Co to jest Diagram SIPOC (COPIS)? – przykłady, definicja

Warunkowanie klasyczne
Warunkowanie klasyczne – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023
Emocje podstawowe
Emocje podstawowe – co to? (przykłady, definicja)
15 lutego, 2023

Co to jest Diagram SIPOC (COPIS)? – przykłady, definicja

Sipoc

Co to jest Diagram SIPOC (COPIS)? Co oznacza skrót SIPOC?

Diagram SIPOC (lub COPIS) to narzędzie służące do opisu procesu biznesowego i jego otoczenia.

Nazwa SIPOC jest akronimem od pierwszych liter pięciu elementów, które wchodzą w skład diagramu:

  • Suppliers (dostawcy) – podmioty dostarczające materiały, usługi lub informacje do procesu biznesowego
  • Inputs (wejścia) – czynniki wejściowe, które są wykorzystywane w procesie biznesowym
  • Process (proces) – sam proces biznesowy, który jest przedmiotem analizy
  • Outputs (wyjścia) – produkty, usługi lub informacje generowane przez proces biznesowy
  • Customers (klienci) – odbiorcy końcowi, którzy otrzymują produkty, usługi lub informacje generowane przez proces biznesowy

Diagram SIPOC pomaga zrozumieć proces biznesowy w kontekście jego otoczenia i relacji między różnymi elementami. Może być również wykorzystany do identyfikacji potencjalnych problemów, które mogą wystąpić w procesie, oraz do ustalenia celów procesu.

Diagram COPIS to inna wersja diagramu, w której elementy są ułożone w nieco innej kolejności: Customers, Outputs, Process, Inputs, Suppliers. Oba te formaty są jednak często stosowane zamiennie i mają podobne zastosowanie.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Sipoc – Przydatne narzędzie badania procesów

W zarządzaniu firmą ważne jest ciągłe doskonalenie oraz kontrolowanie procesów. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa może się zdarzyć, że coś przestanie działać i nie będzie przynosić takich zysków jak wcześniej.

Nieraz zdarza się, że proces przygotowywany od dłuższego czasu i dopracowany w każdym szczególe, po wprowadzeniu do firmy nie daje oczekiwanych rezultatów. W celu uniknięcia takich sytuacji specjaliści z różnych dziedzin opracowują metody pozwalające na sprawne zarządzanie procesami oraz wykrywanie zagrożeń i problemów. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej analizie można precyzyjnie określić przyczyny problemu. Wprowadzić środki naprawcze i z satysfakcją przyglądać się wyznaczonym efektom.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

SIPOC proste narzędzie do naprawy procesów

Jednym z narzędzi służących do kontroli i badania procesów jest diagram SIPOC. Skrót pochodzi od pierwszych liter następujących angielskich słów: suppliers – dostawcy, input – wejście, proces – proces, output – wyjście, customer – odbiorca. Diagram opisuje kolejne fazy, które mają związek z procesem. Założeniem SIPOC jest to, że wszystkie procesy zarówno małe i proste jaki i duże i bardzo skomplikowane można rozpisać według podanego schematu. Oznacza to, że wszystkie procesy mają swoich dostawców oraz elementy, które trzeba do danego procesu dostarczyć. I tak samo po wykonaniu procesu powstają elementy, które są do odebrania przez klientów.

Przy dużych i złożonych procesach diagram jest bardzo rozbudowany. Jednak jego wyjątkowość polega na tym, że dzięki szczegółowemu rozpisaniu można łatwo wyłapać miejsca w których proces nie działa prawidłowo. Im bardziej szczegółowo zostanie wypełniony diagram, tym lepiej będą widoczne wszystkie niedociągnięcia związane z całym procesem. Wychwycone uchybienia można naprawić przy pomocy kolejnego narzędzia, jakim jest system DIMAC.

Przechodząc przez ten program można przeanalizować i naprawić poszczególne elementy całego procesu.

Sipoc
Sipoc


Zarówno SIPOC jak i DIMAC może być z powodzeniem stosowany w handlu, usługach oraz produkcji. W każdej z tych dziedzin zachodzi wiele procesów, które dadzą się podciągnąć pod szczegółowe analizę dokonywane przez niezastąpione systemy usprawniające procedury.

Kim są dostawcy w procesie?

Dostawcami są osoby, instytucje lub firmy, które dostarczają elementy do procesu. W każdej dziedzinie i przy każdym procesie dostawcy będą się od siebie różnić. W zależności od stopnia skomplikowania opisywanego procesu najprawdopodobniej będzie rosła liczba dostawców. Należy pamiętać, że na proces trzeba spojrzeć kompleksowo i rozróżnić kto jest dostarczycielem poszczególnych – wejść – koniecznych do procesu.

W serwisie komputerów dostawcą będzie klient, który przynosi popsuty sprzęt. Dostawca to także pracownik, który dostarcza części zamienne do komputera oraz księgowa wystawiająca fakturę za usługę naprawy.

Elementy składające się na wejście

Kolejnym elementem koniecznym do przeprowadzenia SIPOC jest ustalenie jakie przedmioty lub procedury będą potrzebne do przeprowadzania procesu. Najłatwiej listę zrobi się poprzez dokładną analizę wypisanych wcześniej dostawców. Trzeba spisać wszystkie przedmioty lub dokumenty, które zostają dostarczane przez poszczególnych klientów.

W omawianym przykładzie serwisu komputerowego wejściem będzie w pierwszej kolejności zlecenie naprawy sprzętu oraz oczywiście sam sprzęt. Do procesu konieczne są też części zamienne, które stanowią kolejny element wejścia. W tej rubryce znajdzie się również potwierdzenie wykonania przelewu za naprawę oraz faktura proforma wystawiona przez księgową.

Nazwanie procesu

Przyszedł czas na nazwanie procesu. Nazwa musi precyzyjnie określać co ma być wykonane podczas danego procesu. Jeśli okaże się, że proces jest zbyt skomplikowany, trzeba go podzielić na mniejsze części i do każdej wykonać osoby SIPOC.
Serwis komputerowy wykona proces o nazwie – naprawa sprzętu opłacona z góry przelewem.

Co będzie stanowiło wyjście w diagramie SIPOC?

Po wykonaniu procesu przychodzi czas na przyjrzenie się elementom składającym się na wyjście. W tej rubryce trzeba wpisać wszystko co jest produktem powstałym na skutek przeprowadzonego procesu. W zależności od charakteru branży efektem końcowym może być usługa lub rzecz. Na przykład w turystyce elementem wyjścia może być bezpieczne dotarcie do schroniska.

Serwis komputerowy jako element wyjścia przekaże naprawiony sprzęt. Jednak wyjściem będzie też wydanie faktury przez księgową. Kolejnym elementem wyjścia stanie się zepsuta część wyjęta z naprawianego sprzętu.

Ostatni element – odbiorca

W końcowej kolumnie diagramu SIPOC trzeba wpisać wszystkich odbiorców powstałych elementów wyjścia. Należy przeanalizować co powstało z procesu i gdzie konkretne rzeczy przekazać. Mogą pojawić się odbiorcy, którzy do tej pory nie byli wykazani w diagramie. Na przykład firma sprzątająca lub zajmująca się utylizacją.

W serwisie odbiorcą będzie klient, który zabierze naprawiony sprzęt. Odbiorcą jest też pracownik, który zajmie się zużytą, zepsutą częścią. Ostatnim odbiorcą będzie księgowa, która zajmie się podpisaną przez klienta fakturą za naprawę sprzętu.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Co to jest Diagram SIPOC (COPIS)? - przykłady, definicja 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)