Gemba kaizen. Tu gdzie dzieje się prawdziwa praca.

jak wdrożyć lean
Lean action plan! Czyli jak wdrożyć lean u siebie.
3 maja, 2020
kaizen
Kaizen, ciągłe doskonalenie pełne korzyści
3 maja, 2020

Gemba kaizen. Tu gdzie dzieje się prawdziwa praca.

Gemba

Wprowadzenie do gemba walk

Szaleństwem jest robienie tego samego w kółko i oczekiwanie różnych rezultatów.

Z tej perspektywy większość współczesnych menedżerów wydaje się szalona.

Dlaczego?

Ponieważ nie można oczekiwać różnych rezultatów od zespołu, siedząc w biurze i uczestnicząc tylko w spotkaniach KPI.

Zamiast tego musisz zobaczyć, gdzie dzieje się prawdziwa praca.

Musisz robić spacery po Gembie (zaraz wyjaśnię ten termin).

Spacer Gemba (z ang gemba walk) jest istotną częścią filozofii Lean Management.

Jego pierwotnym celem jest umożliwienie menedżerom i liderom obserwowania rzeczywistego procesu pracy, współpracy z pracownikami, zdobywania wiedzy na temat procesu pracy i odkrywania możliwości ciągłego doskonalenia.

Zobaczmy szczegółowo spacer po Gemba.

Czym właściwie jest spacer Gemba (gemba walk)?

Termin „gemba” (現場,  pisane również rzadziej jako genba) pochodzi z języka japońskiego i oznacza „prawdziwe miejsce”.

W zarządzaniu Lean „gemba” jest najważniejszym miejscem dla zespołu, ponieważ jest miejscem, w którym dzieje się prawdziwa praca.

Mówiąc wprost, dla zespołów rockowych „gemba” to studio nagrań.

Dla zespołów Formuły 1 „gemba” jest wszędzie tam, gdzie jest samochód.

Dla producentów jest to hala produkcyjna i tak dalej.

Innymi słowy, tam dzieje się prawdziwa praca, dzięki czemu można ją obserwować i analizować.

Spacer Gemba to koncepcja opracowana przez Taiichi Ohno, który jest często uważany za ojca produkcji Just-in-time.

Opracowując taką koncepcję, Ohno oferuje menedżerom prawdziwą okazję do porzucenia codziennej rutyny, sprawdzenia miejsca prawdziwej pracy i budowania relacji z pracownikami w oparciu o wzajemne zaufanie.

Istnieją 3 ważne elementy tego narzędzia Lean Manufacturing:

 1. Idź i zobacz. Główną ideą Gemba są menedżerowie i liderzy na każdym poziomie, którzy regularnie chodzą po hali produkcyjnej i biorą udział w znajdowaniu marnotrawnych działań.
 2. Zapytaj dlaczego. Głównym celem Gemba jest szczegółowe zbadanie strumienia wartości i zlokalizowanie jego problematycznych części poprzez aktywną komunikację. Dobry lider zawsze chętniej słucha niż rozmawia. Oto dlaczego możesz użyć różnych technik, takich jak 5 powodów, aby zidentyfikować problematyczne części procesu.
 3. Szanuj ludzi. Pamiętaj, że marsz Gemba nie jest „marszem szefa”. Wskazywanie palcami i obwinianie ludzi to dokładnie to, czego nie możesz robić. Nie jesteś tutaj, aby oceniać i weryfikować wyniki. Jesteś tutaj, aby współpracować z zespołem i wspólnie znajdować problemy. Staraj się skupiać na znajdowaniu słabych punktów procesu, a nie ludzi.

7 kroków do wykonania podczas wizyty Gemba

Zanim przejdziesz przez halę produkcyjną, musisz sporządzić plan i postępować zgodnie z instrukcjami.

Plan powinien zależeć od twoich celów.

Czasami może być to nieustrukturyzowane, na przykład, jeśli jesteś nowy w organizacji, podczas gdy w innych przypadkach Twój plan będzie o wiele bardziej precyzyjny, ponieważ będziesz bardziej zaznajomiony ze szczegółami.

W każdym razie bądź przygotowany na spacer Gemba. W przeciwnym razie będzie nieefektywny.

Teraz zdefiniujmy kilka podstawowych kroków.

Gemba kaizen. Tu gdzie dzieje się prawdziwa praca. 1
 1. Wybierz motyw. Kiedy zaczynasz Gemba, musisz wybrać motyw. Pomoże Ci to skoncentrować wszystkie swoje wysiłki i będzie skuteczne. Istnieją różne tematy, które warto zbadać, takie jak produktywność, efektywność kosztowa, bezpieczeństwo itp. Aby być jak najbardziej precyzyjnym, musisz również przygotować listę pytań, które zamierzasz zadać.
 2. Przygotuj swój zespół. Zespół, który będzie obserwowany, powinien być przygotowany na to, co się wydarzy. Wszyscy członkowie zespołu muszą dobrze rozumieć, że Gemba jest powszechnym procesem, w którym ostatecznym celem jest ciągłe doskonalenie. W ten sposób pracownicy poczują się znacznie bardziej komfortowo i będą chętni do współpracy.
 3. Skoncentruj się na procesie, a nie na ludziach. Musisz pamiętać, że spacer Gemba nie jest odpowiednim czasem na ocenę wydajności twojego zespołu. Głównym celem jest obserwacja, zrozumienie i usprawnienie procesu. Jeśli skupisz się na osobistych zdolnościach ludzi, napotkasz tylko opór.
 4. Bądź tam, gdzie jest strumień wartości. Postępowanie zgodnie z łańcuchem wartości daje najlepsze możliwości identyfikacji obszarów o wysokim potencjale dla działań związanych z odpadami. Wyeliminowanie tych czynności pomoże poprawić ogólną wydajność.
 5. Zapisz swoje obserwacje. Nie sugeruj nic innym podczas spaceru. Zapisz wszystko, co przykuwa twoją uwagę, a nawet nagraj to za pomocą smartfona. W niektórych przypadkach prawdopodobnie będziesz miał ochotę zaproponować rozwiązanie natychmiast, ale byłoby to niewłaściwe. Pozostaw analizę na później. Będziesz o wiele bardziej precyzyjny, gdy będziesz mieć wszystkie dostępne fakty. Ponadto szeroki przegląd może zaoferować możliwości korzystania ze skutecznych narzędzi rozwiązywania problemów, takich jak cykl PDCA.
 6. Dodatkowa para oczu. Dobrym pomysłem może być zaproszenie kolegi z innego działu. Ktoś z zupełnie innymi codziennymi zadaniami. Ludzie mniej zaznajomieni z procesami zwykle mają nowy punkt widzenia i zadają różne pytania, których Ty nigdy byś nie zadał.
 7. Kontynuacja. Nawet jeśli nie znajdziesz nic znaczącego podczas spaceru Gemba, musisz podzielić się z zespołem tym, czego się nauczyłeś lub widziałeś. W przeciwnym razie zespół będzie miał wrażenie, że jest obserwowany. Jeśli zamierzasz podjąć działania po spacerze, poinformuj zespół o nadchodzących zmianach i dlaczego są one konieczne.

Lista kontrolna Gemba

Za każdym razem, gdy wykonujesz spacer Gemba, musisz wcześniej przygotować listę kontrolną. Ta lista pomoże Ci skoncentrować się i ukierunkować wysiłki.

Lista kontrolna musi zawierać pytania, które pomogą ci lepiej zrozumieć proces, który zamierzasz obserwować.

Twoje pytania mogą się różnić w zależności od tematyki spaceru Gemba.

Oto kilka podstawowych pytań na liście kontrolnej Gemba walk:

Gemba kaizen. Tu gdzie dzieje się prawdziwa praca. 2

Te pytania będą pomocne podczas eksploracji różnych obszarów, takich jak: rozwiązywanie problemów, innowacje, zasoby, narzędzia itp.

Więc zanim przejdziesz do Gemba, dokładnie przygotuj listę kontrolną w oparciu o obszar, który chcesz zbadać.

Procedura po spacerze Gemba

Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie obserwacji Gemba potrzebujesz czasu na uporządkowanie myśli i notatek.

Informacje zwrotne są ważne, ale wczesne opinie mogą być niewłaściwe. Oto dlaczego musisz usiąść z zespołem kierowniczym i dokładnie przeanalizować sytuację.

Możesz nawet zaprosić niektórych obserwowanych pracowników. Na przykład ci, którzy udzielili Ci najbardziej wnikliwych informacji.

Wykorzystaj wszystkie dane, które zgromadziłeś w ramach procesu ciągłego doskonalenia, znanego również jako krąg Gemba Kaizen.

Jest to spotkanie odbywające się po każdym spacerze Gemba, które może obejmować kilku uczestników z różnych działów.

Głównym celem jest posiadanie jak największej liczby różnych punktów widzenia w celu podjęcia najlepszej decyzji.

Decyzji, która faktycznie przyniesie poprawę.

Ważne jest, aby chodzić po hali produkcyjnej i zbierać wnikliwe informacje o tym, co należy poprawić. Najważniejsze jest jednak, aby wrócić tam, gdzie zacząłeś.

Spacer Gemba zamyka pętlę i pokazuje szacunek obserwowanym ludziom. To znacznie ułatwi prowadzenie udanego Gemba w przyszłości.

Organizuj pracę, śledź projekty i zoptymalizuj przepływ pracy.

W podsumowaniu

Regularne wykonywanie spacerów Gemba może zapewnić znaczące korzyści, takie jak:

 • Budowanie stabilnych relacji z tymi, którzy faktycznie wykonują pracę i tworzą wartość.
 • Identyfikowanie problemów i podejmowanie działań w celu osiągnięcia ciągłego doskonalenia znacznie szybciej.
 • Jasne przekazywanie celów i zadań prowadzących do większego zaangażowania pracowników.
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!

Udostępnij!