Stagflacja – co to jest i jakie ma skutki? (przykłady, definicja)

Spoofing – czym jest i jak się przed nim chronić? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023
Doradca inwestycyjny -ile zarabia, kim jest i czym się zajmuje? (przykłady, definicja)
17 lutego, 2023

Stagflacja – co to jest i jakie ma skutki? (przykłady, definicja)

Procesy biznesowe
Stagflacja

Co to stagflacja?

Stagflacja to połączenie inflacji z brakiem wzrostu gospodarczego, czyli sytuacja, w której występują jednocześnie wysokie ceny i bezrobocie. Jest to zjawisko, które jest przeciwieństwem sytuacji, w której rozwija się inflacja i wzrost gospodarczy. W przypadku stagflacji produkcja maleje, ceny rosną, a bezrobocie rośnie, co prowadzi do spadku siły nabywczej ludności i ograniczenia wzrostu gospodarczego. Stagflacja jest trudna do zwalczenia przez banki centralne, ponieważ zwykle podejmowanie działań mających na celu zwalczanie inflacji może prowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej, a działania na rzecz pobudzenia wzrostu mogą zaostrzyć inflację.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik jak można zarabiać więcej w internecie (działa dla usług i ecommerce!)
Wpisz poniżej swoje dane:

Z czym wiąże się stagflacja?

Rynki ekonomiczne na świecie nie są zawieszone w próżni, lecz mają wyraźne konotacje z innymi dziedzinami życia.

Oznacza to, że nawet zdarzenia globalne, które z pozoru wydają się nie mieć związku z finansami, wywołują konkretne skutki w tej sferze.

Ostatnimi czasy świat stanął na głowie. Jeszcze nie przebrzmiały echa pandemii koronawirusa, a już rozpoczął się konflikt zbrojny na Ukrainie.

Te wydarzenia, a także cały szereg pomniejszych zmian, które dzieją się na co dzień, znacząco wpływają na sytuację gospodarczą, polityczną i ekonomiczną w licznych krajach Europy, i całego globu.

Można stwierdzić, że nie ma chyba państwa, którego w ostatnim czasie nie dotknąłby kryzys w jakimkolwiek stopniu.

Obserwuje się dynamiczny rozwój wypadków prowadzący do impasu, którego skutki trzeba będzie usuwać przez wiele następnych lat.

Coraz częściej mówi się też o zjawisku stagflacji.

Czym ona jest i w jaki sposób się objawia?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Reklama:

sklep internetowy ecommerce seo sem reklama

Jak jak się objawia stagflacja?

Stagflacja to pojęcie ukute z dwóch słów składowych, czyli inflacji oraz stagnacji.

Zastąpiono je wspólnym, niezwykle sugestywnym, określeniem. Stagflacja związana jest z bardzo pejoratywnymi zmianami w gospodarce, które prowadzić mogą do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Zjawisko stagflacji w ekonomii występuje w skali makro, zatem odbija się szerokim echem.

Jest ono powiązane bezpośrednio z nieustannie rosnącymi kosztami życia przy jednoczesnej recesji gospodarki.

Innymi słowy, ceny w sklepach są coraz wyższe, a biznesy nie rozwijają się tak, jak powinny. Klasycznym przykładem wzrostu inflacji mogą być w Polsce ceny paliw, które już teraz sięgają 7 – 8 zł za litr, a wydaje się, że to jeszcze nie koniec podwyżek.

Zjawisko stagflacji występuje cyklicznie w historii. Było o nim głośno np. w latach 70-tych XX wieku, kiedy to potężny kryzys dotknął Stany Zjednoczone, odbijając się również szerokim echem w najdalszych zakątkach świata.

Właśnie dlatego wielu ekonomistów zatroskanym wzrokiem obserwuje trwającą wojnę na linii Rosja – Ukraina.

Co powoduje stagflację?

Stagflacja to sytuacja, w której występuje jednoczesny spadek wzrostu gospodarczego oraz wzrost inflacji. Przyczyną wystąpienia stagflacji jest zwykle brak równowagi pomiędzy podażą a popytem na towary i usługi w gospodarce. Innymi słowy, popyt na towary i usługi jest niski, a producenci nie są w stanie zwiększyć produkcji, ponieważ koszty produkcji rosną, a popyt na produkty pozostaje niski. W rezultacie wzrost gospodarczy spada, ale ceny towarów i usług nadal rosną. Stagflacja jest zjawiskiem niekorzystnym dla gospodarki, ponieważ utrudnia podejmowanie skutecznych działań przez polityków i ekonomistów.

Przyczyny stagflacji

Przyczyny stagflacji mogą być bardzo zróżnicowane.

Często u jej podłoża leżą deficyty różnych surowców. Jeśli jest ich mało, automatycznie ich cena wzrasta i stają się one towarami limitowanymi, oraz w pewnym sensie luksusowymi.

Źródłem stagflacji może być także tzw. szok podażowy w ujemnym rozumieniu, czyli np. drastyczny wzrost kosztów produkcji określonych dóbr, co także pociąga za sobą wzrosty cen. Kolejną przyczyną może być przerwanie łańcucha dostaw, które wcześniej były regularnie realizowane.

Rezerwy produktów szybko się kończą i jeśli dostawy nie zostaną przywrócone, zaczynają pojawiać się kłopoty.

Wielu znawców tematów ekonomicznych zastanawia się, czy niedawne przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski będzie skutkowało stagflacją.

Niestety, przyczyną podwyższonej inflacji czy jednoczesnej stagnacji gospodarki może być też polityka państwa polegająca na nadmiernym rozdawnictwie środków socjalnych.

Tak dzieje się np. przy okazji udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Wsparcie dla ludzi uciekających przed wojną jest oczywiście godne pochwały i potrzebne, lecz nie każdy kraj stać na daleko posuniętą filantropię. Trzeba zatem liczyć się z konsekwencjami każdej decyzji podjętej na wysokich szczeblach.

Stagflacja = kryzys?

W wyniku stagflacji dochodzi do kryzysu na sporą skalę. Przede wszystkim, prostą konsekwencją jej wystąpienia jest wzrost bezrobocia.

Ludzie tracą pracę, ponieważ przedsiębiorstwa muszą inwestować coraz więcej w produkcję, a poniesione nakłady przestają im się zwracać.

Wobec tego naturalnym zachowaniem pracodawców jest redukcja etatów i znaczące zmniejszenie zatrudnionej kadry.

W wyniku stagflacji rosną stawki usług i ceny produktów na półkach sklepowych, a obniża się wartość waluty danego kraju.

Można to obserwować nawet w skali kilku dni. Wielu Polaków narzeka np. ostatnio na ceny chleba. Bochenek, który jeszcze do niedawna kosztował 3 – 4 zł, obecnie jest wart nawet ok.10 zł.

Droższe są nie tylko produkty żywnościowe, ale także materiały higieniczne, przemysłowe czy budowlane. Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, co nie jest korzystną informacją dla kredytobiorców.

Wzrastają bowiem raty kredytów, zwłaszcza kredytów hipotecznych. W kwietniu 2022 roku inflacja w Polsce plasowała się już powyżej 12 % zgodnie z raportem GUS.

Wiele osób boi się, że negatywne zmiany w gospodarce odbiją się także w inny sposób na ich portfelu, a mianowicie poprzez spadek wartości zgromadzonych oszczędności.

Właśnie dlatego osoby posiadające większy kapitał intensywnie myślą nad tym, by go mądrze zainwestować w czasach kryzysu.

Okazuje się, że niezłym rozwiązaniem jest zamrożenie oszczędności w nieruchomościach, ponieważ popyt na domy czy mieszkania wykazuje tendencję wzrostową.

Co po stagflacji?

Najpoważniejszy skutek który pojawia się po stagflacji to bezrobocie i brak stabilności zatrudnienia. W gospodarce może pojawiać się inflacja, później najczęściej deflacja, lub stagflacja.

Stagflacja jest okresem, w którym występuje jednoczesne spowolnienie gospodarcze i inflacja. Zazwyczaj jest to trudny okres dla gospodarki, ponieważ podejmowanie działań, które mają na celu walkę z jednym z tych problemów, może pogorszyć sytuację w drugim.

Jeśli uda się przezwyciężyć stagflację, to możliwe jest powrót do okresu, w którym gospodarka rozwija się i inflacja jest niska. Jednakże, proces ten może być bolesny, a niektóre kraje mogą potrzebować pomocy od innych krajów lub międzynarodowych organizacji finansowych, aby go przezwyciężyć.

Stagflacja w Polsce

Czy Polsce może obecnie zagrażać stagflacja? Niestety, wszystko wskazuje na to, że zagrożenie to jest jak najbardziej realne.

Dlatego też rozsądną postawą byłyby zastanowienie się na tym, jak można zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku.

Nie ma na to jednej gotowej recepty, lecz istnieje kilka sposobów radzenia sobie z problemami. Z jednej strony powinno się dążyć do obniżenia stóp procentowych, z drugiej do redukowania negatywnych dla gospodarki skutków kryzysu. Należy inwestować w bezpieczne i sprawdzone rozwiązania oraz chronić wartość pieniądza.

Bank Światowy w swoim stanowisku dotyczącym radzenia sobie ze stagflacją uznał, iż trzeba w pierwszej kolejności zapewnić obywatelom krajów dostęp do żywności i podstawowych towarów, umorzyć zobowiązania finansowe najbiedniejszych, ograniczyć obostrzenia w związku z covid – 19 oraz zdecydowanie usprawnić przemysł energetyczny.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Stagflacja - co to jest i jakie ma skutki? (przykłady, definicja) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej