Dlaczego warto czytać dzieciom (a także będąc dorosłym) koncentracja i nauka

Efekt cocktail party
Efekt cocktail party, dlaczego mózg może zobaczyć i usłyszeć dźwięk nawet jeśli mamy duży hałas?
23 sierpnia, 2021
Determinacja
Determinacja w działaniu i dążeniu do celu (psychologia motywacji, rozwój osobisty)
23 sierpnia, 2021

Dlaczego warto czytać dzieciom (a także będąc dorosłym) koncentracja i nauka

Dlaczego warto czytać
Dlaczego warto czytać dzieciom (a także będąc dorosłym) koncentracja i nauka 1

Dlaczego warto czytać chociaż kilka minut każdego dnia?

Każda książka to spotkanie z nowym człowiekiem. Nie tylko autorem książki, ale również postaciami, które ożyły na kartach książki. To szansa na przeżycie nowych przygód, poznanie nieodkrytych lądów, spotkanie niesamowitych bohaterów. Dlaczego warto czytać?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Poszerzanie horyzontów

Ktoś kiedyś powiedział, że „książka to najtańszy bilet do innego świata”. Nie można się z tym nie zgodzić. Dzięki czytaniu przenosimy się w inny świat. Poznajemy inne kraje, poglądy, życie ludzi. Stajemy się świadkami nowych odkryć, dramatów, tragedii i ludzkich radości. Uczymy się, jak wygląda świat siedząc we własnym fotelu.

Poznanie wielu punktów widzenia, wielu opinii i spojrzeń na świat pozwala zrozumieć życie innych ludzi, ich decyzje i postępowanie. To nie tylko wiedza o innym, obcym dla nas świecie. Czytanie książek daje szansę na spojrzenie na innych z ich perspektywy. Dzięki temu stajemy się wrażliwsi na innych ludzi. Empatia rodzi się poprzez poznawanie i akceptowanie tego, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Różnorodność świata to jego największa zaleta, ale by się o tym dowiedzieć, trzeba poznać wiele osób, spotkać się z wieloma sytuacjami. Rzadko kto ma możliwość poznania całego świata poprzez zwiedzanie, dotkniecie go. Czytanie książek daje taką szansę każdemu z nas. W domowym zaciszu możemy spotkać wszystko to, co oferuje nam świat.

Poprawa słownictwa

Zastanawiając się dlaczego warto czytać nie można zapomnieć o tym, że czytanie to najłatwiejszy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób na wzbogacenie słownictwa.

Nowe słowa, frazy, przysłowia to wszystko pojawia się w książkach. Dzięki czytaniu mamy szansę spotkać się ze słownictwem, którego nie usłyszymy w codziennym życiu. Czytając nabieramy umiejętności poprawnego łączenia słów. Nie każdy pamięta odmianę przez przypadki ze szkoły, ale osoba, która dużo i często czyta nie będzie popełniała błędów językowych. No, może przynajmniej nie tak często.

Ktoś mógł, by powiedzieć: „A po co mi piękne słówka. Nie przydają się w codziennym życiu!” Naprawdę!

Osoby, które mają bogate słownictwo czują się pewnie i komfortowo na każdym spotkaniu. Duży zasób słów pomaga zawierać nowe znajomości, zdobywać kontakty zawodowe, czy zabłysnąć spotykając się na randce. Czytanie to zdobywanie wiedzy o świecie, ale również poszerzanie zasobu słów. Dzięki temu nabieramy pewności siebie. Pozwala na wyższą samoocenę. Daje zaufanie do siebie. Pozwala stać się ciekawym rozmówcą zarówno prywatnie, jak i na gruncie zawodowym.

Warto pamiętać, że komunikacja zawodowa w dużej mierze odbywa się za pomocą e-maili. Osoby, które dużo czytają są również w stanie napisać informację, która będzie elegancka i poprawna stylistycznie. W komunikacji prywatnej błędy językowe zawsze można jakoś wytłumaczyć. W sferze zawodowej są niedopuszczalne. Mają ogromny wpływ na opinie o pracowniku.

Kreatywne myślenie

Osoby, które dużo czytają spotykają się z wieloma różnymi spojrzeniami na świat, poznają cudze opinie, i poglądy. Dzięki temu dużo kreatywniej myślą.

Oglądanie telewizji czy filmów narzuca stylistykę oraz sposób widzenia twórców. Czytanie zostawia większe pole wyobraźni. Taki trening przekłada się na życie codzienne. Umysł, który jest wyćwiczony dużo szybciej jest w stanie znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Tworzenie w głowie nowych obrazów, łączenie je z tymi, które już posiadamy to niezwykłe zajęcie dla mózgu, który uczy się, by robić to z dnia na dzień lepiej i szybciej.

Kreatywne osoby lepiej radzą sobie z nauką oraz pracą. Stają się cennymi i poszukiwanymi pracownikami, którzy są gotowi rozwiązywać problemy traktując je jak interesujące wyzwania.

Analityczne myślenie

Przeczytanie wielu książek to poznanie wielu światów, opinii i sposobów na życie. Zetkniecie się z innym światem pozwala na nauczenie się krytycznego myślenia. Nie zawsze musimy się ze wszystkim zgadzać. Nie zawsze musimy się zgadzać z autorem książki. Chcąc mieć swoje zdanie trzeba wyrobić sobie opinię na dany temat. Wyrobienie opinii na podstawie jednej książki czy jednej informacji w telewizji nie jest wiarygodne. Często okazuje się błędne.

Dopiero przeczytanie wielu zdań na ten sam temat pozwala na ustosunkowanie się do problemu. Czytanie oraz samodzielne przetwarzanie informacji pozwala na wyrobienie sobie opinii. Informacje telewizyjne nie dają takich możliwości.

Umiejętność analitycznego myślenie pozwala poradzić sobie z problemami codziennego życia. Rozwiązywanie problemów, tych większych i tych mniejszych, nie jest już tak trudne. Wiedza oraz pewność siebie, którą daje czytanie, pozwalają na podejmowanie racjonalnych decyzji.

Redukcja stresu

W dzisiejszych czasach żyjemy bardzo szybko. Dużo wyzwań, dużo stresu. Chcąc utrzymać się w dobrej formie trzeba zatroszczyć się o siebie. Czytanie to nie tylko dobra rozrywka, ale również świetny sposób na wypoczynek, relaks i redukcję stresu.

Badania przeprowadzone w 2009 roku pokazują, że czytanie książek redukuje stres dużo skuteczniej niż słuchanie muzyki czy spacerowanie. Czytanie chociaż po kilkanaście minut dziennie jest w stanie zredukować hormon stresu nawet o 70 %.

Czytanie przenosi nas do innego świata, dzięki temu chociaż na kilka minut dziennie jesteśmy w stanie odprężyć się, zapomnieć o wyzwaniach dnia codziennego, poczuć radość i przeżyć fascynującą przygodę. Spotkać ciekawe postaci i „obejrzeć” niesamowite miejsca.

Zastanawiając się dlaczego warto czytać nie można zapomnieć, że czytanie to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie się przed snem. Oglądanie telewizji czy granie na komputerze pobudza. Czytanie pozwala się wyciszyć, zrelaksować i wprowadzić w dobry nastrój. Pamiętajmy, że dobrze przespana noc to dobry dzień, który będzie produktywny i owocny.

Właściwa praca mózgu

Zastanawiając się dlaczego warto czytać nie można zapomnieć o tym, że nasz mózg musi pracować. W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, że przestaje dużo się uczyć, a zaczyna korzystać z tego, co zgromadził. Jest to naturalna kolej rzeczy. Trzeba jednak pamiętać, że mózg lubi zdobywać nowe informacje. Lubi pracować. Wysiłek nie jest destrukcyjny lecz wprost przeciwnie, uaktywnia połączenia neuronowe. Mózg jest jak mięśnie, gdy nie są ćwiczone zaczynają zanikać.

Czytanie poprawia pamięć, zmusza do koncentracji, analitycznego myślenia, porusza wyobraźnię. Wyniki badań przedstawione w PNAS, naukowym czasopiśmie amerykańskim dowodzą, że niebezpieczeństwo wystąpienia choroby Alzheimera u osób, które często czytają jest dwa i pół razy mniejsze. Czytanie, pisanie, gra w planszówki czy nauka języków obcych lub tańca sprawia, że ryzyko choroby znacznie się zmniejsza. Nie znaczy, to, że daje pewność, że choroba nigdy nas nie dosięgnie, ale daje nadzieję, że nie zdarzy się to szybko, a może w ogóle?

Dlaczego warto czytać książki? Bo dzięki nim za kilka złotych (lub za darmo, gdy korzystamy z biblioteki) mamy szansę przeżyć fantastyczną przygodę, poznać nowy świat udać się w niezapomnianą podróż. Jest to sposób na przyjemne spędzenie czasu, zrelaksowanie się i jednocześnie pracę nad swoją sprawnością intelektualną. Czego można chcieć więcej!

Czytanie rozwija. Jego zadaniem jest kształtować dobre postawy w człowieku.

Powiedz…

Jakie jeszcze znasz zalety czytania?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport