Czy warto zostać fryzjerem

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
15 marca, 2022
od czego zacząć własny biznes
Od czego zacząć własny biznes
16 marca, 2022

Czy warto zostać fryzjerem

Czy warto zostać fryzjerem
Czy warto zostać fryzjerem

Czy warto zostać fryzjerem?

Fryzjer jest osobą, która zajmuje się szeroką pojętą pielęgnacją włosów. Należy jednak pamiętać, że grafik fryzjera jest mocno napięty, ponieważ ma on naprawdę wiele obowiązków.

Kim jest fryzjer?

Każdy dzień pracy rozpoczyna się przeważnie od przygotowania potrzebnych narzędzi oraz stanowiska pracy. Chodzi o to, żeby usługa była możliwie na jak najwyższym poziomie. Po zakończonej pracy trzeba koniecznie posprzątać oraz zdezynfekować wszystkie urządzenia. Podczas pracy trzeba panować jednocześnie nad grzebieniem, nożyczkami i golarką. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego potrzeba wiele lat nauki, żeby opanować tę profesję.

Sprawdź https://diksonpoland.pl/

Ważne jest także ustalenie harmonogramu wizyt klientów. Wiele salonów fryzjerskich ma na sprzedaż także profesjonalne produkty fryzjerskie, których nie można dostać nigdzie indziej. Głównym obowiązkiem fryzjera jest oczywiście strzyżenie. Można wyróżnić strzyżenie dziecięce, męskie oraz damskie. Ten podział powoli jednak odchodzi w zapomnienie, ponieważ fryzjerzy szkolą się zarówno w strzyżeniu męskim, jak i damskim. Doświadczony fryzjer powinien także umieć przeprowadzić koloryzację oraz dekoloryzację włosów. Chodzi tu przede wszystkim o rozjaśnianie oraz ombre.

Inne obowiązki to modelowanie, przedłużanie włosów oraz wykonywanie okolicznościowych fryzur. Często klienci chcą wyglądać świetnie podczas jakiejś uroczystości. Wtedy umawiają się do fryzjera w tym samym dniu, ponieważ chcą prezentować się świetnie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oferowane są także dodatkowe usługi przez niektórych specjalistów. Mowa tutaj o zabiegach skóry głowy, takich jak masaże oraz peelingi.

Niektóre specjalistyczne zabiegi wymagają dużej wiedzy trychologicznej, dlatego nie mogą być wykonywane przez każdego. Trzeba jednak czegoś więcej, żeby wyróżnić się na rynku i zbudować bazę stałych klientów oraz klientek.

Konkurencja w branży fryzjerskiej

Konkurencja jest bardzo duża i systematycznie pojawiają się nowe salony fryzjerskie. Niektóre salony wykonują jedynie konkretne zabiegi, na których całkowicie się skupiają. Zdecydowanie łatwiej skoncentrować się na jednej usłudze, którą będzie wykonywać się dobrze. W ten sposób można wymienić zakłady fryzjerskie, w których wykonuje się jedynie strzyżenie męskie, a do tego pielęgnuje zarost.

Barber to inaczej fryzjer męski, który cieszy się ostatnio bardzo dużym uznaniem. Na rynku jest również miejsce dla stylistów fryzur, którzy specjalizują się głównie w stylizacjach okolicznościowych. Styliście skupiają się przede wszystkim na fryzurach na bal sylwestrowy, wesele lub nawet studniówkę. Jeżeli planujesz karierę w zawodzie fryzjera to warto wybrać technikum lub szkołę policealną o profilu fryzjerskim.

W takiej szkole można zdobyć teoretyczne oraz praktyczne podstawy, które mogą się przydać w przyszłości. Oczywiście nie trzeba mieć wykształcenia w tym kierunku, ponieważ najważniejsze są umiejętności oraz doświadczenie. Warto się także zapytać o staż w salonach fryzjerskich zlokalizowanych w twojej okolicy.

Zawód fryzjera

Staż w profesjonalnym salonie jest idealną szansą do rozwoju i zdobycia kompetencji. Oczywiście początki mogą być trochę ciężkie, ale nie należy się poddawać, tylko systematycznie dążyć do celu. Zawód fryzjera jest nieodłącznie związany z pewnymi tradycjami. Na rynku działa wiele osób posługujących się tytułami mistrza fryzjerskiego lub czeladnika. Jest to przede wszystkim potwierdzenie ich teoretycznego przygotowania do wykonywania zawodu.

Jest to również podejście do pracy, które w pełni szanuje tradycję. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gwarancją zatrudnienia wcale nie jest szkoła fryzjerska w CV. Jest to jednak pewna przeszkoda, ponieważ mając do wyboru dwie osoby, z których jedna jest po szkole fryzjerskiej, a druga nie – zawsze wybierze się osobę po szkole fryzjerskiej. Miejsce na rynku pracy powinny jednak z łatwością znaleźć utalentowane osoby, które wiedzą czego chcą od życia.

Ludzie z zupełnie innym wykształceniem coraz częściej decydują się na spróbowanie swoich sił w zawodzie fryzjera. Niezwykle dobrze radzą sobie absolwenci ASP, którzy posiadają duże zdolności manualne. Mają oni także ukształtowany gust, a do tego doskonale znają wszystkie trendy.

Popularność branży fryzjerskiej

Razem ze wzrostem popularności branży fryzjerskiej, zwiększyło się zainteresowanie również branżą kosmetyczną. Polacy coraz przygotowują porządny research zamiast wybierać fryzjera w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Dobrze jest też sprawdzić opinie w internecie oraz zapytać znajomych, zanim zdecydujemy się powierzyć swoje włosy innej osoby. Warto mieć na uwadze, że to zadowoleni klienci są główną miarą jakości usług.

Dyplom jest ważny, ale niestety niczego nie potwierdza póki na własne oczy nie zobaczymy efektów. Nie jest jednak łatwo utrzymać się w zawodzie fryzjera. Warto mieć na uwadze, że fach w ręku to nie wszystko, ponieważ trzeba mieć jeszcze głowę do biznesu. Niezbędne są także kompetencje miękkie oraz umiejętności dodatkowe. Należy umieć dogadać się z każdym klientem, dlatego właśnie potrzebna jest kultura osobista na wysokim poziomie.

Umiejętność nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem jest prawdopodobnie najważniejsza w branży usługowej. W największym stopniu od tego właśnie zależy, czy klient pojawi się jeszcze kiedyś w naszym salonie. Nie można zapominać, że bardzo ważna jest także umiejętność słuchania.

Cechy dobrego fryzjera

Fryzjer musi umieć spełniać oczekiwania swoich klientów. Powinien on wysłuchać jakie ma potrzeby klient lub klientka, a następnie zaproponować swoje rozwiązanie. Jeżeli sugestia spotka się z entuzjazmem to bardzo dobrze, a jeżeli nie to trzeba próbować dalej. Otwartość oraz komunikatywność są równie istotne.

Ważna jest także umiejętność uczestniczenia w luźnej rozmowie. Chodzi o to, żeby czas na fotelu fryzjerskim szybko minął, a klient przez cały czas czuł się zrelaksowany i odprężony. Doświadczony fryzjer powinien też widzieć, gdy klient nie ma ochoty na rozmowę. Wtedy lepiej odpuścić i w stu procentach skupić się na strzyżeniu, żeby klient wyszedł w pełni zadowolony. Należy pamiętać, że to fryzjer musi umieć dostosować się do preferencji swojego klienta, a nigdy na odwrót.

Z reguły w porze popołudniowej zapełniają się salony fryzjerskie, ponieważ wtedy biura pustoszeją. Jeżeli decydujesz się na pracę w tej branży to musisz już na samym początku przygotować się mentalnie na pracę zmianową.

Dużą zaletą jest możliwość udania się do fryzjera późnym wieczorem lub w niedzielę, dlatego warto przemyśleć taką opcję. Dużym udogodnieniem jest także opcja umówienia wizyty online. Nie trzeba wtedy osobiście udawać się do salonu, ani dzwonić.

Wizyta w salonie fryzjerskim

Na stronie internetowej z reguły jest udostępniony harmonogram, dlatego rezerwacji można dokonać w każdej chwili, tak samo jak zmiany terminu. Wiele osób przychodzi do salonu fryzjerskiego, także po to żeby się zrelaksować. Dobre wrażenie może zrobić zaproponowanie kawy lub herbaty, a nie kosztuje to wcale dużo. Wewnątrz powinien panować pozytywny klimat, ponieważ ma to duży wpływ na wizerunek firmy oraz danego miejsca.

Od tego zależy także rozpoznawalność danego salonu fryzjerskiego. Pracownik, który stale podnosi swoje kompetencje powinien też znać swoją wartość. Z reguły strzyżenie męskie nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych, ale za wizytę u prawdziwego fachowca warto zapłacić.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawód fryzjera od wieków cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy z nas chce dobrze wyglądać, a twarz jest wizytówką każdego człowieka. Dlatego wiele osób systematycznie odwiedza salony fryzjerskie, w których fachowcy pomagają im uzyskać właściwą fryzurę. Do obowiązków fryzjera należy przede wszystkim strzyżenie, modelowanie oraz farbowanie włosów. Może on także wykonać przedłużanie, ondulację albo keratynowe prostowanie włosów.

Zabiegi wzmacniające

Możliwe jest również przeprowadzenie zabiegów wzmacniających włosy, dzięki czemu będą one piękniejsze oraz zdrowsze. Należy jednak pamiętać, że dbanie o higienę miejsca pracy jest podstawowym i najważniejszym obowiązkiem każdego fryzjera. Dobry fryzjer potrafi zarobić naprawdę dużo. Ważne jest, żeby dobrze znał aktualne trendy, a do tego rozumiał higienę pracy, a także umiał używać zakupionych kosmetyków. Oprócz tego ważna jest też kreatywność i pasja.

Fryzjer powinien znale się rozwijać, mieć otwarte nastawienie do ludzi oraz wysokie poczucie estetyki. Trzeba ukończyć szkołę zawodową, technikum lub studium, żeby zostać fryzjerem. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że dostępne są nawet profesjonalne szkolenia, w których można wziąć udział za niewielką opłatą. Należy pamiętać, że jest to zawód, który posiada stopnie. Na samym starcie jest się uczniem, a później można zdobyć tytuł czeladnika.

Mistrz fryzjerstwa jest obecnie najwyższym stopniem. Trzeba jednak posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe, żeby uzyskać taki tytuł. Oznacza to, że trzeba mieć trzy lata pracy jako czeladnik oraz ukończoną szkołę gimnazjalną i ponadgimnazjalną.

Kurs zawodowy na fryzjera

Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko zostać fryzjerem. Niektóre szkoły oraz salony fryzjerskie zajmują się prowadzeniem takich kursów. Czas trwania kursu wynosi od miesiąca do roku, a po jego ukończeniu otrzymujemy certyfikat, który potwierdza zdobycie kwalifikacji. Po takim kursie jest się uprawnionym do legalnego wykonywania zawodu fryzjera na terenie kraju.

Fryzjerzy zarabiają średnio w okolicach 3000-4000 zł. Oczywiście najwięcej mogą zarobić osoby, które prowadzą własny salon fryzjerski i mają prywatne zlecenie. Stałe wynagrodzenie to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze doliczyć prowizję za realizację specjalnych usług oraz sprzedaż kosmetyków. Przeważnie jest to stały procent od wykonanego obrotu. Od fryzjerów wymaga się głównie umiejętności strzyżenia, znajomości trendów, farbowania i stylizowania oraz doświadczenia.

Bardzo ważna jest także kultura osobista, umiejętność pracy w zespole oraz przyjazna aparycja. Każdy fryzjer powinien mieć rozwinięte zdolności manualne. Jest to zawód, który kojarzy się głównie z kobietami, ale nie brakuje też fryzjerów męskich, którzy są określani mianem barberów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rafalszr/domains/rafalszrajnert.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej. Zapisz się na newsletter.
Pobierz: Darmowy Raport