Emocje podstawowe

Sipoc
23 lutego, 2022
savoir vivre
Savoir vivre
23 lutego, 2022

Emocje podstawowe

Emocje podstawowe
Emocje podstawowe

Czym są emocje podstawowe?

Emocje to tematyka, która wbrew pozorom wcale nie interesuje tylko psychologów i pedagogów. Tak naprawdę każdy powinien wiedzieć coś o emocjach, ponieważ każdy przeżywa ja w swoim życiu codziennie. Badacze związani z psychologią i rozwojem, emocjami zajmują się już od dawna. Wielu z nich jest zgodnych co do tego, że ekspresja emocji, a zatem sposób, w jaki je wyrażamy, może być uzależniona między innymi od kręgu kulturowego. Część emocji przeżywana jest jednak w podobny sposób bez względu na miejsce pochodzenia. To właśnie emocje podstawowe, o których trochę poniżej.

Skomplikowany świat emocji

Świat emocji jest bez wątpienia bardzo skomplikowany, a im lepiej go poznamy, tym łatwiej możemy radzić sobie w życiu, szczególnie w kontekście relacji międzyludzkich, ale też relacji ze sobą samym. Emocje przeżywamy tak naprawdę już od urodzenia. Obserwując noworodki, możemy zauważyć, że w pewien konkretny sposób reagują na przykład na głośny dźwięk czy nagle pojawiające się ostre światło. Wszystko wskazuje na to, że przeżywają wtedy emocję lęku, która u wszystkich osób manifestuje się w podobny sposób. Obserwując właśnie noworodki, dzieci, ale też ludzi dorosłych z różnych kręgów kulturowych, w tym również z zakątków świata położonych gdzieś w odległej dżungli, naukowcy wyłonili kilka podstawowych emocji, które doświadczane są w taki sam sposób przez wszystkich.

Emocje podstawowe

Które z emocji, jakich doświadczamy na co dzień, możemy zatem nazwać emocjami podstawowymi? W zależności od koncepcji naukowych mogą się one trochę różnić, ale najczęściej badacze wskazują pięć z nich. To lęk, smutek, radość, wstręt oraz złość.

Czasami jako szósta emocja wymieniane jest zaskoczenie.

To właśnie te emocje ludzie przeżywają najczęściej, a sposób ich wyrażania, a także odczucia w ciele, które są doświadczone podczas przeżywania wspomnianych emocji, są uniwersalne i wspólne dla ludzi bez względu na krąg kulturowy, w którym żyją.

Reasumując, bez względu na to, czy ktoś jest mieszkańcem odległej dżungli w Ameryce Południowej, dużego miasta w Europie czy malutkiej wioski gdzieś w Azji, będzie w podobny sposób smucił się, przeżywał złość czy lęk. Ekspresja emocjonalna widoczna na jego twarzy będzie taka sama. Co więcej, mikro ekspresja, która jest praktycznie nie do zatuszowania nawet w przypadku osób mocno kontrolujących swoje reakcje emocjonalne, też będzie zbieżna. Oznacza to, że wnikliwie obserwując reakcje mimiczne osób doświadczających konkretnych emocji, zobaczymy podobne sposoby reagowania.

Emocje podstawowe
Emocje podstawowe

Co daje nam wiedza o emocjach podstawowych?

Dlaczego badacze zajęli się ekspresją emocjonalną właśnie tych pięciu uczuć? Ze względu na to, że rozwinęły się one u człowieka w drodze ewolucji.

Przykładowo wstręt jest emocją, którą odczuwamy w kontakcie z czymś obrzydliwym, to może być potencjalnie szkodliwe dla człowieka. Mowa tutaj chociażby o gorzkich produktach spożywczych, które kojarzą się z czymś trującym, czy też substancjach, które nieprzyjemnie pachną.

Uczucie wstrętu, które odczuwamy w tym momencie, ma nas zaalarmować i skłonić do tego, aby odsunąć się od bodźca, ponieważ może on w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie człowieka. Emocja wstrętu jest emocją podstawową i ludzie doświadczają jej w podobny sposób bez względu na to, gdzie mieszkają. Jest to dowód, że wykształciła się w drodze ewolucji.

Co daje człowiekowi współczesnemu wiedza o emocjach podstawowych? Między innymi dzięki niej człowiek potrafi zrozumieć, dlaczego w różnych sytuacjach ludzie reagują w podobny sposób. Okazuje się, że jest to nie tylko spuścizna kulturowa, ale właśnie wręcz ewolucyjna.

Rozwijanie wiedzy o emocjach

Warto rozwijać swoją wiedzą o emocjach, między innymi po to, aby żyć w lepszy, zdrowszy i bardziej satysfakcjonujący sposób. Już od dawna wiadomo, że rozumienie emocji, pozwala nimi lepiej kierować i zarządzać. To natomiast rozwiązuje sporo problemów między innymi w relacjach interpersonalnych. Ludzie umiejący w prawidłowy sposób regulować swoje emocje, na przykład złość, która odczuwana jest dosyć często, budują zdrowsze relacje. Lepiej czują się również sami ze sobą, a ich zdrowie psychiczne jest silniejsze. Tłumienie emocji może prowadzić do różnych zaburzeń w zdrowiu psychicznym.

Jak rozwijać wiedzę o emocjach podstawowych?

W jaki sposób rozwijać wiedzę o swoich emocjach podstawowych? Między innymi poprzez korzystanie z fachowej literatury, ale też obserwowanie własnych reakcji emocjonalnych w różnych sytuacjach. Warto wiedzieć jednak też o tym, że czasami emocje mogą wymykać się spod kontroli i pojawiać się również w sytuacjach, które są bezpieczne. Tak często bywa z emocją lęku, która jest jedną z najsilniejszych. Współcześnie obserwuje się wzrost zaburzeń lękowych wśród wielu osób, co może wskazywać na to, że coraz częściej interpretujemy obojętne emocjonalnie sytuację jako zagrażające. Powoduje to aktywację konkretnych obszarów w mózgu człowieka i pojawienie się emocji. W kontekście zdrowia psychicznego warto rozwijać swoją wiedzę o emocjach podstawowych, lepiej je regulować i nimi zarządzać.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport