Grooming – co to jest i jak sprawdzić, czy nie jesteś jego ofiarą?

Cytaty o biznesie, najlepsze przypowieści biznesowe i porady
4 lipca, 2022
Faktura -obowiązek, struktura i jakie są rodzaje faktur
5 lipca, 2022

Grooming – co to jest i jak sprawdzić, czy nie jesteś jego ofiarą?

Grooming

Grooming – czym jest i na czym polega?

Grooming jest jednym z wielu niebezpieczeństw, jakie mogą czaić się na dzieci w nowoczesnym świecie.

Niestety jest to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie – ryzyko zostania jego ofiarą wciąż rośnie.

Z tego powodu tak ważne jest, by wiedzieć możliwie jak najwięcej na jego temat, by wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Jak chronić się przed groomingiem? Jak go rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Co to jest grooming?

Jest to specyficzna forma relacji z dzieckiem budowanej przez dorosłego. Jest ona tworzona za pośrednictwem sieci teleinformacyjnych, czyli np. internetu albo telefonu komórkowego.

Celem tych relacji jest zbudowanie zaufania dziecka, które finalnie ma doprowadzić do uwiedzenia i wykorzystania seksualnego dziecka.

Z racji tego, że internet oraz telefony komórkowe stają się coraz bardziej powszechne, to więcej dzieci ma do nich niekontrolowany dostęp.

Zdarza się, że nawet dzieci kilkuletnie mają własny telefon komórkowy, z którego korzystają bez żadnych ograniczeń.

W związku z tym mogą one w bardzo łatwy sposób paść ofiarą osoby o złych zamiarach.

Z tego powodu nie ulega wątpliwości, że należy ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeć się groomingowi i dobrze przemyśleć sobie działania, jakie należy podjąć, by zmniejszyć ryzyko, że dziecko padnie ofiarą takiego procederu.

Wciąż nowość w prawie

Pojęcie groomingu jest dość nowe. W polskim prawie pojawiło się ono dopiero w roku 2010.

To wtedy znowelizowano prawo i dodano do niego zupełnie nowy rodzaj przestępstwa uregulowany w art. 200a KK. Przestępstwo to, to tzw. grooming, czyli uwodzenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej osoby małoletniej poniżej 15. roku życia, zmierzając za pomocą wprowadzenia w błąd, wykorzystania jego błędu lub niezdolności do pojmowania sytuacji lub groźby bezprawnej do spotkania z nim.

To cytat z Kodeksu Karnego, który jest dokładną i dość jasną definicją tego, na czym polega grooming.

Przepis nie pozostawia wątpliwości, że jego przedmiotem jest przestępstwo wyjątkowo szkodliwe. Stąd też jest ono zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Trzeba tu jednak dodać, że prawo uwzględnia też bardziej radykalną karę. Osoba, która za pośrednictwem internetu lub przez telefon złożyła osobie małoletniej propozycję obcowania płciowego, poddania się lub wykonywania innej czynności seksualnej lub udziału w produkowaniu lub utrwalaniu treści pornograficznych i ma zamiar ją zrealizować, podlega karze 12 lat pozbawienia wolności.

W takim wypadku prawo zdecydowanie stoi po stronie ofiary.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą groomingu?

Obowiązkiem rodzica jest kontrolowanie zachowania swojego dziecka tak, by móc w razie jakichkolwiek wątpliwości podjąć szybkie działanie.

Przede wszystkim należy z dzieckiem rozmawiać i uprzedzić je o tym, że w Sieci może spotkać osoby niebezpieczne.

Bardzo ważne jest uczulanie dziecka na to, że kontakt z nieznajomymi zawsze jest obarczony pewnym ryzykiem. Kiedyś uczono dzieci po prostu, by nie rozmawiały z nieznajomymi. Obecnie należy uświadamiać najmłodszych, że potencjalne zagrożenie nie czyha na nich wyłącznie na ulicy, ale także w internecie np. w mediach społecznościowych czy na forach.

Podkreślmy, że zawsze należy rozmawiać i uczulać dziecko na zagrożenie, ale równocześnie nie można zapominać o kontroli.

Nawet najmądrzejsze dziecko wciąż jest tylko dzieckiem, a do obowiązków jego opiekuna należy zapobieganie przykrym sytuacjom. Z tego powodu należy podkreślić, że technologia rozwija się w kierunku, który umożliwia rodzicom sprawowanie, choć pewnej kontroli nad tym, co ich pociecha robi w Sieci i z kim rozmawia.

Przede wszystkim należy wymienić programy do tzw. ochrony rodzicielskiej.

Umożliwiają one dostęp do wybranych przez rodzica witryn, ale równocześnie uniemożliwiają wejście na strony, które nie zostały przez rodzica zaakceptowane. Dobrym pomysłem jest też wyjaśnienie dziecku, by informowało rodzica o nawiązaniu jakichkolwiek kontaktów telefonicznych lub internetowych.

W ten sposób można trzymać rękę na pulsie i równocześnie nie zniszczyć zaufania dziecka poprzez sprawdzanie jego telefonu lub komputera oraz odczytywanie wiadomości.

Grooming – co zrobić, jeśli masz z nim do czynienia?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko mogło paść ofiarą groomingu, to koniecznie skorzystaj z bezpłatnego numeru telefonu 0800-100-100 albo ze strony internetowej: www.helpline.org.pl.

Tam właśnie możesz uzyskać pomoc w tej trudnej sprawie oraz dowiedzieć się jak należy postępować, by osoba winna przestępstwa została zidentyfikowana, odszukana, a następnie pociągnięta do odpowiedzialności.

Oczywiście trzeba też pamiętać o dobru dziecka oraz o tym, by podczas całego tego procesu zapewnić mu odpowiednie wsparcie psychologiczne.

To nigdy nie jest winą dziecka, że padło ofiarą przestępstwa i nie można o tym zapominać.

Dzięki pomocy specjalistów z groomingiem można sobie poradzić, choć bardzo ważne jest, by działać szybko i w miarę możliwości zdecydowanie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Grooming - co to jest i jak sprawdzić, czy nie jesteś jego ofiarą? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej