Dziwne pytania i trudna odpowiedź (przykłady, definicja)

Człowiek orkiestra
Człowiek orkiestra definicja, przykłady
12 lutego, 2023
Koncentracja
Koncentracja uwagi -co to? Sprawdzone sposoby jak poprawić koncentrację i pamięć (przykłady, definicja)
12 lutego, 2023

Dziwne pytania i trudna odpowiedź (przykłady, definicja)

Dziwne pytania
Dziwne pytania

Czym są dziwne pytania?

Nie ma takich rzeczy jak dziwne pytania. Każde pytanie jest ważne i warto na nie odpowiadać, o ile jest to w mojej mocy. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem. Czego potrzebujesz wiedzieć?

Jak odpowiadać na dziwne pytania?

Mówi się, że nie ma głupich pytań i kto pyta, nie błądzi. Niektóre pytania wzbudzają jednak konsternację i nie wypada ich zadawać. Czasami zdarza się, że słowa bolą bardziej niż przemoc fizyczna, dlatego pewnych pytań po prostu nie wolno zadawać ani bliskim ani obcym.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Na jakie pytania nie ma odpowiedzi?

Istnieją pewne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na przykład:

  1. Pytania filozoficzne, takie jak „Co jest istotą życia?” lub „Czy istnieje Bóg?”
  2. Pytania dotyczące przyszłości, takie jak „Co się stanie za 10 lat?”
  3. Pytania dotyczące subiektywnych doświadczeń, takie jak „Jaki jest najlepszy smak lodów?”
  4. Pytania dotyczące zjawisk naukowych, takie jak „Dlaczego czasoprzestrzeń jest zakrzywiona?”

Mimo że nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania, można próbować znaleźć odpowiedzi poprzez rozważanie różnych teorii i filozofii, użycie naukowych metod i badań, lub po prostu poszukiwanie różnych perspektyw i opinii.

Dziwne pytania na lekcji

Każdy nauczyciel musi liczyć się z tym, że uczniowie będą zadawali różne trudne i dziwne pytania. Przyszli nauczyciele są do tego przygotowywani podczas praktyk w szkole. Samo przygotowanie jednak nie wystarczy. Chyba każdy nauczyciel przynajmniej raz w życiu czuł się bardzo zaskoczony pytaniem zadanym przez ucznia. Czego mogą dotyczyć te trudne pytania? Wszystko zależy od nauczanego przedmiotu. Z reguły nauczyciele bardzo boją się tego momentu, kiedy uczeń zada pytanie, na które nauczyciel nie będzie znał odpowiedzi.

Nie można jednak całe życie denerwować się i stresować w czasie lekcji, taki moment prędzej czy później na pewno nadejdzie. Można wykorzystać tę chwilę, aby wytłumaczyć swoim uczniom, że nie każdy musi znać odpowiedź na każde pytanie, a w dzisiejszych czasach można szybko tę odpowiedź znaleźć, na przykład w książce albo w Internecie. Z pewnością uczniowie będą usatysfakcjonowani takim rozwiązaniem.

Niezależnie od tego warto jednak, aby każdy nauczyciel nieustannie poszerza swoją wiedzę i aktualizował ją. Cyklicznie odbywane studia podyplomowe, regularne kursy, a przede wszystkim wiedza zdobywana na własną rękę to na pewno właściwe podejście każdego nauczyciela do swojej pracy.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Mamo, skąd się biorą dzieci?

Każdy rodzic na pewno został zaskoczony przez swoje dziecko jakimś trudnym pytaniem. Czasami te pytania dotyczą kwestii związanych z płodnością i przekazywaniem życia. Nie należy denerwować się, gdy dzieci zadają trudne pytania. One po prostu chcą dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym świecie i o życiu. Skąd się biorą dzieci, to bardzo często zadawane pytanie przed dzieci w wieku kilku lat.

Czasami inspiracją do zadania tego pytania jest kontakt z rówieśnikami, którzy poruszają takie tematy w swoim gronie. Rodzic jest najlepszym nauczycielem i najbardziej kompetentną osobą do udzielenia odpowiedzi na tego rodzaju pytania. Dziecko w wieku kilku lat uznaje rodzica za swój autorytet i dlatego zadaje takie pytania. Później sytuacja się zmienia, dziecko zaczyna się buntować i rodzic nie jest już najważniejszym autorytetem. Dlatego też zdecydowanie warto wykorzystać ten czas, kiedy dziecko ma zaledwie kilka lat i z każdym pytaniem przychodzi do rodzica.

Dziecko obdarza rodzica niesamowitym zaufaniem, dlatego też trzeba wykorzystać ten okres i rzetelnie przedstawić dziecku całą wiedzę na temat płodności i przekazywania życia oczywiście w sposób dostosowany do możliwości dziecka. Nigdy nie oczekuje, że rodzic będzie dokładnie omawiał zawiłości biologiczne i anatomiczne, nie wolno jednak opowiadać bajek o tym, że dzieci przynosi bocian albo że można je znaleźć w kapuście. W ten sposób zaufania dziecka na pewno zostanie nadszarpnięte, kiedy okaże się, że wszystkie słowa rodzica były po prostu kłamstwem.

Pytania o ciążę

W obecnych czasach bardzo niewłaściwym zachowaniem jest zadawanie, zarówno obcym jak też bliskim kobietom, pytań o życie osobiste. Tylko ludzie niekulturalni i źle wychowani zadają pytania o planowaną ciążę, ślub czy związki. W dzisiejszych czasach wiele ludzi boryka się z problemem niepłodności, niektórzy przez wiele lat nie mogą zajść w ciążę i począć dziecka, dlatego też zadawanie takich pytań może być dla nich dodatkowym źródłem bólu.

Należy zatem ugryźć się w język i absolutnie nie podejmować takich tematów, jeżeli druga strona jako pierwsza nic o tym nie wspomina. Kontrowersyjne mogą być też pytania o posiadanie chłopaka czy dziewczyny, ponieważ w obecnych czasach wiele osób określa się jako osoby homoseksualne, dlatego też zadawanie tego typu pytań na rodzinnych spotkaniach może doprowadzić do niemiłej atmosfery. Należy zatem wcześniej przemyśleć jakiego rodzaju pytania i tematy będą bezpieczne i pozbawione kontrowersji. Kobieta, która jest przez wszystkich wokół pytana o planowaną ciążę i plany związane z rodzicielstwem, być może w ukryciu mocno cierpi, co może skończyć się nawet depresją lub innymi chorobami psychicznymi. Dlaczego nie powinno się zadawać pytanie o plany macierzyńskie?

Być może kobieta właśnie poroniła i przeżywa swoją stratę? Być może kobieta i mężczyzna po prostu nie planują posiadania dzieci nie mają ochoty nikomu się z tego tłumaczyć. Posiadanie dzieci nie jest przecież obowiązkowe i każdy ma prawo samodzielnie o tym zdecydować. Wiele kobiet marzy o tym, aby obcy ludzie przestali interesować się ich planami związanymi z macierzyństwem i zajęli się po prostu swoimi sprawami. Również wypytywanie kobiety w ciąży o to, kiedy ma termin porodu, jakiej płci dziecko się narodzi oraz czy ciąża była zaplanowana czy też była wpadką, świadczy o niskiej kulturze osobistej.

Sztuka asertywności

Czy na każde zadane pytanie trzeba odpowiedzieć? Nie! Wszystko zależy od tego czy dany człowiek ma ochotę odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno nie trzeba czuć się w obowiązku tłumaczenia się obcym ludziom ze swojego życia osobistego. Nie należy jednak przyjmować postawy agresywnej, a zamiast tego zainteresować się sztuką asertywności. Asertywność nie jest tylko sztuką odmawiania i mówienia: nie.

Asertywność może także pomoc w tym jak wybrnąć z trudnych sytuacji, które wydają się niemalże sytuacjami bez wyjścia. Sztuka asertywności zakłada, że człowiek najpierw mówi o swoich uczuciach, o tym jak się czuje po usłyszeniu danego pytania czy też danej prośby. Dlatego też często można spotkać się z gotowymi przykładami zdań, takimi jak: czuję się zaskoczony tym, że poprosiłaś mnie o pożyczenie pieniędzy.

Później przychodzi czas na właściwą odpowiedź. Na końcu można też poprosić rozmówcę, aby takie pytania więcej nie były już zadawane, ponieważ dana osoba czuje się z tym niekomfortowo. Asertywne odpowiedzi na pytania bywają niekiedy uznawane za odpowiedzi niegrzeczne, jednak jest to już problem tej drugiej osoby. Intencje osoby wypowiadającej się asertywnie są czyste. Asertywności można się nauczyć. Nie każdy urodził się z tą umiejętnością.

Wiele osób nawet po kursach asertywności ma problem z tym, jak sformułować właściwy komunikat aby jasno przekazać swoją odpowiedź i nie urazić drugiej osoby. Dlatego też takie kursy można cyklicznie powtarzać. Wielu trenerów biznesu ma w swojej ofercie takie właśnie szkolenia. Nie dotyczą one jedynie negocjacji biznesowych, ale mogą dotyczyć także prywatnego życia. Właściwa sztuka prowadzenia konwersacji i umiejętność odmawiania przydają się każdemu w wielu życiowych sytuacjach.

Trudne sytuacje w miejscu pracy

Ludzie w miejscach pracy spotykają się z wieloma trudnymi sytuacjami, z którymi nie mogą sobie poradzić. Czasami współpracownicy wypytują o osobiste problemy, która później mogą stać się tematem plotek. Niektóre osoby jasno oddzielają swoje życie prywatne od pracy i nie dopuszczają nikogo do prywatnych obszarów.

Inni z kolei praktycznie nie mają żadnych tematów tabu i chętnie dzielą się wszystkim, co dzieje się w ich prywatnym życiu, włączając w to na przykład rozwód, choroby weneryczne, czy różnego typu inne bardzo wstydliwe, osobiste problemy. Wszystko zależy bowiem od tego, gdzie dany człowiek ma swoje granice prywatności. Jeżeli ktoś nie chce w ogóle dzielić się informacjami o swoim prywatnym życiu, nie należy takiej osoby źle oceniać.

Trudne sytuacje w miejscu pracy należy zgłaszać przełożonemu bądź innej osobie, która jest powołana do interwencji w takich sytuacjach. W większych firmach istnieją specjalne komisje, które rozwiązują takie problemy, działając w sposób bezstronny. Na pewno nie wolno zamiatać problemów pod dywan i liczyć, że same się one rozwiążą.

Niestety, jeszcze żaden problem nie rozwiązał się sam w dziejach świata, dlatego też trudno oczekiwać takiego obrotu sprawy. Każdy człowiek musi nauczyć się samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, trzeba jednak liczyć na to, że osoby czy też instytucje powołane do pomocy, staną na wysokości zadania.

Tematy tabu

W towarzystwie, w miejscu pracy czy też na imprezach rodzinnych nie warto poruszać pewnego rodzaju tematów tabu, które w każdym środowisku są inne. Na przykład w danej rodzinie zakazane może być wspominanie o jakimś członku rodziny który na przykład siedzi w więzieniu albo wiele lat temu porzucił rodzinę i ułożył sobie życie na nowo.

Wspomnienia o takiej osobie mogą być dla obecnych na przyjęciu ludzi bardzo bolesne, dlatego też warto tego unikać. Są też takie tematy, przykładowo polityka, religia czy seks, przy poruszaniu których warto zachować szczególną ostrożność, szczególnie jeżeli ktoś nie zna poglądów swojego rozmówcy. Polityka i religia podzieliły już wielu przyjaciół, a przecież nie warto postępować w ten sposób i niszczyć prawdziwej przyjaźni.

Podczas krytykowania instytucji kościoła albo jakiejś partii politycznej wiele osób bierze to bardzo osobiście do siebie i czują się oni urażeni, tak jakby ktoś atakował ich osobiście. Można mieć nawet najlepsze intencje i kulturalnie wyrażać swoje zdanie, jednak tematy związane z religią i polityką budzą wiele kontrowersji, dlatego też czasami lepiej powstrzymać się od jakiegokolwiek komentarza. Dla niektórych ludzi tematy tabu nie istnieją i mogą oni rozmawiać o wszystkim, zawsze i w każdej sytuacji. Każdy człowiek ma inną wrażliwość.

Niektóre osoby są z natury zamknięte w sobie i bardzo powściągliwe. Z kolei inni uznawani są za ekstrawertyków i mogą rozmawiać praktycznie z każdą napotkaną osobą o każdym problemie, włączając w to bardzo osobiste tematy.

Co prawda nie ma głupich pytań, ale przed zadaniem pytania zdecydowanie zalecane jest zastanowienie się, jakie to pytanie może wywołać konsekwencje w danym momencie i wśród danej grupy ludzi. Taka krótka analiza i refleksja pomaga uniknąć wielu nieporozumień. Można też uniknąć zadania komuś bólu. Słowa naprawdę mogą zranić człowieka i to bardzo mocno. Nie bez powodu mówi się głośno o tego rodzaju cierpieniu.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Dziwne pytania i trudna odpowiedź (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Jakie są najgłupsze pytania?

Nie ma takich rzeczy jak „najgłupsze pytania”. Każde pytanie może być ważne dla tego, kto je zadaje, i warto na nie odpowiadać, o ile jest to w mojej mocy. Każdy ma prawo do poszukiwania informacji i odpowiedzi, bez względu na to, jak banalne lub prostackie wydają się pytania. Jestem tu, aby pomóc i udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie masz.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)