show.
  3. Zakupy internetowe.
  4. Plotkowanie.
  5. Rozkoszuj się swoją ulubioną niezdrową przekąską.
  6. Późne wstawanie.
  7. Samotne wyjście do kina.
  8. Spędzanie godzin na przeglądaniu mediów społecznościowych.
  9. Czytanie tandetnego romansu.

O czym należy pamiętać?

Poczucie wstydu wynikające z oddawania się określonym przyjemnościom związane jest często z presją społeczną i dużymi oczekiwaniami wobec samego siebie. Warto starać się analizować określone sytuacje i być dla siebie wyrozumiałym. Na obejrzenie odcinka serialu po wyjątkowo stresującym dniu warto spojrzeć inaczej niż na takie samo zachowanie w innej sytuacji.

Osobom dbającym o swoje samopoczucie może być łatwiej zastanowić się nad tym, czy dana potrzeba podyktowana jest okolicznościami, czy własnym lenistwem. Dopasowując rozrywki do swojego zapotrzebowania łatwiej będzie zachować dobry nastrój. Należy też pamiętać o tym, że niezależnie od zasad panujących w danym środowisku, każda osoba może mieć czasem ochotę na zrobienie czegoś mało wymagającego.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Guilty pleasure, Grzeszna przyjemność. Dlaczego robimy rzeczy których się później wstydzimy? (przykłady, definicja) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Co może być guilty pleasure?

Guilty pleasure może być wszystko, co sprawia przyjemność, ale którego się wstydzisz. Może to obejmować oglądanie filmów zamiast nauki, których normalnie się nie lubi, obżeranie się słodyczami, lub nawet śpiewanie na karaoke.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)