Determinacja w działaniu i dążeniu do celu (psychologia motywacji, rozwój osobisty)

Dlaczego warto czytać
Dlaczego warto czytać książki dzieciom, a także będąc dorosłym? (koncentracja i nauka)
10 lutego, 2023
Freelancer
Freelancer, praca na zlecenie. Czy freelancing to dobry pomysł? (przykłady, definicja)
10 lutego, 2023

Determinacja w działaniu i dążeniu do celu (psychologia motywacji, rozwój osobisty)

Determinacja
Determinacja w działaniu i dążeniu do celu (psychologia motywacji, rozwój osobisty) 1

Co to jest determinacja?

Determinacja to silne pragnienie osiągnięcia określonego celu lub rozwiązania problemu. Osoba determinowana jest zdeterminowana, aby dążyć do swoich celów, niezależnie od trudności i przeszkód, które napotyka na swojej drodze. Determinacja jest często uważana za jedną z najważniejszych cech charakteru, ponieważ pozwala nam przezwyciężać trudności i osiągać nasze cele. Osoby determinowane są często bardzo zaangażowane i poświęcają się swoim działaniom, co jest kluczowe dla ich sukcesu w wielu dziedzinach życia.

Determinacja – konsekwentne dążenie do celu

Często podejmujesz wyzwania i nie udaje ci się wytrwać do ich końca? Miewasz dużo chęci na samym początku działania i kończysz zadanie z marnym efektem? Być może stawiasz sobie cele, których później nie realizujesz? Na pewno niejeden z czytelników odpowie sobie na powyższe pytania twierdząco. Warto więc zapoznać się z nawykiem, który pomoże nam walczyć ze zniechęceniem, które na pewno nas zaskoczy podczas realizacji wcześniej wytyczonych celów.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Determinacja – wyjaśnienie pojęcia

Według słownika PWN „determinacja” oznacza ” zdecydowanie w dążeniu do celu pomimo trudności”. Innymi słowy jest to siła, która kieruje nas w kierunku osiągnięcia zamierzonych efektów pracy. Czasami pojęcie determinacji łączone jest ze słowem ” motywacja”. Z jednej strony jest to niepotrzebne mieszanie pojęć, gdyż oba różnią się między sobą i to znacznie. Wskazane wyżej pojęcie również oznacza siłę napędową, która kieruje nas w kierunku osiągania celów, jednak z tą różnicą, że podczas pojawienia się jakichkolwiek trudności często rezygnujemy z dokończenia zadania. Choćby się miało jak największe chęci do podjęcia jakiegoś wyzwania, to nie wystarczą one w osiągnięciu celu. Tutaj potrzebna jest determinacja.

Działanie i zorientowanie na cel

Determinacja może stać się naszym nawykiem, jeśli tylko się o to postaramy. Zamierzając spełnić swoje marzenia, ambitne plany zawodowe lub jakiekolwiek inne przedsięwzięcia, posiadamy często ogromną motywację. To już pierwszy krok przybliżający nas do osiągnięcia celu. Jednak sama motywacja nie wystarczy. Tak, jak szybko się pojawia, równie szybko może odejść.

Tylko nasz determinacja w dążeniu do celu może przeprowadzić nas przez trudności, które na pewno napotkamy po drodze. Skąd ta pewność? Każdy sukces, który osiągają ludzie w różnych dziedzinach zawodowych, hobbystycznych lub sytuacjach rodzinnych, opatrzony jest wyboistą drogą, którą należy przejść. Zanim sięgniemy po puchar, musimy najpierw wygrać zawody. Jednak aby zdobyć podium potrzeba wielu godzin systematycznej pracy na sali treningowej. Znużenie i zmęczenie podczas codziennego wysiłku dotyka każdego sportowca. Nie jest prawdą, że osoby trenujące zawsze mają chęci i nastrój do tego, aby ćwiczyć.

Jednak to, co ich różni od innych ludzi, to wielka determinacja w dążeniu do celu. Sportowcy mają lepsze i gorsze dni i doskonale zdają sobie z tego sprawę. Nie narzekają, że im się czegoś nie chce robić, a nawet jeśli, to nie rezygnują z treningów, bo wiedzą, o co walczą. W osiąganiu celów istotne jest to, aby nauczyć się umiejętnie reagować na pojawiające się znużenie, brak motywacji i uczucia, takie jak złość, nerwowość czy rozdrażnienie. Najlepsi sportowcy wyrobili w sobie nawyk determinacji podczas wielu lat trenowania.

Nawet pojawiające się po drodze porażki, takie jak na przykład kontuzje, choroby lub brak pożądanych wyników nie sprawiły, że porzucili swoje cele. Istotną kwestią w takim a nie innym podejściu do podejmowania działań jest wieloletnie kształtowanie charakteru za pomocą stałych wymogów treningowych.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Słomiany zapał

Ile to razy miewaliśmy chęci do zrzucenia nadwagi lub nabrania prawidłowych nawyków żywieniowych? Kupiliśmy matę do ćwiczeń, hantle, sportowy strój… Po miesiącu treningów porzucaliśmy swoje wyzwanie, bo powodów było wiele. A to brak czasu, kiedy indziej zły nastrój.

Ćwicząc nawet przez dłuższy czas, nagle uświadamialiśmy sobie, że pomimo trudu, jaki włożyliśmy w codzienne treningi, waga… ani drgnie. Dopadające nas wtedy zniechęcenie sięgało zenitu i zarzucaliśmy wszystko, co do tej pory robiliśmy. I tutaj właśnie wkraczamy w przestrzeń naszych wykształconych nawyków i determinacji. Bo niby dlaczego jedne osoby po dłuższym okresie od rozpoczęcia ćwiczeń mogą poszczycić się wspaniała sylwetką, a inne nie mogą zrealizować celów? Jeśli pokonalibyśmy nasze zniechęcenie jeden raz, poczulibyśmy satysfakcje.

Z każdym kolejnym pokonaniem słabości stawalibyśmy się silniejsi. Im więcej sytuacji, w których moglibyśmy wykazać się hartem ducha, tym większa pewność siebie w tym, że jesteśmy w stanie panować nad zniechęceniem. Tym samym wyrabialibyśmy w sobie nawyk konsekwencji, systematyczności i determinacji.

Determinacja – Jak wytyczać cele

Nie ma na świecie człowieka, który nie wyznaczałby sobie celów. Może to się dziać całkiem nieświadomie. Każdy z nas o czymś marzy, planuje – choćby wakacje, robi postanowienia. Wyznaczanie celów jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Jednak dlaczego tak wielu z nas zniechęca się tak często? Powodem braku determinacji w dążeniu do zamierzonych działań może być po prostu złe planowanie. Jest to bardzo ważny aspekt dotyczący realizowania mniejszych i większych celów. Podajmy przykłady.

Pewna osoba chcąca zrzucić zbędne kilogramy zaplanuje, że schudnie. Inna, że będzie aktywna fizycznie, a jeszcze kolejna, że znajdzie dobra pracę. Jednak takie określenie celów jest zbyt ogólne. Bo co to znaczy, że schudnę? Kiedy schudnę?

W jaki sposób? Nie wiadomo… Inny cel, jak rzucenie palenia, również nie mówi nam nic ani o tym, kiedy to nastąpi, ani w jaki sposób. Natomiast znaleźć dobrą pracę można zarówno dziś, jak i za dwa lata. Te cele są źle sformułowane! Wszystkie powyższe przykłady są ułożone w życzeniowy sposób. Nie są jednoznaczne, zdeterminowane i dobrze określone. Podstawową zasadą jest rozbijanie ogólnego celu ma kilka mniejszych.

I tak, zamiast mówić, że schudnę, postanowię sobie, że na początku wyeliminuję z diety wszelkie słodycze i zacznę ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Chcąc rzucić palenie, warto zaplanować, że zrezygnuję z wieczornego papierosa. Kiedy celem jest znalezienie dobrej pracy, może odpowiednim działaniem będzie wybranie się na szkolenie i kurs?

Nasza determinacja w osiąganiu celów wiele zależy od umiejętnego ich planowania i rozbijania na mniejsze cząstki.

Spontaniczne działanie a determinacja

Choć wielu z nas uważa, że woli działać pod wpływem chwili i emocji, to nie jest to dobrym rozwiązaniem. Najwięksi biznesmeni i osoby osiągające sukcesy planują niemal każdą część dnia. Nie ma znaczenia, czy jest to poranek, czy wieczór. Dobry plan to podstawa zdeterminowanego działania. Oprócz wyznaczenia sobie celu, ważne jest, aby nie tylko rozłożyć go na mniejsze części.

Określenie czasu jego realizacji może przyspieszyć tempo jego wykonywania i ukończenie go w terminie. Większość naszych porażek bierze się stąd, że nie określiliśmy wcześniej momentu, do jakiego zadanie powinno być ukończone. Pojęcie czasu jest bardzo ważnym w próbie wyrobienia nawyku zdeterminowanego działania. Ponadto warto zapisywać swoje cele w notesie lub zeszycie. Ważne abyś użył do tego długopisu i kartki. Trzymanie postanowień w głowie nie sprawi, że je sprawnie wykonasz, wręcz przeciwnie. Bądź zdeterminowany na planowanie i kiedy ustalasz cele zapisuj je i notuj.

Determinacja w działaniu

Determinacja to kluczowy nawyk w osiąganiu sukcesów. I to w każdej dziedzinie. Dlatego warto zadbać o to w codziennym życiu! Kiedy już podejmiemy się jakiegoś wyzwania to zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby je zrealizować. Bez względu na to, czy nam się chce, czy nie.

Nie powinniśmy liczyć na to, że samo się zrobi, że jakoś to będzie. Jeśli nie przezwyciężysz samego siebie, nie osiągniesz w życiu niczego wartościowego. Każdy z nas ma ogromny potencjał i zasoby do tego, aby skutecznie działać. Zostaliśmy tak skonstruowani, że niemal wszystko, co zaplanujemy, jest w zasięgu naszych rąk. Problem nie tkwi w tym, co na prawdę możemy i potrafimy zrobić, ale czy to, czego zamierzamy się podjąć jest naszą misją. Które z ustalonych planów są na prawdę nasze, a które wynikają z presji otoczenia? Czy na prawdę chcesz zrobić daną rzecz? A może kiedy się dobrze zastanowisz, wcale ci na niej nie zależy?

Determinacja jest kluczowym nawykiem umożliwiającym osiągnięcie sukcesu w wybranej przez nas dziedzinie. Choćbyś ustalił najlepszy na świecie cel i zrobił najwspanialszy plan, nie pomoże to w realizacji zamierzonych działań, jeśli nie będziesz konsekwentny. Pokonuj własne słabości, przezwyciężaj napotykane po drodze trudności, a osiągniesz to, czego chcesz. Nic nie będzie w stanie cię powstrzymać, jeśli podejmiesz decyzję, że krok po kroku zamierzasz zrealizować marzenia i cele!

Poczucie celu i motywacji umacniamy idąc do przodu. Dobry coach, trener czy mentor wykształca mocne zdyscyplinowanie i oparte na prostych zasadach działanie.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Determinacja w działaniu i dążeniu do celu (psychologia motywacji, rozwój osobisty) 2

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)