W życiu każdego z nas przytrafiają się rozmaite zdarzenia. Ważne, aby wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji. Czasem jest to trudne, ale od tego mamy literaturę, czy też Internet dzięki którym możemy zdobyć wiedzę przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu savoir vivre’u.
XXI wiek to czas, mieszania się rozmaitych kultur i spojrzeń na życie oraz świat. Warto pochylić się nad tematyką kultury osobistej tak, aby nie popełnić faux-pas. Tak jak w domu możemy zachowywać się mniej formalnie, tak w pracy, czy towarzystwie, warto rygorystycznie przestrzegać pewnych zasad. Dzięki tej wiedzy możecie iść przez świat po prostu „savoir vivre”, czyli wiedząc, jak żyć.
Savoir vivre, to właściwe nauka poprawnego zachowania w danym miejscu oraz sytuacji. O naszym wychowaniu i kulturze osobistej świadczą właśnie nasze dobre maniery. Co ważne, nie są one istotne wyłącznie w biznesie, ale również w kontaktach prywatnych. Słowa, takie jak proszę, dziękuję oraz przepraszam, to podstawa, której powinni od małego dziecka uczyć rodzice.
Niestety w dzisiejszych czasach jest z tym różnie i nie zawsze młodzi ludzie wiedzą, jak zachować się chociażby w stosunku do osób starszych, np. w autobusach, czy innych miejscach, gdzie należy ustąpić pierwszeństwa innym.
W szkołach powinien istnieć tego typu przedmiot. Savoir vivre to zbiór prawidłowych manier oraz zasad, które obowiązują w danej kulturze, czy też szerokości geograficznej. Co interesujące, w jednym kraju dane zachowanie może budzić podziw i szacunek, a w innym jest niedopuszczalne, niemile widziane.
Warto dbać o odpowiednią etykietę w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy, jeśli szczególnie zależy nam, aby dobrze wypaść w danym środowisku. Można powiedzieć, że zbiór zasad dobrego zachowania, do niedawna kojarzył się z odpowiednimi manierami przy stole, jednak ostatnimi czasy to pojęcie nabrało wielu innych znaczeń.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów kodeksu dobrego zachowania, między innymi savoir vivre biznesowy, polityczny, internetowy. To prawda, że dobre wychowanie bardzo procentuje w życiu codziennym. Co ważne, ludzie wokół nas będą milej nastawieni, co w dalszej kolejności wpłynie pozytywnie na polepszenie wzajemnych kontaktów.
Aby zostać kulturalnym człowiekiem nie jest potrzebny status społeczny, ani pieniądze, ale to, co wynieśliśmy z domu, czy ze szkoły. O dobrym wychowaniu świadczy, nie tylko to, co mówimy w danym czasie, ale również nasza mimika, życzliwość wobec innych, a nawet sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach.
Właśnie w ten sposób możemy zapracować na szacunek i sympatię w danym środowisku. Tak jak mówi się, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego stosowania, tak przekładając to na zasady dobrego zachowania możemy powiedzieć, że zasad powinniśmy nauczyć się sami, jeśli nie wynieśliśmy ich z domu, czy szkoły, a widzimy, że z naszym zachowaniem jest coś nie tak.
Zasady dobrego zachowania obowiązujące w życiu codziennym, są jeszcze bardziej pożądane, gdy zaprosimy gości. Nie chodzi tutaj o spontanicznej zaproszenie przyjaciół na herbatę, czy lampkę wina, ale jeśli organizujemy poważne spotkanie, to zgodnie z zasadami, uczestników danego przyjęcia powinno się zaprosić minimum dwa tygodnie przed daną imprezą okolicznościową. Jednorazowo najlepiej zaprosić nie więcej niż 8 osób, z tego powodu, że ludzie będą mogli nawiązać ze sobą swobodny kontakt i po prostu przyjemnie rozmawiać.
Reguły savoir-vivre mówią o tym, że lepiej będzie nie zapraszać na jedno spotkanie osób o skrajnie różnych poglądach oraz tych, które żywią do siebie zdecydowaną niechęć.
Co ważne, gospodarz powinien być tą osobą, która wita każdego gościa i wskazuje mu miejsce, w którym to ma zostawić wierzchnie okrycie oraz zaprasza do konkretnego pokoju. O tym, czy będziemy oprowadzać gościa po miejscu spotkania, zdecydować powinien gospodarz. Zasady savoir vivre są jasne: podczas przyjęcia w niezbyt dobrym tonie jest podkreślanie, ile czasu, wysiłku i pieniędzy gospodarz włożył w przygotowanie danego spotkania.
Do zasad, które są dość popularne, jednak nie każdy musi je znać, należą: