Doradca inwestycyjny -ile zarabia, kim jest i czym się zajmuje?

Tworzenie, kreowanie i przechwytywanie popytu -co to znaczy capture demand? [video]
13 sierpnia, 2022
Doradztwo inwestycyjne -na czym polega usługa doradztwa inwestycyjnego?
18 sierpnia, 2022

Doradca inwestycyjny -ile zarabia, kim jest i czym się zajmuje?

doradca inwestycyjny

Kim jest doradca inwestycyjny?

Doradca inwestycyjny to osoba specjalizująca się w instrumentach finansowych i doradztwem majątkowym. Jego działanie polega na umiejętnym zabezpieczeniu i ewentualnym pomnażaniu kapitału swoich klientów.

Najczęściej doradca inwestycyjny opiera się na budowaniu kilku koszyków majątkowych, które mają za zadanie chronić zebrany kapitał. Wykorzystuje do tego instrumenty finansowe w postaci funduszów inwestycyjnych, obligacji, akcji spółek lub papierów wartościowych.

Doradca inwestycyjny może też doradzić dywersyfikację majątkową ze względu na lokalizację. Podstawowym działaniem doradcy jest to, by klient nie stracił i powoli pomnażał swoje oszczędności. Jest to szczególnie przydatne w czasach, gdy panuje powszechny kryzys i wysoka inflacja. W Polsce zawód doradcy inwestycyjnego nie może być wykonywany bez uzyskania odpowiedniej licencji.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Osoba chcąca zostać ekspertem od finansów i pomagać w tym zakresie innym, zobowiązana jest do zdania egzaminu. W ten sposób uzyskuje się stosowny certyfikat, który umożliwia wykonywanie doradztwa majątkowego.

Każdy doradca inwestycyjny zostaje zapisany na specjalną listę. Oficjalna lista doradców inwestycyjnych jest prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Jakie zadania pełni doradca inwestycyjny?

Podstawowym zadaniem każdego doradcy inwestycyjnego jest to, by zabezpieczyć majątek swojego klienta. Doradca pomaga zarządzać portfelem i znaleźć odpowiednie sposoby na pomnażanie kapitału. Dokładne działania są ustalane w zależności od ilości posiadanych pieniędzy i możliwości klienta.

Nadrzędną zasadą jest dla doradcy to, by wszelkie działania wykonywać zgodnie z panującym prawem w Polsce i nie narażać klienta na straty. Jest to niezwykle odpowiedzialny zawód, gdzie każdy ruch należy dobrze przemyśleć. Doradca finansowy przydaje się również w sytuacji, gdy chcemy obniżyć koszty prowadzenia biznesu.

Przedsiębiorcy w Polsce często muszą walczyć nadmierną biurokracją i wysokimi podatkami. Doradca posiada zazwyczaj dużą wiedzę w tym zakresie i może zaproponować rozwiązania korzystne podatkowo. Przeciętny przedsiębiorca może nie znać najróżniejszych ulg podatkowych, które mu przysługują. Obowiązkiem doradcy finansowego jest upewnienie się, że działania nie narażają klienta na problemy z Urzędem Skarbowym.

Dobry doradca przyda się także każdej firmie, która planuje długofalowe działania na rynku i inwestycje. Pomoże on tutaj odpowiednio dobrać strategię przedsiębiorstwa na długie lata do przodu. W większości przypadków doradca pomaga zwyczajnym ludziom, którzy gromadzili majątek przez wiele lat i  nie wiedzą jakie kroki obrać, by zabezpieczyć go na przyszłe lata. W zależności od możliwości finansowych danej osoby rozwiązaniem może być kupno mieszkania na wynajem, metali szlachetnych, akcji lub kryptowalut.

Kwestie to ocenia indywidualnie doradca i szacuje potencjalne ryzyko. Jeśli klient wykazuje większą skłonność do ryzyka, to doradca odpowiednio planuje portfel.

Jak zostać doradcą finansowym?

W Polsce doradcą finansowym teoretycznie może zostać każdy. Osoba starająca się o licencję w tym kierunku nie musi kończyć specjalistycznych studiów.

Doradca inwestycyjny nie będzie potrzebował wykształcenia ekonomicznego, szkoleń i wielu lat praktyk na stanowisku. Marząc jednak o pracy dla dużej korporacji zdecydowanie lepiej pomyśleć o tym, by ukończyć studia o podobnym kierunku.

Dobrym wyborem mogą być studia na kierunku finanse i rachunkowość lub ekonomia. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy prowadzić doradca inwestycyjnego bez ukończenia stosownego egzaminu, który potwierdza naszą wiedzę i umiejętności.

W Polsce wymagany jest egzamin, który zostaje potwierdzony certyfikatem. Osoba otrzymuje po poprawnym zdaniu egzaminu licencję na wykonywanie zawodu doradcy. Doradcy inwestycyjni są w Polsce wpisani na listę KNF, czyli organu sprawującego nadzór nad rynkiem finansowym.

Czy warto skorzystać z usług doradcy inwestycyjnego?

Odkładając pieniądze lub prowadząc przedsiębiorstwo zależy nam, by kapitał był bezpieczny. Najlepiej jednak, by zarobione pieniądze skutecznie pomnożyć.

Niestety przeciętny obywatel może nie mieć odpowiedniej wiedzy do tego, by umiejętnie zabezpieczyć kapitał. Doradca inwestycyjny pomaga każdemu klientowi podjąć właściwe decyzje i indywidualnie podchodzi do jego problemów.

Dobiera takie instrumenty finansowe, które nie narażają jego klienta na niepotrzebne ryzyko. Zadaniem doradcy jest również informowanie o tym, gdzie pojawia się ewentualny zagrożenie ze strony rynku.

Przeciętny obywatel, który skupia się na ciężkiej pracy lub prowadzi firmę, może zwyczajnie nie mieć czasu śledzić informacje z rynku. Informacje ze świata finansów są jednak niebywale istotne i często powodują gwałtowne zawirowania.

Doradca może też pomóc w ochronie kapitału przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Historia pokazuje, że niejednokrotnie nawet najsilniejsze gospodarczo kraje były narażone na kryzys. Pojawiająca się wówczas inflacja powoduje gwałtowny spadek wartości pieniądza, a oszczędności znikają z konta w szybkim tempie.

Niekiedy niewłaściwe decyzje ciągną się w postaci konsekwencji jeszcze wiele lat. Przykładem są frankowicze, którzy zaciągali ochocze z pozoru korzystne kredyty hipoteczne denominowane we franku szwajcarskim. Skorzystanie wówczas z rady doświadczonego doradcy finansowego mogło uchronić daną osobę przed niewłaściwą decyzją.

Podsumowanie wpisu pt. „Doradca inwestycyjny -ile zarabia, kim jest i czym się zajmuje?”

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Doradca inwestycyjny -ile zarabia, kim jest i czym się zajmuje? 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej