Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata)

Książki o manipulacji techniki perswazja i retoryka 2
Książki o manipulacji techniki perswazja i retoryka
22 lipca, 2021
myślenie krytyczne
Myślenie krytyczne- Metoda sokratyczna (pytania sokratejskie) jak kształcić model krytyczny
26 lipca, 2021

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata)

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata) 3

REKLAMA:

Koniecznie zobacz naszą platformę ze szkoleniami online:

kurs facebook szkolenie online

Link do kursu: Facebook Ads

MTV wystartowało w sierpniu 1981 r. I to wystartowało dosłownie. Wiesz jak wyglądało ich otwarcie? Zobacz pierwszą reklamę i zapowiedź w historii.

MTV odtwarzało teledyski codziennie każdego dnia, z wyjątkiem okazjonalnych wywiadów czy eventów związanych z muzyką. Z biegiem lat wprowadzali programy rozrywkowe, kto pamięta Beavis and Butthead ten zostawia łąpke w górę pod tym filmem. Dobrze ich pamiętam, to były czasy kiedy trzeba było mieć antenę satelitarną. Później pojawiły się inne ciekawe show, jak np pimp my ride z xzibitem czy fat joe.

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata) 4

Głównym przesłaniem MTV zawsze była muzyka i to właśnie litera M w skrócie mtv oznaczała muzyczna telewizja.

Puszczali wtedy najlepsze kawałki tamtych czasów: David Bowie, Rush, Aerosmith, Genesis van Halen, Bryan Adams, Kiss, Michael Jackson i wielu innych.

Pomyśl jak to było wcześniej, jeśli lubiłeś jakiegoś artystę to mogłeś go najwyżej posłuchać w radiu, czasem zobaczyłeś jakiś wywiad w talk show. Ale co jest nieodłącznym elementem w muzyce? Teledyski!

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata) 5

Zobacz jaką furorę robił w tamtych czasach taniec Michela Jacksona.

Sieć MTv pomogła połączyć artystów z ich fanami i przenieśli scenę muzyczną na nowy poziom popularności.

Natomiast teraz spróbuj sobie przypomnieć jakiś show z MTV. Prawdopodobnie nie będzie on zbytnio związany z muzyką. Samemu oglądałem ich ostatni raz 10-15 lat temu i pamiętam jackass, albo jakiś program w stylu tinder że ekipa wchodziła do czyjegoś pokoju i osoba z programu miała wybrać z kim się umówi na randkę, tylko po tym jak wyglądał pokój tej osoby.

To już nie były programy związane z muzyką. Więc co się stało, dlaczego MTV drastycznie się zmieniło i kiedy to się stało? Czy ta zmiana następowała powoli w MTV?

Stacja zaczęła odtwarzać różne treści w na początku lat 90. wprowadzili kilka pokazów które były trochę odległe od czego wszyscy byli przyzwyczajeni. Jak np wcześniej wspomniany beavis i butthead. Ci dwaj panowie często komentowali klipy muzyczne. Ich show trwał przez większość lat dziewięćdziesiątych i stał się dużą częścią pop kultury. Mogę sobie wyobrazić, że sukces takich programów zmotywował MTV do tworzenia podobnych tematów.

Po tej dekadzie powstała jeszcze większa różnorodność programów, które nie były oparte na muzyce w żaden sposób. Pamiętacie MTV Cribs, Osborneów, pimp my ride, czyli odpicuje moją brykę, Viva La Bam, a w w ostatniej dekadzie widzieliśmy, że MTV odnosi ogromny sukces, z takimi programami jak Jersey Shore, Teen Mom i inne.

Więc to gdzie jesteśmy dzisiaj z MTV następowało stopniowo, stacja powolii wycofała muzykę i teraz to w zasadzie całkowicie już jej nie ma i są raczej stacją rozrywkową a nie muzyczną.

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata) 6

Ale dlaczego poszli w tym kierunku? Mogę podkreślić tylko to co powiedziałem, odnieśli sukces w tych innych programach więc podążali tą drogą, którą zaczęli iść wiele lat temu, gdzie teledyski i te inne rodzaje niepowiązanych treści były w stanie współistnieć w sieci.

Część z programów które emituje MTV może nie być najwyższej jakości, ale mają publiczność i to się liczy w branży telewizyjnej.

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata) 7

Pamiętasz, co sprawiło, że MTV było tak świetne na początku? To było medium dla artystów żeby mogli nawiązać kontakt ze swoimi fanami i już dziś nie ma potrzeby używania tego medium. Możesz wejść na youtube i obejrzeć dowolne teledyski. Stare, nowe- wybierasz sam. To tak jak teraz gdy oglądasz ten film, możesz w pasku wyszukiwania na youtube wpisać nazwę piosenki której chcesz posłuchać. Tylko uwaga… nie teraz, dopiero jak skończysz oglądać ten film, okej?

Sami artyści moga się łączyć ze swoimi fanami za pomocą Facebooka,Twittera i Instagrama. I wszystkie te inne platformy czynią to znacznie prostszym i tańszym niż tworzenie teledysków dla telewizji, więc my nie powinniśmy narzekać. Jeśli MTV poszłoby np od jutra znowu w stronę teledysków, to Ty prawdopodobnie po paru dniach zapomniałbys o tej stacji i właczał może na jakieś imprezie okolicznościowej jak odwiedzają Ciebie znajomi, żeby tak po prostu coś grało w TV.

Co się stało z MTV? (Polska, Stany Zjednoczone i program reszta świata) 8

Tak na prawdę to co zrobiło MTV, aby dywersyfikować swoją oglądalność i poszerzyć grono odbiorców dla innych programów, było mądrym posunięciem. W innym przypadku przestaliby istnieć.

Odnieśli sukces w stopniowym rebrandingu siebie i odejściem od pewnego rodzaju programu.

Więc co się stało z MTV? Stacja eksperymentowała z nową zawartością.

Więc jeśli masz jakiekolwiek myśli na temat zostaw je w komentarzu. Chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia. Zapraszam do subskrypcji mojego kanału na Youtube i dziękuję za czytanie tego artykułu.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać reklamy i zwiększysz zyski.

Kliknij w obrazek poniżej:

Jak napisać reklamę
Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Przy okazji, oglądasz jeszcze mtv polska music awards, ema, albo mtv unplugged?

Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert
Rafał Szrajnert to doktorant (PhD) specjalizujący się w zarządzaniu i marketingu. Ukończył studia magisterskie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe. Jest przedsiębiorcą z ogromnymi sukcesami, Oprócz własnej działalności prowadzi doradztwo biznesowe, coaching i szkolenia, szeroko znane w Polsce. Profil działalności to: -doradztwo marketingowe -konsulting marketingowy -szkolenia, kursy -doradztwo biznesowe (psychologia, coaching) -marketing (seo, reklamy CPA, PPC)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj imię i adres email, aby przejść dalej

Hej, koniecznie zobacz nowy film na YouTube (piramidy finansowe w Polsce + AMBER GOLD): link

Uzyskaj dostęp do ekskluzywnych wskazówek, strategii i CASE STUDY, których nie udostępniam nigdzie indziej.
Zapisz się na newsletter.

Zapisz się i otrzymuj ciekawe informacje!