Savoir vivre

Emocje podstawowe
Emocje podstawowe
23 lutego, 2022
Jak Sprzedawać Przez Telefon Bez Tracenia Klientów (potwierdzone)
1 marca, 2022

Savoir vivre

savoir vivre
savoir vivre

Wiedząc jak żyć – savoir vivre

W życiu każdego z nas przytrafiają się rozmaite zdarzenia. Ważne, aby wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji. Czasem jest to trudne, ale od tego mamy literaturę, czy też Internet dzięki którym możemy zdobyć wiedzę przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu savoir vivre’u.

XXI wiek to czas, mieszania się rozmaitych kultur i spojrzeń na życie oraz świat. Warto pochylić się nad tematyką kultury osobistej tak, aby nie popełnić faux-pas. Tak jak w domu możemy zachowywać się mniej formalnie, tak w pracy, czy towarzystwie, warto rygorystycznie przestrzegać pewnych zasad. Dzięki tej wiedzy możecie iść przez świat po prostu „savoir vivre”, czyli wiedząc, jak żyć.

Zasady, które obowiązują zawsze i wszędzie

Savoir vivre, to właściwe nauka poprawnego zachowania w danym miejscu oraz sytuacji. O naszym wychowaniu i kulturze osobistej świadczą właśnie nasze dobre maniery. Co ważne, nie są one istotne wyłącznie w biznesie, ale również w kontaktach prywatnych. Słowa, takie jak proszę, dziękuję oraz przepraszam, to podstawa, której powinni od małego dziecka uczyć rodzice.

Niestety w dzisiejszych czasach jest z tym różnie i nie zawsze młodzi ludzie wiedzą, jak zachować się chociażby w stosunku do osób starszych, np. w autobusach, czy innych miejscach, gdzie należy ustąpić pierwszeństwa innym.

W szkołach powinien istnieć tego typu przedmiot. Savoir vivre to zbiór prawidłowych manier oraz zasad, które obowiązują w danej kulturze, czy też szerokości geograficznej. Co interesujące, w jednym kraju dane zachowanie może budzić podziw i szacunek, a w innym jest niedopuszczalne, niemile widziane.

Warto dbać o odpowiednią etykietę w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy, jeśli szczególnie zależy nam, aby dobrze wypaść w danym środowisku. Można powiedzieć, że zbiór zasad dobrego zachowania, do niedawna kojarzył się z odpowiednimi manierami przy stole, jednak ostatnimi czasy to pojęcie nabrało wielu innych znaczeń.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów kodeksu dobrego zachowania, między innymi savoir vivre biznesowy, polityczny, internetowy. To prawda, że dobre wychowanie bardzo procentuje w życiu codziennym. Co ważne, ludzie wokół nas będą milej nastawieni, co w dalszej kolejności wpłynie pozytywnie na polepszenie wzajemnych kontaktów.

Aby zostać kulturalnym człowiekiem nie jest potrzebny status społeczny, ani pieniądze, ale to, co wynieśliśmy z domu, czy ze szkoły. O dobrym wychowaniu świadczy, nie tylko to, co mówimy w danym czasie, ale również nasza mimika, życzliwość wobec innych, a nawet sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach.

Właśnie w ten sposób możemy zapracować na szacunek i sympatię w danym środowisku. Tak jak mówi się, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego stosowania, tak przekładając to na zasady dobrego zachowania możemy powiedzieć, że zasad powinniśmy nauczyć się sami, jeśli nie wynieśliśmy ich z domu, czy szkoły, a widzimy, że z naszym zachowaniem jest coś nie tak.

Savoir vivre – gdy zapraszamy gości

Zasady dobrego zachowania obowiązujące w życiu codziennym, są jeszcze bardziej pożądane, gdy zaprosimy gości. Nie chodzi tutaj o spontanicznej zaproszenie przyjaciół na herbatę, czy lampkę wina, ale jeśli organizujemy poważne spotkanie, to zgodnie z zasadami, uczestników danego przyjęcia powinno się zaprosić minimum dwa tygodnie przed daną imprezą okolicznościową. Jednorazowo najlepiej zaprosić nie więcej niż 8 osób, z tego powodu, że ludzie będą mogli nawiązać ze sobą swobodny kontakt i po prostu przyjemnie rozmawiać.

Reguły savoir-vivre mówią o tym, że lepiej będzie nie zapraszać na jedno spotkanie osób o skrajnie różnych poglądach oraz tych, które żywią do siebie zdecydowaną niechęć.

savoir vivre
savoir vivre

Co ważne, gospodarz powinien być tą osobą, która wita każdego gościa i wskazuje mu miejsce, w którym to ma zostawić wierzchnie okrycie oraz zaprasza do konkretnego pokoju. O tym, czy będziemy oprowadzać gościa po miejscu spotkania, zdecydować powinien gospodarz. Zasady savoir vivre są jasne: podczas przyjęcia w niezbyt dobrym tonie jest podkreślanie, ile czasu, wysiłku i pieniędzy gospodarz włożył w przygotowanie danego spotkania.

10 zasad savoir vivre, których możesz nie znać

Do zasad, które są dość popularne, jednak nie każdy musi je znać, należą:

 • gości należy zapraszać minimum dwa tygodnie przed przyjęciem,
 • nie poprawiaj makijażu w towarzystwie innych i w miejscach publicznych,
 • żuj gumę dyskretnie,
 • w pracy trzymaj nerwy na wodzy. To oznaka profesjonalizmu,
 • nie zostawiaj maili bez odpowiedzi,
 • skończyłeś posiłek? Zasygnalizuj to odpowiednim ułożeniem sztućców,
 • okiełznaj ręce podczas rozmowy i publicznych wystąpień,
 • nie przychodź bez zapowiedzi,
 • ustaw dyskretny dzwonek telefonu,
 • nie zaśmiecaj skrzynki e-mailowej znajomych dowcipnymi załącznikami.
  Do powyższych zasad można byłoby włączyć tak proste elementy kultury osobistej, jak używanie słów: proszę, dziękuję oraz przepraszam. To wydaje się być proste i oczywiste, jednak niestety dla wielu ludzi takie nie jest. Chamstwo i prostactwo to niestety plaga XXI wieku. Należy pamiętać, że nie powinno się odpowiadać złym zachowaniem na prostactwo innych. Warto zawsze pokazywać, że można być porządnym człowiekiem w każdej sytuacji. Może uda nam się kogoś taką postawą zarazić.

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport