Freelancer, praca na zlecenie. Czy freelancing to dobry pomysł?

Czy warto podejmować walkę mimo świadomości przegranej napisz rozprawkę
Czy warto podejmować walkę mimo świadomości przegranej
23 sierpnia, 2021
Formy sprzedaży
Formy sprzedaży detalicznej i hurtowej (sprzedaż bezpośrednia, handel internetowy i kodeks cywilny)
23 sierpnia, 2021

Freelancer, praca na zlecenie. Czy freelancing to dobry pomysł?

Freelancer
Freelancer, praca na zlecenie. Czy freelancing to dobry pomysł? 1

Freelancer – opis i specyfika zawodu

Freelancer to praca jako „wolny strzelec,” polegająca na pozyskiwaniu i wykonywaniu zleceń. Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się, że to tylko chwilowy trend, to wolnych strzelców przybywa, a dookoła ich pracy narasta wiele mitów. Kim jest Freelancer, jak nim zostać, o czym warto pamiętać, decydując się na taką pracę i jakie wyzwania przed nami stawia?

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Wolny strzelec – charakterystyka zawodu

Wolny strzelec to osoba wykonująca zlecenia, które uprzednio samodzielnie pozyskała na umowę inną niż umowa o pracę, a zwykle jest to umowa zlecenie. Taka forma pracy wiąże się zwykle z koniecznością założenia działalności gospodarczej, żeby móc wystawiać klientom, a konkretnie firmom, faktury VAT, co podnosi atrakcyjność oferty oraz jest bardziej profesjonalne. Praca wolnego strzelca różni się od etatu przede wszystkim swobodą, ponieważ zwykle wykonywania jest w domu czy kawiarniach. Oznacza to, że osoba pracująca w taki sposób nie ma odgórnie ustalonego kalendarza i co do zasady może pracować, kiedy chce i gdzie chce. Oczywiście nie jest to takie kolorowe, ponieważ praca w domu stawia wiele wyzwań, a często okazuje się, że wolny strzelec musi pracować więcej, za niższe stawki, żeby się utrzymać. Jest tak oczywiście we wczesnej fazie pracy, kiedy zleceń jest mało, a portfolio nie pozwala na ustalenie wysokich stawek.

Freelancer, praca na zlecenie. Czy freelancing to dobry pomysł? 2

Praca wolnego strzelca zwykle wiąże się z pracą kreatywną, a więc: tworzeniem grafik, pisaniem tekstów (copywriting), zleceniami dziennikarskimi, robieniem zdjęć. Zatrudnienie tego typu jest również popularne w branży IT, a mogą to być zlecenia: tworzenia stron internetowych, pozycjonowania i optymalizowania stron internetowych, zarządzania mediami społecznościowymi, czy programowania na zlecenie. Zatrudnienie tego typu podejmują równie często: tłumacze, korektorzy, trenerzy personalni, coachowie, psychologowie czy szkoleniowcy. Tak więc wolny strzelec, to nie tylko siedzący przy biurku grafik czy programista, mimo że tak właśnie kojarzy się ta forma zatrudnienia.

Freelancer, praca na zlecenie. Czy freelancing to dobry pomysł? 3

Jak zostać Freelancerem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zacząć można w dowolnym momencie i w dowolnym wieku. Praca wolnego strzelca nie gwarantuje jednak żadnej podstawy finansowej, minimum, które zarobimy każdego miesiąca, więc zalecane jest, żeby początkowo łączyć robienie zleceń z pracą na etacie i stopniowo przechodzić „na swoje.”

Bardzo ważnym elementem pracy freelancera jest pasja, ponieważ praca na własnych zasadach zwykle wiąże się z trudnością pozyskiwania zleceń oraz nieszczególnie wysoką stawką godzinową. Praca na umowę o pracę gwarantuje minimalną stawkę, a wszystkie inne odnoszą się do średnich czy mediany na danych stanowiskach i wszystko reguluje rynek. Praca jako wolny strzelec oferuje wolność i niezależność kosztem często niższej stawki, ale w lepszych warunkach. Dlatego też ważne jest odpowiednie nastawienie i realna chęć pracy na własnych warunkach, bo zarobki przychodzą często po długim czasie.

O czym warto pamiętać przechodząc na Freelancer?

Przejście na ten typ zatrudnienia często bywa bardzo trudne, bo zrezygnowanie ze stabilnego etatu, szczególnie jeśli pracowaliśmy na etatach przez wiele lat, jest sporym wyzwaniem, którego musimy chcieć. Praca jako wolny strzelec zwykle wiąże się z chęcią bycia wolnym i niezależnym, bardziej niż chęcią wyższych zarobków.

Duży błąd, który popełnia wiele osób, przechodząc na ten typ zatrudnienia, jest unoszenie się dumą i odrzucanie zleceń z „niegodnymi stawkami.” Niestety początkowo musimy zaakceptować, że być może w lokalnej społeczności czy na rynku pracy, z uwagi na nasze CV, „jesteśmy kimś,” jednak zaczynając pracę jako wolny strzelec, często zaczynamy jako „nikt” i dopiero musimy zbudować swoją pozycję, portfolio. Doświadczenie zawodowe, ukończone kursy, szkolenia i inne tego typu, mają znaczenie jako wpisy w CV, jednak na rynku liczą się głównie wyniki, portfolio i oceny od kupujących. W momencie, gdy zaczynamy, nie mamy szczególnie wysokich wyników, rozbudowanego portfolio czy ocen, więc to normalne, że otrzymujemy „niegodne” zlecenia. Jednak najgorsze co możemy zrobić to nie przyjmować tych zleceń, ponieważ jeśli tak zrobimy, to nigdy nie zbudujemy portfolio, ani nie uzyskamy ocen. Musimy więc zaakceptować, że w początkowej fazie przechodzenia na ten typ zatrudnienia, będziemy musieli pracować za niemalże głodowe stawki, które zaprocentują w przyszłości, o ile przykładamy się do swojej pracy. W standardowej pracy mamy za plecami autorytet firmy, często wielkiej korporacji, dlatego zlecenia są duże i dobrze płatne, a jako wolny strzelec musimy sami zbudować swoją pozycję.

Bardzo ważne w pracy wolnego strzelca jest budowanie relacji ze zleceniodawcami oraz budowanie swojej marki w mediach społecznościowych. Pozyskiwanie zleceń to jedna z kluczowych umiejętności wolnego strzelca, ponieważ nieważne jak dobrze potrafimy wykonać dane zlecenie, jeśli nie będziemy umieć się sprzedać. Dlatego zalecane jest poczytanie popularnych artykułów o budowaniu relacji z klientami oraz literatury z zakresu psychologii sprzedaży czy budowania marki osobistej.

Warto również dobrze poznać rynek, żeby nie być zaskoczonym na pytanie: „ile będzie mnie to kosztować?” oraz nauczyć się twardo wyznaczać stawki. Oczywiście początkowo musimy wykonać trochę zleceń za niższe stawki, jednak gdy mamy już odpowiednio mocne portfolio i oceny to musimy nauczyć się bezpośrednio informować o cenie i ignorować komentarze typu: „co tak drogo.” Musimy pamiętać, że nie mamy nieograniczonych pokładów energii i choć czasem możemy napisać tańsze zlecenie w celu poprawy budżetu, to powinniśmy nauczyć się szanować swoją pracę i dobrze ją wyceniać.

Ważnym czynnikiem jest również fascynacja procesem, chęć sprawdzenia się i swojej realnej wartości rynkowej. W końcu, decydując się na takie zatrudnienie, jesteśmy tylko my i rynek, który weryfikuje nasze umiejętności i nasze wyniki, które pokazują nam „ile jesteśmy warci.”

Wyzwania w pracy freelancera

Praca tego typu wymaga od nas wysokich umiejętności planowania, zarządzania czasem czy finansami oraz realnej wiedzy co i kiedy robić. W pracy wolnego strzelca wykonujemy cały proces samodzielnie, a więc pozyskujemy klienta, negocjujemy stawki, wykonujemy realną pracę i finalizujemy zlecenie, ale również zajmujemy się księgowością, planowaniem, zarządzamy czasem czy finansami. Wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością, którą ponosimy my i tylko my. W pracy tego typu nie ma złego szefa czy menadżera, a jesteśmy tylko my i rynek, który nas weryfikuje. To wszystko wiąże się z ogromną wolnością i niezależnością, jednak wymaga równie ogromnej dyscypliny, żeby się w tym wszystkim nie pogubić.

Równie dużym wyzwaniem jest sama w sobie praca w domu, która wydaje się sielanką, a wcale nie jest łatwa, ponieważ bardzo łatwo wyjść z rytmu pracy, gdy dookoła nas jest masa rozpraszaczy w postaci rodziny, dzieci, zwierząt domowych, czy innych ludzi, dla których dom jest miejscem odpoczynku, więc nie zważają na głośno szczekające zwierzęta, muzykę czy inne dźwięki, które nam mogą realnie przeszkadzać w pracy. Ogromnym wyzwaniem dla każdego wolnego strzelca jest więc znalezienie swojego miejsca w domu lub mieszkaniu i odpowiednie zorganizowanie miejsca pracy. Należy testować czy jesteśmy bardziej efektywni w domu, czy poza domem np. pracując w kafejkach lub przestrzeniach co-work. W skrajnych przypadkach możemy nawet rozważyć zmianę mieszkania, jeśli obecne nie pozwala nam na normalną pracę, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Najlepszą sytuacją jest taka, w której, możemy pozwolić sobie na urządzenie osobnego pokoju, który będzie swoistym biurem tylko do pracy, jednak w początkowej fazie mało kto może sobie na to pozwolić.

Praca wolnego strzelca wymaga ciągłego rozwoju i absolutnie nie jest to praca dla osób, które szukają stabilnej, niewymagającej pracy. Rynek stale się zmienia i jeśli nie będziemy podążać za zmianami, to po prostu stracimy klientów, bo wolnych strzelców nie brakuje.

Podsumowując

Praca wolnego strzelca daje ogromną wolność i niezależność, jednak wymaga równie ogromnej dyscypliny i poukładania. Bycie panem własnego życia, pracowanie w domu, brzmi świetnie, ale na brzmieniu się kończy, ponieważ realne ten typ zatrudnienia stawia przed nami wiele wyzwań. Mimo wszystko jest to rodzaj zatrudnienia, na który decyduje się coraz więcej osób i warto spróbować pracy jako wolny strzelec nawet jako dodatek do pracy na etacie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport