Kombinatoryka – co to? (przykłady, definicja, zadania)

Biotechnologia
Biotechnologia – co to? (przykłady, definicja)
16 lutego, 2023
Czy warto zostać fryzjerem
Czy warto zostać fryzjerem, czy fryzjer to dobry zawód?
16 lutego, 2023

Kombinatoryka – co to? (przykłady, definicja, zadania)

kombinatoryka
kombinatoryka

Na czym polega kombinatoryka?

Kombinatoryka to dziedzina matematyki zajmująca się zliczaniem i analizą różnych ułożeń elementów w skończonych zbiorach. Inaczej mówiąc, kombinatoryka zajmuje się badaniem sposobów, w jakie można wybierać i ustawiać różne obiekty, takie jak liczby, litery, karty, monety, itp.

Podstawowe pojęcia w kombinatoryce to permutacje, kombinacje i układy. Permutacje to sposoby ustawiania elementów w określonym porządku, np. różnych ustawień liter w słowie. Kombinacje to sposoby wybierania elementów ze zbioru, bez względu na kolejność, np. wybieranie pięciu kul z koszyka pełnego kulek różnych kolorów. Układy to sposoby ustawiania elementów w określonym porządku, ale z powtarzającymi się elementami, np. ustawianie cyfr w liczbie, w której niektóre cyfry się powtarzają.

Kombinatoryka jest używana w różnych dziedzinach nauki i techniki, w tym w informatyce, ekonomii, statystyce, chemii, biologii, teorii gier, kryptografii i wielu innych. Przykłady zastosowań kombinatoryki to projektowanie algorytmów do sortowania danych, obliczanie szans w grach losowych, badanie skuteczności leków, analiza sekwencji DNA i wiele innych.

Zaufali mi najlepsi:

moi klienci i partnerzy

Dołącz do nas NA DARMOWYM WIDEO

Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.

Gdzie używana jest kombinatoryka?

Kombinatoryka to dział matematyki, który skupia się na obliczaniu liczby zbiorów możliwych do utworzenia z danych elementów skończonego zbioru.

Czym jest kombinatoryka?

Ludzie często mylą pojęcia wariacji bez powtórzeń, kombinacji oraz permutacji. W internecie można znaleźć wiele tabelek, które dokładnie przedstawiają wszystkie różnice oraz podobieństwa. Czasami ciężko jest podjąć decyzję, którego wzoru użyć.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Koniec reklamy.

Narzędzia do wyliczania prawdopodobieństwa pewnych zdarzeń są właśnie dostarczane przez kombinatorykę. Trzeba mieć jedynie możliwość losowania elementów z dostępnych zbiorów. Podstawy w rachunku prawdopodobieństwa można również łatwiej zrozumieć dzięki kombinatoryce.

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że już w XVI roku powstała kombinatoryka. Praktyczne zastosowanie ma przede wszystkim w grach hazardowych. Jest też używana w teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa oraz informatyce. Do rozwiązywania zadań z kombinatoryki wykorzystuje się oczywiście wzory na wariacje z powtórzeniami, kombinacje, permutacje oraz klasyczne wariacje.

Dobra informacja jest taka, że do skutecznego rozwiązywania zadań z kombinatoryki nie jest potrzebna znajomość wszystkich wzorów. Wzór na kombinacje oraz reguła mnożenia powinny w zdecydowanej większości wystarczyć. Bardzo długą historię mają dwa podstawowe zagadnienia kombinatoryki, takie jak liczba kombinacji oraz prenumeracji.

W krajach Islamu, Chinach oraz Indiach dyskutowano już o nich tysiąc lat temu. Kombinatoryka przez długi czas dotyczyła nie tylko logiki i prozodii, ale również codziennego życia. Wraz z rozwojem prawdopodobieństwa zaczęła nabierać trochę bardziej naukowego charakteru. W publikacji „Dissertatio de Arte Combinatoria” pojawiło się pierwszy raz pojęcie kombinatoryka.

Jednym z głównych nurtów matematyki kombinatoryka stała się dopiero w połowie XX wieku. Najprościej mówiąc kombinatoryka zlicza możliwe sposoby zajścia losowego zdarzenia.

Wyniki doświadczenia losowego

Warto pamiętać, że różnymi sposobami możemy obliczać liczbę możliwych wyników doświadczenia losowego. Przy pomocy tabeli lub grafu można wypisać wszystkie możliwości. Można w tym celu użyć także podstawowych reguł mnożenia oraz dodawania.

Istnieje jednak kilka podstawowych zasad kombinatoryki, których należy się trzymać. Liczbę decyzji mnożymy, jeżeli podejmujemy kilka decyzji częściowych niezależnych, które dotyczą wyboru całościowego. Z kolei liczbę wyborów trzeba dodać, jeżeli mamy w planach dokonanie wyborów, które się wzajemnie wykluczają.

Poziom matury podstawowej obejmuje jedynie reguły dodawania oraz mnożenia.

Wzory na kombinacje, wariacje oraz permutacje dostępne są w tablicach maturalnych. Potrzebne są podczas zdawania matury rozszerzonej. Kombinatoryka to teoria obliczania elementów zbiorów skończonych. Powstała razem z grami hazardowymi, jednak to rachunek prawdopodobieństwa wpłynął najbardziej na jej rozwój. Przyczyniła się do tego także teoria grafów oraz teoria informacji.

kombinatoryka
kombinatoryka

Zastosowanie kombinatoryki

Kombinatoryka to tylko pozornie nauka odrębna. Można tak pomyśleć, ponieważ stosowana jest w niej bardzo specyficzna terminologia, która może niektórym osobom sprawiać problemy.

Ze względu na wykorzystanie kombinatoryki w rachunku prawdopodobieństwa, uczniowie zaczynają się jej uczyć w szkole średniej. Konstrukcja odwzorowań płynących z jednego zbioru do drugiego to jest to, czym najczęściej zajmuje się kombinatoryka. Należy umieć odróżniać permutację zboru od permutacji wykonywanych na zbiorze. Z kolei każdy podzbiór skończonego zbioru jest określany mianem kombinacji.

Odwzorowanie różnowartościowe podzbioru zbioru skończonego w niego samego jest wariacją. Znajdowanie odpowiedzi na wszystkie możliwie odpowiedzi na pytanie „ile” jest główną domeną i zadaniem kombinatoryki. Ludzie od zawsze zastanawiają się na ile sposobów mogą dokonać danego wyboru. Ważne jest także założenie, ile liczb spełnia zadane warunki, a także ile dostępnych jest dróg w danym grafie.

Tylko pozornie wydaje się to bardzo skomplikowane, jednak w rzeczywistości takie nie jest. Rozwiązując zadania z kombinatoryki, można nieco rozruszać znudzony umysł.

Kombinatoryka przykłady

Oto kilka przykładów zastosowań kombinatoryki:

  1. Kombinatoryka w matematyce finansowej: kombinatoryka jest używana do obliczania różnych kombinacji w zakresie inwestycji i finansów, np. ilości kombinacji portfeli inwestycyjnych, ilości kombinacji płatności kredytowych i innych.
  2. Kombinatoryka w teorii szeregów: kombinatoryka jest używana do analizy różnych skończonych lub nieskończonych szeregów matematycznych.
  3. Kombinatoryka w chemii: kombinatoryka jest używana do obliczania liczby możliwych konfiguracji molekularnych, które mogą powstać w wyniku różnych reakcji chemicznych.
  4. Kombinatoryka w informatyce: kombinatoryka jest używana do projektowania i analizowania algorytmów sortowania, wyszukiwania, przeszukiwania grafów, drzew, struktur danych i innych.
  5. Kombinatoryka w teorii gier: kombinatoryka jest używana do obliczania strategii i wyborów w grach, takich jak szachy, go i pokera.
  6. Kombinatoryka w kryptografii: kombinatoryka jest używana do projektowania i analizowania algorytmów kryptograficznych, takich jak szyfry, funkcje skrótu i protokoły uwierzytelniania.
  7. Kombinatoryka w biologii: kombinatoryka jest używana do analizy sekwencji DNA i białek, obliczania ilości możliwych konfiguracji strukturalnych i funkcjonalnych, i innych.

Zadania z kombinatoryki

Zadania o charakterze kombinatorycznym stanowią największy odsetek zadań z tak zwanej rozrywkowej matematyki. Nie należy jednak nigdy kombinatoryki lekceważyć.

Bezpieczeństwo naszych haseł na stronach internetowych w dużej mierze zależy od kombinatoryki. Kombinatoryka leży także u podstaw informatyki, dlatego jest niezwykle ważna.

Permutacja powinna zawierać wszystkie elementy zbioru. Kolejność ich występowania również jest bardzo ważna. Z kolei kolejność ustawionych elementów jest kluczowa w wariacji. Kolejność wyboru wyrazów nie ma za to żadnego wpływu na proces zwany kombinacją. Matematyka jest niezwykle obszerną dziedziną wiedzy, a do tego bardzo skomplikowaną.

Niestety nie wszyscy mają dobre predyspozycje do rozwiązywania zadań matematycznych. Zapamiętanie wzorów na pamięć może nic nie dać, jeżeli nie będziemy potrafili ich zastosować. Warto dokładnie powtórzyć zasady kombinatoryki przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego. Najlepiej wydrukować sobie tabelę ze wszystkim wzorami i powiesić ją nad biurkiem.

doradztwo konsulting szkolenie sprzedaży biznes firma szkolenia online
Sprawdź moją ofertę:
Kombinatoryka - co to? (przykłady, definicja, zadania) 1

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz udostępnij ten wpis na swoich social mediach i zobacz co inni mają do powiedzenia.

Dr/PhD Rafał Szrajnert
Dr/PhD Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)