Koncentracja uwagi. Sprawdzone sposoby jak poprawić koncentrację i pamięć

Kreatywne pytania
Kreatywne pytania i odpowiedzi (zestaw nietypowych pytań, rozmowa kwalifikacyjna i reszta życia)
24 sierpnia, 2021
Jak zwiększyć sprzedaż
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym i stacjonarnym (pozyskać nowych klientów w Twojej firmie)
24 sierpnia, 2021

Koncentracja uwagi. Sprawdzone sposoby jak poprawić koncentrację i pamięć

Koncentracja
Koncentracja

Koncentracja podczas pracy i nauki – jak nad nią pracować?

Koncentracja, opisywana coraz częściej jako umiejętność pracy w skupieniu, jest coraz częściej opisywana jako jedna z najcenniejszych umiejętności w dwudziestym pierwszym wieku. Ostatnie dwa lata zmuszające nas do korzystania z pracy i nauki zdalnej z pewnością przekonały nas zresztą o tym, jak wiele prawdy kryje się w tym stwierdzeniu. Świat, który nas otacza, jest przesycony informacjami. Nieustannie natrafiamy na bodźce, które zabiegają o naszą uwagę. Ten sam świat coraz częściej wymaga od nas jednak skupienia, samodyscypliny i wiedzy nad tym, jak dobrze zarządzać czasem. Koncentracja jeszcze nigdy nie była tak trudna, jak obecnie, jeszcze nigdy jednak nie była również umiejętnością tak wysoko cenioną.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koncentracja – definicja

Koncentracja jest definiowana jako umiejętność pozwalająca na skupienie uwagi i skierowanie jej na konkretną myśl, czynność albo wydarzenie. Nie mamy do czynienia z czymś, z czym należy się urodzić, a ponieważ mówi się o niej jako o umiejętności oznacza to, że można ją zarówno ćwiczyć, jak i systematycznie rozwijać. Trening jest w stanie zapewnić lepszy start zawodowy, pozwala jednak również na bardziej odpowiedzialne kreowanie swojego życia prywatnego. Koncentracja pozwala na przyspieszenie pracy, sprawia też, że podejmowane przez nas aktywności przynoszą znacznie lepsze efekty. Oszczędza czas, a jednocześnie minimalizuje potrzebę dokonywania korekt pracy.

Rozwój umiejętności koncentracji – dlaczego warto?

Wiemy już, że koncentracja jest umiejętnością, a tym samym może być ona przez nas rozwijana nawet, jeśli nie możemy pochwalić się tym, że od samego początku przychodzi nam z łatwością. Czas więc zastanowić się nad tym, czy jej trenowanie może przynieść nam rzeczywiste korzyści. Nietrudno się domyślić, że jest to pytanie retoryczne.
Umiejętność koncentracji jest pożądana sama w sobie, a przecież jej wyćwiczenie pociąga za sobą także szereg innych korzyści. Dzięki koncentracji możemy liczyć także na lepszą pamięć i większą efektywność, wraz ze wzrostem koncentracji rośnie przy tym również poziom naszej produktywności. Koncentracja wiedzie nas ku sukcesom. Co przy tym szczególnie ważne, mogą mieć one miejsce nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym.
Obecnie trening koncentracji jest szczególnie ważny. Na pracę w skupieniu kładzie się coraz większy nacisk, a jednocześnie jest ona umiejętnością, którą może pochwalić się coraz mniej osób. Docenia to pracodawca, rozwój koncentracji może być więc pomocny w walce o lepsze stanowisko pracy i bardziej angażujące zadania. Koncentracja to jedna z tych umiejętności, które powinno się doskonalić przez całe życie, z pewnością jednak mamy do czynienia z treningiem szczególnie korzystnym, co motywuje do jego podejmowania.

Koncentracja – od czego zależy?

Osoby, które mają widoczne problemy z koncentracją zwykle doszukują się winy w sobie. Mają do siebie pretensje o to, że łatwo się rozpraszają, to zaś nie ułatwia mobilizacji. Jeszcze zanim zaczniemy pracować nad lepszym skupieniem, powinniśmy zrozumieć, co wpływa na jego poziom. Choć bowiem predyspozycje nie są bez znaczenia, wpływ czynników zewnętrznych nie jest wcale mniejszy, a wiele osób o nim zapomina.
Wymieniając czynniki zewnętrzne, które przesądzają o tym, czy potrafimy się skupić, czy też nie, możemy wskazać choćby na właściwą organizację miejsca, w którym się znajdujemy, gdy pracujemy lub uczymy się. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego, jak wiele „rozpraszaczy” znajduje się w zasięgu naszego wzroku i rąk. Obwiniamy samych siebie, a przecież przy odrobinie wysiłku moglibyśmy zajmowaną przestrzeń zreorganizować tak, aby czynniki rozpraszające zniknęły z pola oddziaływania. Nie bez znaczenia okazuje się również to, czy znajdujemy się w miejscu przytulnym i wygodnym, czy mamy dostęp do dobrych narzędzi pracy i czy możemy korzystać z odpowiedniego oświetlenia. O stanie głębokiego skupienia nie ma też mowy, gdy jesteśmy głodni, a któryś z domowników nieustannie zagląda do pokoju pytając, czy już się nauczyliśmy i możemy wyjść razem na zakupy.
Koncentracja jest też uzależniona od tego, jaka jest nasza kondycja psychiczna. Nie bez znaczenia jest zarówno nastawienie, jak i ogólny stan emocjonalny. Ważna jest także motywacja. Jeśli praca nas nudzi i nie widzimy sensu w jej szybkim i starannym wykonywaniu, nieświadomie zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, jaki pretekst wykorzystać, aby zrobić sobie kolejną przerwę. Brak motywacji sprawia, że nawet idealne warunki zewnętrzne nie pozwalają na pełne skupienie.

Jak trenować koncentrację?

Koncentracja nie jest umiejętnością, którą zdobędziemy z dnia na dzień. Nie należy jednak również do tych, które dane są tylko nielicznym. Jeśli chcemy się nią chwalić, w pierwszej kolejności przygotujmy więc listę zadań, które czekają na realizację. Często można usłyszeć, że nie ma większego wroga koncentracji niż niewiedza. Trudno przecież liczyć na skupienie, gdy nie ma się pojęcia o tym, na czym właściwie powinno się skupić. Na szczęście, przygotowanie takiej listy nie jest wcale trudne. Nie trzeba nawet opisywać czekających nas zadań. Wystarczy, że wypunktujemy je, potem zaś zatroszczymy się o to, aby lista nieustannie znajdowała się w takim miejscu, do którego będziemy mieli szybki dostęp. Potem pozostaje nam już tylko zaznaczać, które zadania zostały wykonane. Jeśli będziemy widzieć, że proces przebiega poprawnie, a my jesteśmy w stanie utrzymać dość dobre tempo pracy, łatwiej będzie nam zmotywować się do wysiłku, a tym samym pokonamy jeden z tych czynników wewnętrznych, które najczęściej utrudniają osiągnięcie pełnego skupienia.
Trening koncentracji będzie też łatwiejszy wtedy, gdy nauczymy się dbać o stan emocjonalny, w jakim się znajdujemy. Tu pomaga chwila wglądu w siebie. Warto zastanowić się nad tym, jakie emocje towarzyszą nam w danym momencie, aby następnie móc je zaakceptować. Bardzo często już w momencie, w którym przystępujemy do pracy, nie potrafimy oprzeć się wrażeniu, że nasze wysiłki są skazane na niepowodzenie. Mamy świadomość tego, że zadań jest wiele, a kolejne z nich są coraz bardziej przytłaczające. Tu pomaga zastanowienie się nad tym, ile może nam dać koncentracja. Zwizualizowanie sobie zysków, jakie przyniesie skupienie się na czekającej nas pracy często sprawia, że sama praca lub nauka również zaczynają sprawiać wrażenie znacznie mniej skomplikowanych.

Jak zadbać o miejsce i warunki pracy, aby lepiej się koncentrować?

Pracując lub ucząc się robimy to w konkretnym miejscu. Jeśli więc zadbamy o to, aby warunki wykonywanej przez nas pracy były jak najlepsze, możemy liczyć na to, że łatwiej będzie się nam skupić. Od czego zacząć? Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy wygospodarować taką przestrzeń, którą można będzie przeznaczyć jedynie do pracy albo nauki. Im mniej będzie tam rzeczy, które nie są związane z czekającymi nas zadaniami, tym lepiej. Jeśli koncentracja jest nam niezbędna dlatego, że zamiast w biurze musimy pracować w domu, postarajmy się, aby zajmowana przez nas przestrzeń była maksymalnie zbliżona do przestrzeni biurowej. Jeśli możemy zabrać do domu wykorzystywany w pracy sprzęt, zróbmy to. Oczywiście, często można pracować także na domowym komputerze, ten firmowy jest jednak wolny od znaczącej liczby rozpraszaczy, które w domu są czymś naturalnym.
Sama organizacja pracy lub nauki także nie jest bez znaczenia. Osoby, które nie mają większych problemów z utrzymaniem koncentracji na bardzo wysokim poziomie, z pewnością potwierdzą, że nie ma możliwości, aby skupiać się na jakimś zajęciu przez wiele godzin. Mając to na uwadze najlepiej od razu wyrobić nawyk pracy blokami, które mają określone ramy czasowe. Wykonując zróżnicowane zadania dobrze jest planować czas tak, aby każdy blok pozwalał nam skoncentrować się na czymś innym. Pozwoli to na odświeżenie umysłu i sprawi, że później dopadnie nas zniechęcenie – kolejny z wielkich wrogów koncentracji.
Jeśli należymy do osób, które najwięcej problemów mają z rozpoczynaniem pracy, z pewnością pomogą nam pewne rytuały z nią związane. Może być to poranna kawa, kwadrans z grą mobilną albo śniadanie. Jeśli zawsze będziemy poprzedzać pracę określonymi czynnościami, nasz mózg łatwiej przygotuje się do czekającego na niego wyzwania.

Koncentracja i przerwy w pracy

Jak już wspomniano, nie da się utrzymać pełnego skupienia przez długi czas. Pracując nad koncentracją należy więc pracować również nad umiejętnością robienia przerw w pracy. Oczywiście, naprawdę dobrze wykorzystaną jest przede wszystkim ta przerwa, która została zaplanowana z wyprzedzeniem. W czasie jej trwania możemy zjeść posiłek, wykonać krótką gimnastykę, porozmawiać przez moment z domownikami albo usiąść przy oknie i przez chwilę obserwować sąsiadów. Nie zaleca się wykorzystywania przerw do surfowania po Internecie i sprawdzania, co zostało umieszczone na portalu społecznościowym. Przeważnie wcale nie odpoczywamy najlepiej analizując aktywności naszych znajomych. Co więcej, wykonując tego rodzaju aktywności łatwo możemy stracić poczucie czasu. Jeśli więc chcemy wiedzieć, co się dzieje w wirtualnym świecie, przeznaczmy na to czas po pracy lub po opanowaniu niezbędnego materiału.

Co jeść, aby się lepiej koncentrować?

To co jemy, może pomóc nam w osiągnięciu pełnego skupienia, powinniśmy jednak pamiętać także o tym, że nie każda dieta sprzyja koncentracji. Jeśli więc chcemy wspomóc mózg, sięgajmy przede wszystkim po produkty bogate w miedź. W tygodniowej diecie nie powinno brakować ziemniaków i wątróbki, a na stole, przy którym pracujemy – orzechów i migdałów. Równie ważnym składnikiem diety dla mózgu jest cynk, który dodatkowo wspiera naszą odporność i sprawia, że tarczyca pracuje bardziej wydajnie. Cynk możemy znaleźć w mięsie wołowym, wieprzowym i jagnięcym, orzechach ziemnych, ryżu i pszenicy, a także w gorzkiej czekoladzie, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla osób kochających słodycze. Produkcja energii, tak ważnej, gdy chcemy być skoncentrowani, jest możliwa również dzięki witaminie B. Kompletując przekąski warto więc dorzucić do nich banana, pomarańcze lub awokado.

Koncentracja uwagi, jak wspomagać nasz mózg

Poprawa tego aby zapamiętywać więcej i szybciej to domena naszych czasów gdy jesteśmy codziennie zasypywani nowymi informacjami. Umiejętność skupienia uwagi jest przyczyną zaburzeń koncentracji związanymi z social mediami. Co chwilę coś się zmienia, nowe bodźce itp. Jakie metody wybierzesz właśnie dla siebie żeby poprawić pamięć i koncentrację?

Główne hasła:

  • attention span
  • badanie microsoft złota rybka
  • problemy z koncentracją
  • koncentracja uwagi
  • pamięć i koncentracja
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • koncentracja myśli
  • koncentracja ćwiczenia

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport